Samsung UE 55’’ N7102 βαση

daras

New member
30 March 2011
80
Καλησπερα σε ολους,

Αυτη η τηλεοραση με εχει τρελανει.
Δεν μπορω με τιποτα να τοποθετησω την βαση που εχω μια Brateck vesa 200x200.

Το παραλογο ειναι οτι οι τρυπες δεν ειναι πανω στην επιφανεια της τηλεορασης αλλα ειναι βυθισμενες μεσα στο πλαστικο σε καποιο βαθος ( η samsung λεει οτι ακολουθει αυστηρα το vesa προτυπο και οι τρυπες εχουν 15mm βαθος) πραγμα που δεν ισχυει γιατι αλλο βαθος εχουν οι πανω τρυπες και αλλο η κατω.

Υπαρχει κανεις που εχει βαλει βαση σε αυτο το μοντελο η 7 series γενικα να μου πει τι βαση εβαλε να ησυχασω και εγω ;
 

daras

New member
30 March 2011
80
Κανενας ρε παιδια που να του ετυχε παρομοια τηλεοραση.
Απο την Samsung που τους πηρα μου ειπαν να παρω το Kit WMN350M και δεν θα εχω θεμα, αλλα απο φωτογραφιες ειδα οτι δεν εχει πολλες βιδες μεσα και φοβαμαι οτι θα εχω θεμα.
 

ruicosta

New member
18 January 2019
8
Αγόρασα για τους δικούς μου την Samsung UE55NU7023. Στα specs λέει VESA 200x200.
Άρα έψαξα για βάση που να υποστηρίζει αυτό το VESA και τους αγόρασα την Brateck LPA52-446.
Το στήσιμο θα γίνει εντός ημερών. Θα ενημερώσω αν έχουν κάποιο θέμα.

Θες να ανεβάσεις μια φώτο πως είναι το space από πίσω?
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους,

Αυτη η τηλεοραση με εχει τρελανει.
Δεν μπορω με τιποτα να τοποθετησω την βαση που εχω μια Brateck vesa 200x200.

Το παραλογο ειναι οτι οι τρυπες δεν ειναι πανω στην επιφανεια της τηλεορασης αλλα ειναι βυθισμενες μεσα στο πλαστικο σε καποιο βαθος ( η samsung λεει οτι ακολουθει αυστηρα το vesa προτυπο και οι τρυπες εχουν 15mm βαθος) πραγμα που δεν ισχυει γιατι αλλο βαθος εχουν οι πανω τρυπες και αλλο η κατω.

Υπαρχει κανεις που εχει βαλει βαση σε αυτο το μοντελο η 7 series γενικα να μου πει τι βαση εβαλε να ησυχασω και εγω ;
Το πρόβλημα ποιο είναι?Δε κατάλαβα...
Έχω την Brateck LPA36-443A σε Sony 55 με VESA 200X200, βασικά οι Brateck κάνουν για πολλά VESA
Επίσης φόλη έχει την Samsung UE55NU7172 που είναι ίδια με την δικιά σου οποτε μπορώ να βοηθήσω
 

daras

New member
30 March 2011
80
Re: Απάντηση: Samsung UE 55’’ N7102 βαση

Το πρόβλημα ποιο είναι?Δε κατάλαβα...
Έχω την Brateck LPA36-443A σε Sony 55 με VESA 200X200, βασικά οι Brateck κάνουν για πολλά VESA
Επίσης φόλη έχει την Samsung UE55NU7172 που είναι ίδια με την δικιά σου οποτε μπορώ να βοηθήσω


Καταρχας δεν ειχε στη συσκευασια τους αποστατες οπως στην φωτογραφια

https://www.ebay.co.uk/itm/M8-Wall-...amsung-K-M-N-Series-LED-QLED-40-/332918120702


και δευτερον οι τρυπες δεν ειναι πανω στο πλαστικο σασι αλλα βυθισμενες 15mm περιπου.

Συμγωνα με το Manual θελει 43-45mm μηκος βιδας.

