Αναζήτηση / αγορά Home Cinema / σετ Ηχείων για TV & Μουσική

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλημέρα παιδιά !
Κατά βάση καθόλου σχετικός με θέματα ήχου, ψάχνω κάποια budget λύση για σαλόνι γύρω στα 25 τετραγωνικά μέτρα.
Σκοπός είναι να αγοράσω κάποιο σύστημα ηχείων (είτε είναι απλό 2.1 σύστημα, είτε ηχομπάρα με έξτρα ηχεία, είτε ολοκληρωμένο home cinema), στο οποίο θα συνδέσω
1) την TV μου (μια σχετικά παλιά 42άρα LG / non smart 42LV4500 - Είσοδοι / έξοδοι της TV εδώ)
2) ένα Apple Airport Express (με mini jack έξοδο) στο οποίο στέλνω την μουσική μου ασύρματα από το PC μου. Η μουσική μου είναι mp3s στα 320kbps και ίσως παίζει ήδη και κάποια συμπίεση κατά την ασύρματη μεταφορά του ήχου από το PC στο airport express, αλλά θεωρώ όχι μεγάλη, καθότι μιλάμε για wi-fi κι όχι για bluetooth.

Φαντάζομαι ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να επενδύσω σε κάποιον καλό ενισχυτή και ηχεία, ώστε να έχω μια future-proof λύση και να μπορώ να συνδέω τα πάντα εκεί πάνω, αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει το κατάλληλο budget. Κάπως έτσι οδηγούμαι στην αναζήτηση πιο οικονομικής λύσης (μέχρι 250 - 300 ευρώ).
Τα 250 - 300 ευρώ είναι το ανώτατο budget για κάτι πολύ καλό που κανονικά είναι ακριβότερο και παίζει σε προσφορά. Δηλαδή αναζητώ προτάσεις και για χαμηλότερο budget (150 - 200 ευρώ).

Κάποια side-notes για το τι ψάχνω:

- Με ενδιαφέρει ο καλός ήχος, κυρίως για μουσική. Υψηλή ένταση, αλλά όχι και σε επίπεδα του να πεσουν οι τοίχοι του σπιτιού. Ως πιο μεγάλη απαίτηση (στο θέμα έντασης) είναι να μπορώ να κάνω ενα party στο σπίτι - και πάλι σε λογικά επίπεδα "φασαρίας". Είμαι πιο πολύ fan του καθαρού ήχου, του treble κι όχι τόσο του έντονου μπάσου.
- Θα συνδεθεί και η τηλεόραση πάνω αλλά δεν πρέπει απαραίτητα να είναι 4.1 ή 5.1 το σύστημα. Μου κάνει κι ένα καλό 2.1.
- Στην τηλεόραση έχω συνδεδεμένο ένα Android TV Box (HDMI σύνδεση) τo οποίο μέσω KODI και MX Player παίζει ταινίες που έχω σε σκληρό δίσκο κουμπωμένο στο router μου. Το TV box είναι αυτό.
- Δεν βλέπω DVD / Blu Ray, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε ένα καλό home cinema με Blu Ray στο οποίο θα μπορούσα να συνδέσω και το Airport express και την TV.
- Αν είναι 2.1 δεν βρίσκω λόγο για ασύρματα ηχεία. Για 4.1 και πάνω θα προτιμούσα τα 2 πίσω να είναι ασύρματα.
- Αν έβρισκα ένα οικονομικό αλλά καλό σετάκι από Logitech κλπ συναφή, θα το έπαιρνα, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι μπορεί να δώσει τον ήχο και την ένταση που θέλω. Από ότι καταλαβαίνω περισσότερο για PC / Gaming είναι αυτά που κυκλοφορούν.
- Θα μου έκανε και ένα καλό Hi-Fi μηχάνημα με 2 ηχεία αρκεί να εδινε καλό ήχο και φυσικά να έχει δυνατότητα σύνδεσης τόσο για την TV όσο και για το Airport express (mini jack σε mini jack ή mini jack σε L/R RCA, κλπ). Η εμπειρία μου με αυτά τα έτοιμα και σχετικά φθηνά Hi-Fi έως τώρα δεν είναι καλή. Έχω ένα Philips τώρα που όμως τα presets του ήχου του είναι ψιλο-χάλια. Εχω συνδεδεμένο εκεί τώρα το Airport express (mini jack σε mini jack εισοδο στο Hi-Fi) και ο ήχος είναι απαράδεκτος. Στην TV τώρα έχω συνδεδεμένο στο Headphones out ένα παμπάλαιο 2.1 της Creative (που κανονικά είναι για PC), και μέχρι κάποια ένταση είναι σούπερ !

