Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα),αγορά για 55" 4Κ

Red1

New member
23 January 2019
55
Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα),αγορά για 55" 4Κ

Καλησπέρα κύριοι και καλώς σας βρήκα.

Ειμαι αυτο τον καιρό στο ψάξιμο για 4Κ και εχω καταλήξει (ευτυχώς ή δυστυχώς) στη NU8002 55αρα καθώς η κύρια χρήση θα είναι ταινίες και gaming (και το VRR το θέλω/χρειάζομαι).

Απο εκει και πέρα : βλέπω οτι παίζει ντόρος - και οχι μονο για την NU8002 - αλλα και με την 7Xά-ρα τη σειρά αλλά ακόμα και την Q, συγκεκριμένα, οταν εχεις υπότιτλους ενεργοποιημένους, πλην του blooming, το dimming...πάει στο Θεό με πολύ άσχημα αποτελέσματα.
Υπόψιν, ισχύει και για υπότιτλους μεσω app (Νetflix) και μεσω του player της τηλεόρασης.Στο Netflix εχουν βρει μερικοί τη "πατέντα" να βάλεις του υπότιτλους semi-transparent αλλά και πάλι, λύση δεν είναι καθώς αποτελεί "μπάλωμα" του προβλήματος.

Παραδείγματα :
1) https://www.youtube.com/watch?v=LxpsTIfBP8Q&t=2s
2) https://www.youtube.com/watch?v=SgQqeg0tn4Q
3) https://www.youtube.com/watch?v=QQZ6qKw2D44

Εδώ μερικά link για το ίδιο θέμα :
1) https://eu.community.samsung.com/t5...ase-with-subtitles-in-dark-scenes/td-p/769892
2) https://us.community.samsung.com/t5/TVs/Brightness-changes-with-subtitles/td-p/415050/page/3
3) https://www.reddit.com/r/samsung/comments/843ldp/samsung_65_mu7005_local_dimming_problem_with/

Πολλοί βρήκαν ως μόνη λύση να...αλλάξουν μάρκα για κάτι άλλο (απάντηση Samsung: "ειναι feature") και τους καταλαβαίνω καθώς συμφωνώ πως αυτο το πρόβλημα καθιστά τη θέαση - αν οχι αδύνατη - σίγουρα απίστευτα ενοχλητική.Η ειρωνεία ? έπεσα στο συγκεκριμένο πρόβλημα/θέμα διαβάζοντας τα σχόλια στo review του rtings :grinning-smiley-043

Δεν εχει να κάνει με τα ECO/local dimming settings - απ'οτι διαβάζω - μπορεις να απενεργοποιήσεις πλήρως το dimming μέσα απο το service menu, Α) η εικόνα πάει μετά περίπατο καθώς crash-αρουν τα μαύρα Β) Απ'ότι γνωρίζω ενδέχεται να ακυρωθεί η εγγύηση(?) και Γ) ενδέχεται να brick-άρεις την TV αμα κάνεις χαζομάρα (λέμε τώρα).

Απ'οτι δείχνει, η Samsung αγνοεί το πρόβλημα και το μονο που μένει ειναι ορδές χρηστών να ωρύονται στα επίσημα και μη forum, μερικοί λένε πως μπορούσε να επιλυθεί με καποιο FW update αλλά μέχρι στιγμής τίποτα.

Τι άποψη/εμπειρία εχουν οι γνώστες του forum ? Koιτα να δεις που θα μείνω με την πιστή Panny plasma μου στο τέλος... :flipout:
Eυχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές 1ο post
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Τι γίνεται με τις Samsung, κύριοι (brightness/dimming προβλήματα);

Άμα είσαι με plasma 50" και άνω, μείνε με αυτήν... Για την NU8000, μάλλον η προτιμότερη ρύθμιση για το local dimming είναι "low" (υποθέτω πως έχει τρεις επιλογές, όπως και άλλες Samsung). Σε κάθε περίπτωση, με λίγο ψάξιμο στις ρυθμίσεις μάλλον θα μπορεί να "κρυφτεί" κάπως το εν λόγω πρόβλημα.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Ηταν το πρώτο πράγμα που με ενόχλησε στην (πανάκριβη για) 55αρα Q6 που ειδα σε γειτονα, αν και την έφερα οσο μπορούσα σε σε πιο cinamatic μορφη.
Προσωπικα με ενοχλει πολύ. Οχι οτι θα αγόραζα ποτε samsung, αλλα για αλλη μια φορά δεν μετάνιωσα την sony 65XE85 (ειπαμε, μεταβατικό σταδιο μέχρι να λογικευτούν οι τιμές των OLED ;) )

