LG 50UK6950 - Κολλημένo(α) Pixel.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος της συγκεκριμένης τηλεόρασης από την παρασκευή, αγορά από MM (+επέκταση εγγύησης). Σήμερα που γύρισα από την δουλειά και την άνοιξα, μου ζήτησε να κάνω ένα update και στο restart τσουπ κολλημένο pixel (μαύρο φόντο), πάνω από την μέση και δεξιά ή μάλλον κολλημένα pixel για να είναι τόσο έντονο - εμφανές σε μαύρο φόντο από το μισό και 1 μέτρο. Τρέχοντας και αντίστοιχα βίντεο από το Youtube ανακάλυψα και κάτι καμμένα στο κόκκινο (2) αλλά δεν με απασχολούν αυτά και ζαλίστηκα να ψάξω στα άλλα χρώματα - στα γρήγορα δεν είδα κάτι κραυγαλέο πάντως.

Πήρα MM αλλά με παρέπεμψε ευγενικά ομολογουμένως για αύριο το πρωί 9-5 σε αντίστοιχο τμήμα, σχολιάζοντας φυσικά ευγενικά ότι λογικά θα γίνει αντικατάσταση ειδικά τόσο σύντομα από την αγορά της ή και ότι θα μπορούσα να επιλέξω άλλη τηλεόραση, αλλά το τι λέει αυτός μικρή σημασία έχει υποθέτω.

Μιας και πρωτάρης σε αυτά έχετε την καλοσύνη να με συμβουλεύσετε πως να κινηθώ?

Πολύ αρνητική εντύπωση μου έκανε πως βάζοντας τον φακό στο κινητό για να τραβήξω (αποτυχημένα) το πρόβλημα διαπίστωσα πως το panel δεν ήταν τόσο καθαρό όπως θα περίμενε κανείς από τηλεόραση 3 ημερών που δεν έχει ακουμπήσει καν swiffer επάνω της αλλά είχε - σημάδια λες και είχε καθαριστεί με πανί με νερό.

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην ζελατίνα που είχε και από την συσκευασία όλα ήταν σφραγισμένα, εκτός από κάτι μικροφθορές στην κούτα και ότι σε κάποιο σημείο στο πάνω μέρος της συσκευασίας ήταν λες και είχε ξανανοίξει (είχε ένα κενό σε σημεία) αλλά ελπίζω αυτό να οφείλεται στην παράνοια μου πλέον παρά σε κάτι άλλο ...μεμπτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ζητάς αντικατάσταση άλλωστε έχεις περιθώριο 7 ημερών. Μπορεί να έπεσες είτε σε προβληματικό πάνελ ή να σου έδωσαν τηλεόραση απο επιστροφή.
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Ευχαριστώ πολύ. Αυτό υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω. Την αντικατάσταση πως την χειρίζομαι? Κρατάω τους courrier μέχρι να την βάλω μπρος, αλλιώς δεν υπογράφω? :twoguns:

Δεν είμαι ψείρας και δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι να γυρίζω 500 panel για clouding, dse κτλ αλλά δεν θέλω και ελαττωματικό προϊόν ή ακόμα χειρότερα used. Ούτε καν τα καμμένα με νοιάξανε, αλλά το κολλημένο μου την βίδωσε. Και ακόμα χειρότερα η κατάσταση του panel.... αλλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό - κάποτε σίγουρα δεν ήτανε όμως δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε.
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Πακέτο αλλά σίγουρα. Υποθέτω εννοείς να βάλω να μου ανοίξουν μια εκεί έτσι?

Πάντως εγώ φταίω - μαλακία μου, τα vibes τα είδα. Χτυπημένη κούτα (λίγο) το πάνω μέρος της συσκευασίας "έμπαζε" άνοιγμα αλλά που να ξέρω πως τα συσκευάζουν οι αν τα ανοίγουν να τα ελέγξουν όπως σε άλλα ηλεκτρονικά προϊόντα...