Αυτα προς το παρόν.
Οποιοδήποτε feedback / πρόταση, καλοδεχούμενα !
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Μια άλλη σκέψη είναι να δώσω τα χρήματα για αυτό τον AV receiver (γύρω στα 280 ευρώ). Αξίζει;

https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx550bt

- Θα μπορώ όμως να συνδέσω πάνω του τα 2 ηχεία ενός μέτριου Philips Hi-Fi που έχω (τα καλώδια είναι γυμνά, χωρίς βύσματα αρα μπαίνουν στο Front L &R ) χωρίς να μπουκώνουν σε υψηλή ένταση;
- μετά, σκέφτομαι, μπορώ να επενδύσω με ηρεμία σε ενα subwoofer και ίσως και σε ακομα 2 ηχεία.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Πάρε ηχομπάρα.

Καλησπέρα!
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιες που πιστεύεις ότι θα με κάλυπταν;
Αν θυμάμαι καλά έχει αναφερθεί σε άλλο topic η JBL 2.1.
Κάποιες άλλες που θεωρούνται καλές ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ ηχομπάρας που πετυχαίνει υψηλές στάθμες αλλά έχει λιγότερες εισόδους ή χαμηλότερες στάθμες και περισσότερες εισόδους.

Η Bar 2.1 είναι αρκούντως δυνατή και για παρτάκι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
To budget σου κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά χαμηλό. Θα σου πρότεινα να εξετάσεις το ενδεχόμενο συγκέντρωσης μεγαλύτερου ποσού για κάτι τέτοιο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Επίσης την ιδέα των ασύρματων ηχείων μην την κοιτάς καθόλου. Είναι εξαιρετικά σπάνια, ακριβή και με πολλούς περιορισμούς λύση. Για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναφερθώ.
 

zoglis78

New member
26 January 2010
31
ΑΡΓΟΣ
Μπαίνω λιγάκι σφήνα στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω.
Η tv μου είναι μία Sony 55XE8505, οπότε ψαχνόμουν για μία φθηνή ηχομπάρα με αξιοπρεπείς επιδόσεις, αλλά δυστυχώς πρακτικά δεν υπάρχει.
Επειδή τη χρησιμοποιώ πολύ ως οθόνη για PC, σκεφτόμουν να αναβαθμίσω τον ήχο του Η/Υ, που είναι ένα ζευγάρι ηχεία Yamaha YST-M20DSP (20W RMS) πάνω σε κάρτα ήχου Soundblaster Z, με την αγορά ενός subwoofer Yamaha yst-sw030 (130W).
Πείτε μου τη γνώμη σας για την προτεινόμενη αγορά αναβάθμισης ή προτείνετε κάποια σχετικά οικονομική αγορά ηχοσυστήματος ή ηχομπάρας (κατά προτίμηση με HDMI ARC, π.χ. αξίζει να "επενδύσω" στο Yamaha Yas-207 ?).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το πρόβλημα με τις κάρτες ήχου είναι ότι έχουν εισοεξόδους σχεδιασμένες για να πάνε είτε σε multimedia ηχεία 5.1 είτε να κάνουν passthrough (σχεδόν δηλαδή γιατί και στο ψηφιακό πεδίο μπορείς να πειράξεις την έξοδό τους) με κάποια οπτική έξοδο. Κοινώς αποχαιρετάς τα μη απωλεστικά φορμά.

Αν υποθέσουμε ότι αρκείσαι στους περιορισμούς αυτούς (δεν ξέρω καν αν υποστηρίζεται DTS σε 5.1 από την κάρτα σου) μπορείς να δρομολογήσεις το σήμα προς οτιδήποτε έχει οπτική είσοδο. Αν θα είναι ηχομπάρα ή ενισχυτής AV είναι κάτι που αφορά τις ανάγκες σου και το budget σου.

