Forza AudioWorks Noir Hybrid cable - Review

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Παρουσίαση για το avclub.gr




Μετά από χρόνια συγκατοίκησης με τα HD800 και στην συνέχεια με τα HD800s και με δεδομένο πλέον το γεγονός ότι το ακουστικό "ακούει" σε όλες τις αλλαγές που γίνονται στην αλυσίδα του "ήχου"αποφάσισα να ασχοληθώ με το κερασάκι στην τούρτα δηλαδή το καλώδιο.
Όσοι από εσάς δεν πιστεύετε στα καλώδια και τις αλλαγές που επιφέρουν στο τελικό αποτέλεσμα δεν χρειάζεται να χάσετε τον χρόνο σας διαβάζοντας παρακάτω.


Αφορμή για την ενασχόληση με το καλώδιο υπήρξε το γεγονός ότι αφενός έχω τερματίσει την "αλυσίδα" των HD800 και ήταν το μόνο που έμενε να ασχοληθώ και αφετέρου κάποιες πρόσφατες περιπέτειες μου με διάφορα καλώδια ηχείων.
Θα σταθώ λίγο στο τελευταίο αφού πολλοί από εσάς που διαβάζετε χρόνια το φόρουμ θα πείτε - και θα έχετε δίκιο - ρε συ φίλε εσύ δεν είσαι που έγραφες με μανία ότι τα καλώδια δεν "ακούγονται", δεν κάνουν διαφορές και ότι αυτό εξηγείται επιστημονικά κλπ κλπ;
Πράγματι έτσι ήταν μέχρι που μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω στο δικάναλο σύστημα μου πολλά καλώδια ηχείων μαζεμένα σε συνεχείς αλλαγές μεταξύ τους.
Το αποτέλεσμα με εξέπληξε τόσο πολύ που στην αρχή δεν πίστευα στα αυτιά μου , μετά λέω σίγουρα είναι placebo και στο τέλος απλά πίστεψα αυτό που άκουγα.
Στο μεταξύ έριξα και πολύ διάβασμα στο διαδίκτυο και άρχισα σιγά σιγά να αναθεωρώ πολλά από αυτά που θεωρούσα δεδομένα όσο αφορά το επιστημονικό υπόβαθρο του θέματος.
Γνώρισμα εξάλλου του καλού επιστήμονα (φυσικός γαρ) είναι η εξέλιξη μέσω της έρευνας!
Οι ακουστικές αλλαγές που άκουσα από τα καλώδια των ηχείων δεν ήταν πάντα προς το θετικό και σε καμία περίπτωση δεν ήταν απαραίτητα αντίστοιχες της τιμής ή της μάρκας του καλωδίου.
Επίσης δεν ανταποκρίνονται όλα τα συστήματα σε αλλαγές καλωδίων.
Το τελικό συμπέρασμα είναι πως το "καλό" καλώδιο είναι διάφανο και "πιστό" στην αρχική πληροφορία την οποία μεταφέρει αναλλοίωτη και καθαρή με τις λιγότερες δυνατόν απώλειες σε ποιότητα και ποσότητα με τελικό αποτέλεσμα καλύτερο ήχο.




