Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή

mikre3

Banned
25 January 2019
12
Γεια σας μπορειτε να μου προτεινετε ενα 5.1 speakers multimedia συστημα για τον υπολογιστη μου? για παιχνιδια, ταινιες και μουσικη? 8 Τετραγωνικα μετρα εινε το δωματιο μου
Υπαρχουν καλα 5.1 multimedia συστηματα?πια εινε τα καλυτερα που κυκλοφορουν αυτην την στιγμη? βρηκα αυτα αλλα δεν γνωριζω αν εινε καλα\



https://www.e-shop.gr/edifier-s760d-51-speaker-system-p-PER.703966

https://www.e-shop.gr/logitech-z906-51-speaker-system-p-PER.501827
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=34237&cat=32

εκτος αν υπαρχουν και καλυτερα σε σχεση με αυτα που βρηκα?
τι μπορειτε να μου προτεινετε? για το δωματιο μου?
θελω απλα να παιζω τα παιχνιδακια μου, να ακουω την μουσικουλα μου και τις ταινιες μου.

δεν βαζω budget γιατι θα ειθελα να ακουσω τις προτασεις για τα 8ΤΜ του δωματιου μου


ευχαριστω πολυ

 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Καλώς ήλθες.
Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς το βασικό μέγεθος και χρώμα γραμμάτων γιατί στην άλλη
περίπτωση δείχνει σαν να ''φωνάζεις''
Καλή συνέχεια.
 

mikre3

Banned
25 January 2019
12
Απάντηση: Re: Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή

εχω την soundblaster ae-5 μ​


https://www.plaisio.gr/anavathmisi-...MIoJWlhe2J4AIVEuaaCh3udQ4LEAAYASAAEgK4avD_BwE
με αυτην θα στελνω ηχο​



αλλα δεν θελω να παρω logiteck.

βασικα τι μπορειτε να μου προτεινετε? περα απο τα logiteck?
ποιες εινε οι καλυτερες προτασεις μεχρι 600 ευρω για τα 8Τμ του δωματιου μου?

δεν μπορουμε να παμε σε κατι custom?

subwoofer.. κεντρικα, αριστερα και δεξια/. ηχεια//. ενισχυτη και subwoofer? για 8ΤΜ?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Τι να το κάνεις το 5.1 στα 8 τ.μ.? Καλύτερα πάρε 2 ενεργά ηχεία,το 5.1 μόνο χώρο θα πιάσει. Εγώ θα κοίταγα ακόμα και ακουστικά.
 

mikre3

Banned
25 January 2019
12
φιλε μου θελω ενα σετ ηχείων 5.1 με δορυφόρους και sub και εναν ενισχυτη.

μπορειτε να μου δωσετε ιδεες και προτασεις σε αυτα?
[περα απο αυτο δεν μπορει καπιος να με εξαναγκασει το τι ακριβως θα αγορασω φιλε μου
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Πάρε τα endifier και μην το ψάχνεις άλλο.
Σε αυτό φόρουμ που μπήκες τα μέλη του ασχολούνται με τον ήχο ,όσο πιο σοβαρα μπορουν.
Αφουν εσυ δεν έχεις διάθεση να το κάνεις (6 ηχεια σε 8 τετραγωνικα αποτελεί αστειο φυσικα) θα σε καλυψουν μια χαρά και δεν θα μπερδευτείς παραπάνω.
 

mikre3

Banned
25 January 2019
12
εχω διαθεση και γι αυτο θελω να ακουσω προτασεις μεχρι 800 ευρω μπορω να διαθεσω
βρηκα αυτα εινε καλα?
http://eu.harmankardon.com/on/deman...a5c7a/BDS-885S-High-Left-Angle_dvHAMaster.png

αλλα σκεφτομουνα και γι αυτο θελω να ακουσω προτασεις
θελώ ολα τα κομματια να εινε ξεχωριστα και θελω να παρω παρα πολυ καλα κομματια




θελω ενα ξεχωριστο sub. και εναν ενισχυτη και ενα σετ ηχείων 5.1 με δορυφόρους τα θελω αποκλειστικα γιο τον υπολογιστη μου. για gaming, ταινιες και μουσικη
 

mikre3

Banned
25 January 2019
12
επισης οταν ειπα κομματι κομματι

εννουσα διαφορετικη μαρκα σε sub,., διαφορετικη μαρκα σε enisxiti. kai diaforetiki marka se hxeia me 5 doruforous
auto ennoysa

auto ennouysa san enisxiti na epairna ton Denon AVR-X250BT h ton AVR-X550BT.