Τα ηχεία που έχεις δεν είναι κάτι περισσότερο από multimedia desktop speakers και η πρόσθεση ακόμα και του μικρού sub της Yamaha που σκέφτεσαι είναι mismatch. Όλο και περισσότερο δείχνει να σου ταιριάζει μια ηχομπάρα (ή να φτιάξεις σιγά σιγά ένα σύστημα με ενισχυτή ΑV, δυο ηχεία ραφιού για αρχή και sub αμέσως μετά).
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ ηχομπάρας που πετυχαίνει υψηλές στάθμες αλλά έχει λιγότερες εισόδους ή χαμηλότερες στάθμες και περισσότερες εισόδους.

Η Bar 2.1 είναι αρκούντως δυνατή και για παρτάκι.

Απλά δυστυχώς βγαίνει εκτός του budget μου η 2.1. Επίσης, ερώτηση για την περίπτωση που κάποια στιγμή τη βρω σε προσφορά και το αποφασίσω, το airport express το συνδέω στο 3.5mm aux input που έχει. Την TV που την συνδέω; Στο HDMI out (ARC) της ηχομπαρας;

Άλλες ηχομπάρες που από την εμπειρία των χρηστών φαίνονται αξιόλογες ;

To budget σου κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά χαμηλό. Θα σου πρότεινα να εξετάσεις το ενδεχόμενο συγκέντρωσης μεγαλύτερου ποσού για κάτι τέτοιο.

Έχω στο δωμάτιό μου αυτοενισχυόμενα της M-Audio (συγκεκριμένα τα Studiophile AV40), σχεδόν 10 χρόνια τώρα (αρχικά μάλιστα με μια εξαιρετική M-Audio Audiophile 192 PCI sound card, η οποία υποστηρίχθηκε μέχρι τα Win 7 και στα 8 & 10 είχε θέματα, οπότε την έβγαλα και πλέον έχουν κουμπώσει τα ηχεία στην on board με σαφές μειονέκτημα εκτός των άλλων την χαμηλότερη συνολικά ένταση) τα οποία βγάζουν ακόμα και τώρα απίστευτο ήχο, αν και σε πολύ υψηλή ένταση αρχίζουν να ...μην την παλεύουν πολύ. Ο ήχος τους είναι ακριβώς αυτό που θα ήθελα να είχα και στο σαλόνι, και φανταστείτε ότι δεν έχω καν στο ON τον διακόπτη για επιπλέον μπάσο που έχουν στο πίσω μέρος τους.
Η αρχική αναζήτηση μου για το σαλόνι ήταν αυτοενισχυομενα, αλλά διαβάζοντας σε κάποια ξένα forums, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι αν δεν είναι πολύ δυνατά (και ακριβά) δεν θα μπορέσουν να μου δώσουν στο σαλόνι την ένταση και καθαρότητα που θέλω. Ο χώρος εκεί είναι αρκετά μεγαλύτερος σε σύγκριση με το δωμάτιο.
Παρόλα αυτά είμαι ανοικτός σε κάτι τέτοιο, αν και θα ήθελα κάτι πιο οικονομικό και σίγουρα όχι λιγότερο δυνατό. Ξέρω, μοιάζει σα να τα θέλω όλα δικά μου...
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Να φανταστώ ότι κάτι τέτοιο το αποκλείουμε σαν αστείο;

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-lhb625-1163345.html?ga_query=Lg+LHD625

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-lhb655nw-1159924.html

Τελικά, η πρόταση ζεύγους αυτοενισχυόμενων με max budget ας πούμε στα 450 ευρώ θα με κάλυπτε για αυτά που θέλω;

Κάπου είχα διαβάσει καλά πράγματα για αυτά - αλλά δεν ξέρω αν κι αυτά είναι "μικρά".