(Κατα τα αλλα, συμπαθητική εικονα χωρις κατι το ιδιαίτερο, με καλό ηχο, σίγουρα πανω απο το μέσο ορο)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Σιγουρα κρασαρουν τα μαυρα με την απενεργοποιηση του local dynamic dimming. ?
Νομιζα οτι απλως θα επιστρεψει στο χαμηλο native contrast και θα εχεις περισσοτερο γκρι απο τον οπισθιο φωτισμο.

Μηπως με καποιον pleyer απο pc (π.χ. mpc-hc) μειωσεις την φωτεινοτητα του 100% λευκου των υποτιτλων, καπου στο 80% και λυθει το θεμα ή εξομαλυνθει αρκετα. ?

Γιατι οσοι εχουμε προβολεις με δυναμικη ιριδα οπου στους υποτιτλους ανοιγει η ιριδα και ειναι ενοχλητικο, εχουμε λυσει το προβλημα μειωνοντας το μεγεθος και την φωτεινοτητα των υποτιτλων. Ετσι, βρισκοντας τη χρυση τομη εχουμε πετυχει να μην ενεργοποιειται η δυναμικη ιριδα στους υποτιτλους.

Αν παιζεις και απο pc, δοκιμασε μπας και ξεγελαστει και ο αλγοριθμος της samsung. (Κρατας ταυτοχρονα και το dimming στο low)
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Ισχύει απόλυτα το συγκεκριμένο θέμα στην nu8000.

Δεν εχω βρει λυση, απλώς ζεις με αυτό. Η γυναίκα μου δεν το αντιλήφθηκε, σε λίγο εκπαιδευμένο μάτι κάνει μπαμ.

Συμβιβασμοί για όσους δεν μπορούν να πάνε σε OLED.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Άμα είσαι με plasma 50" και άνω, μείνε με αυτήν... Για την NU8000, μάλλον η προτιμότερη ρύθμιση για το local dimming είναι "low" (υποθέτω πως έχει τρεις επιλογές, όπως και άλλες Samsung). Σε κάθε περίπτωση, με λίγο ψάξιμο στις ρυθμίσεις μάλλον θα μπορεί να "κρυφτεί" κάπως το εν λόγω πρόβλημα.

46άρα έχω φίλε Μιχάλη εδώ και μια 7ετία περίπου, ποτε θα δω ο καρμίρης 4Κ ? ΘΕΛΩ ΟΛΑ ΤΑ Κ's ! :flipout: Οπως έγραψα, δεν εχει να κάνει με eco mode/local dimming επιλογές καθώς και απενεργοποιημένες να τις έχεις το πρόβλημα πάλι υπάρχει.

Σιγουρα κρασαρουν τα μαυρα με την απενεργοποιηση του local dynamic dimming. ?
Νομιζα οτι απλως θα επιστρεψει στο χαμηλο native contrast και θα εχεις περισσοτερο γκρι απο τον οπισθιο φωτισμο.

Μηπως με καποιον pleyer απο pc (π.χ. mpc-hc) μειωσεις την φωτεινοτητα του 100% λευκου των υποτιτλων, καπου στο 80% και λυθει το θεμα ή εξομαλυνθει αρκετα. ?

Γιατι οσοι εχουμε προβολεις με δυναμικη ιριδα οπου στους υποτιτλους ανοιγει η ιριδα και ειναι ενοχλητικο, εχουμε λυσει το προβλημα μειωνοντας το μεγεθος και την φωτεινοτητα των υποτιτλων. Ετσι, βρισκοντας τη χρυση τομη εχουμε πετυχει να μην ενεργοποιειται η δυναμικη ιριδα στους υποτιτλους.

