Κατασκευή κουτιού crossfit - βοήθεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Μιλάω για ένα κουτί το οποίο χρησιμοποιείται για ασκήσεις ποδιών (αλτικές κλπ) και το οποίο πρέπει να αντέχει το βάρος ενός ανθρώπου (80-90 kg) που πηδάει πάνω του ή πηδάει από αυτό. Τα κουτιά με τρεις διαφορετικές διαστάσεις έχουν το πλεονέκτημα ότι δίνουν την ευελιξία για ασκήσεις σε τρία διαφορετικά ύψη. Ένα κουτί όπως αυτό της εικόνας, στις διαστάσεις αυτές (40 x 50 x 60 cm) το βρίσκω γύρω στα 80-90 ευρώ.
Οι επιλογές μου είναι:
α) αγοράζω ένα έτοιμο
β) απευθύνομαι σε ξυλουργό για να μου το φτιάξει
γ) το φτιάχνω μόνος μου

Η επιλογή β) μπορεί να είναι φθηνότερη από την α);

Η επιλογή γ) η οποία σημαίνει ότι παραγγέλνω τα 6 ξύλα κάπου και τα συναρμολογώ μόνος μου, υποθέτω ότι είναι ακόμη πιο φθηνή αλλά δεν ξέρω αν θα το φτιάξω σωστά ώστε να αντέχει τις φορτίσεις.
Αν επέλεγα το γ)
- τι ξύλο πρέπει να είναι;
- αρκούν μόνο καρφώματα ή βιδώματα ή πρέπει να υπάρχει και κάποιος εσωτερικός σκελετός για μεγαλύτερη αντοχή όπως βλέπω σε κάποια video;

Μπορείτε να με διαφωτίσετε;

Ευχαριστώ


Crossfit_Box.jpg


boxjumps-428x421.jpg
 

enduras1

Moderator
Staff member
θα το φτιαξεις μόνος σου με κοντρα πλακε και εφοσον δε βρεχεται ακομα και με την πιο οικονομοκη ποιοτητα.
Βιδες η και καβιλιες θα χρησιμοποιουσα αλλα το καλυτερο που θα αυξανε ποστευω την αντοχη του ειναι η χελιδονοουρα!
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Καλύτερα να ακολουθήσεις την τεχνική του βίντεο αλλά χρειάζεσαι εργαλεία και κάποια εξοικείωση.
Βρες καμιά ψυχή Αθηναία του forum να σε βοηθήσει που να έχει πολλά εργαλεία και να είναι εξυπηρετικός. :flipout:
 

G.Red

Senior Member
24 November 2014
469
Όπως το ειπες , κοντρα πλακε , βιδες και καδρονάκι απο την εσωτερική πλευρά σαν ''νεύρα'' .
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Παίδες με πήγατε κατευθείαν στο γ) και μου μιλάτε στη γλώσσα σας την οποία δεν καταλαβαίνω πλήρως.
Αν μπορείτε, για αρχή, πείτε μου:
- πόσο περίπου στοιχίζουν τα ξύλα σαν υλικό (αν πάω πχ στο Praktiker)
- τι θα μου ζητούσε ένας ξυλουργός, υλικά + εργασία ή εργασία μόνο (αν πάρω εγώ τα υλικά).
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Αν πας σε μαραγκό-ξύλα θα σου βγει περίπου τα ίδια λεφτά (μπορεί και παραπάνω) να στο φτιάξει (υλικά και εργασία) . Και να σου εξηγήσω γιατί , τα υλικά σου : κόντρα πλακέ 2εκ πάχος , χρειάζεσαι περίπου 1,4 τετραγωνικά , το πιο πιθανό αν πας σε Ξυλά να σε χρεώσει όλο το φύλλο + την εργασία , αν πας σε πρακτικερ-λερου κλπ θα πάρεις έτοιμα τα κομμάτια (ότι χρειάζεσαι) αλλά σε κόστος σχεδόν ολοκλήρου φύλου + την προσωπική εργασία που αντιλαμβάνομαι ότι δεν το κατέχεις .
Σαν δουλειά είναι δουλειά του μισάωρου .
Μιας και ανήκεις στο φόρουμ μπορώ να στο φτιάξω εγώ χωρίς κόστος εργασίας και με υλικά όσα ακριβώς χρειάζεσαι . Υπολογίζω περίπου στα 30 Το ανώτερο .
Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι βρίσκομαι Ωρωπό για να βρεθούμε να στο δώσω άμεσα .
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Μιχάλη σ'ευχαριστώ και σένα για την προσφορά σου. Συνεννοήθηκα με τον Ηλία για τον οποίο δεν έχω λόγια να τον ευχαριστήσω.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Το είπα ...μόνο έτσι μπορεί να γίνει σωστά η δουλειά... έχουμε αστέρια μαστόρια εδώ. Αν ήσουν προς τα δυτικά έχουμε και εδώ κέντρα εξυπηρέτησης. -bye-
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πάντως ένα έτοιμο που έχω δεν εσωτερικά έχει και διαγώνια δεσίματα, όπως στα ηχεία. Ήταν βέβαια μεγαλύτερο (50x60x70 cm) δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Χθες παρέλαβα το δια χειρός Ηλία κουτί. Το εγκαινίασα μάλιστα και δηλώνω εντυπωσιασμένος από την μαστοριά και την στιβαρότητα της κατασκευής.
Θα ήθελα επίσης, πέρα από τις κατ'ιδίαν ευχαριστίες μου να εξάρω και εδώ την ευγενική προσφορά του Ηλία. Σε μια ιδιαίτερα φορτωμένη επαγγελματικά περίοδο, βρήκε χρόνο να διαθέσει για ένα μέλος του forum (την αφεντιά μου). Ηλία:grinning-smiley-043

Να ρωτήσω κάτι τώρα:
για να μην έχω θέματα ολίσθησης, να έβαζα αντιολισθητική ταινία στις ακμές του; Σαν αυτές που βάζουμε στα σκαλοπάτια; ή έχετε κάποια άλλη ιδέα;
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Διονύση όπως είπαμε για μένα δεν ήταν τίποτα η κατασκευή του και από το να πλήρωνες "βαπορισια" τα υλικά γνωρίζοντας την αγορά ήταν μονόδρομος η κατασκευή του για έναν συμφορουμιτη !
Να το ευχαριστηθείς και όπως σου είπα μια λύση οικονομική και πιστεύω σε μεγάλο βαθμό αποτελεσματική είναι η αυτοκόλλητη ταινία σαν γυαλοχαρτο που βάζουν στα σκαλιά να κολληθεί στις ακμές .
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ηλια γεια στα χερια σου!

Mπορει να βαλει και τα λαστιχενια αυτοκολλητα που βαζουμε στα ποδια των επιπλων. Βγαινουν μεχρι 4 εκατοστα διαμετρο και ισως παραπανω.
Με τα ελαστικα αυτοκολλητα δεν κινδυνευει το πατωμα απο εκδορες. https://www.e-jumbo.gr/organosi-spi...-prostateftiko-podion-epiplon-52-tmch_272360/