https://www.nakas.gr/prd/wharfedale...N_tEYzld3-O8_UfsAUy7_3U12JDOg98NsqZZEqZtcKvco

https://www.skroutz.gr/s/13333402/Pioneer-S-DJ50X-Τεμάχιο.html#specs
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα all in one είναι αυτο που ειναι. Σχετικά φτηνά, με κάποιες ευπρόσδεκτες ευκολίες, χωρίς ιδιαίτερα καθαρό ήχο Αλλά με καλή ψευδαίσθηση surround που εντυπωσιάζει ένα νεοεισερχομενο στο χόμπυ, σίγουρα δεν είναι για εντάσεις, ποσω δε για παρτυ και αν κάτι χαλάσει (που αυτό θα είναι η κεντρική μοναδα έχεις θέμα.
Από την άλλη τα warfendale είναι σαφώς πιο ποιοτικά, επίσης μικρά για τέτοιο χώρο και θέλουν ενισχυτη καθώς είναι παθητικά.
Τα pioneer είναι όντως ενεργά, και πάλι δεν είναι για παρτυ αλλά είναι και κλασσικά ενεργά. Για να τα δουλέψεις σε ηχοσυστημα σαλονιού με τηλεκοντρόλ κλπ ανθρώπινες ευκολίες χρειάζεσαι κάτι έξτρα σαν https://www.nakas.gr//prd/yamaha-wx-c50-proenisxitis-dark-silver?refSrc=S019.31603&nosto=productpage-nosto-3αυτό. Υπάρχουν και φτηνότερα αλλά το συγκεκριμένο είναι αρκετά πλήρες σε εισόδους εξόδους και γενικά ποιοτητα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Έχεις πολύ χαμηλό budget βασικά και δεν φτάνει ούτε για έναν ενισχυτή με δυο ηχεία. Αυτό είναι το πρόβλημα.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Αν επανέλθουμε στο σενάριο του να πάρω πρώτα αυτό τον ενισχυτή

https://www.denon.gr/gr/product/hom...fTbPbHVGre7ahJgQTe9rajaNQSOpjwfvRGvBFcoasWaqU

που τον βρίσκω γυρω στα 280 ευρω,

πώς μπορώ να μάθω αν τα ηχεία του Philips Hi-Fi που έχω μπορούν να συνδεθούν στον Denon, μέχρι να πάρω καλύτερα, δηλαδη σαν προσωρινή λύση; Ο Denon φαίνεται να έχει εισόδους για τα ηχεία του Philips Hi-Fi (γυμνά καλώδια), οπότε η ερώτηση έχει να κάνει με το αν τα specs των ηχείων "ταιριάζουν" με τον Denon, σωστά; Τι κοιτάμε σε αυτή την περίπτωση; Τα ωμ; Την ισχύ του Denon και την αντίστοιχη ισχύ των ηχείων;

Τα μόνα specs που βρισκω για το Philips ειναι αυτα: https://www.philips.co.uk/c-p/FWM15...nUHYqjrEs4HCIc_PKAczr3mH1Crdawq0ljacLIlHdp_UE

EDIT: Τα ηχεια του Philips Hi-Fi ειναι 8ohm έκαστο. Το γράφει πίσω από κάθε ηχείο. Total Sound Power (RMS) 40 W ολο το HiFi.
 

Attachments

  • 777.jpg
    777.jpg
    229.5 KB · Views: 140

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ψάξε να ακούσεις τα Α5, ψάξε να ακούσεις τα jbl lsr 305 που ειναι κλασσικά ενεργά με κάποια κονσολιτσα με εισόδους coaxial και spdif και ας χάσεις το remote, και άκουσε και καμία ηχομπαρα, κανένα σετ ηχείων με ενισχυτη... κανένα warfendale με εισαγωγικό yamaha ας πούμε... Πιο πολύ για να αποκτήσεις εικόνα από την αγορά και να δεις αν τελικά αξίζει να φτάσεις το ποσό σε κανένα 700αρι. Μπορεί να δεις ότι όχι. Δε χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Ή ότι μπορεί να συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο. Αλλά αυτό που νομίζω ότι προσδοκεις στα λεφτά που το θες δε θα το βρεις. Στο 700αρι θα πρέπει να καταλήξεις. Και πάλι με συμβιβασμούς.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Εχω και αυτη την κονσολίτσα παρεμπιπτόντως (κάπου σε ενα συρτάρι)
 

