Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτό?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marinico

New member
14 January 2019
99
Θα ήθελα να σας κάνω τις εξής ερωτήσεις.
1. Είναι εφικτό δύο ηχεία να έχουν διαφορετική απόσταση από τον ενισχυτή? Δηλ. το ένα να έχει απόσταση 1,5m και το άλλο 4m. Aν ναι, πρέπει και τα δύο ηχεία να έχουν το ίδιο μήκος καλωδίου, ήτοι στην περίπτωσή μου 4m ή κόβουμε καλώδιο ανάλογα με την απόσταση?
2. Τι πρέπει να προσέξω σχετικά με το καλώδιο το οποίο θα συνδεθεί στο απομακρυσμένο ηχείο? Υπάρχουν ειδικές προδιαγραφές ανάλογα την απόσταση?
Το πακέτο είναι παλιό αλλά για συναισθηματικούς λόγους + την θύρα phono, δεν θέλω να το πετάξω-πωλήσω, οπότε οι λύσεις πρέπει να είναι οικονομικές.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλο ειναι να εχεις το ιδιο μηκος καλωδιου, τιποτα αλλο..

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα δύο καλώδια θα πρέπει να έχουν ίδιο μήκος. και προσοχή, το καλώδιο που θα γίνει μεγαλύτερο από όσο χρειάζεται δεν πρέπει να το τυλίξεις κουλούρα κάπου. Καλό είναι να το στείλεις μια και μόνο βόλτα μαζί με το άλλο και μετά να το γυρίσεις και να το συνδέσεις στο ηχείο. Κάνοντας κουλούρες δημιουργείς πηνείο και αλλάζεις τα χαρακτηριστικά του καλωδίου.

Υπόψη ότι την παραπάνω συμβουλη στη δίνω κυρίως για να υπάρχει συμμετρία και τα δύο ηχεία να παίζουν ίδιο. Αλλά στην πραγματικότητα, σε οικιακό χώρο όπου η συμμετρία ούτως ή άλλως πιθανόν θα έχει σοβαρά προβλήματα ίσως και να μην είναι και τόοοοσο σημαντική. Ας πούμε, κι εγώ που μιλάω, τα suround στον πολυκάναλο τα έχω τοποθετήσει τόσο όσο. Για τις προδιαγραφές, απλά πάρε ένα καλό καλώδιο ηχείων. Τύπου van damme, mogami, βιοκάλ κλπ. Όχι το κόκκινο - μαύρο το ηλεκτρολογικό
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Τα δύο καλώδια θα πρέπει να έχουν ίδιο μήκος. και προσοχή, το καλώδιο που θα γίνει μεγαλύτερο από όσο χρειάζεται δεν πρέπει να το τυλίξεις κουλούρα κάπου. Καλό είναι να το στείλεις μια και μόνο βόλτα μαζί με το άλλο και μετά να το γυρίσεις και να το συνδέσεις στο ηχείο. Κάνοντας κουλούρες δημιουργείς πηνείο και αλλάζεις τα χαρακτηριστικά του καλωδίου.

Υπόψη ότι την παραπάνω συμβουλη στη δίνω κυρίως για να υπάρχει συμμετρία και τα δύο ηχεία να παίζουν ίδιο. Αλλά στην πραγματικότητα, σε οικιακό χώρο όπου η συμμετρία ούτως ή άλλως πιθανόν θα έχει σοβαρά προβλήματα ίσως και να μην είναι και τόοοοσο σημαντική. Ας πούμε, κι εγώ που μιλάω, τα suround στον πολυκάναλο τα έχω τοποθετήσει τόσο όσο. Για τις προδιαγραφές, απλά πάρε ένα καλό καλώδιο ηχείων. Τύπου van damme, mogami, βιοκάλ κλπ. Όχι το κόκκινο - μαύρο το ηλεκτρολογικό

Ήμουν πεπεισμένος πως αυτή η άποψη είχε πάψει να υπάρχει :flipout: δεν έχω ιδέα αν υπάρχει καν επιστημονικός τρόπος να μετρηθεί διαφορά μεταξύ δυο όμοιων καλωδίων με μοναδική διαφορά το μήκος τους (3 και 3,5 μετρα πχ), και αν υπάρχει, αν είναι δυνατόν αυτή η διαφορά να γίνει αντιληπτή από έναν άνθρωπο.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τα ηχεία πρέπει να ισαπέχουν από τη θέση ακρόασης κι όχι από τον ενισχυτή, δεν έχεις κανένα πρόβλημα λοιπόν. Τώρα οι αποστάσεις στην περίπτωσή σου είναι πολύ μεγάλες αν είναι 4+1.5=5.5 μέτρα. Όσον αφορά τα καλώδια η θεωρία λέει πως θα πρέπει να έχουν το ίδιο μήκος ώστε να έχουν τα ίδια ηλεκτρικά χαρακτηριστικά. Προσωπικά δε θα με απασχολούσε καθόλου και θα έβαζα όσο καλώδιο χρειάζεται δηλαδή ένα 4μ κι ένα 1.5μ μιας κι υποψιάζομαι πως δεν μιλάμε για κάποιο ιδιαίτερα ποιοτικό σύστημα και η διαφορά σε καμία περίπτωση δε θα είναι αντιληπτή.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Ήμουν πεπεισμένος πως αυτή η άποψη είχε πάψει να υπάρχει :flipout: δεν έχω ιδέα αν υπάρχει καν επιστημονικός τρόπος να μετρηθεί διαφορά μεταξύ δυο όμοιων καλωδίων με μοναδική διαφορά το μήκος τους (3 και 3,5 μετρα πχ), και αν υπάρχει, αν είναι δυνατόν αυτή η διαφορά να γίνει αντιληπτή από έναν άνθρωπο.