Αν παιζεις και απο pc, δοκιμασε μπας και ξεγελαστει και ο αλγοριθμος της samsung. (Κρατας ταυτοχρονα και το dimming στο low)

Were, πλέον πληρώνω για Netflix οπότε ολα τα βλέπω εκει μέσω PS4 Pro, iσως να ηταν μια λύση φίλε μου αυτα που γράφεις αλλά σε κονσόλα δεν εχεις να κανεις παραμετροποιήσεις...
Ευχαριστώ πάντως για την εκτενή απάντησή σου, το εκτιμώ !


Ισχύει απόλυτα το συγκεκριμένο θέμα στην nu8000.

Δεν εχω βρει λυση, απλώς ζεις με αυτό. Η γυναίκα μου δεν το αντιλήφθηκε, σε λίγο εκπαιδευμένο μάτι κάνει μπαμ.

Συμβιβασμοί για όσους δεν μπορούν να πάνε σε OLED.

Sent from my iPad using Tapatalk

Εδω είμαστε ! Αρα φίλε Βασίλη οι επιλογές ειναι 3 : 1) Δεν αγοράζω Samsung 2) Aγοράζω και περιμένω κάποιο FW update (έγινεεεε) 3) Ζω μ'αυτό (δεν υπάρχει περίπτωση).
Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο υπάρχει και στην QLED τη σειρά της (η οποία θα μου πεις δεν είναι ακριβώς OLED αλλά τέσπα).

Πραγματικά απορώ όμως, να ηταν κατι το οποίο ΔΕΝ ηταν εμφανές να έλεγα ΟΚ, μιλάμε ομως για κάτι που κάνει "μπαμ" καθώς - ιδίως για Netflix που χρησιμοποιεί πλέον η μισή+ υφήλιος με υπότιτλους - ειναι τόσο εμφανές που απορώ πως ξέφυγε απο το QA της εταιρείας σε περίπτωση που μιλάμε για πρόβλημα software και οχι hardware.


Δεν ξέρω τι να κάνω πλέον, ευτυχώς ή δυστυχώς, η NU8002 ειναι αυτη τη στιγμή μονόδρομος για αυτούς που παίζουν παιχνίδια λόγω του Α) χαμηλου input lag της (ακομα και με το interpolation ενεργοποιημένο), Β) τα 120Hz (VA) panel της και Γ) υποστήριξη VRR/freesync και...σ'αυτο το budget.
Προσωπικά, για τα features που προσφέρει την θεωρώ value for money.

Tι να πω, ισως τελικά καλύτερα να περιμένω κανα' χρόνο ακόμα για πιο "future-proof" επιλογή ελέω ΗDMI 2.1 ? Oχι πως οι κονσόλες θα πιάσουν στην επομενη γενιά 120Ηz@4Κ (κλαίω) αλλά...
Βέβαια, δε νομίζω να μπορέσεις να βρεις 55άρες και 65άρες στις τιμές αυτές των τελευταίων μηνών καθώς θεωρώ πως θα βρούνε τρόπο να μας χρεώσουνε το γεγονός της εισαγωγής του HDMI 2.1 - απο τώρα το βλέπω το έργο, κυριούληδες σε Κώτσο/Mediamαrkt με τον πωλητή να τους λέει "ααααα, αυτη ειναι καλύτερη, εχει πλέον εϊτζ-ντι-εμ-αϊ 2.1 !, σαφώς ανώτερη επιλογή ! ":eek:perator:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κύριοι
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Τι γίνεται με τις Samsung, κύριοι (brightness/dimming προβλήματα);

Το HDMI 2.1 ίσως να είναι πιο χρήσιμο για χαμηλότερο lag, παρά για μεγαλύτερες αναλύσεις και frame rate, αν και δεν είναι βέβαιο πως θα είναι εξοπλισμένες με τις σχετικές θύρες και οι οικονομικές προτάσεις στην αγορά. Εναλλακτικά, άμα μπορείς να πας στα 1000 ευρώ περίπου (όταν ξαναβρεθεί σε τέτοια τιμή), βλέπεις την 55" Sony XF9005.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Were, πλέον πληρώνω για Netflix οπότε ολα τα βλέπω εκει μέσω PS4 Pro, iσως να ηταν μια λύση φίλε μου αυτα που γράφεις αλλά σε κονσόλα δεν εχεις να κανεις παραμετροποιήσεις...