Attachments

  • 26001606930.jpg
    26001606930.jpg
    158.8 KB · Views: 124

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που είδα το μίκτη, στη θέση σου θα ψηνόμουνα για καμιά κατάσταση με ενεργά ηχεία επάνω του.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλημέρα.
Σήμερα θα μεταφέρω και θα τεστάρω τα M-Audio (20+20W) αυτοενισχυόμενα από το δωμάτιο στο σαλόνι. (Το δωμάτιο είναι 13 τμ , το σαλόνι 23 τμ).
Θα τα δοκιμάσω τα M-Audio, λοιπόν στο σαλόνι, με ένταση δυνατή μέχρι το σημείο πριν αρχίσουν να μπουκώνουν.

Αν συμπεράνω ότι η ένταση είναι decent (και η καθαρότητα), τότε μάλλον θα καταλήξω να αγοράσω ένα καλό ζεύγος αυτοενισχυόμενων (λογικά >= 50+50W - και μέχρι 250 - 300 ευρώ) και θα τα κουμπώσω πάνω στην κονσόλα, και θα συνδέσω την TV (headphone out) και το Airport express (mini jack -> καρφί stereo διπλό μεγάλο) στις θύρες 3/4 και 5/6 της κονσόλας.

Σκέφτομαι ότι αν τα 20+20 = 40άρια M-Audio είναι μια χαρά για τα 13 τμ του δωματίου, λογικά ένα ζεύγος >= 50+50 = 100άρια θα είναι ΟΚ για τα 23 τμ του σαλονιού.
Μακάρι να βγει ΟΚ αυτή η λύση και να ξεμπερδέψω έτσι.

Θα κάνω τη δοκιμή ίσως και σήμερα, και θα επανέλθω για να το συζητήσουμε.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλησπέρα.
Εγινε η δοκιμή στο σαλόνι με τα αυτοενισχυόμενα M-Audio AV40 (20+20 W RMS) σε σύγκριση με το Philips Hi-Fi (40W).

- Όχι ότι δεν το είχα καταλάβει, απλά τώρα με απευθείας σύγκριση μία στο Philips Hi-Fi και μια στα M-Audio, διαπίστωσα ότι ο ήχος του Philips Hi-Fi είναι οικτρός !
- Τα M-Audio πολύ πιο καθαρό ήχο, καθόλου distortion, καθόλου μπούκωμα ακόμα και σε υψηλή ένταση.
- Απλά η διαφορά ήταν ότι για να έχω υψηλή ένταση στα M-Audio, είχα γυρίσει το volume knob κοντά στο μέγιστο ενώ με το Philips (που προφανώς έχει amplifier) είχα το volume knob λιγότερο γυρισμένο προς το maximum.

Θεωρώ λοιπόν ότι με ένα ζεύγος αυτοενισχυόμενα γύρω στα 100 - 120 W θα είμαι καλυμμένος και στο θέμα ένταση χωρίς να φτάνω στα άκρα το volume.
Το σχέδιο είναι να χρησιμοποιήσω και την κονσόλα μου για extra ελεγχο στα κανάλια, στο μπάσο, treble κλπ.

Αν το εχω σκεφτεί σωστά, απο την TV θα φύγει καλώδιο mini jack που θα καταλήγει στην κονσόλα σε μεγάλα καρφιά Left & Right κουμπωμένα στο Line In 3/4, και από το Airport Express ιδια ακριβώς σύνδεση στο Line 5/6. Τα ηχεία θα κουμπώσουν στο Main της κονσόλας.

Τώρα, από reviews που διάβασα, τείνω προς τα Edifier R2000DB.

Επίσης στη λίστα με αυτά που κοιτάω είναι τα παρακάτω:

Edifier R2730DB
Pioneer S-DJ50X
Dali Spektor 2

Θα ήθελα το feedback σας για το παραπάνω σενάριο.
Επίσης, μπορώ λετε να βρω μαγαζί στο οποίο θα δεχτούν να δοκιμάσω τα ηχεία πριν τα πάρω;