Olympus ΟΜ-1 , E-M1X , ΕΜ1 mkIII video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Olympus E-M1X video

το wobbling-warping (6:20 και μετα) ειναι απλα απαραδεκτο!

Καλη προσπαθεια απο την olympus, καλυτερο CAF απο πριν, αλλα εχει δουλεια ακομα...

Οπως εχουμε πει, το IBIS ειναι για σταθεροποιηση καποιων φακων, και μικρες κινησεις.
Βοηθαει επισης σε μεγαλα εστιακα μηκη, να εχεις καλυτερο καδρο, χωρις κουνηματα, και σε βραδυνες στατικες φωτο.

Κανενας επαγγελματιας ομως (γιατι αυτη ειναι καθαρα επαγγελματικη μηχανη) δεν θα "περπαταει" χωρις gimbal!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Olympus E-M1X video

Το είδα και συμφωνώ, είναι όντως απαράδεκτο το wobbling με ευρυγώνιο φακό για blogger κατάσταση (δεν το κάνει νομίζω με νορμαλ και τελε φακό) στο mode 2 . Όμως το mode 1 με ταυτόχρονη χρήση της ηλεκτρονικής σταθεροποίησης ήταν υπερβολικά καλό. Αυτό είναι και το τελικό συμπέρασμα που έβγαλε στο review. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Επίσης το Caf είναι σημαντικά βελτιωμένο στο βίντεο και από οτι είδα για καλύτερα αποτελέσματα έκανε χρήση του mode CAF TR, αρα τελικά έχουν βελτιώσει τη συγκεκριμένη λειτουργία του TR.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Olympus E-M1X video

Δεν με έπεισε η μηχανή συνολικά για χρήση βίντεο, όσο και αν θα ήθελα να δω το ποτήρι μισογεμάτο λόγω συμπάθειας προς Olympus.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Olympus E-M1X video

στο mode 1 κανει καλυτερη δουλεια, αλλα εχεις crop και δεν ειναι παντα σιγουρο το αποτελεσμα.
Μπορει και να δουλεψει , μπορει και οχι...εξαρταται τη περιπτωση.

Ακομα κι εκει, στα δειγματα που ειδα, ειχα μικρα "τιναγματα" , οπως εχουν ολες...προσωπικα το θεωρω non usable.


Την κρινω λιγο πιο αυστηρα τη μηχανη, ειδικα αυτο το μοντελο, σε σχεση με την EM1 II , γιατι απλα ειναι πολυ ακριβη και μεγαλη και απευθυνεται σε επαγγελματιες.
Αυτοι θελουν κατι να δουλευει σωστα το 90% τουλαχιστον των περιπτωσεων.

Το caf ειναι σαφως καλυτερο, και ειδικα σε σχεση με panasonic κυριως λογω pdaf , αν και ακομα εχει μελλον... τουλαχιστον η olympus δεν ειναι "κολλημενη" οπως η panasonic στο θεμα αυτο.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Olympus E-M1X video

ελα να την δεις απο κοντά και όποιος αλλος θέλει να τη δοκιμάσει και να βγαλεις δική σου ίδια αποψη. Με π.μ. περισσότερα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Olympus E-M1X video

Κανενας επαγγελματιας ομως (γιατι αυτη ειναι καθαρα επαγγελματικη μηχανη) δεν θα "περπαταει" χωρις gimbal!


ανασταση το παραδεχτηκε παιδια.

Καλο το ibis για να παιζεις. Για επαγγελματια η χρηση gimball ή steadycam ειναι απαραιτητη.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Olympus E-M1X video

xaxa.... μη μου πεις! :worshippy:

Εεε σαν πολλοί μαζευόμαστε ε; :violent-smiley-030:

Το βρήκα εσείς θα τρέχετε κι εγώ θα δοκιμάζω την εστίαση. Εξάλλου είμαι αρκετά ογκώδης και εύκολος για στόχος.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Olympus E-M1X video

ανασταση το παραδεχτηκε παιδια.

Καλο το ibis για να παιζεις. Για επαγγελματια η χρηση gimball ή steadycam ειναι απαραιτητη.

δεν εχω πει ποτε το αντιθετο...το ibis το θελουμε για μας που δεν ειμαστε επαγγελματιες (τουλαχιστον οχι σε μεγαλες παραγωγες).
Για γαμους-βαφτησια μια χαρα ειναι το ibis, ειδικα για μικρες κινησεις.

αλλωστε οι μηχανες που συζηταμε κυριως εδω, ειναι consumer και στη καλυτερη prosumer.... υβριδικες φωτογραφικες με καλες επιδοσεις και σε βιντεο.
Μηχανες οπως οι ΒΜ 4Κ (pocket κλπ), RED, Canon Cxxx, κλπ ειναι καθαρα επαγγελματικες βιντεοκαμερες...αλλη κατηγορια εντελως.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Olympus E-M1X video

Εεε σαν πολλοί μαζευόμαστε ε; :violent-smiley-030:

Το βρήκα εσείς θα τρέχετε κι εγώ θα δοκιμάζω την εστίαση. Εξάλλου είμαι αρκετά ογκώδης και εύκολος για στόχος.

Όλοι οι καλοί χωράνε, δεν θελουμε η μηχανή να κριθεί μόνο από άτομα <φιλικά> στο σύστημα, δεν ευλογούμε τα γένια μας εδώ μέσα όσο και αν κάποιο πιστεύουν το αντίθετο. Η πρόσκληση είναι ανοιχτή για ΟΛΟΥΣ. Άλλωστε τον Γιάννη τον είχα φωνάξει αν θυμάσαι και όταν μας έδωσαν την ΕΜ1.2 ένα απόγευμα στο Νιάρχος. Μακάρι να μπορέσουμε να πάρουμε την μηχανή μια ημέρα εκτός γιατί την Τρίτη θα τη δούμε σίγουρα στο πόδι (λογικά θα έρθουν κι άλλοι που ενδιαφέρονται για προπαραγγελια με την έκπτωση που έτρεχε - δεν ξέρω αν θα την επιμηκήνουν για λίγες ημέρες). Και μακάρι να μπορούσαμε να παίρνουμε και από άλλες εταιρίες νέο εξοπλισμό και να γράφουμε εδώ τη δικη μας οπτική.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Olympus EM1-X video

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα γίνει σοβαρή αναφορά για τις βιντεοικανότητες του συγκεκριμένου μοντέλου μιας και κυρίως απευθύνεται σε φωτογραφικό κοινό αλλά το συγκεκριμένο link που βάζω αφορά αποκλειστικά τα Log 400 video profile καθώς και LUT για τη μηχανή οπότε νομίζω οτι έπρεπε να ανοιχθεί και το κατάλληλο νήμα εδώ:

https://cs.olympus-imaging.jp/en/support/imsg/digicamera/download/software/3dlut/3dlutdl.cfm
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Olympus EM1-X video

Kαλοδεχούμενο το log, αλλά δυστυχώς δίχως 10bit ως γνωστό δεν προσφέρει και πολλά και απαιτεί μεγάλη προσπάθεια στην επεξεργασία. Διότι ναι το δυν εύρος αυξάνει κάπως, αλλά το χρώμα είναι δύσκολο να μην αλλοιωθεί. Σαν να τραβάς φλατ jpeg στην φωτογραφία, και ακόμα χειρότερα, μιας και δεν είναι 4:4:4, δηλαδή με μειωμένο chroma information που μπορεί για έτοιμο αρχείο να μην μετρά τόσο, αλλά στην επεξεργασία μετρά.

Παράδειγμα το βιντεάκι που ακολουθεί, μπορεί μεν να ανακτήθηκαν τα highlights και κάποια shadows, αλλά το contrast πήγε περίπατο και χρωματικά πιο πολύ μου αρέσει το OOC. Δεν ξέρουμε βέβαια ποιός και πώς έκανε τη χρωματική επεξεργασία, αλλά βλέπω αυτό που περίμενα να δω.

https://www.youtube.com/watch?v=CvSFVk7YYC0


Δική μου άποψη, log/flat/film προφίλ και 8 bit είναι δύσκολα και ημίμετρο, θες 10bit και άνω για να έχεις ελευθερία στην χρωματική επεξεργασία. Δηλαδή GH5/GH5s/fuji XT-3 και εννοείται η απολύτως κορυφαία Pocket 4K αν δεν ενδιαφέρει η φωτογραφία. Δύσκολα θα την προτιμήσει κανείς πχ έναντι μιας GH5 που κοστίζει τα μισά, ακόμα κι αν έχει καλύτερο autofocus στο βίντεο από οποιαδήποτε Panasonic (που από ότι φαίνεται έχει).

Για τον χρήστη που φωτογραφικά κυρίως τον ενδιαφέρει η 1-Χ,του φτάνει και του περισσεύει για το βίντεο μιας και out of the box δίνει όλα τα βασικά δίχως πρόσθετα αξεσουάρ που δεν τα βρίσκεις μαζεμένα αλλού, όπως το καλό OOC χρώμα, η κορυφαία σταθεροποίηση, το πλήρες σώμα (με ικανό μέγεθος και βάρος ώστε να έχει την απαιτούμενη αδράνεια) με πρόσβαση σε μπαταρία και κάρτα από το πλάι, η περιστρεφόμενη touch οθόνη, η μεγάλη αυτονομία, το επαρκές autofocus.

Δηλαδή αν αντιμετωπιστεί ως καλή επαγγελματική φωτογραφική για σπορ και real estate (και ίσως τοπίο με το hi resolution με τις γνωστές επιφυλάξεις), και ως μια σχεδόν πλήρης βιντεοκάμερα, 2 σε 1, ίσως η τιμή της δεν είναι υπερβολική. Νομίζω όμως ότι θα έπρεπε να δώσουν κατι παραπάνω στο βίντεο, 4Κ 60p ή/και 10bit ώστε να την προτιμίσει κάποιος εύκολα έναντι της 1-II με το γκριπ που κοστίζουν τα μισά.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Olympus EM1 mkIII video

https://youtu.be/wxo3AmRZ2pA

Μιας και η Χ με την ΙΙΙ μοιραζονται σχεδόν τις ιδιες δυνατότητες στο βίντεο έχω ενοποιήσει τα δυο σχετικά νήματα των μηχανων στον τομέα αυτό.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Olympus EM1 mkIII video

Για όσους ενδιαφέρονται ενα δείγμα <test of the Olympus EM1 mark 3 with Atomos Ninja V Prores RAW, graded in Premiere pro> που βρήκα από εδώ : https://www.dpreview.com/forums/post/64724539


It uses a sensor crop as ProRes RAW is 1:1 pixels. So it has 1.25x or 1.35x crop for DCI and UHD respectively
No pixel binning or oversampling this is not possible on prores raw
 
Last edited by a moderator:

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Ένα πρόσφατο vs ανάμεσα σε Olympus EM1 mark 3 με Canon R5