Xiaomi Mi Box S

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Νομίζω ειναι καλύτερα να ανοίξουμε νεο νήμα για το καινούργιο μοντέλο.

Αν και σε επίπεδο hardware δεν δείχνει να εχει σημαντικές αλλαγές με το προηγούμενο μοντέλο, η πιο σταθερή (με βαση το feedback χρηστών) λειτουργία σε Android TV 8.1 οπως και η σίγουρη αναβάθμιση του στην επόμενη έκδοση λειτουργικού του δίνουν μαλλον το δικαίωμα για ξεχωριστή κουβεντούλα.

Ως κάτοχος, ενω ειναι παρεμφερές με το απλο Mi Box, εχει σταθερή λειτουργία στο ασύρματο του (το τεσταρα με 6 ώρες συνεχούς Netflix 4K streaming) αλλα πλέον δεν υποστηρίζει HD Audio απο KODI.

Τα υπόλοιπα θα δείξουν με τον καιρό :grandpa:
 
  • Like
Reactions: spyges

rufous

Established Member
1 December 2007
122
Μία από τα ίδια με το παλιό μοντέλο. Δεν εντοπίζω διαφορές.
Τα προβλήματα (κόλλημα πολλές φορές μετά από deep sleep) υπάρχουν κι εδώ. Λύνεται μετά από restart.
Ελπίζω να επιλυθεί με update.
 
  • Like
Reactions: mapro

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
και ενα αναλυτικό review με φωτογραφίες τόσο απο την συσκευή, όσο και απο τα διάφορα μενού.

Summary
Xiaomi Mi Box S is rather an evolutionary than a revolutionary successor to the highly popular Mi Box. We would like a faster SoC, more RAM and storage space but probably Xiaomi and Google (Mi Box was promoted by Google during their 2018 presentation) don’t want it to deviate from its original target group.

It is very good for streaming services and all-around performance, although it lacks some major features compared to the competition like Dolby Vision, Dolby ATMOS and auto frame rate switching. At least it gets all the basics right, has a great and snappy user interface and includes a 4K Chromecast function that costs alone usually more than its price.

It is also very affordable with price ranging from 49$ (season discounts) up to 99$ (depends from the country/region).

όλο το review εδώ
Xiaomi Mi Box S

Νομιζω οτι ειναι ο καλύτερος και πιο οικονομικός τρόπος για να εχουμε 4K Netflix και kodi.
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Πολύ καλό που ανοίξαμε νεο θέμα ΑΛΛΑ στις τελευταίες σελίδες του άλλου θέματος που παραλάβαμε μαζεμένα πολλά ατομα το mi box s έχει γίνει και εκεί κουβέντα, καλό θα ήταν να μεταφερθούν και αυτά απο κάποιον moderator .
Mi Box S και εγω λοιπόν, δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα μετά απο deep sleep ακομα και μετά απο 2 μέρες να κοιμάται ,πατάω το power on 2sec και πάντα ανοίγει .
Του έχω καρφώσει ένα Sandisk Ultra Flair 32GB USB3.0 Flash για επέκταση χώρου και περιμένω και ενα USB3.0 Hub για να λύσω το πρόβλημα στο hardware με την μια θύρα usb.
Το μόνο ''πρόβλημα'' που είχα είναι οτι στην αυτόματη ανάλυση οθόνης βγάζει 720p ενώ η TV μου είναι 4K , το απενεργοποίησα και του έβαλα χειροκίνητα 4K2K 50hz
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Σωστά. Εχει προβλημα με το CEC/EDID οταν εντοπίζει 4Κ display.
Οταν συνδέθηκε στον 1080p προβολέα μου δεν υπήρχε πρόβλημα, γυρισε σωστά την ανάλυση.
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Με το kodi είστε ευχαριστημένοι ? Συνήθως κλείνουν συνεχώς τα repository και καθε 2-3-4 μήνες πρέπει να αλλάζεις repo's . Εγώ στο mi box s έχω βάλει 2 εφαρμογές (apk) για ταινίες και 2 για iptv και ειμαι κομπλε.
Να κάτσω να ασχοληθώ με Kodi ή οχι?
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Νέος στο netflix αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: ταινίες (π.χ Ιώ) που η tv τις εμφανίζει σαν 4k το mi τις εμφανίζει ως hd και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνω σωστά.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Νέος στο netflix αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: ταινίες (π.χ Ιώ) που η tv τις εμφανίζει σαν 4k το mi τις εμφανίζει ως hd και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνω σωστά.

Αν είναι στο αυτόματο η επιλογή της ανάλυσης, θα σου γυρίσει λανθασμένα σε 720p.
Βάλε χειροκίνητα την ανάλυση στα 4Κ@60 και ξαναδοκιμασε.
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Απάντηση: Re: Xiaomi Mi Box S

Νέος στο netflix αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: ταινίες (π.χ Ιώ) που η tv τις εμφανίζει σαν 4k το mi τις εμφανίζει ως hd και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνω σωστά.

Το ΙΩ μου το βγάζει και στο Mi και στην TV Ultra HD 4K. Άλλες ταινίες εχεις κοιτάξει αν στις βγάζει σε 4K?
Πήγαινε ρυθμίσεις --> Λήψη Βοήθειας-->Ελέγξτε το δικτυό σας
Αν και δε παίζει ρόλο το δίκτυο γιατί ακομη και με ADSL εμφανίζει οτι ειναι σε 4K απλά το παίζει σε μικρότερη ανάλυση
 

tsakman

Senior Member
Το έγραψα και στο θέμα για το προηγούμενο mi box, το γράφω και εδώ για το s
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να χρησιμοποιήσει το κουμπί live tv πέρα από τα trailer των ταινιών μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή από το google play, TVirl. IPTV for Android TV και στην επιλογή για playlist να βάλει την raw διευθυνση με greek iptv από git


Σε μερικά κανάλια έχει και EPG.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Xiaomi Mi Box S

Το έγραψα και στο θέμα για το προηγούμενο mi box, το γράφω και εδώ για το s
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να χρησιμοποιήσει το κουμπί live tv πέρα από τα trailer των ταινιών μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή από το google play, TVirl. IPTV for Android TV και στην επιλογή για playlist να βάλει την raw διευθυνση με greek iptv από git



Σε μερικά κανάλια έχει και EPG.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3
Έτσι θα έχουμε τα επίγεια ελληνικά κανάλια χωρίς να χρειάζεται δεκτή και κεραία;

Με ενδιαφέρει για χώρο πού έχει μια παλιά τηλεόραση δίχως ψηφιακό δέκτη και δυνατότητα κεραίας.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Γειά σας και από εμένα ΚΑΙ στο νήμα του S :)
Όλα καλά στη συμβίωση με το S εδώ και μία εβδομάδα χωρίς παρατράγουδα (βέβαια δεν είχα και το προηγούμενο mi; φτου φτου φτου). Το μόνο κουλό ήταν ότι κλείδωνε 720ρ ανάλυση στον προτζέκτορα από μόνο του για κάποιο λόγο και έπρεπε να το αλλάξω χειροκίνητα και εγώ. Κανένα κόλλημα μέχρι στιγμής σε ξυπνήματα.
 

tsakman

Senior Member
Απάντηση: Re: Απάντηση: Xiaomi Mi Box S

Έτσι θα έχουμε τα επίγεια ελληνικά κανάλια χωρίς να χρειάζεται δεκτή και κεραία;

Με ενδιαφέρει για χώρο πού έχει μια παλιά τηλεόραση δίχως ψηφιακό δέκτη και δυνατότητα κεραίας.
Ναι γιατί είναι μέσω ίντερνετ. Τώρα για πόσο θα είναι online αυτά τα links και αν παίζουν 24/7, δε το γνωρίζω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Το παρέλαβα κι εγώ χθές και είπα σήμερα να του περάσω από το Play 2-3 εφαρμογές αλλά ενώ τις βρίσκει στο Playstore,πατώντας "εγκατάσταση" μένει κολλημένο στην οθόνη της εγκατάστασης.
Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό στο S ή στο προηγούμενο;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Xiaomi Mi Box S

Το παρέλαβα κι εγώ χθές και είπα σήμερα να του περάσω από το Play 2-3 εφαρμογές αλλά ενώ τις βρίσκει στο Playstore,πατώντας "εγκατάσταση" μένει κολλημένο στην οθόνη της εγκατάστασης.
Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό στο S ή στο προηγούμενο;
Ενώ έχεις πατήσει το κουμπί για εγκατάσταση δοκίμασε να βγάλεις τις μπαταρίες από το τηλεκοντρόλ του και δες αν θα προχωρήσει κανονικά.
 
  • Like
Reactions: HamHD

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Xiaomi Mi Box S

Ενώ έχεις πατήσει το κουμπί για εγκατάσταση δοκίμασε να βγάλεις τις μπαταρίες από το τηλεκοντρόλ του και δες αν θα προχωρήσει κανονικά.
Σ´ευχαριστώ πολύ.
Το έκανα αλλά δεν έγινε τίποτα.
Αφού είχα κάνει 3 hard reset και μου είχαν βγει τα μάτια ψάχνοντας τις ρυθμίσεις και τα permissions,την ώρα που ήμουν έτοιμος να το σπάσω...έφτιαξε.
Ανάθεμα αν κατάλαβα πωε.
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Xiaomi Mi Box S

Σ´ευχαριστώ πολύ.
Το έκανα αλλά δεν έγινε τίποτα.
Αφού είχα κάνει 3 hard reset και μου είχαν βγει τα μάτια ψάχνοντας τις ρυθμίσεις και τα permissions,την ώρα που ήμουν έτοιμος να το σπάσω...έφτιαξε.
Ανάθεμα αν κατάλαβα πωε.

όταν κολλάει στο εγκατάσταση πάτα ακύρωση και μετά ξανά λήψη, στρώνει
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Settings->apps->play store->permissions και τσεκαρε τα ολα, ειδικα´αυτο που αναφερει πρόσβαση στον αποθηκευτικό χώρο.