Αλλά λέω (διάβασα δηλαδή ότι στα MM) δεν κάνουν τέτοια. Έχω και DoA και λέω εντάξει...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ναι να είσαι παρών ώστε να μην μπορούν να αρνηθούν ότι η τηλεόραση δεν έχει πρόβλημα. Και φυσικά όταν σου δώσουν νέα να βεβαιωθείς ότι είναι σφραγισμένη.
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Και η άλλη σφραγισμένη ήτανε... Τώρα τι και πως τις σφραγίζουν - πήρα ένα φίλο να με καλέσει το βράδυ να δει την συσκευασία της δικής του.

Στην δικιά μου η "δουλειά" ήτανε σαν να έβαλα εγώ σελοτέιπ....

Αυτό με την καθαρότητα του panel από την εμπειρία σας - αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Συνάντησα οθόνη που είχε σημάδια πάνω ξεκάθαρα. Είχε το κάλυμμα και τα Energy ταμπελάκια και λοιπά αλλά η οθόνη ήταν "βρώμικη" - όχι κάτι που δεν βγαίνει με πανί από μικρο ίνες αλλά γιατί να χρειάζεται κάτι τέτοιο? Επίτηδες το άφησα βρώμικο.

Dirty Screen Effect κυριολεκτικά ε?
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Όχι δεν είχε δαχτυλιές αλλά ήταν η οθόνη σαν την δικιά μας που μετά από ένα χρόνο αν είχε και καμία δαχτυλιά - με πανάκι με νερό την σβήνεις. Φυσικά αυτή η ενέργεια αφήνει στο panel "αποτυπώματα" ("νερά" δηλαδή στο panel) τα οποία "σβήνονται" δηλαδή με στεγνό πανάκι αλλά υποθέτω ούτε με αυτό ασχολήθηκαν...

Δεν... μιλάμε σουζάκια μου πέσανε τα μούτρα φίλε. "Κασέρι" πληρωμή και να η αντιμετώπιση... Ανακύκλωση μτχ κάνουν και όποιος ασχοληθεί ΑΝ δει κάτι. Τι διάολο Ζιμπάμπουε είμαστε?

Μπλέξανε... έχω συνάδελφο με στέλεχος εντός της εταιρείας. Στην 2η "καίγονται".

Τώρα θα μου πεις γιατί δεν πήρες το "στέλεχος". Ε όχι δεν γουστάρω εξυπηρετήσεις και λοιπά. Έχω πίστη ακόμα στο retail.

Εν τέλει - το πρόβλημα μου δεν είναι αν θα την αλλάξουν - αλλά με ΤΙ θα μου την αλλάξουν.

/sigh
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Συνήθως όταν η τηλεόραση επιστρέφεται από το service έχει πάνω διάφορα σημάδια από σκόνες και δαχτυλιές. Την επιστρέφεις και αύριο αν γίνεται.
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Έχουν πλάκα εκεί στα MM....

- Καλώ το πρωί στο τηλέφωνο που μου έδωσε το προηγούμενο βράδυ το κέντρο εξυπηρέτησης τους - το σηκώνει ένας τυπάς - φάση "χάρη κάνω που σου μιλάω" του εξηγώ το πρόβλημα - μου λέει κύριε συμβόλαιο έχετε? Λέω τι συμβόλαιο. Συμβόλαιο με την ασφαλιστική εταιρεία. Του λέω όχι - απόδειξη αγοράς - κοιτάω και στο email που μου ήρθε, δεν βλέπω τίποτα. Ε κάντε μου την χάρη και κλείστε γιατί έχω και να εξυπηρετήσω και άλλον κόσμο...!!!! (Τελικά ήταν της ασφαλιστικής που κάνει την επέκταση εγγύησης)....

- Ξανατηλεφωνώ στα MM (στο κέντρο δηλαδή), το σηκώνει μια κοπελίτσα και μου σκάει το παραμύθι "εεεε... ξέρετε κύριε αυτή τη εγγύηση ενεργοποιείται 2 χρόνια μετά και σε 10 μέρες θα σας έρθει και το συμβόλαιο. Της λέω το πρόβλημα - και μου λέει θα την πάτε σε ένα κατάστημα κοντά σας. Όχι τηλεόραση αντικατάστασης, ούτε μπρίκι δίνουν για 2 χρόνια. Για παραλαβή από αυτούς ούτε λόγος. Κατά τα άλλα διαφημίζουν 5 χρόνια κτλ. Τέσπα.

