Περί ΟΜ (ex Olympus) Workspace - πρόγραμμα επεξεργασίας για ORF αρχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Από σήμερα μπορείς κανεις να κατεβάσει το νέο raw editor της εταιρίας ο οποιος αντικαθιστά στην πράξη τον παλιό και βασανιστικά αργό OLYMPUS Viewer. Ο παλιός editor ήταν ο μόνος που έδινε αξιόπιστα και πανομοιότυπα χρωματικά jpeg από τα RAW ίδια με αυτά της μηχανής .

Μια ματιά στα γενικά χαρακτηριστικά του και link για κατέβασμα θα βρείτε : http://app.olympus-imaging.com/olympusworkspace/en/index.html
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
τον κατέβασα και τον δοκίμασα στο πόδι, η ταχύτητα έχει αυξηθεί σημαντικά , εχω αμεσο ζουμ και σχετικά γρηγορα περνουν και οι αλλαγες, εχει παραθυρο που βαζεις μεχρι 4 αρχεια για συγκριση μεταξυ τους οπως στο fastone, περνουν ολα τα φιλτρα και εχεις ενημερωση αν το αρχειο ειναι απο ριπη, focus stacking κλπ , περνώ σε αρχείο hires ταχυτατα τουλαχιστον πιο γρηγορα απο οτι στο LR, εχει πλεον batch επεξεργασια πολλών αρχείων , μεταφορα ρυθμισεων απο ενα σε αλλο αρχειο .... γενικά το βλέπω πολύ ανεβασμένο και ίσως το προτιμήσω ειδικά για επεξεργασία hires αρχείων. Δεν εκανα καποιο export και πιθανως εκει να χωλαινει αλλά αυτο το κάνεις και τελευταίο πινοντας καφέ.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Δυο πολύ χρήσιμα βίντεο από τον Rob Treck για το πως μπορείς να φτιάξεις δικά σου color profile με το νέο Workspace και να τα περάσεις σε αρχεία raw παλαιότερων και νέων Olympus μοντέλων, με λίγα λόγια να κανεις στον υπολογιστή οτι μπορείς να κανεις με την Penf με τα color profile της στο πεδίο. Δεν προσομοιώνουν όμως τα έτοιμα τρία color/ mono profile της Penf αλλά κάποια έξτρα που θέλεις να φτιάξεις με την color wheel.

Ήδη υπάρχουν και κάποια έτοιμα από χρήστες με έτοιμες ρυθμίσεις από προσομοιώσεις παλιών φιλμ που εγώ τις έχω περάσει εδώ και καιρό στην Penf ως ξέχωρα profile π.χ. Κοdachrome 25 κλπ. Mια σχετική συζήτηση στο dpreview που θα βοηθήσει : https://www.dpreview.com/forums/post/62439985

21a974b5c2294022bbe930d8d3a4c934




και ένα excelaki με μαζεμένες έτοιμες ρυθμίσεις από profile χρηστών : https://onedrive.live.com/view.aspx...220&ithint=file,xlsx&authkey=!AEy76i_llV8RCeo

Με το OW η Olympus έδωσε την έξτρα δυνατότητα να ασχοληθούν πολύ πιο ουσιαστικά οι χρήστες με τα χρωματικά προφίλ στον υπολογιστή και να πάρουν μια γεύση από το τι μπορεί να κάνει η PEN F στο πεδίο την ώρα της σύνθεσης.




 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Ενδιαφέροντα νέα, όταν παραλάβω το καινούριο μου παλιό παιχνίδι θα κάνω τις δοκιμές μου...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ενδιαφέροντα νέα, όταν παραλάβω το καινούριο μου παλιό παιχνίδι θα κάνω τις δοκιμές μου...

:grandpa: Παλιό μοντέλο ναί αλλά παιχνίδι δεν τη λές με τίποτε τη συγκεκριμένη, πιπέρι !:flipout:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σημερινο update Version 1.1 του Olympus Workspace Image Editing Software ,

Main Features:

Focus Stacking added for compositing images shot in Focus Bracketing[3]

Previously, when using Focus Stacking on a computer, it was necessary to use commercially available third party software to composite images. Now, t is possible to composite up to 999 images in Olympus Workspace.

Lighten Composite added

Lighten Composite is now supported by Olympus Workspace, making it possible to create images similar to Live Composite on the camera. Darken Composite has also been added.

Support for New Functions in Olympus Workspace

USB RAW Data Edit has been added for much faster RAW processing in Olympus Workspace by connecting the camera to a computer, using the power of the OM-D E-M1 Mark II and OM-D E-M1X TruePic VIII image processor.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Οποιος θέλει να δουλεψει RAW και να πάρει jpeg αντάξια της μηχανής σε χρωμα είναι γνωστό οτι το ΟW είναι το προγραμμα που το κάνει πανομοιότυπα. Επίσης υποστηρίζει όλες τις ψηφιακές λειτουργίες για συγκεκριμένους φακούς όπως π.χ. τη γεωμετρική διορθωση για το fisheye 8/1.8 που κάνει μόνο η μηχανή σε jpeg.

