Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marinico

New member
14 January 2019
99
Παρατήρησα οτι ενώ το αριστερό ηχείο (με το balance τέρμα αριστερά) ακούγεται μια χαρά, δεν συμβαίνει το ίδιο και με το δεξιό, το οποίο ακούγεται σαν μπουκωμένο. Στο αριστερό οι υψηλές ακούγονται μια χαρά, ενώ στο δεξιό, παρόλο που βγαίνει ήχος από το τουιτερ του, ακούγονται πιο μουντές. Τα ηχεία είναι κολλημένα μεταξύ τους (οπότε δεν υπάρχει θέμα ακουστικής), επίσης έκανα τράμπα left-right στις υποδοχές του ενισχυτή και το πρόβλημα παραμένει στο ίδιο ηχείο. Μία περίπτωση είναι να φταίει το καλώδιο το οποίο θα το τσεκάρω αύριο αλλάζοντας το. Αν δεν είναι θέμα καλωδίου, τί προτείνετε? Μιλάμε για Jurassic ηχεία αλλά αγαπημένα.
 

Attachments

  • Pioneer-CS-301-Owners-Manual-page-001.jpg
    Pioneer-CS-301-Owners-Manual-page-001.jpg
    147.2 KB · Views: 195

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Πρώτα τσέκαρε την επαφή καλωδίου με ακροδέκτες τουίτερ (κολλήσεις),αν το καλώδιο απ το κρος πιάνει με κλιπς,τσέκαρε την επαφή...
Καθάρισε με προσοχή αν είναι με κλιπς.
Αν δεν ακούσεις ισορροπία στην τονικότητα,τότε βγάλε το γούφερ και κοίταξε τις συνδέσεις καλωδίων με το κρος...
Μετά σειρά έχει ο τεχνικός ,που θα τσεκάρει αν άδειασε κάποιος πυκνωτής απ το κρος,αν μια αντίσταση έχει ξεκολλήσει,αν..μετρώντας.
Εγώ είχα θέμα με interconnect,που κάπου στο βύσμα ξεκόλλησε το ένα 'κανάλι' με αποτέλεσμα να τσιμπάει το ένα 'τουίτερ'...
Αν άρπαξε το μεγάφωνο και αυτό φτιάχνεται...από τεχνικό.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Είπαμε ακούγονται τα καλώδια αλλά δεν είπαμε ότι είναι και equalizers οπόταν μην ασχοληθείς. Το πιο πιθανό κάποιο από τα 2 tweeters μάλλον το μεσαίο - midrange να είναι καμένο η οι ακροδέκτες που το συνδέουν να μην κάνουν πλέον καλή επαφή.
Αυτά είναι τα κακά, τα καλά νέα είναι ότι βρίσκεις αρκετά μεταχειρισμένα με 40-50 ευρώ που τα παίρνεις για εξαρτήματα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
pioneer_cs-301.jpg
zvucnici-pioneer-cs-301-slika-108397988.jpg


Ποιο από τα δύο?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

Το αριστερό. Ενα woofer κι ένα tweeter. Μπορείτε να μου συστήσετε ένα τεχνικό κέντρο Αθήνας? Αν καταλήξω σε τεχνικό πρέπει να πάω και τα δύο ηχεία?
 

Attachments

  • 7226656188_d5820de54e_b.jpg
    7226656188_d5820de54e_b.jpg
    198.5 KB · Views: 142

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις γιατί πρέπει να το φτιάξεις. Αν είναι για συναισθηματικούς λόγους που πρέπει να είναι σε καλή αυθεντική λειτουργίσιμη κατάσταση, η απλά είναι ένα ακόμη ζευγάρι ηχεία. Αν είναι κάτι απλό όπως μια κόλληση και δεν χεριάζετε εξαρτήματα καλός. Δεν θα το έφτιαχνα όμως αν χρειαζόταν εξαρτήματα και δεν έβρισκα τα γνήσια μεγάφωνα η κόρνα. Θα ήταν κάτι άλλο και όχι τα συγκεκριμένα κλασικά ηχεία.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