- Ξανατηλεφωνώ το μεσημέρι - μήπως έκανε λάθος η κοπελίτσα, τα ίδια μου είπε και άλλος. Του λέω εγώ πως διασφαλίζομαι και εσείς (....) ότι με την μεταφορά αν συμβεί κάτι δεν θα μου ρίξετε το φταίξιμο. Για να μην πολυλογώ μου συνιστούσε έντονα να μην την μεταφέρω στο κατάστημα αλλά να καλέσω την LG, γιατί και αυτοί το ίδιο θα κάνανε κτλ... Όπως καταλαβαίνετε ακολούθησε έντονη συζήτηση.

Εν τέλει, προκειμένου να αποφύγω την μεταφορά γιατί θα έπρεπε να υποχρεωθώ σε φίλο, λέω δεν παίρνω και στην LG?

Εκεί επιτέλους αφού εξιστόρησα τα παραπάνω, κατάλαβε ο άνθρωπος τι έγινε μου ζήτησε τα στοιχεία μου ώστε να έρθει τελικώς αύριο τεχνικός ή όποτε κανονίσουμε.

Ήταν όμως σαφής ότι το πρόβλημα εφόσον διαπιστωθεί - χρήζει αντικατάστασης. Για να δούμε. Είμαι περίεργος πως θα το χειριστούν από την LG - άλλωστε έχω αρκετές μέρες για υπαναχώρηση (14 είναι ημερολογιακές) τις οποίες επέκτεινα επιτηδευμένα στις 28 με την εγγραφή μου στο MM Club.
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Αύριο είναι η καταληκτική ημερομηνία υποτίθεται όπου το outsourced service της LG με τον τεχνικό (οδηγός στην πραγματικότητα) θα απαντήσει πως θα χειριστεί η LG το stuck pixel(s).

Από ότι διάβασα - εδώ και στο net γενικά υπήρξαν θεματάκια με το συγκεκριμένο σε -"πουλος" service και η αλήθεια είναι ότι αγχωθεί όχι μόνο για το αν θα λάβω απάντηση αύριο αλλά και για την απάντηση την ίδια.

Η επιλογές που τίθενται - υποτίθεται είναι:

- Επισκευή panel (δεν είναι αποδεκτό κάτι τέτοιο)

- Αντικατάσταση τηλεόρασης (από ποιόν - πως?) - σκέφτομαι να πάρω το χαρτί που λέει για αντικατάσταση και να πάω στα MM και να ζητήσω επιστροφή του προϊόντος και πίστωση του ποσού πληρωμής στο λογαριασμό μου για αγορά άλλης τηλεόρασης μιας και έχασα την εμπιστοσύνη σε αυτό αλλά και στην εταιρεία.

- Μη αναγνώριση του ελαττώματος ως "φυσιολογικό" αλλά υπαρκτό ως case καίτοι από το τηλεφωνικό κέντρο της LG με διαβεβαίωσαν ότι είναι απλά είναι κάτι τυπικό και ότι χρήζει αντικατάστασης.

- Να μην μου απαντήσουν καν και αύριο.

Σε συνέχεια του προηγούμενου post να αναφέρω ότι η τηλεόραση παρελήφθη την Τετάρτη από τον "τεχνικό" οδηγό - ο οποίος μιας και ότι είχα φτάσει στο σπίτι από την εργασία μου εκτάκτως για την διαδικασία - την είχα λειτουργική προκειμένου να την επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (youtube κτλ...) και υποδεικνύοντας το πρόβλημα (το φωτεινό pixel) έτριψε το panel λες και ήταν σκόνη που θα έφευγε..... Προς τούτο ενημέρωσα φυσικά την LG την επόμενη μέρα. Όπως και για το ότι δεν είχα συσκευασία για τις βίδες της βάσης - μετατράπηκε η πλαστική συσκευασία σε σακούλα για τις βίδες ή μάλλον μέρη της..... Έλεος. Μέχρι και το καλώδιο τροφοδοσίας ξέχασε. Παρόλα αυτά και δεν το πρόσεξα (<---stupid me) στο χαρτί παραλαβής σημείωσε "παρελήφθη με επιφύλαξη για τα καμμένα pixel". Τελικά τι είναι οδηγός ή τεχνικός??? (Ήταν δύο άτομα...). Ως οδηγός συστήθηκε αλλά το panel το γέμισε δακτυλιές κανονικά σαν ....τεχνικός...