Την εμφάνιση των υποτίτλων στο Netflix την παραμετροποιείς με τον ακόλουθο τρόπο:

Μπαίνεις μέσω browser από το pc σου στο λογαριασμό σου, μετά account settings, My Profile, Subtitle Appearance και τους αλλάζεις από εκει, τους σώζεις και μετά ισχύουν για οποιαδήποτε συσκευή.

img03.png
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Papasouzakia, είσαι ωραίος φίλε μου, ευχαριστώ για την απάντηση.

Απο 'κει και πέρα, αντε το θέμα του Netflix πες οτι λύνεται (θα έλεγα ελαττώνεται), υπάρχει ομως και ενα αλλο θέμα, τα παιχνίδια καθώς εκει δεν υπάρχει επιλογή.

Αυτο ομως που δεν καταλαβαίνω παιδιά - και αυτος ειναι ο κυριος λόγος για τον οποιο γράφτηκα εδω μέσα για να ρωτήσω τους πολύ πιο εμπειρους απο εμένα - ειναι αν αυτο είναι θέμα hardware ή software.
Aν ειναι θεμα software, θα μπορούσε να λυθεί με ενα FW update ?

Eπίσης, καθαρα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, το θεμα αυτο υπάρχει και σε αλλες TV αλλων εταιρειών απ'οτι ψευτο-διάβασα, σωστά ? Κοινώς, ειναι θέμα του software (που ρυθμίζει το dimming) σε συνάρτηση με το panel της εκάστοτε TV, ή - οπως ρώτησα και πιο πάνω - εχει να κανει αποκλειστικά με το software ?


YΓ: @ Βασίλης Α. : θα μπορούσες φίλε να δοκιμάσεις καποιες ρυθμίσεις να μας πεις αμα διορθώνεται το πρόβλημα ?

 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Αυτο ομως που δεν καταλαβαίνω παιδιά - και αυτος ειναι ο κυριος λόγος για τον οποιο γράφτηκα εδω μέσα για να ρωτήσω τους πολύ πιο εμπειρους απο εμένα - ειναι αν αυτο είναι θέμα hardware ή software.



Οι LCD τηλεορασεις εχουν χαμηλο native contrast.
Αυτο ωθησε τις εταιριες να καταφυγουν στο αντιστοιχο κολπο των βιντεοπροβολεων με την δυναμικη ιριδα.

Οπως στους προβολεις ανεβαζουμε ή μειωνουμε την ισχυ της λαμπας ωστε να πεσει το φως και να εχουμε πιο σκοτεινο μαυρο και οχι γκριζο, ετσι και στις lcd μπορουμε να μειωσουμε τον οπισθιο φωτισμο. Θα χασουμε φως γενικα αλλα ετσι θα δυναμωσει το μαυρο.

Αντι να κατεβαζουμε οπισθιους φωτισμους και λαμπες, χρησιμοποιηθηκαν δυναμικες ιριδες και δυναμικα dimming
Τι κανουν αυτα. ? Δημιουργουν μια τεχνητη αντιθεση με τον εξης τροπο.

Οταν ανιχνευσουν σκοτεινη σκηνη, ριχνουν το φως. Ετσι, το μαυρο δεν ειναι τοσο γκριζο και γινεται πιο υποφερτο.
Επισης, ανιχνευουν τα φωτεινα σημεια στο πλανο και τους δυναμωνουν την ενταση ωστε να γινουν ακομα πιο φωτεινα
Ετσι, ο θεατης εισπρατει μια δυναμικη αντιθεση που οπτικα βελτιωνει λιγο τα πραγματα.

Υπαρχουν ομως μειονεκτηματα. Ο αλγοριθμος δεν ξερει τι ειναι τι. Ετσι, οταν εμφανιζεται υποτιτλος, σε εκεινο το σημειο ανεβαζει τον οπισθιο φωτισμο για να ανεβει η φωτεινοτητα του λευκου υποτιτλου..

Αν η τηλεοραση εχει λιγες ζωνες ελεγχου, τοτε θα δουμε την περιοχη γυρω απο τους υποτιτλους να γκριζαρει εντονα.
Οι τηλεορασεις με πολλες ζωνες ελεγχου καταφερνουν να ανεβασουν φωτεινοτητα πολυ κοντα στην περιοχη υποτιτλων μονο. Αλλα ακομα και οι τηλεορασεις 480 ζωνων, ενα ελαχιστο φωτεινο περιγραμμα γυρω απο τους υποτιτλους σαν θολο φωτοστεφανο θα το κανουν.