θελω να πω θελω ενισχυτή AV και ξεχωριστό σετ ηχείων , και ξεχωριστο sub

το budget Eine 800 eyro..
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,034
Αθήνα
Re: Απάντηση: Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή

φιλε μου θελω ενα σετ ηχείων 5.1 με δορυφόρους και sub και εναν ενισχυτη.

μπορειτε να μου δωσετε ιδεες και προτασεις σε αυτα?
[περα απο αυτο δεν μπορει καπιος να με εξαναγκασει το τι ακριβως θα αγορασω φιλε μου

Με αυτή τη νοοτροπία και το ύφος, το μόνο που επιτυγχάνεις είναι να περιορίζεις τον αριθμό των μελών που θα δείξουν προθυμία να σε βοηθήσουν.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή

φιλε μου θελω ενα σετ ηχείων 5.1 με δορυφόρους και sub και εναν ενισχυτη.

μπορειτε να μου δωσετε ιδεες και προτασεις σε αυτα?
[περα απο αυτο δεν μπορει καπιος να με εξαναγκασει το τι ακριβως θα αγορασω φιλε μου

Εγώ για υπολογιστή και για ταινίες θα έπαιρνα κάτι σαν την σειρά 5.1 της focal ή τα edifier που προτάθηκαν πιο πάνω. Δεν είχα κανένα σκοπό να σε εξαναγκάσω αλλά αφού διάβασα τα 8 τ.μ. δεν μπορούσα παρά να σχολιάσω το ότι δεν θα τα ευχαριστηθείς. Από κεί και πέρα είναι επιλογή σου και δικά σου χρήματα να τα χαρείς όπως εσύ πιστεύεις.

Καλές αγορές και καλές μουσικές φίλε μου.
 

mikre3

Banned
25 January 2019
12
@Skakinen

φιλε μου ουτε μιλησα ασχημα αλλα ουτε το υφος μου εινε κακο.
ειμε καλο παιδι και ισως ο τροπος γραφης να φαινεται ετσι

παντος ζηταω συγνωμη.
 

mikre3

Banned
25 January 2019
12
θελω ολα τα παιδια να με βοηθησουν,, δεν ειμε κακο παιδι και, ολους τους σεβομαι εδω μεσα δεν ειπα για κανεναν κατι το κακο.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,034
Αθήνα
Καλώς ήρθες λοιπόν!
Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή και να ευχαριστηθείς!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Δεν πρόκειται να βοηθηθείς όταν βάζεις στην εξίσωση ένα κάρο παραμέτρους,γιατί απλά ο καθένας θα σου γράφει την άποψη του και εσύ θα πρέπει να την αξιολογεις.
Πως θα το κανεις αυτο αφού είσαι τελείως εκτός χώρου???
Γράφεις και κάτι χαριτωμένα του στυλ.........θελώ ολα τα κομματια να εινε ξεχωριστα και θελω να παρω παρα πολυ καλα κομματια............. και εκεί μας βραχυκύκλωνεις τελείως!!!
Όλο σου το μπατζετ είναι ένα μέτριο ηχείο που θα σου προτείνουμε.
Πάμε παρακάτω:
Γράφεις κάνα δυο συνδιασμούς.
Για να σου πουμε ότι είναι καλά ή κακά θα πρέπει να τα έχουμε ακούσει
Πράγμα σχεδόν απίθανο αφενός και αν συμπτωματικά ναι, σε χωρο διαφορετικο απο τον δικό σου.
Άρα ΚΑΜΜΙΆ αξία δεν έχει αυτό για σενα.
Γνώμη μου.....πανε σε κάνα δυο μαγαζιά άκου τους συνδιασμούς που θα σου προτείνουν και πάρε ότι κάτσει καλύτερα στα αυτια σου.
Και φυσικά να είσαι σίγουρος ότι ,ότι και να διαλέξεις θα ακούγεται διαφορετικά σπίτι σου.
Πάρτο απόφαση.........ΑΓΟΡΑ ΗΧΟΣΎΣΤΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ-bye-
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Πάντως να ξέρεις ότι τα edifier είναι πολύ οικονομικά και με άριστο ήχο για τα χρηματα τους....τιμιοτατα!!
Ίσως να είναι μια καλή αρχή για σένα και αργότερα όταν ωριμάσεις σαν ακροατής και καταλάβεις ότι σε μικρό δωματιο ΔΕΝ το μπουκωνουμε με ενα κάρο ηχεία, να μην έχεις χαλάσει τζάμπα λεφτα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
άμα βάλεις άλλους 5,6, 10, 20 συνδυασμούς ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε καλύτερα