Παρακάτω δίνω το link για τη σελίδα του Robtrek ο οποιος έχει εξελίξει και μερικά έτοιμα presets προσομοίωσης σε παλιά φιλμ: http://robtrek.com/index.php/olympus-workspace-presets/ και ένα βιντεάκι πως τα δημιουργείς και πως τα εισάγεις:

 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Πως διορθώνει και βέλτιστοποιεί με ελαχιστες επεμβάσεις τις φωτογραφίες του (RAW) από Olympus σώματα ο Robin με το ΟW?

 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Adobe Camera Raw vs. Olympus Workspace: Which app should you use?

Δυστυχως και εγώ έχω τα ίδια με τον γράφοντα το αρθρο GPU προβλήματα , έχω αρκετα παλιο υπολογιστή με αδυναμη κάρτα γραφικών και τα preview κολανε στο δευτερο πέρασμα και μένουν σε χαμηλή ανάλυση καποιες φορες οποτε δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος τι βλέπω και αποφευγω να επεξεργαστώ τα αρχεία περαιτέρω. Ομως ξερω με σιγουριά ότι κανει την καλύτερη μετατροπή και απόδοση στο χρώμα και ειδικα τα αρχεία hires τα διαβάζει καλύτερα απο ότι αλλο υπάρχει στην αγορά.

Μια καλή μέθοδος είναι περάσεις τα αρχεία RAW απο το OW και να τα μετατρέψεις σε TIFF και μετά να τα στείλεις για περαιτερω επεξεργασία στον editor που δουλευεις και ξέρεις.

Επισης όσοι φοβουνται την πολύ ωρα που κάνει ο υπολογιστής την τελική μετατροπή (ειδικά αν έχεις απενεργοποιήσει την επιλογή να κάνει χρήση την κάρτα γραφικων για να μην κολάει τα preview) συνιστώ την χρήση της μετροπής RAW μέ καλώδιο απο την ίδια τη μηχανη εφόσον ειναι η ΕΜ1.2/3/Χ
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Με την τελευταία v1.5 το Workspace έχει την επιλογή να σου εμφανίσει το σημείο εστίασης, είναι κάτι που ανακάλυψα και δεν αναφέρθηκε στις βελτιώσεις κάπου, υποψην όμως οτι αφορά μόνο το ακαθρεπτα μοντέλα και όχι τα παλιά των DSLR (4/3).

Θα δοκιμάσω σύντομα φακό 4/3 με ανταπτορα σε OMD μοντέλο να δω αν το υποστηρίζει και θα συμπληρωσω εδώ αν το υποστηρίζει.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
το νέο ΟΜ Workspace (παλιό ΟW - Olympus Workspace) δέχεται επιπλέον ειδικό module απόθόρυβοποίησης που χρειάζεται έξτρα κατέβασμα για την ΟΜ1 (είναι συμβατό μόνο με τον αισθητήρα αυτής) και άλλο έξτρα module για τις παλιότερες ΕΜ1.2/3/Χ/5.3.

Το module είναι μεγάλο σε μέγεθος και αν δεν εχεις δυνατή κάρτα γραφικών δεν υποστηρίζεται (π.χ. εγώ έχω παλιό υπολογιστή δεν μου το κατεβαζει). Η αναβάθμιση δείχνει οτι έχουν ριξει πολύ δουλειά στο software ειδικά για την βελτιστοποίηση σε θόρυβο για να εχεις καλό jpeg.

1645369129600.png


1645369055024.jpeg
 
Last edited:
  • Like
Reactions: aspromavros

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ενα συγκριτικό της νέας αποθορυβοποιησης με αλλα προγράμματα της αγοράς .

το Workspace είναι τσαμπα αλλά το AI NR δουλεύει μόνο με τα raw αρχεία των OM-1, E-M1X, E-M1 III, E-M1 II, and E-M5 III. Αντίθετα τα DXO DeepPrime και Topaz Denoise AI δουλεύουν με όλες τις μηχανές αλλά είναι επι πληρωμή.


Ένας περιορισμός που έχει το Workspace είναι οτι μπορεί να κάνει export TIFF αλλά όχι DNG οπότε αν κανεις θέλει να φερει μετά το αρχείο σε LR υποχρεωτικά το μετατρέπει σε TIFF (και δεν είναι και οτι καλυτερο το αποτέλεσμα από κάποιους που το έχουν δοκιμασει γιατί μάλλον το μετατρέπει σε 8μπιτη και οχι 16μπιτη πληροφορία)

πολυ χρήσιμη θεωρώ τη νέα λειτουργία που ξεσκαρταρει μια ριπή και βρισκει την καλύτερα εστιασμένη φωτό , μακάρι να υπηρχε και αυτή η λειτουργία στην μηχανή