Αλλα αυτη δεν ταιριαζει και στις πανω και στις κατω τρυπες/
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
αυτά τα πλαστικά κυλινδράκια έπρεπε να τα περιέχει το κουτί της τηλεόρασης . Βίδες θα έχει σίγουρα μέσα η Brateck , και η brateck βάζει και αυτή συνήθως μερικούς αποστάτες
 

daras

New member
30 March 2011
80
Ελα που δεν ειχε και η samung μου ειπε οτι η τηλεοραση δεν εχει κατι απλα παιρνεις ξεχωριστα samsung wall mount kit που εχει μεσα βιδες και αυτα τα πλαστικα αλλα μιλαμε κοντα στα 150 ευρω
 

daras

New member
30 March 2011
80
Και εγω brateck εχω απλα ειναι σταθερη και οχι με βραχιονα και οντως εχει πολλες βιδες αλλα καμια δεν κανει ειναι κοντες οι M8, θελει μακρυτερες!!!!
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Βίδες βρίσκεις παντού σε κάποιο κέντρο βίδας ή σε μεγάλο μαγαζί με χρώματα- σιδηρικά .
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Στα 2 wall mounts εχω αγορασει (κανενα της brateck) οι αποστατες ηταν μεσα στο πακετο των wall mounts φυσικα και οχι στην TV.
 

daras

New member
30 March 2011
80
Την τοποθετησα τελικα απλα οι κατω τρυπες θελουν 40 mm βιδα ενω οι πανω 43-45mm θα ειστε ενταξει.
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung UE 55’’ N7102 βαση

Στα 2 wall mounts εχω αγορασει (κανενα της brateck) οι αποστατες ηταν μεσα στο πακετο των wall mounts φυσικα και οχι στην TV.

επειδή φίλη πήρε πριν 2 βδομάδες την 7172 που είναι ιδια με αυτή του daras , οι αποστάτες ηταν μεσα στην tv, μιλαω για τα κυλινδράκια τα μακρουλά που μπαίνουν μέσα στις τρύπες. Η δικιά μου brateck είχα αρκετούς αποστάτες και βίδες , φυσικά δεν είχε αυτούς τους ιδιαίτερους αποστάτες που θέλει η συγκεκριμένη samsung
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Re: Samsung UE 55’’ N7102 βαση

επειδή φίλη πήρε πριν 2 βδομάδες την 7172 που είναι ιδια με αυτή του daras , οι αποστάτες ηταν μεσα στην tv, μιλαω για τα κυλινδράκια τα μακρουλά που μπαίνουν μέσα στις τρύπες. Η δικιά μου brateck είχα αρκετούς αποστάτες και βίδες , φυσικά δεν είχε αυτούς τους ιδιαίτερους αποστάτες που θέλει η συγκεκριμένη samsung

Στην 6122 που πηρα πριν μερικους μηνες δεν υπηρχε κανενας αποστατης. Στη βαση που ειχα παρει για την παλια 46αρα Samsung του 09 (που φυσικα το 14 που εβαλα τη βαση τοιχου, δεν υπηρχε ουτε συσκευασια ουτε τπτ 5 χρονια μετα την αγορα) ολοι οι αποστατες ηταν στην συσκευασια του wall mount. Στην LG που αγορασα του πεθερου μου τις προαλλες δεν ειχε κανεναν αποστατη πουθενα. Στο wall mount ομως ειχε ολους τους αποστατες για ολων των ειδων τις tv που μπορει να χρειαζομουν και με τις αντιστοιχες βιδες.
Αν τωρα στις καινουριες Samsung το αλλαξαν αυτο οκ δεν το ξερω.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
σημερα κρεμασα την 75NU8002 και πηρα την Brateck LPA49-463D...το πακετο της samsung ειχε μεσα τους δικους της αποστατες αλλα χρησιμοποιησα και μια ροζετα πισω απο την βιδα ωστε να εφαρμοσει τελεια και να σφιξει σωστα...ευχαριστημενος απο την βαση (μεχρι στιγμης)