Και ολα αυτα γιατι. ? Γιατι ολες οι lcd με τους οπισθιους φωτισμους εχουν ενα στασιμο 4:000:1 κοντραστ.


Οπως οι αλγοριθμοι των προβολεων δεν μπορουν να αγνοησουν εναν υποτιτλο, ετσι και οι tv πεφτουν στο ιδιο ολισθημα.
Ετσι ειναι φτιαγμενο να λειτουργει, με συγκεκριμενες παρενεργειες. Στους προβολεις κανει ζημια και στα χρωματα και στο gamma. Υποθετω πως και εδω αφου επεξεργαζεται την εικονα ολο και κατι θα πειραζει. Οπως για παραδειγμα το κρασαρισμα στο μαυρο οπου θα χασεις πληροφορια αν το βαλεις στο high αντι για low

Η μονη λυση ειναι να εχεις το dynamic dimming στο low και να πειραματιστεις μικραινοντας τη γραμματοσειρα και μειωνοντας και τη φωτεινοτητα υποτιτλου ωστε να γινει λιγο γκρι. Ελπιζοντας πως ετσι ο αλγοριθμος δεν θα του ανεβασει φωτεινοτητα ή τουλαχιστον δεν θα την ανεβασει πολυ.
Στους αλγοριθμους των βιντεοπροβολεων το κολπο πιανει, σε tv δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Θα μπορούσε να υπήρχε η επιλογή να απενεργοποιείται το full frame dimming και το local dimming. Αυτό γίνεται από το service menu αλλά δεν υπάρχει στο κανονικό μενού.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Οι LCD τηλεορασεις εχουν χαμηλο native contrast.
Αυτο ωθησε τις εταιριες να καταφυγουν στο αντιστοιχο κολπο των βιντεοπροβολεων με την δυναμικη ιριδα.

Οπως στους προβολεις ανεβαζουμε ή μειωνουμε την ισχυ της λαμπας ωστε να πεσει το φως και να εχουμε πιο σκοτεινο μαυρο και οχι γκριζο, ετσι και στις lcd μπορουμε να μειωσουμε τον οπισθιο φωτισμο. Θα χασουμε φως γενικα αλλα ετσι θα δυναμωσει το μαυρο.

Αντι να κατεβαζουμε οπισθιους φωτισμους και λαμπες, χρησιμοποιηθηκαν δυναμικες ιριδες και δυναμικα dimming
Τι κανουν αυτα. ? Δημιουργουν μια τεχνητη αντιθεση με τον εξης τροπο.

Οταν ανιχνευσουν σκοτεινη σκηνη, ριχνουν το φως. Ετσι, το μαυρο δεν ειναι τοσο γκριζο και γινεται πιο υποφερτο.
Επισης, ανιχνευουν τα φωτεινα σημεια στο πλανο και τους δυναμωνουν την ενταση ωστε να γινουν ακομα πιο φωτεινα
Ετσι, ο θεατης εισπρατει μια δυναμικη αντιθεση που οπτικα βελτιωνει λιγο τα πραγματα.

Υπαρχουν ομως μειονεκτηματα. Ο αλγοριθμος δεν ξερει τι ειναι τι. Ετσι, οταν εμφανιζεται υποτιτλος, σε εκεινο το σημειο ανεβαζει τον οπισθιο φωτισμο για να ανεβει η φωτεινοτητα του λευκου υποτιτλου..

Αν η τηλεοραση εχει λιγες ζωνες ελεγχου, τοτε θα δουμε την περιοχη γυρω απο τους υποτιτλους να γκριζαρει εντονα.
Οι τηλεορασεις με πολλες ζωνες ελεγχου καταφερνουν να ανεβασουν φωτεινοτητα πολυ κοντα στην περιοχη υποτιτλων μονο. Αλλα ακομα και οι τηλεορασεις 480 ζωνων, ενα ελαχιστο φωτεινο περιγραμμα γυρω απο τους υποτιτλους σαν θολο φωτοστεφανο θα το κανουν.