Συνοπτικά στα παραπάνω σενάρια - όποιος μπορεί να συμβουλεύσει κάτι θα τον ευχαριστούσα.

Το DoA μου στο κατάστημα λήγει την Παρασκευή. Η αγορά ήταν μέσω internet.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Εγώ πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα και θα στην αντικαταστησουν βάση doa. Από εκεί και πέρα πίεσε για επιστροφή χρημάτων για να πας σε άλλη εταιρεία. Και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος από τα Mediamarkt αλλά την πάτησα με τη Samsung και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αν αλλάξεις εταιρεία θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις προς Sony μεριά για πολλούς λόγους.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Αφού δεν δέχτηκα "όχληση" - αποφάσισα να ενοχλήσω ο ίδιος - πρώτα το service και ύστερα αν δεν έβρισκα άκρη την LG. Και ευτυχώς που κάλεσα κιόλας γιατί δεν έβρισκαν το email με τα αποδεικτικά αγοράς κτλ. καθότι περίμεναν.... fax! :)

Κατά τα άλλα έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου: - Θα γίνει (μέχρι τις 5 κιόλας από ότι με διαβεβαίωσε η καθόλα ευγενική και εξυπηρετική υπάλληλος) αίτημα αντικατάστασης στην αντιπροσωπία καθότι DoA μεν αλλά και ο τεχνικός έλεγχος έδειξε και άλλα pixel που αρνούνταν να συνεργαστούν ή να εργαστούν καν.

Βέβαια με προβλημάτισες: Υποθέτω το DoA δεν γίνεται reset παρόλο που θα γίνει αντικατάσταση έτσι?

Οπότε σκεφτόμουν όντως να ζητήσω όντως επιστροφή χρημάτων από το κατάστημα μέσω αντιπροσωπίας ώστε να είμαι καλυμμένος εκ νέου. Έχω γνωστούς που έχουν τραβήξει και αυτοί τα απίστευτα με διάφορες μάρκες.

Προς το παρόν καλά πάμε.

Λολ samsung nu8000 σκεφτόμουν να πάρω όπως κατά το αρχικό μου σχέδιο .....
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Απάντηση: LG 50UK6950 - Κολλημένo(α) Pixel.

Αφού δεν δέχτηκα "όχληση" - αποφάσισα να ενοχλήσω ο ίδιος - πρώτα το service και ύστερα αν δεν έβρισκα άκρη την LG. Και ευτυχώς που κάλεσα κιόλας γιατί δεν έβρισκαν το email με τα αποδεικτικά αγοράς κτλ. καθότι περίμεναν.... fax! :)

Κατά τα άλλα έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου: - Θα γίνει (μέχρι τις 5 κιόλας από ότι με διαβεβαίωσε η καθόλα ευγενική και εξυπηρετική υπάλληλος) αίτημα αντικατάστασης στην αντιπροσωπία καθότι DoA μεν αλλά και ο τεχνικός έλεγχος έδειξε και άλλα pixel που αρνούνταν να συνεργαστούν ή να εργαστούν καν.

Βέβαια με προβλημάτισες: Υποθέτω το DoA δεν γίνεται reset παρόλο που θα γίνει αντικατάσταση έτσι?

Οπότε σκεφτόμουν όντως να ζητήσω όντως επιστροφή χρημάτων από το κατάστημα μέσω αντιπροσωπίας ώστε να είμαι καλυμμένος εκ νέου. Έχω γνωστούς που έχουν τραβήξει και αυτοί τα απίστευτα με διάφορες μάρκες.

Προς το παρόν καλά πάμε.

Λολ samsung nu8000 σκεφτόμουν να πάρω όπως κατά το αρχικό μου σχέδιο .....
Θα ισχύει και για την καινούρια το doa κανονικά. Για samsung που το σκέφτεσαι κοίτα τις φωτο. Αν σου τύχει κάτι τέτοιο δεν στο αλλάζουν ούτε με doa, ούτε με εγγύηση, ούτε με τον Θεό τον ίδιο. Την έχω πατήσει για αυτό στο λέω. Και από ότι μου είπαν το έχουν σχεδόν όλες οι tv τους αλλά μπορεί σε αλλο σημείο λιγότερο ή περισσότερο. Είναι εντός προδιαγραφών δηλαδή για τη Samsung.
97034e310fc3153816d4acaf0057e848.jpg
10f01af64602166dba21f9622d9a48f3.jpg
05bce992d3aa9a528bbc9eeb1a5ce007.jpg
1a38f4c75c3105112c4d940f3311f49c.jpg


Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Αυτό το έχει η 42LGlh3000 που δανείστηκα από την μάνα μου.... 10ετίας panel btw.

Νόμιζα ότι είναι από την σκόνη-τσιγάρο καθότι CCFL :bigcry:
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Απάντηση: LG 50UK6950 - Κολλημένo(α) Pixel.

Αυτό το έχει η 42LGlh3000 που δανείστηκα από την μάνα μου.... 10ετίας panel btw.

Νόμιζα ότι είναι από την σκόνη-τσιγάρο καθότι CCFL :bigcry:
Το δικό μου ούτε 2,5 χρόνων δεν είναι. Καταλαβαίνεις..

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG 50UK6950 - Κολλημένo(α) Pixel.

Θα ισχύει και για την καινούρια το doa κανονικά. Για samsung που το σκέφτεσαι κοίτα τις φωτο. Αν σου τύχει κάτι τέτοιο δεν στο αλλάζουν ούτε με doa, ούτε με εγγύηση, ούτε με τον Θεό τον ίδιο. Την έχω πατήσει για αυτό στο λέω. Και από ότι μου είπαν το έχουν σχεδόν όλες οι tv τους αλλά μπορεί σε αλλο σημείο λιγότερο ή περισσότερο. Είναι εντός προδιαγραφών δηλαδή για τη Samsung.
97034e310fc3153816d4acaf0057e848.jpg
10f01af64602166dba21f9622d9a48f3.jpg
05bce992d3aa9a528bbc9eeb1a5ce007.jpg
1a38f4c75c3105112c4d940f3311f49c.jpg


Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό σε ποιο μοντέλο σου έκατσε? Θα ρωτήσω αν στην αντικατάσταση θα ισχύει το DoA όντως αλλιώς αν την παραλάβω μεθαύριο όπως μου έρθει κούτα θα την πάω σε ένα MΜ και θα κάνω υπαναχώρηση. Δεν είμαι σε ηλικία, ούτε σε φάση, να κάνω τον beta tester/Quality Control της κάθε εταιρείας.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: LG 50UK6950 - Κολλημένo(α) Pixel.

Αυτό σε ποιο μοντέλο σου έκατσε? Θα ρωτήσω αν στην αντικατάσταση θα ισχύει το DoA όντως αλλιώς αν την παραλάβω μεθαύριο όπως μου έρθει κούτα θα την πάω σε ένα MΜ και θα κάνω υπαναχώρηση. Δεν είμαι σε ηλικία να κάνω τον beta tester της κάθε εταιρείας.
Στην ku 6400 55αρα 2016 μοντέλο . Να φανταστείς την είχα πάρει 1050 από 1200 προσφορά υποτίθεται και της είχα αλλάξει ήδη μια φορά πάνελ με την εγγύηση στον 1,5 χρόνο. Καλά στα MM που πήγα και τους ανέφερα το θέμα μου είπαν ότι είναι νορμάλ και το 80% των τηλεοράσεων είναι έτσι. Χαχαχα! Για γελια και για κλάματα. Για να γλιτώσουν την επέκταση εγγύησης ότι θέλεις λένε. Όταν παίρνουν τα χιλιάρικα για τηλεοράσεις όμως και τα 150αρια των επεκτάσεων καλά είναι.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk