Old vs new

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Καλησπέρα,

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα rega planar 1 αλλά από το κατάστημα ενώ μου είπαν πως στα λεφτά του είναι όντως ότι καλύτερο υπάρχει ηχητικά, αλλα λόγο ότι δεν έχει γείωση κάνει θόρυβο και αν σου τύχει δεν είναι στην εγγύηση για να το αλλάξεις.

Όντως έψαξα λίγο και το αναφέρουν σαν προβλήμα και ότι οφείλεται στην έλλειψη γείωσης.

Στο κατάστημα υπάρχει μεταχειρισμένο thorens td 166 mk2 και ένα micro seiko dd24 νομίζω.

Αξίζει να πάω σε κάποιο από αυτά που είναι παλιά και μεταχειρισμένα η να ανεβάσω το budget μου και να πάω σε κάτι καλύτερο του planar 1? Και αν ναι σε τι να πάω? Είδα και ένα dual που ανεβαίνει η τιμή αρκετά το 460 αλλά δεν έχω ιδέα για αυτό.

Εσείς τι λέτε?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Δεν γίνεται να μπει γείωση στο rega??
Τα άλλα που γράφεις είναι σίγουρα καλύτερα από το rega αλλά το θέμα είναι σε τι κατάσταση είναι?
Εγώ έχω το thorents και δεν έχει κάνει κιχ, αλλά δεν το έχω λιώσει είναι η αλήθεια.
Λαχείο είναι το μεταχειρισμενο . ....αν είναι φτηνά δεν είναι κακή ιδέα.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Το thorens είναι του ιδιοκτήτη του καταστήματος και μου είπε πως το έχει σε άριστη κατάσταση και το έκανε συντήρηση για αυτό και το εμπιστεύομαι.

Ανάμεσα σε thorens και micro seiko τι λέτε?
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Καλησπέρα,

Ανάμεσα σε TD 166 MKii και TD 320 MKii τι λέτε? Βρήκα και τα 2 σε αγγελία και ενώ διαβάζω πως το 320 είναι καλύτερο απο ότι κατάλαβα έχει κάτι αυτοματισμούς και μου είπατε να τους αποφύγω.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Old vs new

Καλησπέρα,

Ανάμεσα σε TD 166 MKii και TD 320 MKii τι λέτε? Βρήκα και τα 2 σε αγγελία και ενώ διαβάζω πως το 320 είναι καλύτερο απο ότι κατάλαβα έχει κάτι αυτοματισμούς και μου είπατε να τους αποφύγω.

Το 320 είναι καλύτερο. Ο μονος αυτοματισμός που έχει είναι ότι όταν φτάνει η βελόνα στο τέλος του δίσκου σηκώνεται ο βραχίονας και σταματάει το πλάττω. Τίποτα φοβερό, και να σου χαλάσει, μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το βραχίονα για μερικές δεκαετίες ακόμα, χειροκίνητα.

Είχα για 9 χρονια ένα 320. Σκυλί, το έδωσα το 2008 σε ένα ξάδερφο μου και δουλεύει ακόμα...Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι έχει δεν έχει ανάρτηση με ελατήρια όπως το 166, αλλα με ελάσματα, που δε χάνουν ποτε τις αποσβεστικές τους ιδιότητες. Τα ελατήρια μπορεί να χρειαστούν κάποτε αντικατάσταση και άντε να τα βρείς.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ο αυτοματισμοs που προτεινα να αποφυγειs ειναι το auto return. δλδ προs το τελοs του δισκου ο βραχιοναs γυριζει στο arm rest μονοs του. και φυσικα το πλατω σταματαει να γυρναει.
το συστημα που εχει το 320 (οπωs λεει και ο Κ.Ζ.), ειναι απλο auto stop. καΘολου πολυπλοκο και καΘολα αξιοπιστο
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ααχετα με το τι αποφασισες να παρεις, να πουμε οτι το rega EXEI γειωση μεσω της επιστροφης του ενος καναλιου.
Αν καποιος θελει να εχει ξεχωριστη γειωση,πολυ ευκολα γινεται και αυτο.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Καλήμερα,

Ναι πήρα τελικά το Thorens TD 320 Mkii, περιμένω τον atoll in100se να μου βάλουν το ενσωματωμένο phono stage και μόλις τελειώσει και αυτό πάω για μια τελική γύρα ακουσμάτων για ηχεία αλλά ψιλό έχω καταλήξει.

Μόλις τελειώσει το setup και στηθεί στο σπίτι θα σας ενημερώσω :)
 

chrisgk

New member
17 March 2019
6
Germany
Καλησπερα και απο εμενα. Ειναι το πρωτο μου ποστ και στελνω απο Γερμανια.

Και εγω, οπως ο φιλος Alex, ειχα σκοπο να αγορασω το Rega Planar 1. Μετα απο ψαξιμο ομως, αποφασισα οτι αξιζει καλυτερα να αγορασω ενα μεταχειρισμενο Thorens ή Dual.

Στο γερμανικο ebay και το αντιστοιχο μικρο αδερφακι (ebay Kleinanzeigen), υπαρχουν απειρα. Οι τιμες κυμαινονται απο 50 μεχρι 200 χωρις επιδιορθωση, αλλα υπαρχουν και πωλητες που εχουν κανει ηδη συντηρηση και φαινονται πραγματικα υπεροχα. Αυτα κοστιζουν απο 200 και πανω.

Το ερωτημα ειναι, αξιζει καλυτερα να αγορασω ενα φθηνο με 80-100 ευρω και να αναλαβω εγω τα εξοδα για τη συντηρηση και τις αλλαγες? Η καλυτερα ετοιμο με 300-400 ευρω? (Ανεβασα και ορισμενες φωτογραφιες ενδεικτικα).
 