Και ολα αυτα γιατι. ? Γιατι ολες οι lcd με τους οπισθιους φωτισμους εχουν ενα στασιμο 4:000:1 κοντραστ.


Οπως οι αλγοριθμοι των προβολεων δεν μπορουν να αγνοησουν εναν υποτιτλο, ετσι και οι tv πεφτουν στο ιδιο ολισθημα.
Ετσι ειναι φτιαγμενο να λειτουργει, με συγκεκριμενες παρενεργειες. Στους προβολεις κανει ζημια και στα χρωματα και στο gamma. Υποθετω πως και εδω αφου επεξεργαζεται την εικονα ολο και κατι θα πειραζει. Οπως για παραδειγμα το κρασαρισμα στο μαυρο οπου θα χασεις πληροφορια αν το βαλεις στο high αντι για low

Η μονη λυση ειναι να εχεις το dynamic dimming στο low και να πειραματιστεις μικραινοντας τη γραμματοσειρα και μειωνοντας και τη φωτεινοτητα υποτιτλου ωστε να γινει λιγο γκρι. Ελπιζοντας πως ετσι ο αλγοριθμος δεν θα του ανεβασει φωτεινοτητα ή τουλαχιστον δεν θα την ανεβασει πολυ.
Στους αλγοριθμους των βιντεοπροβολεων το κολπο πιανει, σε tv δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα.

ετσι ακριβώς ειναι οπως τα λες, αλλα η καθε εταιρία εχει δικούς της αλγόριθμους ,καλύτερους η χειρότερους. Στην samsung δεν της βγήκε φαινεται. Η sony απο την αλλη δεν εχει τέτοια θέματα.
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

και στη sony υπαρχει αυτο το προβλημα σε πολυ μικροτερο βαθμο ομως, καμια σχεση με αυτο ειδα στα βιντεο. Αν το παρατηρησεις ομως το βλεπεις

λυνεται εντελως οπως ειπαν και πιο πανω με γκρι υποτιτλους, τουλαχιστον στην xf9005
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Θα μπορούσε να υπήρχε η επιλογή να απενεργοποιείται το full frame dimming και το local dimming. Αυτό γίνεται από το service menu αλλά δεν υπάρχει στο κανονικό μενού.

Ναι θα μπορουσε. Αλλα με εντελως off ξανα επιστρεφουμε στο κοντραστ παλαιοτερων εποχων (σκετο native)
Αστους τουλαχιστον να βλεπουν ενα 6000:1 βρε αδελφε εστω και με το ζορι. Χιλιαρικα δινουν, QLED αγοραζουν. Να φαινεται και η εικονα λιγο premium. :D
 

ridis

New member
29 June 2012
8
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Καλησπέρα Κύριοι, είχα στα υπόψιν να πάρω την NU8002 55” αλλά μετά από το αυτό το θέμα με τους υπότιτλους την έχω απορρίψει τελείως. Με sony υπάρχουν τέτοια θέματα στους υπότιτλους? Γνωρίζει κάποιος να με φωτίσει?
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Καλησπέρα Κύριοι, είχα στα υπόψιν να πάρω την NU8002 55” αλλά μετά από το αυτό το θέμα με τους υπότιτλους την έχω απορρίψει τελείως. Με sony υπάρχουν τέτοια θέματα στους υπότιτλους? Γνωρίζει κάποιος να με φωτίσει?

Εχει απαντηθεί πιο πανω. Στην δικιά μου 65XE8596 δεν εχω παρατηρήσει ποτε κατι αντίστοιχο. Στην ΧF9000 οπως λένε τα παιδια, υπαρχει σε πολύ μικρότερο βαθμό και εξαφανίζεται οταν οι υπότιτλοι απο άσπροι γίνουν γκρι.
 

ridis

New member
29 June 2012
8
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Να σε καλά για την διευκρίνιση sfortis!
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Werewolf, 1000 ευχαριστώ φίλε μου για τη διευκρίνιση.

Απ'οτι διαβάζω, εχει να κανει περισσότερο με το γεγονός οτι ειναι edge-lit, ορθά ?

