Βοηθεια για τη βελτιωση της ακουστικης μου εμπειριας!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mordred83

New member
26 January 2019
5
Καλησπερίζω την κοινότητα , είμαι νέος στο φόρουμ καθώς και γενικά στα θέματα του ήχου. Θα ήθελα τη βοήθεια σας να βελτιώσω τον ήχο μου και ποιο συγκεκριμένα στον υπολογιστή μου καθώς περνάω την μίση μου μέρα πάνω σε αυτόν ακούγοντας μουσική. Αυτή τη στιγμή έχω στη διάθεση μου μια ενσωματωμένη κάρτα ήχου σε μια απλή μητρική κάρτα στον η/υ (Asrock Z87) και πάνω σε αυτή τα ηχεία Edifier R2730DB (optical) και ακουστικά Αudio technica AD900x. Από αυτά τα λίγα που καταλαβαίνω είναι ότι χρειάζεται αγορά ενισχυτή και κάποιας κάρτας ήχου η DAC? Δεν γνωρίζω πολλά και το budget δεν είναι πολύ μεγάλο (200Ε) άλλα θα ήθελα να πάρω το μέγιστο από αυτά τα ακουστικά (τα οποία έχουν πολύ αδύναμη ένταση) και ηχεία (νοιώθω ότι κάτι τους λείπει). Τι μου προτείνεται να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας ελπίζω να το έβαλα στο σωστό σημείο το post!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χρειάζεσαι ένα dac/amp το οποίο θα βελτιώσει τον ήχο σου και θα οδηγήσει σωστά τα ακουστικά σου.
Επίσης εάν θέλεις να βελτιώσεις και τον ήχο από τα ηχεία τότε θα πρέπει το dac/amp να έχει και line out
ώστε να δώσεις καλής ποιότητας αναλογικό σήμα στα ηχεία και να μην παίζεις με το εσωτερικό dac που έχει.
Υπάρχουν φθηνές λύσεις όπως το Fiio K3 και το Schiit Fulla 2 και πιο ακριβές αλλά κοντά στο budget σου όπως
ένα Schiit magni+modi ή ένα ifi idsd nano black ή nano idsd le.
Φυσικά υπάρχουν και πολλά chifi όπως τα smsl κλπ τα οποία εγώ προσωπικά δεν συμπαθώ αλλά πολύς κόσμος τα χρησιμοποιεί.
 

mordred83

New member
26 January 2019
5
Απάντηση: Re: Βοηθεια για τη βελτιωση της ακουστικης μου εμπειριας!!!

Χρειάζεσαι ένα dac/amp το οποίο θα βελτιώσει τον ήχο σου και θα οδηγήσει σωστά τα ακουστικά σου.
Επίσης εάν θέλεις να βελτιώσεις και τον ήχο από τα ηχεία τότε θα πρέπει το dac/amp να έχει και line out
ώστε να δώσεις καλής ποιότητας αναλογικό σήμα στα ηχεία και να μην παίζεις με το εσωτερικό dac που έχει.
Υπάρχουν φθηνές λύσεις όπως το Fiio K3 και το Schiit Fulla 2 και πιο ακριβές αλλά κοντά στο budget σου όπως
ένα Schiit magni+modi ή ένα ifi idsd nano black ή nano idsd le.
Φυσικά υπάρχουν και πολλά chifi όπως τα smsl κλπ τα οποία εγώ προσωπικά δεν συμπαθώ αλλά πολύς κόσμος τα χρησιμοποιεί.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μου κέντρισε το ενδιαφέρον το Schiit magni+modi γιατί έχει και οπτική θύρα. Πιστεύεις είναι καλή επιλογή σε σχέση με τα άλλα που προτείνεις; Αν ναι από που θα μπορούσα να τα αγοράσω;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που κυκλοφορούν.
Ο magni είναι και καλός προενισχυτής για τα ηχεία σου + πολύ καλός και δυνατός ενισχυτής ακουστικών που θα σε καλύψει ότι ακουστικό και αν πάρεις στο μέλλον.
Το modi δεν το έχω ακούσει αλλά κατά κοινή ομολογία στα διάφορα φόρουμ του χώρου είναι πάρα πολύ καλό.
Θα τα βρεις ή από UK στην schiit.eu ή Ολλανδία στην schiit.europe.
Πάρε από εκεί που το έχουν φθηνότερα.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνεις υπομονή αφού και τα δύο λόγο υψηλής ζήτησης είναι συνήθως out of stock.
 

mordred83

New member
26 January 2019
5
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου , μήπως θα μπορούσα να αγοράσω το Modi 3 100-240V US Plug από εδώ η πρέπει να πάρω το Modi multibit 230V Europlug;

http://www.schiit.com/products/modi-1http://www.schiit.com/products/modi-1

Υ.Γ. Ποια είναι η γνώμη σας για τα B-Stock & Closeout προϊόντα που έχουν σε όλες τις ιστοσελίδες τους;
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Προϊόντα της Schiit αγοράζουμε στην Ευρώπη από τις σελίδες που σου έγραψε ο Sonorus, για την αποφυγή τελωνειακών χρεώσεων (οι οποίες προφανώς ισχύουν και στα B-Stock & Closeout). Κατά τ' άλλα το Modi 3 100-240V US Plug θα παίζει και εδώ, απλά αλλάζοντας καλώδιο τροφοδοσίας.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Η οπτική είσοδος δεν σε ενδιαφέρει αν παίζεις από τον υπολογιστή, με usb θα συνδεθείς. Αν το θέμα είναι οικονομικό ξεκίνα από τον ενισχυτή, με line out όπως ειπώθηκε ώστε να οδηγεί και τα ηχεία σου. Εκεί θα δεις τη μεγάλη διαφορά, μετά περνάς και στο dac. Πάντα μιλώ για την περίπτωση που η ταυτόχρονη αγορά τους σε βγάζει από το budget.
 

mordred83

New member
26 January 2019
5
Μπορώ να δώσω 200Ε με βαριά καρδιά όμως , αν πάω στο Fiio K3 θα λύσω το πρόβλημα μου; Θα δω διάφορα στα ακουστικά μου κυρίως?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Θα δεις στα ακουστικά σίγουρα.
Είναι πολύ καλό αλλά δεν παύει να είναι entry level.
Αν φτάνει όμως μέχρι εκεί το budget don't worry.
Από την έξοδο της mobo του pc είναι πολύ πολύ καλύτερο κάνει και για τα ηχεία σου αφού έχει ρυθμιζόμενο line out.
Trust me , το έχω σπίτι....