Κολλαει το cd player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

g10rg0s

Established Member
15 February 2010
122
Καλησπερα στην κοινοτητα.
Εχω ενα cd player "φετα" (Technics Compact Disc Player SL-PG580A) το οποιο ηταν παροπλησμενο για αρκετα χρονια. Δοκιμασα προσφατα να αναπαραγω cd ,ομως "πηδουσε" τα κομματια των τραγουδιων. Δοκιμασα να το "καθαρισω" με δισκακι που ειχα (αυτα με τα σφουγγαρακια) ομως το προβλημα παραμενει.
Μηπως εχει πει το ποιημα ή υπαρχει πιαθανοτητα να το επαναφερω στη ζωη ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
το πιό πιθανό σκόνη στο φακό του laser.
Ή ανοίγεις και καθαρίζεις με το χέρι ή παίρνεις ένα καθαριστικό cd, αν βρεις, γιατί είναι σπάνια πλέον
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καΘαριστικο cd δοκιμασε ηδη υπερηχα.
αρα ανοιγειs, καΘαριζειs laser με μπατονετα και λαδωνειs τιs ραγεs του.
κοιτα τα cdακια που του βαζειs να διαβασει να`ναι καΘαρα και αγρατζουνιστα
 

g10rg0s

Established Member
15 February 2010
122
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αρα εφοσον εχω δοκιμασει με καθαριστικο cd θα πρεπει να ανοιξω τον cd player και να το καθαρισω. Θα πρεπει η μπατονετα να ειναι στεγνη ή θα πρεπει να την εμποτισω με λιγο οινοπνευμα ? και τις ραγες μπορω να τις λαδωσω με λαδακι ψιλο που βαζουν στις ραπτομηχανες ?
Ευχαριστω και παλι.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Εγώ την καθαριζα πάντα με καθαρό οινόπνευμα.
Λάδι δεν έβαλα ποτέ γιατί φοβόμουν ότι σύντομα θα κολλούσε σκόνη.
Νομίζω όμως ότι ο μηχανισμός έχει ένα ψιλό γρασο και δεν χρειάζεται άλλη λίπανση.
Δεν ξέρω αν σε αυτήν την περίπτωση είναι καλυτερο το σπρέι σιλικόνης, που προσφέρει "ξηρη" λίπανση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
το player ειναι παλιο απ`οτι λεει ο φιλοs Μιχαλη. λιγο ψιλο λαδακι ή γρασσο λιΘιου ή η σιλικονη που λεs, καλο Θα`καναν
 
Με αφορμη αυτο το post θα ηθελα να ρωτησω αν στα cd players υφισταται θεμα αζιμουθιου (οπως στα κασετοφωνα). Δηλαδη, μπορει το leizer να λειτουργει κανονικα αλλα με τον χρονο να εχει μετακινηθει απο την αρχικη του θεση και να μην εστιαζει σωστα? Αν ισχυει, πως μπορουμε να επεμβουμε?
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Με αφορμη αυτο το post θα ηθελα να ρωτησω αν στα cd players υφισταται θεμα αζιμουθιου (οπως στα κασετοφωνα). Δηλαδη, μπορει το leizer να λειτουργει κανονικα αλλα με τον χρονο να εχει μετακινηθει απο την αρχικη του θεση και να μην εστιαζει σωστα? Αν ισχυει, πως μπορουμε να επεμβουμε?

Κάτι τέτοιο συμβαίνει με τα laser -χωρίς να έρχεται σε επαφή βέβαια-, μόνο που στα ψηφιακά,
αν δεν βρει το ίχνος ακριβώς, κολλάει, πηδάει ή σταματάει.

Το θέμα είναι ότι με τον καιρό, ξεραίνεται η ελαστική (συνήθως) ανάρτηση του ''ματιού'' του laser
που το δυσκολεύει να μετακινηθεί ελεύθερα σε 3 διαστάσεις (με συνδυασμό ηλεκτρομαγνητικών πεδίων) για να εστιάσει κ να διαβάσει το CD.

Γι' αυτό παρατηρούμε πολλά παλιά cd players, ενώ δεν έχουν γράψει ώρες λειτουργίας, δεν μπορούν να
διαβάσουν δισκάκια πλέον.

Κάποια τζιμάνια ηλεκτρονικοί που είχα δει, πείραζαν κάποια ρεύματα στην πλακέτα του μηχανισμού κ έτσι αύξαναν
τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που κινούσαν το ´''μάτι'' κ έσωζαν - προσωρινά - την κατάσταση.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
το ποιο πιθανό ειναι να έχει πολυμεριστη ο φακός από τα χρόνια ,μόνο τα πολύ ακριβά είχαν και έχουν φακό από γυαλί
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
το ποιο πιθανό ειναι να έχει πολυμεριστη ο φακός από τα χρόνια ,μόνο τα πολύ ακριβά είχαν και έχουν φακό από γυαλί

Και ενα φτηνο αρχαιο Phillips !!!!!!!!!
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στο technics sl-pg470a. Το εβαλα να παιζει cd ασταματητα για πολλες ωρες χωρις καν να ακουω μουσικη τις περισσοτερες απο αυτες. Μετα απο αυτο το αποτελεσμα ειναι να πηδαει 1-2 φορες στο πρωτο τραγουδι του cd και μετα να συνεχιζει κανονικα χωρις αλλα προβληματα. Δεν το καθαρισα με κατι και ουτε το ανοιξα καν.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
αν εχει πολυμεριστη ο φακος τελος δεν παιρνει τιποτα αλλο παρα αντικατασταση ,σκεψου οτι παθαινει κατι οπως τα πλαστικα φαναρια των αυτοκινητων
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
είπαμε: η πρώτη απόπειρα μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε.
Αν δεν γίνει τίποτα τότε τεχνικός.
Αλλά είναι κάτι που συνήθως αντιμετωπίζεται στο σπίτι.