Έτσι λοιπόν είπα στον εαυτό μου πως τα ακουστικά ηχεία είναι και αυτά συνεπώς το καλώδιο σίγουρα θα συμβάλλει στο τελικό αποτέλεσμα.
Μια δοκιμή με ένα δανεικό καλώδιο με έπεισε ότι το στοκ καλώδιο υστερεί σε ποιότητα και στραγγαλίζει τον ήχο που φτάνει στα αυτιά μου.
Κύριο μειονέκτημα του είναι η εισαγωγή ενός μεταλλικού χαρακτήρα , η έλλειψη κορυφαίας καθαρότητας η οποία είναι εύκολα αντιληπτή όταν το υπόλοιπο σύστημα είναι αυτό που λέμε dead silent και μια μεγάλη υστέρηση στην δυναμική συμπεριφορά του ακουστικού.
Η απόφαση αγοράς after market ήταν πλέον οριστική και αμετάκλητη και η έρευνα ξεκίνησε.
Στην πορεία αντιμετώπισα δύο βασικά προβλήματα.
Ένα τις εξωπραγματικές τιμές που ζητούν οι περισσότεροι κατασκευαστές καλωδίων σε συνδυασμό με το ότι οι περισσότεροι βρίσκονται εκτός ΕΕ άρα έχουμε και το τελωνείο και δεύτερον την αδυναμία να ακούσω το καλώδιο πριν επιλέξω.
Μιλάμε δηλαδή για μια αρκετά σεβαστή επένδυση στα τυφλά καθώς και την αδυναμία επιστροφής σε περίπτωση που δεν θα μου άρεσε αφού όλα αυτά τα καλώδια είναι custom made και δεν δέχονται επιστροφές.
Η μοναδική λύση ήταν το διαδίκτυο όπου έπεσαν ατελείωτες ώρες μελέτης σε διάφορα φόρουμ και σελίδες σχετικές με το θέμα.
Μετά από πολύ ανάγνωση και αφού πέρασα από κόσκινο όλο τον όγκο της πληροφορίας σε συνδυασμό και με το ένστικτο κατέληξα στα καλώδια της Forza Audioworks η οποία έχει έδρα στην Πολωνία.



IMG_20190201_171701069.jpg

Forza Audioworks cables.


Η εταιρεία είναι ουσιαστικά μια μικρή οικογενειακή επιχείρηση την οποία έχει σαν δεύτερη δουλειά ο Matt ο οποίος μετά από χρόνια ενασχόλησης με το χόμπι και τα καλώδια αποφάσισε να αρχίσει να κατασκευάζει τα δικά του.
Αυτός ήταν και ένας παράγοντας που ενίσχυσε την απόφαση μου να τον επιλέξω.
Προηγήθηκε εξαντλητικός διάλογος στο διαδίκτυο από όπου κατάλαβα ότι ο Matt είναι γνώστης του αντικειμένου αφού φάνηκε ότι γνωρίζει πολύ καλά όλα τα ακουστικά και τους ενισχυτές για τους οποίους μιλήσαμε με τις ιδιαιτερότητες τους όπως επίσης και από μουσική και το τι απαιτήσεις έχει κάποιος ανάλογα με την μουσική που ακούει.
Τέλος σημαντικό ρόλο στην απόφαση έπαιξε και η τιμή των καλωδίων σε σχέση με το υλικό που χρησιμοποιείται και την ποιότητα κατασκευής.


Η εταιρεία έχει τρεις σειρές καλωδίων τις οποίες προσφέρει και σε καθαρό χαλκό και σε υβριδική κατασκευή με χαλκό και ασήμι μισό μισό (όχι επάργυρο χαλκό).
Η διαφορά του καλύτερου και ακριβότερου καλωδίου είναι ουσιαστικά η μεγαλύτερη διατομή του και η επιπλέον μόνωση.
Σε όλες τις σειρές χρησιμοποιείται ο καλύτερος χαλκός της αγοράς τύπου cryo UPOCC καθαρότητας 7Ν.
Το ίδιο ισχύει και για το ασήμι.

Όλα τα καλώδια κατασκευάζονται για όλα τα ακουστικά με αφαιρούμενα καλώδια
το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να επιλέξουμε τον κατάλληλο ακροδέκτη.
Περισσότερες πληροφορίες - https://forzaaudioworks.com/en/
Αποφάσισα για το HD800s να επιλέξω το κορυφαίο καλώδιο το Noir.
Φυσικά προέκυψε το δίλημμα μεταξύ της έκδοσης με τον καθαρό χαλκό ή το υβριδικό.
Μετά από ένα ακόμη εξαντλητικό διαδικτυακό διάλογο με τον Matt και αφού εξάντλησα την υπομονή του κατέληξα στο υβριδικό αφού το ζητούμενο ήταν η μεγαλύτερη πιστότητα και διαφάνεια σε συνδυασμό με το πιο φυσικό τελικό αποτέλεσμα.

IMG_20190201_171911139.jpg



Noir Hybrid HPC.


