Αγορά τηλεόρασης 55"

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Καλησπέρα, δυστυχως η γνωση μου πανω σε τεχνικα χαρακτηριστικα τηλεορασεων ειναι σε νηπιακο σταδιο.. ενδιαφέρομαι για την αγορά τηλεόρασης για το σαλόνι,με απόσταση θέασης περιπου 2,5μ και με μεγάλες γωνίες.
Η Χρήση θα είναι κυριως, ταινιες-netflix και μουσικη και σπανίως για αθλητικά και Ps4.
Το budget που σκοευω να κυμανθω ειναι περιπου στα 600 ., με μια μικρή προσαύξηση των 100 , αν πιστεύετε ότι κυκλοφορεί κάποια τηλεόραση που μπορεί να καλύπτει τις ανωτέρω ανάγκες μου,στην τιμή των 700 ( ταβανι). θα ήθελα η τηλεόραση να είναι εξοπλισμενη με bluetooth.
Από μια έρευνα που έκανα, καλοβλεπω την
LG 55UK6750 , θα ήθελα την γνώμη σας για την εν λόγω τηλεόραση και αν πιστεύετε ότι αξίζει κάποια άλλη σε αυτό το budget,ευχαρίστως να δεχτώ την γνώμη σας.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλώς ή κακώς, LCD τηλεόραση για ταινίες και με μεγάλες γωνίες θέασης δεν υπάρχει. Αν επιλέξεις μοντέλο με IPS panel, όπως η πιο πάνω LG, θα έχεις μεν καλύτερες γωνίες θέασης, αλλά χειρότερο μαύρο και αντίθεση. Καλό θα είναι να δεις διάφορα μοντέλα από κοντά, μεταξύ των οποίων οι Samsung NU7xxx και Sony XF70xx, που διαθέτουν VA panels.
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Υ.Γ. θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ο φωτισμός είναι αρκετός,σπάνια ο χώρος μένει σε συνθήκες απόλυτου σκοταδιού..
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ε, άμα παρακολουθείς ταινίες πρωί ή μεσημέρι, πήγαινε προς IPS panels. Σε κάθε περίπτωση, σε ένα κατάστημα χωρίς έντονο φωτισμό θα καταλάβεις τις διαφορές, ανάμεσα σε μοντέλα με VA και IPS panels.
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής ερώτημα που μου έχει προκύψει: αυτή την στιγμή έχω βρει την lg55uk6750,με ips panel στα 570 περιπου, η διαφορά τιμης σε αντίστοιχη sony-samsung με va panel, είναι περίπου 100-200 ευρώ,αξίζει να δαπάνησε αυτά τα χρήματα?Η διαφορά θέασης θα είναι αισθητή?
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Μετά από αρκετή ώρα,μπροστά στις ανωτέρω τηλεοράσεις που μου πρότεινε ο Michalis3,σε γνωστή αλυσίδα πώλησης τvs, επαθα την "πλακα" μου με την samsung nu8002 κ σκέφτομαι να κάνω την υπέρβαση.. Κατά την γνώμη σας,αξίζει μια τέτοια κίνηση,για την συγκεκριμένη tv?
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Γειας σας, Μολις έστησα την samsung 55nu8002.( εκμεταλλευόμενος την ανωτέρω προσφορα-,thx Michalis3,)...Επειδή δεν είχα προηγούμενη εμπειρία απο προηγμενης τεχνολογίας tv, από αυτά που βλέπω μέχρι τωρα,η τηλεόραση είναι τρομερή.. Ενα πραγματικο στολιδι στο σαλόνι μου.. Η εικονα και τα χρώματα πολυ ζωντανα, ικανοποιητικός ήχος,άριστη γωνία θέασης,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,πανέμορφη εμφανισιακά,εύκολο μενού ρυθμίσεων και τηλεχειριστήριο.
Αφού την ξεσκονίσω περισσότερο τις επόμενες ημέρες,θα επανέλθω με νέες εντυπώσεις..
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Καλησπέρα φίλε καλορίζικη να σε ρωτήσω πόσο σου βγήκε η τηλεόραση? 800 και σου πρόσθετη τα yellow η μπορείς να κάνεις εξαργηρωσει επί τόπου?
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Σου πρόσθετει τα yellow στην κάρτα,στην ουσία πιστώνονται στην κάρτα για τις επόμενες αγορές σου οπουδήποτε μέσω κάρτας..
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Καλησπέρα κ από μένα... να μην ανοίξω άλλο thread, αφού είναι σχετικό... έχει κανένας γνώμη για αυτή την τηλεόραση; Είναι καλή η προσφορά ή υπάρχει κάτι καλύτερο σε κοντινά χρήματα; Η χρήση είναι σαν αυτή του φίλου zeremefikos που αναφέρεται πιο πάνω.

https://www.public.gr/product/tileoraseis/tileoraseis/tileorasi-lg-55-smart-led-super-ultra-hd-hdr-55sk8100pla/prod9020326pp/
 

ruicosta

New member
18 January 2019
8
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55"

Σου πρόσθετει τα yellow στην κάρτα,στην ουσία πιστώνονται στην κάρτα για τις επόμενες αγορές σου οπουδήποτε μέσω κάρτας..
Ρε παιδιά, πόσες μέρες κάνει να περαστεί η αγορά στην κάρτα?
Αγόρασα και εγω τηλεόραση από Media με κάρτα Πειραιώς την Τρίτη και ακόμα δεν έχει φανεί η κίνηση στον λογαριασμό μου!!
Το λέω επειδή στους όρους της Mediamarkt λέει ότοι η αγορά πρέπει να έχει εκκαθαριστεί μέχρι τη λήξη της προσφοράς (27/1)!
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
καλησπέρα,η κίνηση στον λογαριασμό μου φάνηκε την επόμενη ημέρα,αλλά τα yellow περαστηκαν κατά την αγορά της tv..
Μεχρι κ Τώρα που σας γράφω, δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα με την tv..