Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

marinico

New member
14 January 2019
99
Επεσα τυχαία σε ένα review ενός marrantz ραδιοενισχυτή που έχω, στο οποίο αναφέρει οτι έχει είσοδο phono για mm κεφαλή. Δηλ. mc κεφαλή θα έχει πρόβλημα?

SR1 020 Receiver
Starting round the back, where all the connections have to be made, we find a standard coaxial socket for the FM antenna (single wire supplied) and a pair of spring loaded terminals for the AM aerial (frame type supplied). Then come eight pairs of phono sockets for phono (moving-magnet), CD, Aux 1 and 2, Tape in/out, DCC in/out plus an earth terminal; pairs of R/L 4mm socket/binding loudspeaker terminals; phono sockets for the D-Bus connectors and a system/remote on/off switch.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επεσα τυχαία σε ένα review ενός marrantz ραδιοενισχυτή που έχω, στο οποίο αναφέρει οτι έχει είσοδο phono για mm κεφαλή. Δηλ. mc κεφαλή θα έχει πρόβλημα?

SR1 020 Receiver
Starting round the back, where all the connections have to be made, we find a standard coaxial socket for the FM antenna (single wire supplied) and a pair of spring loaded terminals for the AM aerial (frame type supplied). Then come eight pairs of phono sockets for phono (moving-magnet), CD, Aux 1 and 2, Tape in/out, DCC in/out plus an earth terminal; pairs of R/L 4mm socket/binding loudspeaker terminals; phono sockets for the D-Bus connectors and a system/remote on/off switch.

Ναι. εκτος αν ειναι καμμια υψηλο - εξοδη με χαρακτηριστικα MM... πρεπει να δεις στο manual τις τιμες...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Οι MC κεφαλές χρειάζονται καλό phono, πικάπ και βραχίονα για να αποδώσουν τα μέγιστα. Τι πικαπ έχεις? Η καλύτερη λύση είναι stand alone phono, αλλά αν έχεις τον εν λόγω ενισχυτή καλύτερα μείνε στις ΜΜ κεφαλές.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

Mια Audio technica φοράει και τώρα αλλά δεν ξέρω ποιό μοντέλο. Απλά μου έκανε εντύπωση. Αρα οι mc χρειάζονται πιο σοβαρά phono από τα στάνταρ που έχουν οι ενισχυτές? Κι εντάξει στον συγκεκριμένο που το αναφέρει. Με τους πιο παλιούς (vintage) ισχύει το ίδιο?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

Mια Audio technica φοράει και τώρα αλλά δεν ξέρω ποιό μοντέλο. Απλά μου έκανε εντύπωση. Αρα οι mc χρειάζονται πιο σοβαρά phono από τα στάνταρ που έχουν οι ενισχυτές? Κι εντάξει στον συγκεκριμένο που το αναφέρει. Με τους πιο παλιούς (vintage) ισχύει το ίδιο?

Όχι μόνο phono αλλά και καλό βραχίονα για να τις αναδείξει.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,991
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

Mια Audio technica φοράει και τώρα αλλά δεν ξέρω ποιό μοντέλο. Απλά μου έκανε εντύπωση. Αρα οι mc χρειάζονται πιο σοβαρά phono από τα στάνταρ που έχουν οι ενισχυτές? Κι εντάξει στον συγκεκριμένο που το αναφέρει. Με τους πιο παλιούς (vintage) ισχύει το ίδιο?
τι χρωμα ειναι η ΑΤ που φοραει?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

Γμτ δεν θυμάμαι. Μόλις γυρίσω σπίτι θα σου πω.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

Κίτρινη. Δυστυχώς πρόκειται για την AT-91. Kαμμία πρόταση μέχρι 100 ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,991
Αγιοι Αναργυροι
στο ειπα πιο πανω. ΑΤ 95Ε. η πρασινη δλδ. Ελλειπτικη ακιδα. γυρω στα 45ευρω την βρισκειs.
αν Θεs κατι καλυτερο, (με διαφορά), shure m97xe. 114 ευρω πανω κατω. το απολυτο best buy σ`αυτα τα λεφτα. ομωs να ξερειs σταματησε η παραγωγη τηs ανταλλακτικηs ακιδαs (N97)
αρα οσο υπαρχει στοκ ακομα Θα`πρεπε να παρειs μια καλου-κακου. (μη ξεφωνησειs οταν ακουσειs τιμη)
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος να πάρω κάτι παραπάνω από την 95Ε. Συμφωνείς? Με τον βραχίονα που έχω θα είναι δώρον άδωρον.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,991
Αγιοι Αναργυροι
ναι, συμφωνω. οχι μονο εξαιτιαs του βραχιονα, αλλα και λογω των συνοδων. τα 114 ευρω που κοστιζει η m97 ειναι χωριs υπερβολη ..."συμβολικη"
ο ηχοs τηs ειναι σε υψηλο επιπεδο. η ΑΤ95 ειναι αξιοπρεπηs και Θα δεσει ομορφα με τα υπολοιπα
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με mm κεφαλή.

Oσον αφορά τα συνοδά, το πικαπ μπορεί να παίξει και στο σύγχρονο (σχετικά) marantz σύστημα. Εγώ φοβάμαι οτι δεν αξίζει τον κόπο όσον αφορά το ίδιο το πικάπ.