65'', βασική υποψήφια η Sony KD-65XF9005

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Σκέφτομαι, τώρα την περίοδο των εκπτώσεων, να αλλάξω την Sony 46W5500 η οποία λειτουργεί απροβλημάτιστα από τον 12/2009.
Αν και αρχικά σκεφτόμουν βάσει budget (γύρω στα 1000 - 1200) οπότε θα επέλεγα 55'', νομίζω ότι ουσιαστική αναβάθμιση, τουλάχιστον όσον αφορά το μέγεθος και από τη στιγμή που το επιτρέπει ο χώρος, θα είναι οι 65''. Έτσι το budget ανέβηκε γύρω στα 1500 με περιθώριο να τεντωθεί ελαφρώς, εκμεταλλευόμενος το πρόγραμμα των Yellows της Πειραιώς (20% της αξίας) σε μεγάλες αλυσίδες.
Η χρήση θα είναι ταινίες και σειρές (από download και Netflix), επίγεια κανάλια και Playstation 4 Pro. All around χρήση με λίγα λόγια.
Βάσει της καλής εμπειρίας μου με όσες Sony είχα, CRT και LCD, της δίνω τον πρώτο λόγο. Η αξιοπιστία είναι πολύ βασικό στοιχείο για την επιλογή.
Όσο αφορά την τεχνολογία, οι OLED στο μέγεθος που θέλω, αφ'ενός ξεφεύγουν από άποψη τιμής, αφ'ετέρου δεν είναι εύκολο να έχουν, από την οικογένεια, την ειδική χρήση που απαιτούν, οπότε αποκλείονται και οι απλές LED είναι μονόδρομος.
Βασική υποψήφια, όπως γράφω στον τίτλο, είναι η KD-65XF9005 για την οποία έχω διαβάσει γενικά καλές κριτικές στο διαδίκτυο και καλά λόγια εδώ μέσα, και τη οποία είδα (δίπλα σε άλλη Sony κατώτερης σειράς) και πράγματι μου άρεσε η εικόνα της. Είδα και την LG 65SK8500PLA δίπλα στη Sony αλλά, στα μάτια μου, φάνηκε κατώτερη. Όσον αφορά τις Samsung, επειδή διαβάζω εσχάτως για αρκετές περιπτώσεις προβλημάτων, θα ήθελα να τις αποφύγω (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια).

Οποιοδήποτε σχόλιο και παρατήρηση ευπρόσδεκτα!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 65", βασική υποψήφια η Sony KD-65XF9005

Βασικά, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τις γωνίες θέασης των LCD με VA panels και το πιο υψηλό lag, σε σύγκριση με άλλα μοντέλα, είναι πιο πιο value for money επιλογή, εφόσον βρεθεί κοντά στα 1500 ευρώ.

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το βασικό πρόβλημα της Samsung είναι η έλλειψη υποστήριξης DTS. Δηλαδή οι ταινίες με DTS παίζουν χωρίς ήχο και δεν μπορούν να γίνουν ούτε downmix ούτε passthrough σε ηχοσύστημα που θα αναλάβει αυτό την αποκωδικοποίηση του. Χρειάζεται δηλαδή εξωτερικός media player. Επίσης έχει αναφερθεί ότι έχει αφαιρέσει και κάποιους codec και καποια αρχεία μπορεί να μην τα αναπαράγει.

Καλύτερη all around τηλεόραση είναι αυτή τη στιγμή η Sony XF9005

Μόνη τηλεόραση που μπορεί να συγκριθεί είναι η Samsung Q9FN αλλά είναι 1.000 ευρώ ακριβότερη
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Να ρωτήσω κάτι... αυτό με το DTS δε το καταλαβαίνω... δηλαδή έχω τόσα blue ray που έχουν μόνο DTS ήχο... αυτά δε παίζουν; Πρέπει να πάει κάποιος στο Blu-ray player και να βάλει τον ήχο να βγαίνει απλό στέρεο με downmix για να παίξει;
Η το πρόβλημα είναι μόνο με αρχεία μέσω του ενσωματωμένου player;
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Αν δεν έχεις ηχοσύστημα έτσι και αλλιώς παιζεις με downmix από bd player. Το προβλημα είναι με τα αρχεία όταν θελεις να χρησιμοποιήσεις την tv ως player που δεν μπορεί να τα αποκωδικοποιήσει.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Η τηλεόραση είναι καταπληκτική για τα χρήματά της (αν την βρεις κοντά στα 1.500 ). Έχει πολύ καλά μαύρα, ίσως τα καλύτερα από όλες τις LCD, κορυφαίο επεξεργαστή εικόνας ειδικά αν βλέπεις 720p, 1080p υλικό και συνολικά εξαιρετική εικόνα out of the box. Κάποια μικροαρνητικά όπως η βάση στήριξης, το αργό android, σε σχέση με τις LG, Samsung που πάνε σφαίρα δε είναι ικανά να σε χαλάσουν. Έχω προσωπική εμπειρία από φίλο που την πήρε την BF και πραγματικά είναι πολύ καλή τηλεόραση. Για τα γούστα μου (ταινίες, σειρές σε σκοτεινό δωμάτιο) ανώτερη και όλων των Qled της Samsung.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,364
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: 65'', βασική υποψήφια η Sony KD-65XF9005

