Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55'

sasho

New member
28 July 2011
40
Καλησπέρα,
επειδή το πάνελ της Panasonic Plasma 50' του 2003 εμφανίζει εμφανή σημάδια κόπωσης, σκέφτομαι την αντικατάσταση της.
Απο τα παρακάτω μοντέλα της LG υπάρχει κάποιο που θεωρείτε οτι πρέπει να επιλέξω ή απλά να πάω στο φτηνότερο;
Κριτήριο είναι μόνο η ποιότητα του πάνελ και η χρήση είναι για θέαση υλικού max μέχρι 1080.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-55-sk-8100-pla-1210856.html
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-55uk6950plb-1210857.html

ή να πάω στις 65';
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-65uk6400plf-1210850.html

Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55"

Από plasma σε LCD και δη με IPS panel, μάλλον θα είναι υποβάθμιση. Ιδανική αγορά θα ήταν μια OLED, όμως αν είναι περιορισμένο το budget μια LCD με VA panel θα είναι καλή λύση, σε διαγώνιο ανάλογη με την απόσταση θέασης.
 

sasho

New member
28 July 2011
40

Δηλ. η UK6200 έχει καλύτερο πάνελ απο τις SK8100, UK6950 και UK6400;
Συγνώμη για την βλακώδη ερώτηση αλλά απο που φαίνεται το πανελ αν είναι VA;
Η παραπάνω στο Public βλέπω οτι φοράει πάνελ 50 Hz και με true motion στα 100.
Εγγενή 100 Hz δεν υπάρχουν;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55"

Όλες οι LCD τηλεοράσεις στο αρχικό post διαθέτουν IPS panels. VA panels συναντάς συνήθως στις 40", 50", 60", 70". Στις 49", 55" και 65" υπάρχουν VA και IPS/PLS panels. Με 100 Hz, μια σχετικά προσιτή λύση 55" είναι η Samsung NU8000, όμως αν η απόσταση θέασης είναι μεγαλύτερη από 2.5 μέτρα καλύτερα κάποια μεγαλύτερη με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης, ειδικά αν δεν πρόκειται να προβάλλονται συχνά αθλητικά. Η προαναφερθείσα 60" LG UK6200 είναι μια καλή και value for money περίπτωση, όπως και οι 65" Samsung NU7xxx και 70" UK6xxx. Τέλος, όλες οι LCD έχουν χειρότερες γωνίες θέασης από τις plasma και υστερούν στην ομοιομορφία φωτισμού, αλλά δεν επηρεάζεται τόσο πολύ η εικόνα τους από τον περιβάλλοντα φωτισμό.
 

sasho

New member
28 July 2011
40
Re: Απάντηση: Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55"

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους.
Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ να καταλάβω πολύ γρήγορα τι παίζει πάνω-κάτω στην αγορά των TVs σήμερα.
Τώρα μεταξύ των QE55Q6FN και UE55NU8002 φαντάζομαι θα προτείνετε την QE, αν μπούνε και οι δυο στο μπάτζετ;
Υπάρχει κάποια ανταγωνιστική πρόταση (στην ίδια κατηγορία τιμής) απο SONY που νομίζετε οτι πρέπει να κοιτάξω;
 

sasho

New member
28 July 2011
40
Θα σου πρότεινα την NU8002 γιατί είναι ισοδύναμη με τη QE και σε χαμηλότερη τιμή.

Μπορείς να διαβάσεις το συγκριτικό: https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-nu8000-vs-samsung-q6fn/586/623

Το διάβασα κι έχεις δίκιο.
Είδα όμως στο plaisio οτι έχει την ίδια τιμή τις NU8002 και NU8052 και με μια μικρή υπέρβαση την NU8502.
Απο αυτές τι προτείνετε;
Επίσης για την τρέχουσα προσφορά της LG ήθελα να ρωτήσω, που είδατε το δωρεάν 5ετή εγγύηση;
Όσο κι αν έψαξα δεν το είδα πουθενά, μόνο για 200 prepaid είδα.
 

sasho

New member
28 July 2011
40
Ίδιες είναι απλά αλλάζουν τα νούμερα ανάλογα τις αγορές.

