Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 1 απο 16 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 155

Θέμα: Sony α6400 video

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Sony α6400 video

να ξεκινήσω....?

δεν το πιστεύω ότι δεν έβαλαν IBIS σε video-centric κάμερα - πραγματικά κανένας λόγος να την προτιμήσει κάποιος εκτός αν θέλει το απολύτως καλύτερο autofocus (που είναι ήδη πολύ καλό) - ίσως και το HDR στο 4k να έχει ενδιαφέρον

πιο σημαντικά μου ακούστηκαν τα firmware updates της τελευταίας φουρνιάς των full frame

Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Sony 6400

Αν έβαζαν IBIS, τι θα έμενε στην α6500 ως ανώτερο μοντέλο;

Γι' αυτό λέγεται α6400.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

Re: Τεχνολογικά νέα, καινοτομίες .... από τη Sony.

μα το θέμα είναι ότι έκοψαν από εκεί που δεν έπρεπε να κόψουν - ας αφαιρούσαν από αλλού

δυνατή επιλογή στο video εν έτει 2019 χωρίς σταθεροποίηση;

επίσης γιατί δεν έδωσε τη νέα γενιά autofocus με firmware update στην υπάρχουσα ναυαρχίδα της στο apsc σύστημα όπως έκανε σε όλες τις full frame τελευταίας γενιάς;

δηλαδή δεν είναι οξύμωρο η ναυαρχίδα να έχει υποδεέστερο autofocus από την επόμενη;

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

Re: Sony 6400

Για του vlogers είναι ότι πρέπει, και κάτω από 1000$....

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2015

Στο βίντεο με την ξανθιά με ξένισε ότι είναι κάπως μακριά η οθόνη σε selfie mode και καλύπτεται ένα μικρό μέρος από το ελαστικό μέρος του evf .Άραγε πιο οικονομικός και λειτουργικός αυτός ο μηχανισμός από τον αντίστοιχο των pany/canon?

Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απάντηση: Sony 6400

Ένα δείγμα του βίντεο. Τα ίδια χάλια με τις προηγούμενες. Απαράδεκτη.
    Από το πρώτο λεπτό και μετά, φαίνεται το άθλιο rolling shutter.
    Αν τρωγόταν το 2016, το 2019 δεν τρώγεται με τίποτα.
    Ο τύπος και η μαϊμού ταιριάζουν γάντι με τη μηχανή.

Administration Team
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006
    Περιοχή
    cloud

Απάντηση: Re: Sony 6400

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από dstil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πάνε πίσω να την ονομάσουν a5200 καλύτερα.
    Μηχανή για selfie είναι και όχι για vlog.
    Ούτε σταθεροποιηση ούτε σωστή flip οθόνη για vlog. Θα έπρεπε η οθόνη να πάει στα πλάγια και όχι προς το μικρόφωνο. Έχω ένα Micro rode μικρόφωνο και απλά δε παίζει αυτή η ο οθόνη.
    Πολύ ακριβή για αυτά που δεν προσφέρει τελικά. Ελπίζω να μην τη πατήσει ο κόσμος με αυτή την χωρίς νόημα ανακοίνωση μπας και βάλει μυαλό η σονυ. Το αντίθετο από ότι θετική εντύπωση έκανε με την a7 iii
    Ελα ντε...τι vlogging camera? ποιος vlogger δεν θα κουμπώσει μικρόφωνο? και αν βαλεις μικρόφωνο ,οθόνη τελος!

H vlogging camera απαιτεί οθόνη που ανοίγει στα πλάγια της κάμερας.

sorry αλλα ενα χιλιάρικο για μια πλαστικούρα σώμα χωρις ibis, μέτρια οθόνη και ενα EVF για καλικάντζαρους δεν εδινα ουτε με σφαίρες.

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Είναι δυνατόν να έχει βγάλει μηχανή για vloger και να έχει κάνει φάουλ με την οθόνη ;
    Μήπως έχει βάλει καλύτερο μικρόφωνο ; Ώστε να μην χρειάζεται εξωτερικό ; Πολύ παράξενο μου φαίνεται αυτό , σχεδιαστικά είναι ίδιο σώμα με την 6300 η με την 6500 ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008

Υπάρχουν τρόποι στήριξης μικροφώνου στα πλάγια το δείχνει και ένα απο τα παραπάνω βίντεο, και για κοντινα selfie videos καλύτερα μια ψείρα πέτου απο shotgun.

To ΑF βελτιώθηκε μάλλον γιατί έβαλαν επεξεργαστη της α9 όπως λέγεται.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

οι youtubers-vlogers θελουν καλο 4κ βιντεο, να βλεπουν τον εαυτο τους, και να εστιαζει η μηχανη στο προσωπο τους με ακριβεια...

αυτα ΜΟΝΟ η A6400 ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΣΤΑ 900$.

Ολα τ αλλα , ειναι να εχουμε να λεμε!
    Φυσικα κι εγω θα ηθελα IBIS, και μεγαλυτερο EVF και καλυτερη οθονη κλπ κλπ

Οπως ειπωθηκε , το μικροφωνο μπορει να κρυβει μερος της οθονης, αλλα μπορεις και παλι να "καδραρεις" τον εαυτο σου ετσι.
    Μπορεις οπως σωστα ειπωθηκε και δειχνουν οι vlogers στα βιντεο (καλο ειναι να τα βλεπουμε ) να βαλεις το μικροφωνο διπλα με πολλους τροπους.

Στα 900$ δεν βρισκεις καποιος youtuber-vlogger ολ αυατ που δινει η a6400, μητα ξαναλεμε...δεν εχει σχεση H αστεια canon (εχω την m10, κακο βιντεο για 2019), ουτε η Fuji (ακομα).
    Ισως κανει την εκπληξη με την επερχομενη ΧΤ30.

Oly-Pany δεν ειναι για vlogers-youtubers Που απαιτουν καλο CAF στο βιντεο, με ταχυτητα και ακριβεια, τα εχουμε ξαναπει.
    Οταν βγαλουν κι αυτες κατι αντιστοιχο, η sony θα το ξανασκεφτει...ολα θεμα ανταγωνισμου ειναι.

ΥΓ...ΕΥΤΥΧΩΣ για μενα που δεν εβαλαν οθονη που ανοιγει στα πλαγια...τις σιχαινομαι οσο τιποτε αλλο!

ΥΓ2... δεν εχω καμια sony εδω και 2 χρονια σχεδον. Canon kai Fuji εχω τωρα.

ΥΓ3... η a6400 εχει νεο επεξεργαστη, αρα δεν θα μπορουσε να δωσει αυτες τις αλλαγες (οχι ολες τουλαχιστον) στις "παλιες" μηχανες της (α6300-α6500)

ΥΓ4... το ειπαμε, η μηχανη που θελετε (κι εγω μαζι σας) θα ειναι (μαλλον) η μεγαλη αδελφη της που ερχεται συντομα.

ΥΓ5... αν "επρεπε" να παρω τωρα μηχανη, με τα ιδια χρηματα θα επαιρνα την α6500 απο grey . Καλυτερο VFM για μενα , δεν ειμαι αλλωστε vloger!

Σελίδα 1 απο 16 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης