Sony α6400 video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
να ξεκινήσω....?

δεν το πιστεύω ότι δεν έβαλαν IBIS σε video-centric κάμερα - πραγματικά κανένας λόγος να την προτιμήσει κάποιος εκτός αν θέλει το απολύτως καλύτερο autofocus (που είναι ήδη πολύ καλό) - ίσως και το HDR στο 4k να έχει ενδιαφέρον

πιο σημαντικά μου ακούστηκαν τα firmware updates της τελευταίας φουρνιάς των full frame
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Τεχνολογικά νέα, καινοτομίες .... από τη Sony.

μα το θέμα είναι ότι έκοψαν από εκεί που δεν έπρεπε να κόψουν - ας αφαιρούσαν από αλλού

δυνατή επιλογή στο video εν έτει 2019 χωρίς σταθεροποίηση;

επίσης γιατί δεν έδωσε τη νέα γενιά autofocus με firmware update στην υπάρχουσα ναυαρχίδα της στο apsc σύστημα όπως έκανε σε όλες τις full frame τελευταίας γενιάς;

δηλαδή δεν είναι οξύμωρο η ναυαρχίδα να έχει υποδεέστερο autofocus από την επόμενη;
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Sony 6400

Στο βίντεο με την ξανθιά με ξένισε ότι είναι κάπως μακριά η οθόνη σε selfie mode και καλύπτεται ένα μικρό μέρος από το ελαστικό μέρος του evf .Άραγε πιο οικονομικός και λειτουργικός αυτός ο μηχανισμός από τον αντίστοιχο των pany/canon?
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Απάντηση: Sony 6400

Ένα δείγμα του βίντεο. Τα ίδια χάλια με τις προηγούμενες. Απαράδεκτη.
Από το πρώτο λεπτό και μετά, φαίνεται το άθλιο rolling shutter.
Αν τρωγόταν το 2016, το 2019 δεν τρώγεται με τίποτα.
Ο τύπος και η μαϊμού ταιριάζουν γάντι με τη μηχανή. :smash:

https://youtu.be/d0iwA-xoHg4
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Sony 6400

Ας πάνε πίσω να την ονομάσουν a5200 καλύτερα.
Μηχανή για selfie είναι και όχι για vlog.
Ούτε σταθεροποιηση ούτε σωστή flip οθόνη για vlog. Θα έπρεπε η οθόνη να πάει στα πλάγια και όχι προς το μικρόφωνο. Έχω ένα Micro rode μικρόφωνο και απλά δε παίζει αυτή η ο οθόνη.
Πολύ ακριβή για αυτά που δεν προσφέρει τελικά. Ελπίζω να μην τη πατήσει ο κόσμος με αυτή την χωρίς νόημα ανακοίνωση μπας και βάλει μυαλό η σονυ. Το αντίθετο από ότι θετική εντύπωση έκανε με την a7 iii

Ελα ντε...τι vlogging camera? ποιος vlogger δεν θα κουμπώσει μικρόφωνο? και αν βαλεις μικρόφωνο ,οθόνη τελος!

H vlogging camera απαιτεί οθόνη που ανοίγει στα πλάγια της κάμερας.

sorry αλλα ενα χιλιάρικο για μια πλαστικούρα σώμα χωρις ibis, μέτρια οθόνη και ενα EVF για καλικάντζαρους δεν εδινα ουτε με σφαίρες.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Sony 6400

Είναι δυνατόν να έχει βγάλει μηχανή για vloger και να έχει κάνει φάουλ με την οθόνη ;
Μήπως έχει βάλει καλύτερο μικρόφωνο ; Ώστε να μην χρειάζεται εξωτερικό ; Πολύ παράξενο μου φαίνεται αυτό , σχεδιαστικά είναι ίδιο σώμα με την 6300 η με την 6500 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Sony 6400

Υπάρχουν τρόποι στήριξης μικροφώνου στα πλάγια το δείχνει και ένα απο τα παραπάνω βίντεο, και για κοντινα selfie videos καλύτερα μια ψείρα πέτου απο shotgun.

To ΑF βελτιώθηκε μάλλον γιατί έβαλαν επεξεργαστη της α9 όπως λέγεται.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony 6400

οι youtubers-vlogers θελουν καλο 4κ βιντεο, να βλεπουν τον εαυτο τους, και να εστιαζει η μηχανη στο προσωπο τους με ακριβεια...

αυτα ΜΟΝΟ η A6400 ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΣΤΑ 900$.

Ολα τ αλλα , ειναι να εχουμε να λεμε!
Φυσικα κι εγω θα ηθελα IBIS, και μεγαλυτερο EVF και καλυτερη οθονη κλπ κλπ


Οπως ειπωθηκε , το μικροφωνο μπορει να κρυβει μερος της οθονης, αλλα μπορεις και παλι να "καδραρεις" τον εαυτο σου ετσι.
Μπορεις οπως σωστα ειπωθηκε και δειχνουν οι vlogers στα βιντεο (καλο ειναι να τα βλεπουμε ) να βαλεις το μικροφωνο διπλα με πολλους τροπους.

