Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marinico

New member
14 January 2019
99
Αποσύνδεσα τα μηχανήματα από το πατρικό μου για να τα μεταφέρω στο σπίτι και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εχω δύο ζευγάρια RCA με τα οποία συνδέεται η μία συσκευή εκ των δύο στις αντίστοιχες υποδοχές του ραδιοενισχυτή. Για την άλλη συσκευή υπάρχει ένα ζευγάρι RCA και δύο αντάπτορες 2in1. Ποιός είναι ο σωστός τρόπος σύνδεσης?
 

Attachments

  • aa-910 back.jpg
    aa-910 back.jpg
    45.3 KB · Views: 120
  • akai gx1820 back.jpg
    akai gx1820 back.jpg
    59.9 KB · Views: 124
  • akai cassette deck.jpg
    akai cassette deck.jpg
    15.4 KB · Views: 120
  • rca.jpg
    rca.jpg
    28 KB · Views: 119
  • 2PCS-RCA-Y-Splitter-Audio-Video-Plug-Converter-1-Male-to-2-Female-RCA-Cable-Adapter.jpg
    2PCS-RCA-Y-Splitter-Audio-Video-Plug-Converter-1-Male-to-2-Female-RCA-Cable-Adapter.jpg
    50.9 KB · Views: 120

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αγοραζεις ενα ιδιο καλωδιο rca το rca σαν αυτο που εχεις και συνδεεις το out του κασετοφωνου στο aux του ενισχυτη και το out του μπομπινοφωνου στο tape mon του ενισχυτη.
Οι ανταπτορες δεν εχουν λογο υπαρξης.
Φυσικα μπορεις να κανεις και το αντιθετο,αναλογα σε ποια εισοδο του ενισχυτη θελεις να εχεις τα μηχανηματα σου.
Οι ανταπτορες εχουν λογο υπαρξης μονο αν θες να κανεις εγγραφες και στα δυο ΑΚΑΙ ταυτοχρονα χωρις να μπαινοβγαζεις καλωδια,πραγμα που δεν ειναι η βελτιστη λυση.
Μπορει να δουλευει και το πενταπινο με το μπομπινοφωνο και τον ενισχυτη αλλα δεν παιρνω και ορκο....ασε δε που εχουν καταργηθει αυτες οι συνδεσεις και αντε βρες καλωδιο της προκοπης!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

Κατανοητό. Οπότε συνδέω κι ένα RCA στο REC του ενισχυτή και ανάλογα με ποιά συσκευή θέλω να γράψω συνδέω την άλλη άκρη στο in αντίστοιχα?

(Προφανώς ο πατέρας ήθελε να δουλεύουν τα πάντα μαζί και είχε κάνει πατέντα)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ακριβως!!
Βεβαια δεν ξερω τι κανει το στρογγυλο πενταπινο απο τον ενισχυτη στο μπομπινοφωνο.
Μπορει να δινει σημα και ετσι εχεις συνδεση rca με rca στο κασετοφωνο και πενταπινο με πενταπινο στο μπομπινοφωνο.
Παντως εγω δεν θα το εκανα γιατι θεωρω κλασεις ανωτερη την συνδεση rca to rca.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αν παρ´ ελπιδα δεν δουλεψει ετσι οπως στα λεω μην απογοητευτεις!!
Καμια φορα στους ενισχυτες εννοουν το out και το ιn αναποδα.
Oποτε κανεις μια σκατζα στα καλωδια και μαλλον εισαι κομπλε!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

Eυχαριστώ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Μιχάλη η σωστή λύση δεν περιλαμβάνει το aux. (αν και μπορεί να παίζει μόνο)
Θέλει 2 διπλά rca καλώδια και να ακολουθήσει το σχήμα αυτό

audio_hookup_tape.jpg
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Επειδη εχει δυο recoder αναγκαστικα μονο το ενα θα γραφει, γιατι εχει μονο μια λουπα ο ενισχυτης.
Αρα με τον σωστο τροπο που παραθεσες στον φιλο μας,αναγκαστικα το ενα απο τα δυο πρεπει να παει στο aux για να το ακουει τουλαχιστον.
Οντως δεν ασχοληθηκα καθολου με την εγγραφη!!!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

Μιχάλη η σωστή λύση δεν περιλαμβάνει το aux. (αν και μπορεί να παίζει μόνο)
Θέλει 2 διπλά rca καλώδια και να ακολουθήσει το σχήμα αυτό