Περίεργο, γιατί στο Plaisio γράφει: Συχνότητα:2600 PQI για την 8052 και
Συχνότητα:2500 PQI για την 8002
Μάλλον περί παραπληροφόρησης θα πρόκειται....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55"

Ούτως ή άλλως, τα συγκεκριμένα νούμερα δεν έχουν σημασία...
 

lancias

New member
30 December 2006
86
Re: Απάντηση: Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55"

καλησπερα στην ομαδα κ απο μενα...μετα απο 10 χρονια με SAMSUNG lcd 40' ηρθε η ωρα να κανω αναβαθμιση .

Η αποσταση θεασης απο τον καναπε στο σαλονι ειναι απο 2,5 m μεχρι 4m.Η χρηση ειναι κυριως για καναλια TV digea κ PS4 PRO,λιγοτερο ταινίες .
Συμφωνα με τον κουμπαρο μου (που ασχολειται με αυτα )η καλυτερη επιλογη ειναι η Sony KD-55XF9005 η σε λιγο ποιο οικονομικη Samsung QE55Q6FN
αξιζει να παω σε αυτες τις τιμες?η υπαρχει κατι ποιο value for money?

ευχαριστω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55"

Αν η πιο συνηθισμένη (ή για τα πιο πολλά άτομα) απόσταση θέασης είναι τουλάχιστον τρία μέτρα, μάλλον είναι καλύτερα να κοιτάξεις για 65". Έπειτα, εξαρτάται από το budget το οποίο διαθέτεις...
 

lancias

New member
30 December 2006
86
Re: Απάντηση: Πρόταση για αγορά τηλεόρασης ~55"

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση....αλλα αν παρω ακομα μεγαλυτερη μου θα εχει παντοφλα.....αρα για τις ιντσες οι 55 ειναι ηδη υπερβαση για τη γυναικα μου
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από τη στιγμή που παίζεις PS4 Pro θα σου πρότεινα τη Samsung 55NU8000 ή τη 65NU8000 η οποία είναι ισοδύναμη της QE55Q6FN και σε χαμηλότερη τιμή.

Με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει κερδίσει Freesync support, Auto Game Mode, Auto Low Latency Mode και έχει μειωθεί το input lag σε όλες τις αναλύσεις.

Μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu8000
 

lancias

New member
30 December 2006
86
Από τη στιγμή που παίζεις PS4 Pro θα σου πρότεινα τη Samsung 55NU8000 ή τη 65NU8000 η οποία είναι ισοδύναμη της QE55Q6FN και σε χαμηλότερη τιμή.

Με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει κερδίσει Freesync support, Auto Game Mode, Auto Low Latency Mode και έχει μειωθεί το input lag σε όλες τις αναλύσεις.

Μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu8000

σ ευχαριστω πολυ φιλε μου,η sony που μου προτειναν θα μου δωσει κατι "βασικό" σε μεγαλύτερο βαθμό απο αυτή τη samsung?κ οταν λεω βασικό εννοώ ,καλύτερα χρώματα (γενικά καλυτερο πανελ) η καλύτερη γωνία θέασης??δεν με ενδιαφερουν οι μικρο λεπτομερειες...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από τη στιγμή που μιλάμε για VA panel, το μέγιστο αποτέλεσμα το παίρνεις όταν κάθεσαι στην ευθεία με τη τηλεόραση. Υπό γωνία χάνουν, και είναι αυτό που εμένα με ενοχλεί στη Sony HX750 που έχω. Αλλά έχω ρυθμίσει τη θέση που βλέπω στην ευθεία και έτσι δεν έχω πρόβλημα. Οι μόνες τηλεοράσεις που έχουν αψεγάδιαστες γωνίες θέασης είναι οι OLED.

H Sony υπερτερεί της Samsung στον επεξεργαστή, καλυτερο upscale σε σήματα sd, καλύτερη κίνηση, καλύτερο local dimming, στα χρώματα οι Sony έρχονται προρυθμισμένες με πιο φυσικά χρώματα ενώ οι Samsung με πιο τσιταρισμένα χρώματα κάτι όμως που διορθώνεται μέσα από τις ρυθμίσεις, υποστηρίζουν DTS, και λόγω Android μπορεί να κατεβάσεις όποια εφαρμογή θες.

Η Samsung υπερτερεί στο Gaming

Η Sony όμως είναι 500 ευρώ ακριβότερη από τη Samsung.