Για τους ενδιαφερόμενους

...και αυτα ειναι τα hits μονο απο το reddit, αμα βαζαμε Avs forums, video link απο youtube κτλπ...πάει :flipout:

Μεγάλο πρόβλημα και μεγάλο φάουλ απο τη Sammy, ελλειψη DTS μπορώ να τη συγχωρέσω, αυτο ομως οχι. ειναι κυριολεκτικά απαράδεκτο κύριοι.

Κρίμα γιατι κατα τα άλλα, γι'αυτο που την ήθελα ηταν τίμια και "value for money", απ'ότι βλέπω όμως, ασχετα απο τη μαρκα, κερδίζεις κάπου, χάνεις απο καπου αλλού, π.χ, η ΧF900x ναι μεν 120Hz panel και αυτη και μεγαλύτερη φωτεινοτητα αλλά εχει υψηλότερο input lag και έλλειψη VRR (συν το οτι κοστίζει 600 πιο πάνω), κοινώς, εννοείται πως δεν μπορείς να τα έχεις ολα.

Mου κάνει εντυπωση επίσης που...απο το 2006-2007 που πηρα την 1η μου HD(ready) ΤV, η τεχνολογία οθονών (γενίκευση απίστευτη, ξέρω) η κλασσική λοταρία στις οθόνες εξακολουθεί να ισχύει ακόμα δυστυχώς υπο τη μορφή του bleeding, clouding, dirty screen effect, v.banding κτλπ κτλπ - και τώρα, έρχονται αλλα θέματατα οποία προστίθενται στη "γκάμα" προβλημάτων οπως αυτο με το dimming.

Ίσως αυτο να δηλώνει άγνοια στους πιο έμπειρους/τακτικους χρήστες του φόρουμ καθώς υποθέτω πως ειναι θεματα που συζητούνται συχνά αλλά για εναν νεοφερμένο σαν και εμένα που επιστρέφω στην αγορά μετά απο 7 ολόκληρα χρόνια για να αγοράσω κατι και να παρατηρώ πως υπάρχουν ΑΚΟΜΑ τα ίδια προβλήματα με τις LCD/LED απλα...οχι.Για να μη μιλήσουμε για το (κλασσικο και αυτό) πρόβλημα του burn-in στις OLED (plasma εποχή κανείς ?).
Δεν ξέρω κύριοι, είναι σαν να παθαίνω deja-vu, δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός...

Οχι τιποτα άλλο αλλά δεν μπορώ να χωνέψω πως η mid-range Panasonic plasma μου (ΤΧ-P46S10E) με πήγε απροβλημάτιστα (και εξακολουθεί να πηγαίνει) εδω και μια 7ετία (μιλάμε για 0 προβλήματα/ουτε καν burn-in) ενώ, εν ετη 2019 να θέλεις να δώσεις 1 χιλιάρικο για "νέα τεχνολογία" και να βλέπεις για panel/πλακέτες που τα "φτύνουν" μετά απο μια 2ετία και να σου προτείνουν όλοι επέκταση εγγύησης ακριβώς γι'αυτο τον λόγο, οθόνες με DSE λες και κάποιος άδειασε σκουπακι black & decker μέσα τους, ή, το να έχεις το "θράσος" να θες να παρακολουθήσεις μια ταινία (με υπότιτλους) χωρίς να έχεις την οθόνη να ανάβει λες και πέφτουν πυροτεχνήματα.Δεν θα μπορούσα ποτέ να παρακολουθήσω κύριοι ταινία με αυτο το πρόβλημα το dimming, δεν ειναι συμβιβασμός που πρόκειται να κάνω, και η αλλαγή των υποτίτλων κατα την ταπεινή μου άποψη δεν ειναι είναι λύση αλλά μπάλωμα, Ίσως συνήθισα με τα μαύρα της plasma μου και τα (σχεδόν) μηδενικά της "κουσούρια" αλλά...

Απαράδεκτα πράματα πραγματικά, αφαίρεση DTS, bluetooth, αναλογικών/legacy εισόδων, εικόνα/panel χειρότερα απο αυτά της προηγούμενης χρονιάς συνήθως (αναφέρομαι πιο πολύ στη NU σειρά σε σχεση με την MU) αλλά οι τιμές...ίδιες, κάθε χρόνο και χειρότερα κοινώς.


Απ'πτο δείχνει, θα περιμένω τελικά μεχρι το 2020 που θα έχουν βγει και οι καινουργιες κονσόλες οπου ίσως οι κατασκευαστές θα έχουν κατασταλάξει σε κάποια standard επιτέλους (D.Vision Vs HDR10, ΗDMI 2.1 full bandwith σε ολες τις εισόδους, VRR/Freesync υποστήριξη κτλπ κτλπ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και λυπάμαι για το σεντόνι ;)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Απ'οτι διαβάζω, εχει να κανει περισσότερο με το γεγονός οτι ειναι edge-lit, ορθά ?

Με τις edge ειναι ακομη χειροτερα τα πραγματα. Αφου δεν εχουν πολλες ζωνες ελεγχου, πανε και ανεβαζουν την φωτεινοτητα σε ολο το πανελ.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να συμβαινει το ιδιο με την HDR θεαση.
Κατα τη λειτουργια HDR η τηλεοραση πρεπει να παιζει μονιμα στη μαξιμουμ φωτεινοτητα (π.χ. 600 nit)
Οποτε ο οπισθιος φωτισμος δουλευει στο μαξιμουμ μονιμα.

Στις παλιες LCD που ανεβαζαν φωτεινοτητα 300-350 nits αν εβαζες τερμα τον οπισθιο φωτισμο, θεαση στο σκοταδι, ηταν εντελως χαλια με ενα μαυρο σαν γκρι πεπλο.
Σκεψου τωρα μια tv που ανεβαζει 500+ nits ποσο γκρι θα γινει το μαυρο. Βασικα βαζεις μια hdr ταινια και δεν μπορεις να δεις, αφου απεχει παρα πολυ απο τις hdr προδιαγραφες σταθμης μαυρου.

Το ιδιο τωρα γινεται και με τους υποτιτλους. Καθε φορα που θα πεταχτει υποτιτλος σε μια edge, αυτη στιγμιαια θα κανει ενα πουσαρισμα στην φωτεινοτητα του οπισθιου, κανοντας την εικονα να φλασαρει καθε φορα. Οσο πιο σκοτεινος ειναι ο χωρος, τοσο πιο ενοχλητικο.

Αυτες με τις καμποσες ή πολλες ζωνες ελεγχου μειωνουν αυτη την αισθηση και περιοριζουν αυτο το ανεβασμα φωτεινοτητας κοντα και τριγυρω απο τους υποτιτλους.
(π.χ. μια Q9 ή μια sony με 480 ζωνες ελεγχου, οπου παρατηρεις μονο ενα ελαφρυ χαλοου, γυρω απο τα γραμματα υποτιτλων)
Οσο λιγοτερες ζωνες, τοσο χειροτερα, με τις edge να ειναι η χειροτερη επιλογη για dynamic dimming και hdr.

Αυτα δεν τα ανακαλυψαμε τωρα, ειναι γνωστα καιρο.
Απλα τωρα αναλωνομαστε σε πιο νεες τεχνολογιες και συζηταμε αν οι oled βγαζουν burn in και αν βλεπουμε γραμμουλες banding στα 5% ire. :D
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Τι γίνεται με τις Samsung κύριοι ? (brightness/dimming προβλήματα)

Οι γενιές της samsung σήμερα δεν έχουν σχέση με τις γενιές λίγα χρόνια πριν όταν δεν υπήρχαν οι qled.
Σήμερα έχει τις σειρές 7/8/Q6/Q7/Q8/Q9... τόσες είχε και παλιά αλλά με άλλο όνομα 4/5/6/7/8/9
μην περιμένουμε η σειρά 7 σήμερα να έχει καμία σχέση με την σειρά 7 παλαιότερων ετών...
Επίσης το local dimming της σειρά Q6 δεν έχε καμία σχέση με αυτό της Q9. μη βάζουμε όλους τους αλγόριθμους στο ίδιο καλάθι.. να είμαστε και δίκαιοι.
Όσο για την ποιότητα... ε οκ πάντα για μια καλή τηλεόραση έπρεπε να σκάσεις τα 2 χιλιάρικα.. απλά σήμερα παίρνεις 65 ίντσες ενω πριν μερικά χρόνια 42 και σε CRT εποχές μια 30ρα. Γενικά μπροστά πάμε .. οι oled πέφτουν χρόνο με το χρόνο.