audio_hookup_tape.jpg

To σχήμα δείχνει αυτό ακριβώς που γράφω στο πρώτο post Εχω δύο ζευγάρια RCA με τα οποία συνδέεται η μία συσκευή εκ των δύο στις αντίστοιχες υποδοχές του ραδιοενισχυτή. To θέμα είναι οτι για να συνδέσω με τον ίδιο τρόπο και το μπομπινόφωνο θα έπρεπε ο ενισχυτής να έχει επιπλέον ένα ζευγάρι in-out. Μήπως οι αντάπτορες μπορούν να δώσουν λύση? Θυμάμαι οτι παίζανε και γράφανε και τα δύο (όχι συγχρόνως).
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
η παραπάνω σύνδεση είναι για να γράφει και να παίζει ένα μόνο.
Λίγοι ενισχυτές εποχής 70-80 είχαν tape A/tape B.
Αναγκαστικά για να γράφεις ακούς μόνο ένα τη φορά με την ανωτέρω σύνδεση. (η οποία ενεργοποιεί και το tape monitor στη φάτσα του ενισχυτή)
Αλλιώς δίνεις στο αλλο μαγνητόφωνο να γράψει από ένα pre out και να παίξει σε ένα aux.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Λεω (ή μαλλον μαντευω ) εγω τωρα:
Αυτους τους ανταπτορες τους ειχε βαλει στο tape rec του ενισχυτη.
Ενα στο δεξι καναλι και ενα στο αριστερο (αποριας αξιο πως χωρεσαν,εκτος και αν με ξεγελαει η φωτο)
Απο τους ανταπτορες με δυο ζευγαρια rca εδινε στους εγγραφεις.
Προφανως αν δεν χωραγαν, εβγαζε ενα ζευγαρι rca απο το tape rec και σε αυτο κουμπωνε τους ανταπτορες και απο εκει στους εγγραφεις.
Λαβυρινθος,αλλα γινεται!
Tα ειχα κανει και γω παλια αυτα τα κολπα, οταν ειχα εν ενεργεια 3 διαφορετικους εγγραφεις τρομαρα μου!!:D!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

Χααχα.Ξεκινάω δοκιμές. Η χαζομάρα ήταν που δεν τσέκαρα πριν ξεσυνδέσω. Αλά ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ, καθότι ο πατέρας σαν μηχανικός, τα έφτιαχνε όλα στο χιλιοστό. Οι τρύπες στην πλάτη του έπιπλου χωρούσαν μόνο το καλώδιο. Επρεπε να βγουν οι πρίζες για να περάσει.:furious3:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Το πεντάπινο DIN λογικά είναι και για αναπαραγωγή και για εγγραφή. Η μεσαία θέση είναι η γείωση - (κοινή γι όλα)
Βρες ένα τέτοιο καλώδιο να βολευτείς:
2009-06-07_040230_5_pin_DIN_to_RCAs.jpg
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Aυτο το πενταπινο το βυσμα ...μεγαλη αμαρτια.
Για να μην εχεις κανενα απο δαυτα, κατι θα ηξερε ο πατερας σου-bye-
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

Xααχαχα. Μην παίρνεις όρκο. Αν ψάξω λίγο, θα βρω καμμιά δεκαριά.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Κοιτα τι γινεται με αυτο το διαολο.
Τα 5 πινακια νορμαλ ειναι και για ληψη και για αποστολη σηματος.
Το θεμα ειναι :
1)αν ειναι συνδεδεμενα και τα αντιστοιχα καλωδια στο βυσμα (ειχα ενα που ειχε συνδεδεμενα μονο τα καλωδια αποστολης)
2)αν η πηγη ή ο δεκτης εχουν και αυτα το ιδιο θεμα (εσυ εχεις το σωστο καλωδιο αλλα απο το rec της πηγης φευγει μονο σημα προς εγγραφη και δεν δεχεται ληψη).
Τες παντων, γνωμη μου ειναι να το αποφυγεις!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

Eίπαμε να δείχνουμε τους δεινόσαυρούς μας, όχι να γίνουμε κι εμείς. Σαφώς και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το 5πινο. Απλά, επειδή θυμάμαι οτι με κάποιο τρόπο, παίζανε και γράφανε και τα δύο, θα πειραματιστώ και θα ενημερώσω με φωτό. Καλή μου τύχη.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
O τροπος ειναι αυτος που σου γραφω.
Και εγω ετσι τα ειχα , απλα αργοτερα βγηκε ενα μηχανημα της QED που ηταν επιλογεας εισοδων και εξοδων και ειχα βολευτει με αυτο.
Ητονε αυτο:
https://www.google.com/search?q=QED...KHQFTBxkQ9QEwA3oECAEQCA#imgrc=Hx4iZ7pwzhdIHM:
Ουτε ξερω που το εχω ,αν το εχω!
Βεβαια το καλωδιομανι πηγαινε συννεφο η λειτουργια του ηταν σπαζοκεφαλια,αλλα ημουν καλυμενος με τρια μηχανηματα σε πληρη λειτουργια και μαλιστα να γραφουν το ενα στο αλλο κατευθειαν.
Ισως να υπαρχει ακομα αυτος ο επιλογεας...αν τον βρεις παρτον αβλεπει!!!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Σύνδεση κασετόφωνου και μπομπινόφωνου στον ράδιοενισχυτή.

Πού θα τον βάλω ρε γμτ? Ηδη έχει πέσει παντόφλα με όλα αυτά που έφερα σπίτι. Φαντάσου να φέρω κι άλλα.:laugh: