Player για cd και music files απο usb

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

The Thing

New member
28 December 2016
17
Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα player κυρίως για αναπαραγωγή cd. Επειδή όμως έχω και πολλά μουσικά αρχεία (flac) σε σκληρό θα ήθελα να δέχεται και usb με σκοπό την αναπαραγωγή και τέτοιων αρχείων. Τελευταία όμως μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το Sony UBP-X800. Ο λόγος είναι ότι παίζει 4k blu-ray, sacd, DSD files με πολύ καλές κριτικές στο κομμάτι του ήχου.

Επομένως σε μια σχετικά λογική τιμή αγοράζω ένα player που φαίνεται ικανό να παίζει τα πάντα. Θα ήθελα την γνώμη σας για μια τέτοια κίνηση, και αν υπάρχει εναλλακτικά κάτι κοντά σε αυτή την τιμή που θα μπορούσε να προσφέρει τις ίδιες ευκολίες και θα ήταν πιο "κοντά" σε cd player παρά blu-ray. Το μόνο που με χαλάει είναι η έλλειψη οθόνης στο sony.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Για αυτο εχω ακουσει καλά πράγματα. Αξίζει προσοχής. Δεν ξέρω βέβαια ποιο είναι το συστημα σου και πόσα σκοπεύεις να δώσεις. Για το Sony, πες με προκατειλλημενο αλλά blue ray για μουσική δε θα έπαιρνα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Έχει παρουσιαστεί ήδη το UBP-X800M2 στο οποίο έχει προστεθεί το Dolby Vision που δεν είχε αυτό που κοιτάς.

https://www.sony.gr/electronics/syskeves-anaparagwgis-blu-ray/ubp-x800m2

Ως transport έχει νόημα αν συνδεθεί με HDMI γιατί παίζει ως δισκοπαικτικό και όχι μόνο πολλά πράγματα. Αλλά εσύ το θες για το συγκεκριμένο σκοπό που προϋποθέτει χρήση με ενισχυτή AV που θα αξιοποιήσει την αποκωδικοποίηση των ηχητικών φορμά και δυνατοτήτων μέσω HDMI;
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Λόγω περιορισμένου budget, δεν μπορώ να κινηθώ στην τιμή του Arcam. Επίσης σκέφτηκα πως μια τέτοια λύση θα με γλιτώσει από ξεχωριστό cd-player και network player, που μιλάμε για ένα κόστος περίπου 500-700 euro. Ο ενισχυτής μου είναι ο Yamaha A-S501 με ηχεία Kef Q100. Φαντάζομαι πως η σύνδεση θα γίνει μέσω coaxial. Aλλιώς μέσω HDMI στην τηλεόραση και από την τηλεόραση με optical στον ενισχυτή. Έτσι θα κάνω χρήση του ενσωματωμένου DAC του ενισχυτή. Έχει νόημα η σύνδεση με έναν από τους 2 τρόπους;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη

The Thing

New member
28 December 2016
17
Το έχω δει και αυτό σαν λύση, αλλά δεν παίζει DSD files, ούτε είναι SACD (και φυσικά UHD player). Επίσης δεν δέχεται usb, αλλά υποθέτω μέσω network θα μπορώ να παίζω τη μουσική από το σκληρό. Στα ίδια λεφτά το sony παίζει τα πάντα, δέχεται usb και φαντάζομαι δεν υστερεί και σε ποιότητα ήχου. Οπότε η ερώτησή μου είναι, αν προχωρήσω στην αγορά του sony, τελικά μήπως είναι η καλύτερη value for money κίνηση..;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Τα SACD και ό,τι DSD αναπαράγει θα πρέπει να τα μετατρέπεις σε PCM για να περάσουν από την coaxial. Και τα DVD-A (δεν ξέρω αν έχεις) θα έχουν περιορισμό. HDMI μέσω της TV και από κει με οπτική στον A-S501 ξέχνα το καλύτερα.

Επίσης θα σε κουράσει η έλλειψη οθόνης και το ότι θα πρέπει να έχεις ανοιχτή την TV για οτιδήποτε θελήσεις. Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει κάποιο app για έλεγχο της αναπαραγωγής στο smartphone.
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Ευχαριστώ Pleo. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί να ξεχάσω τη σύνδεση HDMI σε TV και από εκεί με οπτική στον A-S501; Επίσης με απλά λόγια τι εννοείς ότι από την coaxial θα πρέπει να μετατρέψω τα σήματα σε PCM (για SACD & DSD);

Βρήκα το Denon DCD-800NE, που δείχνει να κάνει πολλά από αυτά που θέλω, το Onkyo C-N7050 και το Yamaha CDN-500. Έχουν την ίδια τιμή καθώς και χρησιμοποιούν ίδιο DAC (PCM1795, Burr Brown 192kHz/32-Bit).
Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα; Η μέχρι και 500 ευρώ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Ο ορθός τρόπος σύνδεσης με το Sony και τον A-S501 θα ήταν ομοαξονική από το sony κατ' ευθείαν στον A-S501 και HDMI στην TV. Η οποία TV προφανώς θα συνδεθεί με τον A-S501 με οπτική αλλά για να έχεις ήχο από την TV ως πηγή την ίδια την TV.

Δεν θέλω να σε μπλέξω εξηγώντας σου τα downmix και τι μπορεί να περάσει από ποια θύρα (DSD για παράδειγμα που είναι το SACD δεν περνάει από coaxial εκτός αν το μετατρέψεις σε PCM) που επιπλέον θα έχει και το Downmix στην πορεία, αλλά ακόμα και χαμηλότερη στάθμη ήχου σε κάποιες περιπτώσεις. Κάντο όπως σου είπα και θα με θυμηθείς.