Αγορά Soundbar μέχρι 150

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lezas

New member
25 November 2007
35
Καλησπερα,τι θα προτείνατε σε αυτά τα λεφτά;
Έχω δει την LG SJ2 και την creative stage 2.1.
Αξίζει κάποια από τις δυο;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Κι εγω ενδιαφερομαι να μαθω για την Creative stage 2.1 που την εχει το e-shop στα 95 ευρα τωρα. Πειτε οποιος ξερει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κι εγω ενδιαφερομαι να μαθω για την Creative stage 2.1 που την εχει το e-shop στα 95 ευρα τωρα. Πειτε οποιος ξερει.

Κολασμένη περίπτωση λένε όσοι την πήραν. Τα καλύτερα. Άπαιχτη στα λ7 της στα 79.90.

Από το ευρωπαικό site της εταιρίας με DHL και με πόντους membership κατόπιν για άλλες αγορές, μη σας τα λέω εγώ, κάντε τα μόνοι σας. Από Ολλανδία>Βέλγιο>Ουγγαρία>Ελλάδα free shipping με DHL.
 

lezas

New member
25 November 2007
35
Αφού ξεκίνησα για μέχρι 150 αλλά έκατσα, έψαξα περισσότερο και διάβασα κάποια ποστ εδώ μέσα λέω να δώσω πιο πολλά χρήματα.
Μέχρι τα 450 αξίζει να παω σε soundbar;
Αν έχετε κάποια πρόταση θα ήμουν ευγνώμων η να αρχίσω να χτίζω σιγά σιγά ξεχωριστό 3.1 με av receiver και ηχεία;
Το σαλόνι είναι γύρω στα 25τετραγωνικα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Αφού ξεκίνησα για μέχρι 150 αλλά έκατσα, έψαξα περισσότερο και διάβασα κάποια ποστ εδώ μέσα λέω να δώσω πιο πολλά χρήματα.
Μέχρι τα 450 αξίζει να παω σε soundbar;
Αν έχετε κάποια πρόταση θα ήμουν ευγνώμων η να αρχίσω να χτίζω σιγά σιγά ξεχωριστό 3.1 με av receiver και ηχεία;
Το σαλόνι είναι γύρω στα 25τετραγωνικα.

Δες την JBL Bar 3.1 που χει και δεκάιντσο sub. Εκτός αν υπολογίζεις να το κάνεις αργότερα 5.1 το 3.1 που σκέφτεσαι, οπότε αλλάζει το σχέδιο.

Με το 3.1 να ξέρεις οι ενισχυτές AV δεν προσφέρουν το ίδιο καλό ψευδοσαράουντ όπως οι ηχομπάρες. Αν και θα είσαι υπό στη μουσική με ηχομπάρα βέβαια.
 

lezas

New member
25 November 2007
35
Για 5.1 δεν έχω χώρο για πίσω ηχεία όπως είναι η διαμόρφωση του σαλονιού.
Σε 3.1 έχεις να προτείνεις ένα σύνολο να δω περίπου ένα bugdet μήπως αποφασίσω τι πραγματικά θα κάνω :)
Την έχω δει την Jbl 3.1 όπως και τη Yamaha yas 207.
Μουσική θα ήθελα να ακουω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι αντέχει να σταθεί δίπλα στη JBL Bar 3.1 η συγκεκριμένη Yamaha. Εντελώς όμως.

Σε 3.1 ενδεχομένως να κοιτούσα κάποιον Yamaha φίλε μου, ψάχνοντας ανάμεσα στα DSP του κάποιο που να φτιάχνει ψευδοsurround κάπως καλά. Δεν ξέρω, μου φαίνεται λιγάκι λειψό το να πας σε ενισχυτή AV και να μην φτιάξεις 5.1 τουλάχιστον.
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar μέχρι 150

Κολασμένη περίπτωση λένε όσοι την πήραν. Τα καλύτερα. Άπαιχτη στα λ7 της στα 79.90.

Από το ευρωπαικό site της εταιρίας με DHL και με πόντους membership κατόπιν για άλλες αγορές, μη σας τα λέω εγώ, κάντε τα μόνοι σας. Από Ολλανδία>Βέλγιο>Ουγγαρία>Ελλάδα free shipping με DHL.

Μιλάς για αυτό εδώ? :

https://www.public.gr/product/ihos/...age-21-wireless-soundbar-mayro/prod9628935pp/
 

zoglis78

New member
26 January 2010
31
ΑΡΓΟΣ
Υπάρχει σε προσφορά η soundbar LG SJ7 στα 199 :
https://www.plaisio.gr/thleoraseis/...ars-multiroom/LG-Soundbar-SJ7-SJ7-DEUSLLK.htm

Η αλήθεια είναι πως και εγώ ενδιαφέρομαι για την αναβάθμιση του ήχου της τηλεόρασης με αγορά ηχομπάρας πιθανότατα (για τηλεοπτικό πρόγραμμα, σειρές, ταινίες αλλά και μουσική).
Γνωρίζει κανείς από ιδία εμπειρία εάν η JBL 3.1 έχει τα προβλήματα crossover της Yamaha yas-207?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Η αλήθεια είναι πως και εγώ ενδιαφέρομαι για την αναβάθμιση του ήχου της τηλεόρασης με αγορά ηχομπάρας πιθανότατα (για τηλεοπτικό πρόγραμμα, σειρές, ταινίες αλλά και μουσική).
Γνωρίζει κανείς από ιδία εμπειρία εάν η JBL 3.1 έχει τα προβλήματα crossover της Yamaha yas-207?



Δεν μπορείς να έχεις και τα δύο. Κάτι θα σου λείπει στη μια περίπτωση και κάτι στην άλλη.

Seriously δεν μπορεί να σταθεί η yas207 μπροστά στην Bar 3.1, ούτε σε στάθμες ούτε σε χαμηλό. Τώρα αν πας για τις ευκολίες, τύπου DTS:X προσπαθώντας να βρεις "κάτι που να τα κάνει όλα" έχεις χάσει το δρόμο και το σκοπό. Μια ακρόαση στην Bar 3.1 θα αρκεί για να... κλαις.

Be substantial. Όπως δεν θεωρώ έλλειψη στην Stage 2.1 ότι δεν έχει ασύρματο sub ή κάποια αποκωδικοποίηση πέραν του PCM, έτσι λέω και για την Bar 3.1 ότι είναι κρίμα να χάσεις τόσο καλή ηχομπάρα γιατί σε εντυπωσίασε η ύπαρξη ενός λογότυπου κάπου αλλού σε κάποια άλλη.
 

lezas

New member
25 November 2007
35
Δεν νομίζω ότι αντέχει να σταθεί δίπλα στη JBL Bar 3.1 η συγκεκριμένη Yamaha. Εντελώς όμως.

Σε 3.1 ενδεχομένως να κοιτούσα κάποιον Yamaha φίλε μου, ψάχνοντας ανάμεσα στα DSP του κάποιο που να φτιάχνει ψευδοsurround κάπως καλά. Δεν ξέρω, μου φαίνεται λιγάκι λειψό το να πας σε ενισχυτή AV και να μην φτιάξεις 5.1 τουλάχιστον.

Όποτε καλύτερα να μην ρίξω λεφτά για AV με 3.1 και να πάω σε JBl bar 3.1;
Έχω δει soundbar Polk audio αλλά στα λεφτά αυτά μου φαίνονται μια κατηγορία κάτω από την JBL.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Όποτε καλύτερα να μην ρίξω λεφτά για AV με 3.1 και να πάω σε JBl bar 3.1;
Έχω δει soundbar Polk audio αλλά στα λεφτά αυτά μου φαίνονται μια κατηγορία κάτω από την JBL.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Δεν έχει στα 499 ηχομπάρα η Polk στην Ελληνική αγορά. Μην κρίνεις από τα ξεχασμένα του skroutz. Αν μιλάς για εκείνη που φαντάζομαι ότι μιλάς δηλαδή.

Όπως σου έγραψα πιο πριν είναι λίγο περίεργο τρένο να πας σε 3.1 με ενισχυτή AV. Από τη μια δεν θα έχεις τόσο καλό ψευδοσαράουντ, από την άλλη θα πλεονεκτεί στη μουσική.
 

lezas

New member
25 November 2007
35
Έχεις δίκιο είναι παλιό μοντέλο γιατί από συνδέσεις είναι χάλια μαύρα και δεν την έχει το site της Polk audio.
Για αυτή εδώ λέω https://ican.gr/magnifi

Αν πάω σε av receiver τι ηχεία πρέπει να πάρω εκτός από sub;Και τι θα πρότεινες;
Μήπως αργότερα αλλάξω διαρρύθμιση στο σαλόνι και έχω χώρο πίσω από τον καναπέ(θα πρέπει να πάρω άλλο καναπέ)για 5.1;
 

lezas

New member
25 November 2007
35
Είναι καναπές γωνια με την μια πλευρά κολλητά σε τοίχο και την άλλη σε νοητό διάδρομο και ακριβώς πίσω κουζίνα με πάσο μικρό.
 

lezas

New member
25 November 2007
35
Είναι καναπές γωνια με την μια πλευρά κολλητά σε τοίχο και την άλλη σε νοητό διάδρομο και ακριβώς πίσω κουζίνα με πάσο μικρό.

Κάπως έτσι
0b8b9a9167b3d892c09f3421ec9b617e.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δύσκολο αν δεν μετακινηθεί ο καναπές να κάνεις χώρο για το αριστερό surround. To οποίο σημαίνει και μετακίνηση της TV παρεμπιπτόντως.

Το σκεπτικό είναι να μπορούν όσοι είναι στον καναπέ να περιβάλλονται από έναν ηχητικό θόλο βασικά.
 

lezas

New member
25 November 2007
35
Με μικρότερο καναπε για να μην κλείσει ο χώρος θα μπορούσε σωστά;
Αλλά επειδή βλέπω να ανοίγω δουλειές να πάω για αξιόλογη ήχομπάρα;
Και αργότερα αν δεν είμαι ευχαριστημένος πάω για 5.1
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Με μικρότερο καναπε για να μην κλείσει ο χώρος θα μπορούσε σωστά;
Αλλά επειδή βλέπω να ανοίγω δουλειές να πάω για αξιόλογη ήχομπάρα;
Και αργότερα αν δεν είμαι ευχαριστημένος πάω για 5.1

Κοίταξε φίλε μου. Όταν δεν γίνεται αλλιώς πηγαίνεις σε λύσεις με εντοιχιζόμενα ηχεία, εφ' όσον όμως υπάρχει γυψοσανίδα και ο χώρος επιτρέπει την τοποθέτησή τους. Φυσικά τέτοιες λύσεις κοστίζουν όχι τόσο λόγω της τιμής των ηχείων όσο ότι κοστίζουν τα μερεμέτια. Κι αυτό αν υπάρχει η υποδομή (γυψοσανίδα) για να γίνει κάτι τέτοιο.

Θα μπορούσες ενδεχομένως να κοιτάξεις πολύ λεπτά ηχεία πάνελ που μπαίνουν επάνω στον τοίχο και δεν έχουν μεγάλο βάθος, τα οποία όμως κοστίζουν και θα έχουν αμφίβολα αποτελέσματα.
Υπάρχουν επίσης ηχεία επιτοίχια με κλίση στην πρόσοψη ακριβώς για να στοχεύουν στη θέση ακρόασης, αλλά θέλουν κι αυτά μια κάποια συμμετρία στην τοποθέτηση στον χώρο.

Το μυστικό είναι η συμμετρία. Όταν ξεφεύγεις από τη συμμετρική τοποθέτηση αρχίζουν οι συμβιβασμοί.