Στα 900$ δεν βρισκεις καποιος youtuber-vlogger ολ αυατ που δινει η a6400, μητα ξαναλεμε...δεν εχει σχεση H αστεια canon (εχω την m10, κακο βιντεο για 2019), ουτε η Fuji (ακομα).
Ισως κανει την εκπληξη με την επερχομενη ΧΤ30.

Oly-Pany δεν ειναι για vlogers-youtubers Που απαιτουν καλο CAF στο βιντεο, με ταχυτητα και ακριβεια, τα εχουμε ξαναπει.
Οταν βγαλουν κι αυτες κατι αντιστοιχο, η sony θα το ξανασκεφτει...ολα θεμα ανταγωνισμου ειναι.

ΥΓ...ΕΥΤΥΧΩΣ για μενα που δεν εβαλαν οθονη που ανοιγει στα πλαγια...τις σιχαινομαι οσο τιποτε αλλο!

ΥΓ2... δεν εχω καμια sony εδω και 2 χρονια σχεδον. Canon kai Fuji εχω τωρα. :worshippy:

ΥΓ3... η a6400 εχει νεο επεξεργαστη, αρα δεν θα μπορουσε να δωσει αυτες τις αλλαγες (οχι ολες τουλαχιστον) στις "παλιες" μηχανες της (α6300-α6500)

ΥΓ4... το ειπαμε, η μηχανη που θελετε (κι εγω μαζι σας) θα ειναι (μαλλον) η μεγαλη αδελφη της που ερχεται συντομα.

ΥΓ5... αν "επρεπε" να παρω τωρα μηχανη, με τα ιδια χρηματα θα επαιρνα την α6500 απο grey . Καλυτερο VFM για μενα , δεν ειμαι αλλωστε vloger! :p
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony 6400

ξεχασα να πω οτι εχει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και προγραμμα για timelapse !
Αυτο και η εξαφανιση των 29 λεπτων οριου για βιντεο, μαζι με το νεο συστημα εστιασης, ειναι πολυ σημαντικες αλλαγες .

Προφανως και δεν ειναι για μας, θα περιμενουμε την επερχομενη μεγαλη της αδελφη ...εκει θα κραξουμε αρκετα (αν χρειαστει )!!! :p

YG... η οθονη της δεν dimαρει πια σε 4k video .Ειναι κι αυτο ενα θετικο του νεου (λιγοτερου ενεργοβορου) επεξεργαστη.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Sony 6400

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί κάθε μηχανή την κρίνουμε σχεδόν αποκλειστικά για το αν κάνει για Vloggers?? Μόνο αυτοί αγοράζουν μηχανές?? Είναι κανένας εδώ μέσα Vlogger?? Πάντως λόγω δουλειάς ξέρω 3-4 Ελληνες Vloggers και όλοι με 1080p με Canon είναι.
Στην τελική πάντως ας την έλεγε η Sony A6300 Vlogger edition και τέλος, για μένα πάντως νέα μηχανή δεν είναι. Η Fuji ή Olympus δίνουν πολλές φορές με Updates περισσότερα σε υπάρχοντες μηχανές τους από ότι εδώ η Sony με και καλά ''νέα'' μηχανή.
Για να καταλάβουμε για τι φιάσκο μιλάμε μέχρι και στο φυλλάδιο η Sony μιλάει σχεδόν αποκλειστικά για το AF γιατί δεν έχει τι άλλο να πει (που όπως είπαμε σχεδόν όλα αυτά έμπαιναν με update στην Α6300), δεν μπήκε καν στον κόπο ακόμα και έτσι να αυξήσει έστω τα σημεία εστίασης σε σχέση με την Α6300 για να ρίξει λίγο στάχτη στα μάτια.
http://sonyglobal.akamaized.net/is/content/gwtvid/pdf/2019/ILCE-6400/CX62600_PG_Printing_Data_350dpi.pdf
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony 6400

γιατι αυτοι την εκαναν πρωτοι review (vlogers)... δεν ειναι προφανως τυχαιο!

Eπισης, κανεναν δεν ενδιαφερει η Ελληνικη αγορα, αυτο ελειπε!
Το 1080 το 2019 ειναι τουλαχιστον αστειο.Εχω διπλα μου τη Canon και φαινεται τουλαχιστον σαν θολη καρικατουρα στην 4κ οθονη μου.


Επισης, μαλλον δεν διαβαζεις σωστα αυτα που γραφουμε και λενε στα reviews.
Εδωσε αρκετα πραγματα (θα μπορουσε περισσοτερα) , δες λιγο τις σημειωσεις μου.

Μη τα ξαναλεμε....


ΥΓ... η σονυ για πρωτη φορα δινει τεραστιο Update που δινει νεα πνοη σε μηχανες της, για τις A9 - A7 III kai A7r III, δεν ειναι λιγο αυτο!
Ο ανταγωνισμος τη πιεσε εκει.
Σε εισαγωγικο μοντελο ομως δεν εχει αντιπαλο...οπως και στις 1" super compact.
Οταν "ξυπνησει" ο ανταγωνισμος (οολοι το θελουε) τοτε θα δφωσει παραπανω.

Που ειναι οι canon-nikon στις μικρες κατηγοριες? Απλα δεν υπαρχουν!
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Sony 6400

οι youtubers-vlogers θελουν καλο 4κ βιντεο, να βλεπουν τον εαυτο τους, και να εστιαζει η μηχανη στο προσωπο τους με ακριβεια...

αυτα ΜΟΝΟ η A6400 ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΣΤΑ 900$.

Ολα τ αλλα , ειναι να εχουμε να λεμε!
Φυσικα κι εγω θα ηθελα IBIS, και μεγαλυτερο EVF και καλυτερη οθονη κλπ κλπ


Οπως ειπωθηκε , το μικροφωνο μπορει να κρυβει μερος της οθονης, αλλα μπορεις και παλι να "καδραρεις" τον εαυτο σου ετσι.
Μπορεις οπως σωστα ειπωθηκε και δειχνουν οι vlogers στα βιντεο (καλο ειναι να τα βλεπουμε ) να βαλεις το μικροφωνο διπλα με πολλους τροπους.

Στα 900$ δεν βρισκεις καποιος youtuber-vlogger ολ αυατ που δινει η a6400, μητα ξαναλεμε...δεν εχει σχεση H αστεια canon (εχω την m10, κακο βιντεο για 2019), ουτε η Fuji (ακομα).
Ισως κανει την εκπληξη με την επερχομενη ΧΤ30.

Oly-Pany δεν ειναι για vlogers-youtubers Που απαιτουν καλο CAF στο βιντεο, με ταχυτητα και ακριβεια, τα εχουμε ξαναπει.
Οταν βγαλουν κι αυτες κατι αντιστοιχο, η sony θα το ξανασκεφτει...ολα θεμα ανταγωνισμου ειναι.

ΥΓ...ΕΥΤΥΧΩΣ για μενα που δεν εβαλαν οθονη που ανοιγει στα πλαγια...τις σιχαινομαι οσο τιποτε αλλο!

ΥΓ2... δεν εχω καμια sony εδω και 2 χρονια σχεδον. Canon kai Fuji εχω τωρα. :worshippy:

ΥΓ3... η a6400 εχει νεο επεξεργαστη, αρα δεν θα μπορουσε να δωσει αυτες τις αλλαγες (οχι ολες τουλαχιστον) στις "παλιες" μηχανες της (α6300-α6500)

ΥΓ4... το ειπαμε, η μηχανη που θελετε (κι εγω μαζι σας) θα ειναι (μαλλον) η μεγαλη αδελφη της που ερχεται συντομα.

ΥΓ5... αν "επρεπε" να παρω τωρα μηχανη, με τα ιδια χρηματα θα επαιρνα την α6500 απο grey . Καλυτερο VFM για μενα , δεν ειμαι αλλωστε vloger! :p

Ρε συ Γιάννη ,πραγματικά σέβομαι τις απόψεις σου και την εμπειρία σου, αλλα τώρα εγω ειδα πιο πάνω ενα video ψιλο-άθλιο με jello εφε, απειρο camera-shake (no IBIS!) που μου θύμισε παλιές go-pro οταν δεν ειχαν σταθεροποίηση και μια οθόνη που σχεδόν δεν την βλέπεις αν εχει ήλιο.

Πως τα προσφέρει ολα στα 900$? Εγω ολοι οι youtubers βλέπω να δουλευουν με panasonics παντως.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony 6400

Δεν ειπα πουθενα οτι τα προσφερει ολα!

εγω απλα λεω.... υπαρχει κατι στα 900$ που να προσφερει ολα οσα εχει η a6400 ?

Oχι!

IBIS θελω κι εγω, αλλα μη ξεχνας οτι οι ζοομ φακοι της σονυ εχουν σταθεροποιση, το ιδιο και πολλοι σταθεροι, οπως οι γνωστοι και φτηνοι 35mm 1.8 kai 50mm 1.8

Οι pany ειναι καλες μηχανες, αλλα δυστυχως το CAF στο βιντεο δεν τις βοηθαει και ειναι σημαντικο, ειδικα για τους one man show που ειναι οι youtubers - vloggers.


Τεσπα.... ετσι κι αλλιως το ξεραμε οτι δεν ειναι αυτη η μηχανη που περιμενουμε εμεις... σε λιγο θα βγει η ναυαρχιδα της στο APSC κι εκει θα δουμε τι θα κανει η sony.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony 6400

αυτο εχει παει καιρο περιπατο, δυστυχως για μας που ζουμε στην Ελλαδα πια!

Εξω δεν ισχυει αυτο, ακουστε τα σχολια των youtubers για τη μηχανη, θα ακουσετε να λενε οτι ειναι ευκαιρια (σχεδον) σ αυτα τα χρηματα!
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Sony 6400

Το πιο ωραίο ακούστηκε στο camera conspiracies .H 6400 μόλις 'σκότωσε' την a7000 και a7siii ,οι οποίες δε θα έχουν flippy screen και η Sony θα προτείνει τo entry μοντέλο ως vlogging camera.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Sony 6400

αυτο εχει παει καιρο περιπατο, δυστυχως για μας που ζουμε στην Ελλαδα πια!

Εξω δεν ισχυει αυτο, ακουστε τα σχολια των youtubers για τη μηχανη, θα ακουσετε να λενε οτι ειναι ευκαιρια (σχεδον) σ αυτα τα χρηματα!

Το θέμα είναι ότι δεν αγοράζουν οι Youtubers τις μηχανές, ο κόσμος τις αγοράζει και αυτός κρίνει και από τα σχόλια που διαβάζω οι περισσότεροι είναι μάλλον χλιαροί στην καλύτερη με την έλευση της νέας μηχανής σε συνδυασμό μάλιστα και με την μη έλευση νέου φακού κιτ.
Και πραγματικά (δεν αναφέρομαι σε εσένα Γιάννη) έλεος με το Vlogging, πραγματικά πόσες είναι οι μηχανές σε ποσοστό που θα πουληθούν σε Youtubers σε σχέση με όλες τις άλλες πωλήσεις....1 στις 100?? και αν είναι και τόσες, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε κάθε μηχανή ''τρελαινόμαστε'' αν κάνει σε Youtubers. Ποιος νοιάζεται???
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony 6400

οι vloggers ομως επηρεαζουν και μαλιστα πολυ!

Αυτοι ειναι αλλωστε που εκαναν πρωτοι τα reviews! Δεν ειναι τυχαιο αυτο....
Και η γνωμη τους ειναι θετικη για την a6400.

Δεν ειπα επισης ποτε οτι νοιαζομαι για τη γνωμη των youtuber! Το αντιθετο μαλιστα...ειμαι φανατικα εναντιον πχ της περιστρεφομενης οθονης !

Απλα, τονιζω οτι αυτοι ειναι πια οι infuencers της νεας γενιας. Αυτοι διαμορφωνουν τις πωλησεις, οσο και να μη θελουμε να το παραδεχτουμε.

Κι οπως ειπα, ειναι λαθος να συγρκινεις την α6400 με τις μεγαλες μηχανες αλλων εταιρειων.
Η εξελιξη της α6300 ειναι κι ετσι τη κρινω.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Sony 6400

οι vloggers ομως επηρεαζουν και μαλιστα πολυ!

Αυτοι ειναι αλλωστε που εκαναν πρωτοι τα reviews! Δεν ειναι τυχαιο αυτο....
Και η γνωμη τους ειναι θετικη για την a6400.

Δεν ειπα επισης ποτε οτι νοιαζομαι για τη γνωμη των youtuber! Το αντιθετο μαλιστα...ειμαι φανατικα εναντιον πχ της περιστρεφομενης οθονης !

Απλα, τονιζω οτι αυτοι ειναι πια οι infuencers της νεας γενιας. Αυτοι διαμορφωνουν τις πωλησεις, οσο και να μη θελουμε να το παραδεχτουμε.

Κι οπως ειπα, ειναι λαθος να συγρκινεις την α6400 με τις μεγαλες μηχανες αλλων εταιρειων.
Η εξελιξη της α6300 ειναι κι ετσι τη κρινω.

Τώρα χωρίς υπερβολή ποιος σοβαρός άνθρωπος και καταναλωτής που θα σκάσει 1.000 ευρώ για σώμα μηχανής επηρεάζεται από Youtubers?? Και εγώ βλέπω τα βίντεό τους άλλα απλά παίρνω μια γεύση, προσωπικά αν δεν δουλέψω μια μηχανή μόνος μου κάμποσο καιρό δεν ακούω κανέναν Youtuber κλπ. και νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος το ίδιο πράττει.

Υ.Γ. Στο δια ταύτα όμως για μένα η Α6400 δεν είναι εξέλιξη της Α6300. Αλλα οκ μην το αναλύσουμε άλλο αυτό.