Σίγουρα για μένα δεν είναι απλά ένα ακόμη ζευγάρι ηχεία. Εκτός του ότι μου αρέσει ο ήχος τους (πες με τρελλό αλλά έτσι είναι) είναι τα ηχεία που είχα τα πρώτα μου ακούσματα και τα ηχεία των παιδικών μου πάρτυ. Οπότε σίγουρα υπάρχει κι ο παράγων συναισθηματισμός κι ίσως είναι αυτός που κάνει αυτά τα ηχεία να ακούγονται τόσο γλυκά και μεστά στα αυτιά μου. Παρόλα αυτά ακόμη κι αν ήθελα να τα πουλήσω σε μία συμβολική τιμή, θα ήθελα να λειτουργούν καθόλα εντάξει.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πιθανώς να έχει αρπάξει το πηνίο του τουίτερ. Μπορεί να έχουν λιώσει μερικές σπείρες, οπότε παίζει μεν, αλλά όχι αρκετά δυνατά. Μέτρησε την αντίσταση, λογικά το χαλασμένο θα έχει μικρότερη αντίσταση από το σωστό. Αυτή η βλάβη επισκευάζεται με τύλιγμα του πηνίου από την αρχή, και δεν κοστίζει πολύ. Φυσικά, επειδή τα ηχεία έχουν τα χρονάκια τους, κάνε κι ένα έλεγχο στους πυκνωτές του κροσόβερ.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα δοκιμάσω Πανταζόπουλο που είναι κοντά μου.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

Τελικά έχει αρπάξει το ένα τουίτερ. Το πήγα Πανταζόπουλο στη Σολωμού ο οποίος διέγνωσε άμεσα τη βλάβη (πηνίο) και προχωράμε σε επισκευή. Το αστείο είναι οτι το συγκεκριμένο τουιτερ είχε κολλημένο ένα χαρτάκι που υποδήλωνε παλαιώτερη επισκευή, αλλά έγραφε κάποιους κωδικούς από τους οποίους δεν μπορούσα να βγάλω άκρη. Μόλις το είδε ο κος Πανταζόπουλος μου είπε οτι είχε ξαναεπισκευαστεί το 1984 σε κάποιον Αξαρλή (ή κάπως έτσι) και το καλύτερο........είχε επισκευαστεί από τον ίδιο τον κο Πανταζόπουλο.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Την σωστή διάγνωση την έκανε ο In(). Να επισημάνω οτι παρόλο που στο σπίτι μέτρησα το ένα τουίτερ στα 7,6 Ohm και το χαλασμένο στα 4,5 Ohm, ο κος Πανταζόπουλος τα έβγαλε γύρω στα 7 Ohm και τα δύο. Δηλ. Ohmικά τα 2 τουίτερ ήταν εντάξει. Με τι διάολο τα μέτρησα και βγήκαν οι μετρήσεις άλλα ντάλλον?:smash:
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

.... σε κάποιον Αξαρλή (ή κάπως έτσι) και το καλύτερο........είχε επισκευαστεί από τον ίδιο τον κο Πανταζόπουλο.

Ο Αξαρλής ήταν ο αντιπρόσωπος της PIONEER, στις αρχές της Ακαδημίας στην πλ Κάνιγγος

Άρα για να καίγεται το tweeter, τσιτώνεται μικρός ενισχυτής με τα ηχεία ή έχει θέμα ο ενισχυτής σε κάποιο κανάλι.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Απάντηση: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

Την σωστή διάγνωση την έκανε ο In().
Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο δις :smash:
Την μία φορά
Άρα για να καίγεται το tweeter, τσιτώνεται μικρός ενισχυτής με τα ηχεία.
Δεν ξαναδανείζω ηχεία!

