Η μουσική δεν τελειώνει ποτέ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giorgos88

New member
30 November 2017
23
Θυμάμαι τον προεφηβικό εαυτό μου να έχει εκείνη τη μανία του ψαχουλέματος να χώνομαι εκεί που δε με σπέρνουν. Ήταν ένα απόγευμα Μαίου του ''11 που ανακάλυψα κάτι CD του πατέρα μου, μου φάνηκαν πολύ περίεργα και αλλόκοτα γιατί απεικόνιζαν δύο πελώρια κεφάλια ένα τρίγωνο με πολύχρωμες οριζόντιες γραμμές, ένα εργοστάσιο με ένα ιπτάμενο γουρούνι, δύο τυπάδες να κάνουν χειραψία στην οποία ο ένας φλέγονταν, ένα αφτί, μια αγελάδα, ξαφνιάστηκα! Αμέσως έτρεξα να τα βάλω και να δω περί τίνος πρόκειται έβαλα θυμάμαι αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση, το τρίγωνο. Όσο ξαφνιάστηκα με τα εξώφυλλα άλλο τόσο και παραπάνω ξαφνιάστηκα με αυτό που άκουγα. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες για το πως ένιωσα ο καθένας μπορεί να με καταλάβει κάνοντας ένα πέρασμα του εαυτού του στον τότε δικό μου οποιοδήποτε ήταν το παρθενικό του άκουσμα. Η μία μπάντα έφερε την άλλη το ένα είδος έφερε το άλλο, όπως καταλαβαίνετε πρώτα κολυμπάμε στα ρηχά κι έπειτα στα βαθιά, ακούμε τη μουσική καλύτερα από ότι την ακούγαμε, πάντα θα συμβαίνει αυτό γιατί ωριμάζουμε συνεχώς και αυτό οφείλεται σε έναν βαθμό στα γούστα μας, την μάθηση που πήραμε μέσα από αυτά. Το κάθε άκουσμα κάτι μας δίνει. Θυμάμαι μουσική παιδεία αντλούσαμε μέχρι αρχές λυκείου από το blues bar, αυτά που έπαιζαν για εμάς δεν βρίσκονταν σε κανένα youtube το κάθε τι ήταν ένα καινούριο μονοπάτι. Βγαίνω στο συμπέρασμα τα ερεθίσματα που παίρνουμε για την ακρόαση της τάδε μουσικής κυρίως μας τα προσφέρει ο ίδιος μας ο εαυτός η ελευθερία της επιλογής και καμιά φορά οι άλλοι. Πλέον είμαστε φοιτητές νιώθουμε πιο σίγουροι και ανεξάρτητοι αλλά και αποδεκτοί στο τι ακούμε. Πορευόμαστε με τις μουσικές μας φάσεις όσο αυτές κρατήσουν. Ξέρουμε ότι θα έρθουν καινούριες, γιατί η μουσική δε τελειώνει ποτέ.



Θα χαρώ πολύ να μοιραστείτε τις σκέψεις και τα πιστεύω σας.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Re: Η μουσική δε τελειώνει ποτέ.

Γιώργο, καλωσόρισες!

Ξέρεις, ισχύει ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, φτάνει φυσικά να υπάρξει συνέχεια. Αυτή μαζί με τη συνέπεια, εγγυάται την οικοδόμηση στενής σχέσης με τη μουσική και τη διαμόρφωση του προσωπικού μας κριτηρίου. Οπότε εκτιμώ, ότι η προσέγγισή σου είναι σωστή και εύχομαι το ταξίδι να είναι μεγάλο και περιπετειώδες...
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Re: Η μουσική δε τελειώνει ποτέ.

Καλωσήρθες! Όπως θα διαπιστώσεις φαντάζομαι ο ίδιος, το ταξίδι είναι αρκετά μη προβλέψιμο.
Εννοώ ότι πολλοί από αλλου ξεκινησαν για να καταλήξουν (αν ποτε γίνει αυτό) σε κάτι εντελώς διαφορετικό.
Είναι μια κοινωνιολογικου τύπου παρατήρηση και δεν ξέρω που να το αποδώσω.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Η μουσική δε τελειώνει ποτέ.

Καλώς ήρθες Γιώργο!
Θα συμφωνήσω με τον Πάνο (ecodrifter) ότι το ταξίδι είναι (πολύ συχνά) απρόβλεπτο και αυτό είναι μέρος της γοητείας του.
Η μουσική πράγματι δεν τελειώνει ποτέ!
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Πρωτα απ'ολα φιλε εισαι τυχερος... απο μουσικης αποψης, γιατι τα CD που βρηκες του πατερα σου ηταν Pink Floyd. Επεσες δηλαδη με τη μια σε ενα απο τους καλυτερους.
Πραγμα που σου ανοιξε τις πορτες ( να πω της αντιληψης ; νατε το λεω ) ωστε να αναζητησεις την μουσικη εμπειρια και να αναρωτηθεις για αυτην πραγμα που σε εφερε σε αυτην την ερωτηση του νηματος.

Σκεψου παιδια της γεννιας μου που το μονο πυ βρισκαν οταν εψαχναν στο πανερι με τις κασσετες του μπαμπα ηταν Ζαγοραιος, Διονυσιου, και απο ελαφρα λαϊκα εως σκυλαδικα.
Τhanks daddy λοιπον πρωτ'απ'ολα.

Για σενα πλεον θα ειναι ενα ταξιδι εμπειριας που δεν θα τελειωνει στη ζωη σου, γιατι το οτι αναρωοεσαι μου λεει οτι δεν θα κανεις ποτε κατι μπαναλ την μουσικη προσεγγιση.
Το ευχομαι. Γιατι ειναι απο τα πραγματα που αξιζουν στη ζωη και... σε κρατουν νεο.

Ναι η μουσικη δεν τελειωνει ποτε, οσο υπαρχει Πνευμα και απ'οτι υποψιαζομαι ειναι αιωνιο και ζωοδοχος πηγη.
Ετσι πηγη ειναι και η μουσικη... με τα πανω της και τα κατω της, αλλα δεν στερευει ποτε.

Σε καταλαβαινω, καταλαβαινω σχεδον αυτη την υποψια μυστηριου για την μουσικη, αυτην την τυχαια συναντηση, την πρωτη εντυπωση, την δημιουργια περιεργειας για μια συνεχεια.

Σου ευχομαι να μη χασεις ποτε αυτο το ενδιαφερον για αυτην και τον ενθουσιασμο να τον μοιραζεσαι με ατομα που θα γινουν συνοδοιποροι σου.

Καλως σε βρισκουμε εδω μεσα.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Γιώργο καλώς ήρθες! Σου εύχομαι το ταξίδι σου στη Μουσική να μην τελειώσει ποτέ. Απο τα γραφόμενά σου, νομίζω έχεις βάλει σπουδαίες βάσεις. Το πως βιώνει ο καθένας τη μουσική, είναι μια μοναδική, προσωπική του υπόθεση. Και πολύ σοβαρή σε ψυχικό-πνευματικό επίπεδο. Εύχομαι τα καλύτερα.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Καλωηρθες και από μενα Γιώργο,
ναι, δεν τελειώνει το ταξίδι...και βεβαίως είναι απρόβλεπτο, αυτή είναι η μεγαλύτερη ομορφιά του :a0210:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Σκέψου παιδιά της γεννιας μου που το μόνο πoυ βρισκαν όταν έψαχναν στο πανέρι με τις κασέτες του μπαμπά ήταν Ζαγοραιος, Διονυσιου, και απο ελαφρά λαϊκά εως σκυλάδικα.
Τhanks daddy λοιπον πρωτ'απ'ολα.

Ζωρζ, αυτό δεν ήταν καθόλου κακό ... και ουδόλως απέτρεψε την ενασχόληση μας και με τα λοιπά ... ίσα ίσα, πρόσθεσε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνισταμένη και περιπετειώδεις ετεροπροσδιορισμούς στις αναζητήσεις μας, ιδιαίτερα όταν στην προεφηβεία, μπήκαν στο χωνευτήρι από άλλες κερκόπορτες οι Στόουνς, οι Πέρπλ, οι Φλόυντ ...

Τώρα που το σκέφτομαι, τελικά χαίρομαι που στο πανέρι του πατέρα μου υπήρχαν μόνον Καζαντζίδης, Ζαγοραίος, Περπινιάδης, Παπαδάκης, Μενιδιάτης, κλπ. κλπ. . Ίσως το ταξίδι δεν ήταν τόσο συναρπαστικό αν υπήρχαν Φλόυντ και τα τοιαύτα ...

Νεαρέ Γιώργο, καλώς ήρθες ... keep listening ...