Το κορυφαίο καλώδιο της εταιρείας το οποίο είναι υβριδικό κατασκευασμένο από 8 κλάδους καλωδίων σε γεωμετρία 4x2 και χαλκό/ασήμι διατομής 26 AWG καθαρότητας 7Ν UPOCC.
Το καλώδιο είναι τυλιγμένο στο χέρι με μόνωση PE εσωτερικά και ειδικό βαμβακερό ύφασμα εξωτερικά.
Εμφανισιακά είναι πολύ ωραίο και αυτό που εντυπωσιάζει είναι το πόσο ελαφρύ είναι καθώς και το ποσό πιο μαλακό και εύκαμπτο είναι σε σχέση με το στοκ καλώδιο
Δεν μπερδεύεται σε καμία περίπτωση και δεν έχει ίχνος μικροφωνικού θορύβου.
Οι ακροδέκτες στην πλευρά του ακουστικού είναι η original της Sennheiser ενώ από την μεριά του ενισχυτή υπάρχουν πολλές επιλογές σε ποιότητα βύσματος και ανάλογα με το αν θέλουμε το καλώδιο να είναι balanced ή όχι.
Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο.

Μέχρι εδώ όλα ωραία πάμε τώρα να δούμε αν αξίζει τα χρήματα του όσο αφορά τον ήχο.
Ο Matt μου συνέστησε τουλάχιστον 150 ώρες πριν βγάλω τα τελικά συμπεράσματα , χρόνος που χρειάζεται κυρίως για το ασήμι και όχι τόσο για τον χαλκό.
Φυσικά εγώ δεν κρατήθηκα και ξεκίνησα τις ακροάσεις άμεσα.
Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές και φρόντισα να κάνω εξαντλητικές συγκρίσεις με το stock καλώδιο ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για αρχικό ενθουσιασμό λόγω της νέας αγοράς.
Το πρώτο πράγμα που εντυπωσιάζει είναι το πόσο "ήσυχο" είναι το καλώδιο , σαν να κοιτάμε ελάχιστες εστίες φωτός στο απόλυτο σκοτάδι!
Χωρίς υπερβολή σε κομμάτια που τα έχω ακούσει εκατοντάδες φορές άκουσα μικρές λεπτομέρειες και ήχους που δεν τους είχα προσέξει ποτέ.
Απόλυτη καθαρότητα σε σύγκριση με το στοκ καλώδιο που ακούγεται "βρώμικο"
Ο ακροατής έρχεται ακόμα πιο κοντά στην ηχογράφηση πράγμα το οποίο ίσως για κάποιους να μην είναι και τόσο επιθυμητό.
Η επιπλέον καθαρότητα είχε σαν αποτέλεσμα να βελτιωθεί και η κορυφαία περιγραφική ικανότητα που διαθέτει το ακουστικό σε όλες τις συχνότητες.
Μεγάλη βελτίωση υπάρχει και στην δυναμική συμπεριφορά του ακουστικού με τις κορυφώσεις να ακούγονται ιδιαίτερα πειστικές και αληθοφανείς.
Το σβήσιμο στις νότες ακούγεται ιδανικά.
Τονικά δεν υπάρχουν αλλαγές δηλαδή μην περιμένετε περισσότερο μπάσο ή λιγότερα πρίμα το καλώδιο δεν πρόκειται να αλλάξει το ακουστικό σε κάτι άλλο που δεν είναι.
Αν δεν σας αρέσει το HD800s θα εξακολουθήσει να μην σας αρέσει.
Δεν προσθέτει μπάσο , δεν αφαιρεί πρίμα δεν τονίζει τις μεσαίες - λυπάμαι!
Έχουμε όμως βελτίωση στον όγκο και στην τρισδιάστατη απεικόνιση του ήχου ενώ πλέον όλα τα όργανα ακούγονται φυσικά , μεστά , στρογγυλά και πολύ πολύ κοντά στην πραγματικότητα ενώ εξαφανίζεται πλήρως μια μεταλλική χροιά που είχαν κάποιες υψηλές συχνότητες.
Αυτά τα τελευταία χαρακτηριστικά είναι και αυτά που παρατήρησα να βελτιώνονται με την χρήση του καλωδίου και όσο έγραφε ώρες.
Με λίγα λόγια το καλώδιο είχε μόνο θετικές επιδόσεις χωρίς να αφαιρέσει τίποτα από τις τεχνικές ικανότητες του HD800s.
Το καλώδιο είναι ''διάφανο'' και αφήνει να περάσει όλη η μουσική πληροφρία της πηγής χωρίς την παραμικρή απώλεια δεν έχει δικό του χαρακτήρα παρά φροντίζει για την σωστή απόδοση πηγής - ακουστικού.
Πραγματικό ''High End''!
Η επιστροφή στο βασικό καλώδιο για λόγους σύγκρισης αφού είχα ακούσει το Noir Hybrid δεν αφήνει κανένα σημείο αμφιβολίας για το πόσο λάθος άκουγα μέχρι πριν.
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την αλλαγή και πλέον μπορώ να πω ότι έφτασα στο τέλος της διαδρομής.
Συγχαρητήρια στον Matt για αυτό το κορυφαίο καλώδιο.
Masterpiece!



IMG_20190201_171822229.jpg


Αν θέλουμε να μπούμε λίγο σε τεχνικές λεπτομέρειες τα χαρακτηριστικά ενός καλού καλωδίου σε σχέση με ένα μαζικής παραγωγής όπως το στοκ είναι η καλύτερη αγωγιμότητα , η μείωση της χωρητικότητας του καλωδίου που προκαλεί masking και time delay smearing και η αύξηση του διαχωρισμού του σήματος λόγω σωστής μόνωσης και γεωμετρίας.


Κατά την διάρκεια των ακροάσεων είχα την ευκαιρία να συγκρίνω το Forza Audioworks Noir Hybrid με ένα ακόμη after market καλώδιο που θεωρείται και αυτό κορυφαίο και "ειδικό" για τα HD800s το Norne Draug v2 pure copper.
Και σε αυτή την περίπτωση η διαφορά από το στοκ καλώδιο και η αναβάθμιση είναι άμεσα αντιληπτή.
Οι βελτιώσεις είναι σε γενικές γραμμές ίδιες όπως αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω πράγμα το οποίο οφείλει να συμβαίνει με όλα τα καλά καλώδια.
Σε σχέση όμως με το Noir Hybrid υπάρχουν μικροδιαφορές οι οποίες δεν πρέπει να οφείλονται τόσο στην χρήση καθαρού χαλκού όσο στα διαφορετικά ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου.
Το Norne είναι λίγο πιο επεμβατικό με την έννοια ότι τιθασεύσει κάπως τον χαρακτήρα του HD800s.
Στην ίδια θέση του ρυθμιστικού του ήχου ακούγεται ελάχιστα πιο χαμηλά από το Noir.
Είναι μια ιδέα λιγότερο καθαρό και δυναμικό ενώ αφήνει να περνάει ελαφρώς λιγότερη λεπτομέρεια.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ακούγεται λίγο μαζεμένο στις υψηλές συχνότητες άρα λίγο πιο ευχάριστο και ελαφρώς πιο ζεστό ενώ χάνει σε ταχύτητα.
Ας πούμε λοιπόν ότι ευνουχίζει λίγο επίτηδες το HD800s ώστε να το τιθασεύσει κάπως.
Προσοχή ούτε αυτό το καλώδιο προσθέτει κάποια db στο μπάσο ή αφαιρεί κάτι από ψηλά απλά δίνει την αίσθηση του πιο ζεστού.
Είναι αρκετά ευχάριστο και ίσως καλύτερο για όσους δεν είναι ερωτευμένοι με αυτό το ακουστικό αλλά για όλους εμάς τους υπόλοιπους το Noir Hybrid είναι το απόλυτο masterpiece που αναδεικνύει και ολοκληρώνει το HD800s.


Όλες οι ακροάσεις έγιναν με το HD800s και το HD800 όμως είναι βέβαιο πως το καλώδιο αυτό είναι κατάλληλο για όλα τα καλά ακουστικά της αγοράς αφού στην ουσία δεν έχει χαρακτήρα αλλά απλά αναδυκνείει στο έπακρο όλες τις ικανότητες ενός ακουστικού.