Την άλλη (που ήμουν πολύ μικρός) προσπάθησα να βάλω καλύτερα τα -χοντρά- καλώδια στα κλιπ των δορυφόρων την ώρα που δούλευε το στέρεο... Ποτέ ξανά χοντρά καλώδια!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

Ο Αξαρλής ήταν ο αντιπρόσωπος της PIONEER, στις αρχές της Ακαδημίας στην πλ Κάνιγγος

Άρα για να καίγεται το tweeter, τσιτώνεται μικρός ενισχυτής με τα ηχεία ή έχει θέμα ο ενισχυτής σε κάποιο κανάλι.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Το manual του ενισχυτή αναφέρει: minimum output guaranteed performance 14Wx2 at 8ohm και αντίστοιχα των ηχείων: maximum input power 40 watt - sensitivity 94dB/W at 1 m distance. Ας πούμε οτι τα ηχεία είναι 40 watt, αυτό το minimum output performance τι σημαίνει? Γιατί αναφέρει minimum και όχι maximum?
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο δις

Πιστεύω ότι ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών μουσικών συστημάτων έχει έρθει στην ίδια θέση.
Απ την στιγμή που πήρε μέρος σε πάρτυ,δεν είναι μόνο το 'τσίτωμα' του μικρού ενισχυτή,που οδηγεί το ηχείο,αλλά ο συνδυασμός με τις 'θερμοκρασίες',που αναπτύσσονται παίζοντας δυνατά για μεγάλο χρονικό διάστημα ..
Δεν νομίζω το τουίτερ της φωτογραφίας να είχε 'σύστημα' ferrofluid ,που βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις.
Πάντως όπως είπα και γω...ακόμα και ν 'άρπαξε' Το μεγάφωνο,φτιάχνεται..
Ξέρεις πόσα πάρτι έχουν 'χαλάσει' εκείνες τις νοσταλγικές εποχές από κάψιμο τουίτερ,γούφερ ακόμα και ενισχυτών?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Διαφορά τονικότητας (?) μεταξύ των 2 ηχείων.

Ο Αξαρλής ήταν ο αντιπρόσωπος της PIONEER, στις αρχές της Ακαδημίας στην πλ Κάνιγγος

Άρα για να καίγεται το tweeter, τσιτώνεται μικρός ενισχυτής με τα ηχεία ή έχει θέμα ο ενισχυτής σε κάποιο κανάλι.
και pioneer και tannoy και audio technica και ortofon, ισωs και wharfedale αν Θυμαμαι καλα
κρατοs στα μεσα του `80
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ξέρεις πόσα πάρτι έχουν 'χαλάσει' εκείνες τις νοσταλγικές εποχές από κάψιμο τουίτερ,γούφερ ακόμα και ενισχυτών?


Oυυυυυυυυυ.....για να μην σου πω οτι ητονε κανονας!!!:furious3:
Παντως εχετε υποψη σας το εξης ,για να απομυθοποιουμε ορισμενα πραγματα και να σωζουμε και κανενα φιλο απο τις καταστροφες.
Το οτι καιγονται τα τουιτερ απο μικρους ενισχυτες ειναι γεγονος.
Το οτι καιγονται τα τουιτερ ΚΑΙ απο πολυ ισχυρο ενισχυτη οταν παιζουν πολυ ωρα δυνατα, ειναι ΕΞΙΣΟΥ γεγονος.

Αρα μην περιμενετε να βγαλετε παρτυ,επειδη εχετε 250 βαττ στο τσεπακι.
Σχεδον ολα τα οικιακα ηχεια ΔΕΝ αντεχουν να παιζουν πολυ ωρα σε δυνατες εντασεις.
Αν θελετε να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και να μην καταστεψετε το παρτυ σας και τα αγαπημενα σας ηχεια,μια ειναι η λυση.
Αγοραζεε ενα ζευγαρι επαγγελματικα και καθαρισατε (μαλλον θα κοστισουν πιο φτηνα απο δυο τρια καμενα μεγαφωνα!!!).
Βεβαια στις πιο πολλες περιπτωσεις παει περιπατο η ποιοτητα ,σε σχεση με τα ηχεια σας,αλλα μετα το τριτο ποτο,ολα ηχουν υπεροχα!!!!!!


ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΩΝ !!!!:firstprize:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Oυυυυυυυυυ.....για να μην σου πω οτι ητονε κανονας!!!:furious3:
Παντως εχετε υποψη σας το εξης ,για να απομυθοποιουμε ορισμενα πραγματα και να σωζουμε και κανενα φιλο απο τις καταστροφες.
Το οτι καιγονται τα τουιτερ απο μικρους ενισχυτες ειναι γεγονος.
Το οτι καιγονται τα τουιτερ ΚΑΙ απο πολυ ισχυρο ενισχυτη οταν παιζουν πολυ ωρα δυνατα, ειναι ΕΞΙΣΟΥ γεγονος.

Αρα μην περιμενετε να βγαλετε παρτυ,επειδη εχετε 250 βαττ στο τσεπακι.
Σχεδον ολα τα οικιακα ηχεια ΔΕΝ αντεχουν να παιζουν πολυ ωρα σε δυνατες εντασεις.
Αν θελετε να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και να μην καταστεψετε το παρτυ σας και τα αγαπημενα σας ηχεια,μια ειναι η λυση.
Αγοραζεε ενα ζευγαρι επαγγελματικα και καθαρισατε (μαλλον θα κοστισουν πιο φτηνα απο δυο τρια καμενα μεγαφωνα!!!).
Βεβαια στις πιο πολλες περιπτωσεις παει περιπατο η ποιοτητα ,σε σχεση με τα ηχεια σας,αλλα μετα το τριτο ποτο,ολα ηχουν υπεροχα!!!!!!


ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΩΝ !!!!:firstprize:
πολυ σωστα!!!
μια φορα στο εργοστασιο του Πετροπουλου ηρΘε ζευγοs artemis με ολα τα mid bass καμμενα. απο τι?ρωταω.. maa 406 μου λεει σαν τον δικο σου. αλλα εκανε πολυωρο παρτυ ο γιοs του και λιωσαν τα πηνια απο Θερμοκρασια. κοστοs τοτε? 170 x 4... τα tweeters αν Θυμαμαι καλα την γλιτωσαν
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
πολυ σωστα!!!
μια φορα στο εργοστασιο του Πετροπουλου ηρΘε ζευγοs artemis με ολα τα mid bass καμμενα. απο τι?ρωταω.. maa 406 μου λεει σαν τον δικο σου. αλλα εκανε πολυωρο παρτυ ο γιοs του και λιωσαν τα πηνια απο Θερμοκρασια. κοστοs τοτε? 170 x 4... τα tweeters αν Θυμαμαι καλα την γλιτωσαν

Xα χα λεμεεεεεεεε!!!
ΤΗΓΑΝΙΣΤΙΚΑΝ,ΚΑΗΚΑΝ ΚΑΙ ΛΕΙΩΣΑΝΕ απο τον Ερμη τα κατωθι:
2 μιντ 3 γουφερ 1 τουϊτερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παρτυ πεντε ωρων με ενισχυτη Crown k1.
Kατα τ αλλα ο Ερμης θελει ,τουλαΣΤιχον, 300 βαττακια για να αποδωσει!
Φυσικα παραλειπουν τεχνηεντως να αναφερουν ,οτι αυτο μπορεις να το κανεις για καμμια ωρα ΤΟ ΠΟΛΥ.
ΔΜΧΡΝταλαρα
Μετα απο αυτο και αφου μου την ειχαν ξανακανει με 2-3 καμμενα τουϊτερ, επισκευαστηκαν και φυγαν για ενα κομματι αρτο (μπαγιατικο κιολας!!)