Yamaha RX-V371 + Σετ 5.1 ηχείων Denon

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Πωλείται ο 5.1 AV ενισχυτής του τίτλου αγορασμένος πριν λίγα χρόνια σε αρκετά καλή κατάσταση, μαζί με ένα ολοκληρωμένο 5.1 σετ ηχείων Denon με ενεργό subwoofer Denon.
O Ενισχυτής είναι άψογος στην λειτουργία του, υποστηρίζει HD format ήχου όπως Dolby True HD, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital Plus κτλ. Εμφανισιακά είναι πολύ καλός, έχει φυσιολογική ταλαιπωρία λίγων χρόνων αλλά κανένα χτύπημα, περίεργο σημάδι κτλ. Είναι μαύρος/ανθρακί όπως φαίνεται στο link, χωρίς το μικρόφωνο για setup που δινόταν extra και φυσικά δεν χρειάζεται. Έχει αμέτρητες ρυθμίσεις για να φέρετε τον ήχο στα μέτρα σας.

Έχει 192khz/24bit DACS για όλα τα κανάλια και όλα τα καλούδια όπως 3D υποστήριξη, HDMI ARC, Deep Color, 24hz refresh rate, auto lip-sync, HDMI CEC για χειρισμό με το remote της τηλεόρασης κτλ κτλ

Έχει 4 HDMI input και 1 HDMI output
Παραπάνω μπορείτε να δείτε σε αυτό το link : https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/av_receivers_amps/rx-v371/specs.html

Τα ηχεία είναι 5.1 ολοκληρωμένο set της Denon ακριβοπληρωμένα πριν αρκετά χρόνια και ΠΟΛΥ καλά σε ήχο!. Εμφανισιακά, 1-2 απ αυτά είναι λιγάκι ταλαιπωρημένα (το ένα έχει μπροστά στο σχεδιάκι εκεί που γράφει denon ένα ραγισμα (όχι στο σώμα, στο σχέδιο) και το αποσπωμενο πανάκι του μπροστά βγαίνει εύκολα χωρίς φυσικά αυτό να αποτελεί κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την λειτουργία. Δίνονται μαζί με 3 καλώδια (+1 το rca του subwoofer).


Το Subwoofer είναι ενεργό με πολύ ωραίο μπάσο και ρυθμίσεις για το volume, crossover, phase. Παρατήρησα τώρα που το αποσύνδεσα πως σε κάτι υποδοχές που έχει (που δεν ξέρω καν την χρήση τους) για "High Level IN" και "High Level Out", στις "in" οι 3 από τις 4 έχει χαλαρώσει ή φύγει το ελατήριο, καθώς δεν τις βλέπω να κλείνουν αυτόματα αλλά αυτό δεν επηρεάζει σε κάτι καθώς η σύνδεση με τους ενισχυτές γίνεται μέσω της RCA που φαίνεται στην πάνω γωνία (δεν ξέρω καν τι είναι αυτές οι υποδοχές και δεν χρειάζεται να σας νοιάζει αφού δεν χρησιμοποιούνται σε κάτι με τον ενισχυτή). Το αναφέρω μόνο για να είμαι σωστός στα πάντα
default_smile.png

Το μπάσο του δεν συγκρίνεται με οποιοδήποτε passive ή και μικρό ενεργό.
Προσωπικά πήρα μια πανάκριβη ηχομπάρα λόγω μη δυνατότητας να περάσω καλώδια (λόγω συζυγικής γκρίνιας) και μου λείπει αυτό το μπάσο απ το subwoofer....

Το σύστημα δίνεται για 2 λόγους, ο ένας όπως είπα είναι ότι δεν με άφηνε η σύζυγος να περάσω καλώδια έστω και σε καναλάκι και ο άλλος είναι η έλλειψη χώρου που ένα τέτοιο ηχοσύστημα το κάνει να μην έχει νόημα αν είναι να παίζεις συνέχεια στο 2% της έντασης... οπότε πήραμε μια ηχομπάρα που με το χέρι στην καρδιά λέω πως καμιά ηχομπάρα δεν φτάνει τον ήχο ενός τέτοιου ηχοσυστήματος.

Δίνονται όλα μαζί στα 260 ευρώ


Ανταλλαγή μόνο με Nvidia shield 2017 (κατά προτίμηση με το controller) + διαφορά απο εσάς.

Συναλλαγή ΜΟΝΟ στον χώρο μου στην Νίκαια λόγω όγκου (το πιο ογκώδες αντικείμενο είναι το subwoofer)

20190126_151532.jpg20190126_151556.jpg20190126_153011.jpg20190126_153023.jpg20190126_153034.jpg20190127_120624.jpg
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Να ορίσω μια νέα τιμή στα 235 (να είμαι ΟΚ και με τους κανόνες) Παρακαλώ όχι περίεργα παζάρια ή άσχετες ανταλλαγές εκτός απ αυτή που ζητάω...
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Επειδή η σύζυγος φωνάζει να φύγουν, θα κάνω μια ακόμα γενναία μείωση στα 180 ευρώ!
Μιλάμε για τον ενισχυτή μαζί με τα ηχεία! Εναλλακτικά ο ενισχυτής στα 130 μόνος του και τα ηχεία στα 80 ευρώ
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Τα ηχεία έφυγαν οπότε αν γίνεται ας κλείσει για να μπει ο ενισχυτής σε ξεχωριστή αγγελία (έχει γίνει αρκετά μπερδεμένη με τις φωτογραφίες και την περιγραφή πλέον)