γιατί ήσουν?
θα έπρεπε να είσαι.
Η ίση απόσταση ισχύει για λογους Political correctness και μόνο.
Και αν όχι μόνο ίσως και για ψυχολογικούς λόγους.
(αντε και για να πουλήσουμε παραπάνω καλώδιο, αν πχ κάνει 100 ευρώ το μέτρο).




(θεωρητικά ισχύει η αύξηση της αντίστασης με το μήκος, όπως και η δημιουργία πηνίου, αλλά φέρτε μου κάποιον που να τα ξεχωρίζει στις τιμές για τις οποίες μιλάμε)
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτό?

Εντάξει. 3 με 3,5 μέτρα πιθανόν να μην έχουν διαφορά. Ισχύει όμως το ίδιο και για 1,5 με 4?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτό?

Ήμουν πεπεισμένος πως αυτή η άποψη είχε πάψει να υπάρχει :flipout: δεν έχω ιδέα αν υπάρχει καν επιστημονικός τρόπος να μετρηθεί διαφορά μεταξύ δυο όμοιων καλωδίων με μοναδική διαφορά το μήκος τους (3 και 3,5 μετρα πχ), και αν υπάρχει, αν είναι δυνατόν αυτή η διαφορά να γίνει αντιληπτή από έναν άνθρωπο.

Η διαφορά υπάρχει και σίγουρα είναι μετρήσιμη από τον ίδιο τον κατασκευαστή, μιας και τα ποσά που αφορούν την αντίσταση και την χωρητικότητα του καλωδίου αντιστοιχούν σε κάποιο συγκεκριμένο μήκος του. Σίγουρα στα μικρά μήκη που αναφερόμαστε οι διαφορές θα είναι μικρές αλλά θα υπάρχουν. Τώρα στο αν είναι ακουστές δε θα απαντήσω, εγώ γενικά δεν "ακούω" τέτοια πράγματα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
H αντίσταση ενός καλωδίου χαλκού με διάμετρο 2 τετ. χιλιοστά μήκους 1 μέτρου είναι 8.4 mOhm. και των 4, 33.2 mOhm.
Λες ένας ενισχυτής να επηρεαστεί από τη διαφορά των 22 χιλιοστών του ohm ανα κανάλι?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτό?

Οχι τίποτα άλλο, φοβάμαι μην ακούω το μακρινό ηχείο με χρονοκαθυστέρηση:Banane0:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτό?

Οχι τίποτα άλλο, φοβάμαι μην ακούω το μακρινό ηχείο με χρονοκαθυστέρηση:Banane0:

εδω να δεις για τι χιλιοστά χιλιοστών μιλάμε.
Την χρονοκαθυστέρηση την ακούς αν κάτσεις στο 1.5 και στα 4 μέτρα sans voir
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτό?

H αντίσταση ενός καλωδίου χαλκού με διάμετρο 2 τετ. χιλιοστά μήκους 1 μέτρου είναι 8.4 mOhm. και των 4, 33.2 mOhm.
Λες ένας ενισχυτής να επηρεαστεί από τη διαφορά των 22 χιλιοστών του ohm ανα κανάλι?

Ετσι ακριβώς .
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτό?

εδω να δεις για τι χιλιοστά χιλιοστών μιλάμε.
Την χρονοκαθυστέρηση την ακούς αν κάτσεις στο 1.5 και στα 4 μέτρα sans voir

Πλάκα κάνω. H απόσταση ακρόασης θα είναι ίδια και για τα 2 ηχεία. Η απόσταση των ηχείων από τον ενισχυτή θα διαφέρει μόνο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτ

Βάλτα ίδια να τελειώνεις.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διαφορετική απόσταση ηχείων από ενισχυτή. Είναι εφικτ

Βάλτα ίδια να τελειώνεις.

πως φαίνεται ο χαιεντάς !
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αν βάλεις φτηνά βαλτα ίδια ,μόνο και μόνο για το ψυχολογικό.
Αν ειναι να δώσεις κάνα 40αρι το μέτρο ,τότε σκέψου τι σου λέει ο supersonic.
Aν είχα κάνει αυτήν την ερώτηση που έκανες όταν έπρεπε,θα είχα γλυτώσει κάνα 100αρι ,τσε βάλε,ευρω!!!!!!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εγω ειμαι υπερ του ιδιου μηκουs ακριβωs!! και στο εκατοστο ακομα! ΚΑΙ τα surround. Ξερω, ειναι Θεμα ψυχολογιαs... κανειs δεν μπορει να ακουσει διαφορα 1 με 4 μετρα.
δεν εχει αδικο ο υπερηχαs, αλλα απλα το μυαλο μου δεν μπορει να το χωρεσει
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Οκ. Εκλεισε. Αφου έτσι κι αλλιώς θα πάρω σχετικά φτηνό καλώδιο, δύο τετράμετρα και προχωράμε. Ευχαριστώ.