Δημιουργια home cinema 5.1

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Γεια σας, πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας tv55 samsung nu8002, και ενδιαφερομαι για το στησιμο ενός home cinema, στο σαλόνι ( περίπου 35τ.μ.) για αναβάθμιση του ήχου..Εχω ένα home cinema της samsung 5.1 HT-J4500).
Λόγω της περίεργης διαμόρφωσης του σαλονιού θα ήθελα τα πίσω ηχεία να είναι ασυρματα ( χωρίς αυτό να αποτελεί βασική προϋπόθεση)..το budget που διαθέτω είναι περίπου στα 1000 .
Είμαι εντελώς άσχετος από τεχνικά θέματα, και για αυτό δεν έχω κάποιες απαιτήσεις- δεν γνωρίζω τα απαραίτητα στοιχεία που πρέπει να κοιτάξω..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Καλωδιάκι για τα πίσω γιατί αλλιώς το budget δεν φτάνει ούτε για ζήτω. Εκτός κι αν μπορείς να τα βολέψεις με μόνο surround ηχεία, χωρίς sub και την εμπρός τριάδα. :p

Με περίπου χίλια λοιπόν, Denon AVR-X250Bt, μια πεντάδα ηχείων ραφιού και Sub Polk PSW110. Ιδανικά ακούς στημένα πρώτα το 5.1 σύστημα.
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Σε περίπτωση που αργότερα θέλω να αναβάθμισε το ανωτέρω σύστημα σε 7.1,θα ήταν εύκολο?
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Πιστεύεις ότι είναι καλύτερη η λύση που μου προτείνεις από το να πάρω μια soundbar,με πίσω ηχεία?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Πρώτ' απ' όλα το σύστημα με ενισχυτή ξεχωριστό και ηχεία 5.1 δεν έχει καμία σχέση με ηχομπάρα και ασύρματα πίσω ηχεία.

Για να έχεις 7.1, θές επτακάναλο ενισχυτή. Το χιλιάρικο είναι ανεπαρκές ως budget σε αυτή την περίπτωση.
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Μετά από μήνες υπομονής,έγινα κάτοχος ενός ενισχυτή denon AVR-X1500H και σκοπεύω σιγά σιγά να κτισω ένα home cinema, 7.1.. το επομενο διάστημα θα ήθελα να συμπληρώσω την μπροστινή 3 αδα,κ σιγά σιγά και τα υπόλοιπα..

Ενδιαφέρομαι για τα polk 30,polk 50 αλλά γλυκοκοιταζω και τα dali zensor vocal και τα zensor 7..πιστεύετε αξίζει η υπέρβαση? υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη εταιρεία να κοιτάξω, σε αυτά τα χρήματα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Τα Zensor έχουν καταργηθεί, στη θέση τους έχουν βγει τα Oberon.

Τα Polk παίζουν αρκετά καλύτερα από τα Zensor που αν πιεστούν χάνουν τη μπάλα στις υψηλές. Πιο "γεμάτα" ηχεία γενικότερα τα Signature E.
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Στο παιχνίδι είναι πάντα κ η σειρά Spektor απο dali (Πιο οικονομική λυση)..
Η χρήση είναι κυρίως οικιακή (μουσικη- ταινιες),για αυτό κ ρωτάω,δηλ.οι διαφορές των ανωτέρω ηχείων,είναι αισθητές? αντιλαμβανόμαστε ακουστικά τις διαφορές?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Καλό είναι να τα ακούσεις ο ίδιος. Διαφορά έχουν αρκετή. Αλλά και στην τιμή έχουν διαφορά. Τα Signature E είναι πιο μεγάλα ηχεία σε σχέση με τα Spektor.

Μια χαρά θα παίξουν τα S50 E με τον 1500Η.
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Ξεφεύγω αρκετά,από το budget που σκεφτόμουν νομίζω για την σειρά signature e της polk...Για τα απλα signature, τι γνώμη εχεις?αξίζουν ή μιλάμε για άλλο level με τα s e?
Σκέφτεσαι άλλη εταιρεία, να προσανατολιστω?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Δεν υπάρχουν τα απλά signature. Έχουν καταργηθεί και αντικατασταθεί από τα Signature E. Τα οποία Signature E έχουν άλλα μεγάφωνα και κάποιες λεπτομέρειες άλλες διαφορετικές.

Πάρε μια ιδέα από αυτό το thread για να καταλάβεις τη διαφορά.

https://avclub.gr/forum/showthread....cinema?p=1058289189&viewfull=1#post1058289189
 

zeremefikos

New member
28 August 2010
20
Ψηθηκα για τη σειρά s e της polk, αυτό σημαίνει βέβαια ότι θα καθυστερήσω να ολοκληρώσω το 7.1,για οικονομικούς λόγους..Αν δεν κάνω λάθος η σειρά που πρέπει να ακολουθήσω στην αγορά ειναι: πρώτα τα μπροστινα,μετά το κεντρικό κ το woofer και τέλος τα πίσω +2...
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω κάποιον περιορισμό στην αγορά των πίσω ηχείων? σε ευαισθησία?ισχύ κτλ ( sorry για το πρήξιμο παιδιά,αλλά εντελώς ασχετος)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Ε ας πούμε μην πας στα... S60 E με τον 1500Η.

Επίσης κεντρικό σίγουρα το S30 E, γιατί και πιο φτηνό είναι και πιο πλήρες σαν ηχείο. Το άλλο κεντρικό της σειράς, το S35 E έχει άλλες χάρες. Είναι για εκείνους που θέλουν το πολύ μικρό του ύψος για να το βάλουν ακριβώς μπροστά από την TV και να μην εμποδίζει να βλέπεις την εικόνα.

Από κει και πέρα όπως βλέπεις η σειρά έχει τρία δαπέδου και τρία βάσης/ραφιού. Αναλόγως των εμπρός θα διαλέξεις το μοντέλο για τα surround.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
καταρχην εννοειται να ρωτας ο,τι απορίες εχεις, οταν ημουν εγω στη θεση σου, τα παιδια εδω με βοηθησαν πολυ κ το αποτελεσμα εδειξε οτι ηξεραν για τι πραγμα μιλανε.
κατα τ'αλλα στα λεφτα τους εχω πειστει ότι δεν εχουν αντιπαλο αυτα τα ηχεια, εχοντας ακουσει σε σπιτια φιλων παρομοια συστηματα