Το καλώδιο το αγόρασα και το πλήρωσα κανονικά.
Την παρουσίαση την έγραψα αποκλειστικά για το avclub.gr όπως συνηθίζω να κάνω ώστε να ενημερωθούν και άλλοι φίλοι που μπορεί να έχουν τις ίδιες αναζητήσεις.
Ένα ευχαριστώ στον Matt για την υποστήριξη.


Πέτρος.
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Ωραία παρουσίαση !

Πόσο ήταν το κόστος αγοράς ?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αρχηγος :firstprize:
Το μόνο που με ξένισε στην όλη παρουσίαση (και ομολογώ ότι πάντα δεν μπορούσα να καταλάβω το γιατι) είναι η προτροπή του κατασκευαστή για 150 ώρες στρώσιμο!
Το καταλαβαίνω στα κινούμενα μέρη ,το καταλαβαίνω στα μεγάφωνα,αντε και στα ηλεκτρονικά να πάρουν τις θερμοκρασίες και να *κάτσουν*,αλλά στα καλώδια??
Μου έχει κάτσει στο μυαλό οτι αυτο το λένε μόνο και μόνο για να συνηθίσεις τον ήχο!
Εσύ Πέτραν βρίσκεις καμμία πιο λογικοφανη ή και επιστημονική εξήγηση??
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Forza AudioWorks Noir Hybrid cable - Review

Αρχηγος :firstprize:
Το μόνο που με ξένισε στην όλη παρουσίαση (και ομολογώ ότι πάντα δεν μπορούσα να καταλάβω το γιατι) είναι η προτροπή του κατασκευαστή για 150 ώρες στρώσιμο!
Το καταλαβαίνω στα κινούμενα μέρη ,το καταλαβαίνω στα μεγάφωνα,αντε και στα ηλεκτρονικά να πάρουν τις θερμοκρασίες και να *κάτσουν*,αλλά στα καλώδια??
Μου έχει κάτσει στο μυαλό οτι αυτο το λένε μόνο και μόνο για να συνηθίσεις τον ήχο!
Εσύ Πέτραν βρίσκεις καμμία πιο λογικοφανη ή και επιστημονική εξήγηση??

Μιχάλη για να κάνουμε και λίγη πλάκα ,προφανώς για να πάρουν το σωστό δρόμο τα ηλεκτρόνια και να μην ξεστρατίζουν
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πετρε μου όταν η Nordost πουλά συσκευή στρωσιματος καλωδίου,τότε τα γραφόμενα της είναι για μένα άνευ περιεχομένου.
Απ' την άλλη εγείρεται μια άλλη ερώτηση.
Οι μετρήσεις που δίνουν οι λεβέντες ποτε γίνονται???
Με στρωμένο καλώδιο ή την στιγμή της κατασκευής του.....και γιατί δεν το αναφέρουν ΞΕΚΆΘΑΡΑ??
Τες πάντων ,το θέμα είναι να τα φχαριστηθεις και ολα τα αλλα είναι να είχαμε να λέγαμε!
Σάμπως θα βρούμε άκρη
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Βασικά μετρήσεις δεν γίνονται τουλάχιστον με εξοπλισμό που έχει ο μέσος κατασκευαστής.
Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι τέτοιο σε εξειδικευμένα εργαστήρια.
Πάντως δεν μπορούν να μετρηθούν τα πάντα ή και αν ακόμη μπορούν να μετρηθούν κάποιες παράμετροι δεν είναι σίγουρο ότι μπορούν να συσχετιστούν με το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Πχ άσχετο με τα καλώδια.
Ένας ενισχυτής με δύο διαφορετικές μάρκες πυκνωτών με ακριβώς τα ίδια ηλεκτρονικά χαρακτηριστικά στο εργαστήριο μετράει το ίδιο.
Στο αυτί και όμως ακούγεται διαφορετικά
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
https://catalog.belden.com/index.cfm?event=browse&c=Category_172692
Εννοώ ότι αυτό που βλέπουμε πχ παραπάνω( αν ανοίξεις το data sheet) είναι πριν ή μετά το *στρώσιμο*
Αν και η belden δεν νομίζω να λέει τετοιες ιστοριες!
Είπαμεεεεεεεε.....άκρη δεν θα βρούμε.
Απόλαυσε το εσύ φίλε μου και ας γραφουν ότι γουστάρουν !!!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτές οι μετρήσεις δεν έχουν καμία σχέση με το στρώσιμο και δεν νομίζω ότι αλλάζουν με το στρώσιμο.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Forza AudioWorks Noir Hybrid cable - Review

Αρχηγος :firstprize:
Το μόνο που με ξένισε στην όλη παρουσίαση (και ομολογώ ότι πάντα δεν μπορούσα να καταλάβω το γιατι) είναι η προτροπή του κατασκευαστή για 150 ώρες στρώσιμο!
Το καταλαβαίνω στα κινούμενα μέρη ,το καταλαβαίνω στα μεγάφωνα,αντε και στα ηλεκτρονικά να πάρουν τις θερμοκρασίες και να *κάτσουν*,αλλά στα καλώδια??
Μου έχει κάτσει στο μυαλό οτι αυτο το λένε μόνο και μόνο για να συνηθίσεις τον ήχο!
Εσύ Πέτραν βρίσκεις καμμία πιο λογικοφανη ή και επιστημονική εξήγηση??

Αφού πω κι εγώ με τη σειρά μου μπράβο στον OP για την όμορφη παρουσίαση θα πάω τη σκέψη σου λίγο πιο πέρα. Πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι ακουστικών όπου μέσα στο manual που το συνόδευε ανέφερε πως για 200-300 ώρες θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται σε μεσαίες εντάσεις ενώ έπειτα θα είναι σε θέση ο ακροατής να τα "απολαύσει". Οι 300 ώρες "στρωσίματος" για έναν συνηθισμένο χρήστη αντιστοιχούν περίπου σε ένα ημερολογιακό έτος, καθώς λίγοι φαντάζομαι ξεπερνούν την μία ώρα ακροάσεων κατά μέσο όρο την ημέρα. Θα πρέπει δηλαδή να παρέλθει ο χρόνος της εγγύησης για να στρώσουν τα ακουστικά? Πλάκα κάνουμε τώρα? Είναι αλήθεια πως μετά από 15-20 ώρες τα ακουστικά είχαν μεγάλη διαφορά αλλά δεν είμαι σε θέση να πω με σιγουριά αν έστρωσαν αυτά ή τα αυτιά μου (ίσως και τα δύο να ισχύουν). Προσωπικά πιστεύω πως "στρώσιμο" ουσιαστικά δεν υπάρχει στις συσκευές ήχου, τα αυτιά είναι που στρώνουν. Εξαιρώ τα ηχεία και τα ακουστικά που έχουν μηχανικά μέρη, εκεί κάποιες ώρες σίγουρα χρειάζονται.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις οπωσδήποτε να στρώσεις τα ακουστικά στις προτεινόμενες ώρες μπορείς να τα αφήσεις να παίζουν 24/7 με μουσική χωρίς να ακούς εσύ!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πέτρο δεν κάνεις ένα σβου τα άσχετα που έχουμε γράψει??
Στο σκισαμε το νήμα ρε φίλε.....συγγνώμη!
 

kostas6a3

New member
16 February 2019
94
Αθήνα
Απάντηση: Re: Forza AudioWorks Noir Hybrid cable - Review

Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό το καλώδιο για τα HiFiΜΑΝ ΗΕ560 που έχω. Πιστεύεις ότι το υβριδικό θα ήταν η καλύτερη επιλογή. DAC Audiolab M DAC+ και ενισχυτής ακουστικών Schiιt Valhalla 2. Ευχαριστώ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Έχει πολύ καιρό που άκουσα τα HE560 αλλά τα θυμάμαι ουδέτερα προς το λαμπρό.
Και ο ενισχυτής την έχει μια σκληράδα ψηλά.
Εγώ θα αγόραζα το χάλκινο.

btw - πως τα παίζεις με τον Valhalla 2;
Ταιριάζουν;
Ο ενισχυτής δεν το έχει και πολύ με τα χαμηλά φορτία.
 

kostas6a3

New member
16 February 2019
94
Αθήνα
Ευχαριστώ. Έχω τον Valhalla στο low και την έξοδο του Audiolab στα 2.2 Vrms και μια χαρά παίζουν. Δεν είχα πότε ακουστικά με μεγάλη αντίσταση.