Attachments

  • s-l1600 (1).jpg
    s-l1600 (1).jpg
    131.1 KB · Views: 245
  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    66.3 KB · Views: 244

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
καλωs ηρΘεs στην παρεα.
αυτα στη φωτο ειναι χαρμα οφΘαλμων!!! παρε ενα με eyes wide open να μη χορταινειs να βλεπειs και να ακουs!
ειδικα στο να ακουs αν αλλαχΘει η M95 τηs AT με μια m97xe...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Οι δαπάνες για τη συντήρηση ενός thorens *δεν είναι τίποτα εξωφρενικό. Υπολόγιζε γύρω στα 20 ευρώ για ιμάντα, άλλα τόσα για ματ (αν θέλεις να αλλάξεις), μερικά ευρώ για λάδι, και στη χειρότερη των περιπτώσεων μαξιμουμ 39 ευρώ για ελατήρια (αν καταλήξεις σε ΤD 160 που ίσως να τα χρειάζεται-Αν πας σε 320 και τα παράγωγά του τα γλιτώνεις και αυτά). Αυτά είναι εργασίες που αν ξέρεις να ξεβιδώνεις μια λάμπα μπορείς να τις κάνεις κι εσύ.

Τα μηχανήματα που ανέβασες δεν έχουν υποστεί απλά συντήρηση αλλά ανακατασκευή, έχουν μπει σε καινούριο πλαίσιο (Zarge που λένε στα Γερμανικά) και ο ήχος τους έχει αλλάξει. Προς το καλύτερο; Προς το χειρότερο; Ποιος ξέρει; Προσωπικά θα έπαιρνα ένα ορίτζιναλ Thorens σε σχετικά καλή κατάσταση για 100-150 ευρώ, θα άλλαζα ιμάντα και λάδι, θα του έβαζα μια καλή κεφαλή και με τα υπόλοιπα θα αγόραζα δίσκους.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Το ερωτημα ειναι, αξιζει καλυτερα να αγορασω ενα φθηνο με 80-100 ευρω και να αναλαβω εγω τα εξοδα για τη συντηρηση και τις αλλαγες? Η καλυτερα ετοιμο με 300-400 ευρω? (Ανεβασα και ορισμενες φωτογραφιες ενδεικτικα).
Αυτο που σου ειπε ο Κωστας,με τις λιγοτερες επεμβασεις.Τα πικαπ της "οικογενειας" του 160 δεν αντεξαν στον χρονο λογω ακαλαισθητων μετατροπων απο τον καθε πωλητη,αλλα διοτι απο την μανα τους ηταν και ειναι εξαιρετικα πικαπ, που σημερα θα κοστιζαν πολυ περισοτερα χρηματα αν εβγαινας στην ιδια μορφη/κατασκευη.
Το γυαλισμα του πλατω γινεται σε 20' με ενα metal polish και βρισκεις πολυ ευκολα ιμαντα,λαδια και ελατηρια οπως λεει ο Κωστας,και μια καλη κεφαλη οπως λεει ο vlad66.Ποδαρακια μικρα λαστιχενια οπως και τα original.Ακουγεται καπως,αλλα ετσι δουλευει το πικαπ καλυτερα,οπως σχεδιαστηκε αρχικα.Τα υπολοιπα ειναι παλι οπως σου τα ειπε ο Κωστας.Διαφορα στον ηχο? Πιθανον,αλλα οχι βελτιωση imo.Τα ζω σχεδον καθημερινα αυτα τα thorens και αυτος που θα τα συντηρησει πρεπει να εχει μονον ενα προσον, σεβασμο.Και οχι "εξυπναδες" για να εντυπωσιασει οπτικα εναν πιθανο αγοραστη.Εισαι στην Γερμανια,οπως ειπες υπαρχουν πολλα, βουρρρρρρρρ λοιπον και εδω ειμαστε αν χρειαστεις καποια συμβουλη.
Μια φωτο ενος TD-145 που επισκευασα/περιποιηθηκα πριν μερικα χρονια και απο τοτε το χαιρεται ενας φιλος.
Και μια συμβουλη αν πας για Thorens,ιμαντες,μονο original η απο τον Thakker στη Γερμανια,οτι κι αν ακουσεις.
 

Attachments

  • 1980 168.jpg
    1980 168.jpg
    122.9 KB · Views: 220

chrisgk

New member
17 March 2019
6
Germany
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα κοιτάζω στο ebay για τα original μοντέλα και εφώσον βρώ κάτι καλό, θα το αγοράσω και απο εκεί και πέρα συνεχίζω με οτι χρειάζεται. Χαιρετισμούς σε όλους.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Αυτό όμως της πρώτης φωτογραφίας παίζει και χωρίς να γυρίζει...είναι έρωτας...με την πρώτη "ματιά"... χαχαχα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
αυτο τηs 1ηs φωτο φαινεται να εχει δεχτει τιs λιγοτερεs επεμβασειs. του Πανου ειναι εξισου ομορφο.
εγω Θα την παταγα παντωs... μου γυρισαν τα ματια μολιs τα ειδα! μονο ενα πιο ομορφο εχω δει, για την ακριβεια, το πιο ομορφο και κομψο πικαπ που εχω δει ποτε μου...
δεν ειναι thorens, garrard ειναι (και αυτο απο φωτο)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα κοιτάζω στο ebay για τα original μοντέλα και εφώσον βρώ κάτι καλό, θα το αγοράσω και απο εκεί και πέρα συνεχίζω με οτι χρειάζεται. Χαιρετισμούς σε όλους.

Δες κατι σαν τα TD145,146,147,165,166,160