ARC προβλημα

xrysa59

New member
27 August 2018
14
Καλημέρα σε όλο το forum. Έχω έναν ενισχυτή Pioneer VSX 922 και τον έχω συνδέσει στην τηλεόραση Sony KD-65XD7505 μέσω καλωδίου HDMI στην θύρα HDMI 3/ARC της τηλεόρασης. Έχω ενεργοποιήσει τη λειτουργία ARC στον ενισχυτή όπως και την έξοδο ήχου της τηλ στην επιλογή "ηχοσύστημα". Δυστυχώς όμως ο ήχος δεν μεταφέρεται στον ενισχυτή. Επηρεάζει μήπως το γεγονός ότι η HDMI OUT του ενισχυτή πηγαίνει πρώτα σε splitter και από εκεί ένα HDMI στην τηλ και ένα άλλο στον προβολέα?
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. H άλλη επιλογή είναι να συνδέσω οπτική ίνα αλλά έλεγα να αποφύγω τα πολλά καλώδια.

Ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,407
Θεσσαλονίκη
πολύ πιθανόν το σπλιτερ να την κάνει τη δουλειά. Επίσης τα καλώδια hdmi πρέπει έχουν κανάλι ήχου.
Αν και αφού παρεμβάλεις σπλίτερ και έχιες και προβολέα συνδεδεμένο κλπ κλπ, καλύτερα να βάλεις μια οπτική να ησυχάσεις. Γιατί μπορεί να τα αλλάξεις όλα και πάλι θέμα να έχεις. Αν πεις ότι επιμένεις στο εγχείρημα και πριν προβείς σε αλλαγές δες αν ο ενισχυτής συνεργάζεται κανονικά με την τηλεόραση χωρίς την ύπαρξη του δεύτερου καλωδίου και του splitter.
 

xrysa59

New member
27 August 2018
14
Απάντηση: Re: ARC προβλημα

Ναι θα το δοκιμάσω εννοείται απλά επειδή έχω περάσει τα καλώδια μέσα από ειδικά κανάλια δεν είναι πολυ´εύκολο να περάσω και άλλα και είπα να δω μήπως έχει κάποιος καμία ιδέα πριν προβώ σε αλλαγές. Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα στείλω μην.

Ευχαριστώ.
 

xrysa59

New member
27 August 2018
14
Απλά ενημερώνω το forum αν τυχόν κάποιος έχει ανάλογο πρόβλημα, ότι τελικά έφταιγε το splitter!! Μόλις, έβγαλα το HDMI του ενισχυτή από το splitter και το συνέδεσα στη τηλεόραση όλα δούλεψαν ρολόι. To splitter που έχω είναι σχετικά καλό όπότε δεν επιχείρησα να αγοράσω κάποιο άλλο και απλά πήρα ήχο από την τηλεόραση με οπτικής ίνας.