Το βασικό πρόβλημα της Samsung είναι η έλλειψη υποστήριξης DTS. Δηλαδή οι ταινίες με DTS παίζουν χωρίς ήχο και δεν μπορούν να γίνουν ούτε downmix ούτε passthrough σε ηχοσύστημα που θα αναλάβει αυτό την αποκωδικοποίηση του. Χρειάζεται δηλαδή εξωτερικός media player. Επίσης έχει αναφερθεί ότι έχει αφαιρέσει και κάποιους codec και καποια αρχεία μπορεί να μην τα αναπαράγει.

Καλύτερη all around τηλεόραση είναι αυτή τη στιγμή η Sony XF9005

Μόνη τηλεόραση που μπορεί να συγκριθεί είναι η Samsung Q9FN αλλά είναι 1.000 ευρώ ακριβότερη

η οποία SAMSUNG δεν έχει DTS. Θεωρώ ότι με την SONY θα είσαι εντάξει.
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Re: Απάντηση: 65'', βασική υποψήφια η Sony KD-65XF9005

Συμφωνω φιλε εχω την 49xf9005. Οτι καλυτερο σε lcd
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Shit!!! :mad:
Σήμερα το απόγευμα θα πήγαινα MM να την χτυπήσω και βλέπω τώρα ότι η τιμή ανέβηκε από τα 1699 στα 1999. Επικοινώνησα με το MM και μου είπαν ότι η αλλαγή έγινε χθες στις 18:00 από τη μαμά Sony. Μου είπαν να πάω το απόγευμα να μιλήσω με κάποιο προϊστάμενο μήπως γίνει τίποτα. Γμτ!!!
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Την έχει ακόμη στα 1.699 το http://soundgallery.gr/shop/home-cinema/τηλεοράσεις-4k/7311/sony-kd-65xf9005-

Επίσης έχει αναφερθεί εδώ στο forum ότι στο Sony Center Golden Hall στο κατάστημα κάνουν εκπτώσεις σε σχέση με τις τιμές που αναγράφουν στην ιστοσελίδα τους.

σωστα, δοκιμασε να πας στο καταστημα και να παζαρεψεις λιγο την τιμη..μου ειπαν απο κοντα οτι κανουν καλυτερες τιμες και μεχρι 12 ατοκες.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Όχι. Αυτό δεν υπήρξε. Τα public ήταν τα μόνα που έδιναν 20% yellows και τη συγκεκριμένη δεν την είχαν. Νομίζω την είχε το media markt όντως στα 1500 αλλά με επιστροφή 10%.
 

Nick Antoniou

New member
19 January 2012
49
Όταν είχε 1.500- 1.700 κάλυπτε μία έλλειψη από αξιόλογες mid-range τηλεοράσεις. Τώρα πλησιάζει τιμές oled..
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Η καλύτερη τιμή που βρίσκω είναι του MM.
1. 1799 σε 24 δόσεις
2. 1899 σε 48 δόσεις μαζί με την 5ετή εγγύηση μέσω της Allianz. Ουσιαστικά είναι η χθεσινή τιμή + την εγγύηση η οποία κοστίζει μόνη της περί τα 250 .
Δεν ξέρω αν αξίζει τα 200 παραπάνω. Βέβαια η παραπάνω κάλυψη μας φαίνεται ακριβή μέχρι να την χρειαστούμε.
Είμαι υπό σκέψη...
:chinscratch:
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
Skakinen τηλεωραση σε τετοια τιμη χωρεις 5ετη εγγυηση για μενα πρωσοπηκα ειναι λοταρια .....αποψη μου βεβαια η τσεπη σου θα το κρινει
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: 65'', βασική υποψήφια η Sony KD-65XF9005

Όχι. Αυτό δεν υπήρξε. Τα public ήταν τα μόνα που έδιναν 20% yellows και τη συγκεκριμένη δεν την είχαν. Νομίζω την είχε το media markt όντως στα 1500 αλλά με επιστροφή 10%.
Υπήρξε .... Στα 1499 για την ακρίβεια . Τρίτη ή Τετάρτη ( Δευτέρα αγοράσαμε την 55 ) και σου δημιουργούσε διλήμματα με την Sony oled 55 που την έριξε στα ίδια χρήματα τις ίδιες μέρες. Διαθέσιμη μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα και όχι online . Μάλιστα είχε σχολιαστεί πως γίνεται να μην υπάρχει διαθέσιμη για online μόλις βγήκε η μειωμένη τιμή .