Panasonic gx80 vs Olympus omd 10 mark iii

kostass

Established Member
29 November 2014
150
καλησπερα σε ολους..

θελω να παρω μια καμερα για βιντεο 90% και 10% για φωτογραφια..
βασικο ρολο για μενα παιζει το stabilization κ γιαυτο ειμαι μεταξυ της
gx80 και της olympus omd10 m3..
Τη θελω για να την εχω μαζι μου στην τσαντα οταν γυρηζω τις βολτες μου με μοτοσυκλετα..
Θα εχω κ ενα ταπεινο τριποδακι μαζι μου..

το θεμα ειναι ομως ποια απτις 2 και γιατι?????????
(υποθετοντας οτι και οι δυο εχουν την ιδια τιμη,διοτι τις βρηκα κ τις 2 στην ιδια τιμη)

αν θελετε δειτε κ ενα βιντεακι με τη μηχανη μου,
φυσικα κ τη θελω την καμερα και για τετοιου ειδους χρηση ,αλλα και για καμια πωληση stock footage,γιατι οχι..

https://www.youtube.com/watch?v=A8KgHgiWFF4
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

Διαφορες έχουν μεταξύ τους κι άλλες αλλά αν το βασικότερο που ανέφερες ως κριτήριο για την επιλογή σου είναι η σταθεροποίηση θα ξεχώριζα την em10ΙΙΙ ως σημαντικά καλύτερη στον τομέα αυτό.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Re: Απάντηση: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

ναι ε?
η olympus εχει καλυτερο stabilization?
μεχρι τωρα εχω καταλαβει οτι αν δεν εχουν την ιδια αποδοση στο stabilization τοτε η olympus ειναι λιιιγο καλυτερη..
πρωτη φορα μου λενε για σημαντικη διαφορα,και απτα βιντεακια που εχω δει δηλαδη μεχρι τωρα ..τι να πω?
εχεις εμπειρια κ απο τις 2?
αλλες σημαντικες διαφορες??
το stabilization ναι ειναι βασικο στοιχειο για μενα,αλλα δεν ειναι και το μονο
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

Η GX80 είναι η πρώτη πενταξονικη υλοποίηση ibis της Panasonic, πετυχημένη αλλά όχι εφάμιλλη της OLYMPUS ΕΜ10II που κυκλοφορούσε το 2016. Η ΕΜ10 ΙΙΙ είναι πιο πρόσφατο ακόμη μοντέλο του 2017. Είχα τις δυο πρώτες GX80/EM10 II αλλά όχι δίπλα δίπλα για άμεση σύγκριση. Οπότε το σημαντική που έγραψα μπορεί να είναι και υποκειμενικό και ειδικά και για το βίντεο μιας και δεν τραβώ.
Η διαφορα στο ΕVF είναι επίσης μεγάλη υπέρ της EM10III και έχει πιο δυνατό και σύγχρονο επεξεργαστή και μάλλον λίγο καλύτερη ταχύτητα εστίασης (αυτό δεν το λέω με σιγουριά αλλά αναλογικά μιας και ξέρω οτι έχει βελτιωθεί από τη ΙΙ) . Έχει και καλύτερα Jpeg. Η GX80 φωτογραφικα έχει 4K photo,post focus, η III από ψηφιακές λειτουργίες Live time, Composite, focus bracketing. Στο βίντεο δεν έχω άποψη , δεν τραβώ. Η GX80 έχει λίγο καλύτερη υλοποίηση στην οθόνη αφής.

Αρνητικό της ΙΙΙ βρίσκω οτι το ηλεκτρονικό κλείστρο είναι προσπελάσιμο μόνο με το κουμπί ΑP. Έχει ευτυχώς βελτιώσει τα μενού της και αν σε ενδιαφέρει έχει πολύ καλά Art filters. Καμία δεν πέρνει έξτρα γκριπ.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Re: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

Εστω οτι πηρα την olympus..
Πως μετα διαλεγω φακους;;
Θελω να πω απο που διακρηνω, απο ποια χαρακτηεηστικα καταλαβαινω,
Οτι ειναι συμβατος ενας φακος με την omd10 m3;;;;;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

Υπάρχει ειδικό νήμα εδώ για τους φακούς που ταιριάζουν στο σύστημα m43 (έτσι ονομάζεται): https://avclub.gr/forum/showthread.php/115778-Φακοί-για-m4-3, πρόσφατα έβαλα εκεί δυο λίστες με τους περισσότερους φακούς του συστήματος.

Μαζί με την μηχανή παίρνεις συνήθως ένα φακό κιτ, αφού σε ενδιαφέρει κυρίως το βίντεο φρόντισε με την ΕΜ10III να πάρεις τον πιο μαζεμένο κιτ 14-42 EZ pancake που έχει και λειτουργία powerzoom στο δαχτυλιδι εστίασης για πιο ομαλή λειτουργία. Ο απλός 14-42R δεν έχει ανάλογο δαχτυλιδι (γιαυτο είναι πιο φθηνός σημαντικά ) αλλά έχει και χειρότερη απόδοση.

Από εκεί και πέρα θα δεις τι άλλο φακό θα χρειαστει να πάρεις π.χ. για βραδυνα (ένα φωτεινό prime) με βάση το budjet σου ή κάποιο τηλεφακό κλπ. Η φθηνότερη λύση για τηλεφακό είναι το διπλό κιτ του ΕΖ με τον 40-150 με ένα κόστος 100-150 παραπάνω αλλά τον περνεις και μετά μτχ. στα ίδια χρήματα περίπου. Εναλλακτικά για κιτ φακό που είναι βολικός για βίντεο αλλά και για φωτό (μόνο ημέρα) για να ξεκινήσεις μπορεί να βρεις τον 12-50 ΕΖ , έχει επίσης δαχτυλιδι powerzoom και μεγαλύτερο εύρος εστιακών αλλά δεν είναι καθόλου μαζεμένος (είναι μακρύς). Στα θετικά του όμως είναι οτι κάνει πολύ καλό ψευτομακρο σε 1:3 μεγενθυνση (αρα δεν θα χρειαστείς φακό macro για συνήθη ερασιτεχνική χρήση ) και είναι και στεγανός σε άμμο, πιστιλισμα κλπ. (Η μηχανή σου όχι πρέπει να πας σε πολύ ακριβότερο μοντέλο την ΕΜ5ΙΙ). Αν το μήκος του 12-50 δεν το βρεις πολύ μεγάλο για αυτό που θες να εχεις μαζί σου κοιτάς εναλλακτικά και τον 14-150 ΙΙ (δεν βγαίνει σε κιτ με την ΕΜ10ΙΙΙ), στεγανός ταξιδιάρικης φακός μεγάλου εύρους εστιακών, σχεδόν ολα σε ένα, δεν έχει powerzoom, αλλά η τιμή του ανεβαίνει σημαντικά είναι γύρω στα 500 . Αν πας σε εξειδικευμένο κατάστημα φωτογραφικών που έχει εξοπλισμό OLYMPUS λογικά θα τους έχει όλους να τους δεις από κοντά ωστε να δεις τι σε βολεύει σε μέγεθος και πιθανόν να σου φτιαξει το πακέτο που θέλεις ακόμη και αν δεν προσφέρεται ως πακέτο.
 
Last edited:

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Re: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

Με τον
M.Zuiko Digital 14-42mm f/3.5-5.6 II R
Θα την παρω,εχει κ ενα διακοπτακι στα πλαγια (unlock)
Καλος ειναι;
Αρα κοιτα για m43 φακους..
Να στο πω μπακαλιστικα,
Δε μπορω να χρονοτρηβω οταν κανω βολτες η ταξιδευω,δε θα ειμαι σε φαση να στηνω τριποδες κ να πειραζω ολες τις ρυθμησεις για ενα βιντεακι 60 δευτερολεπτων..θα βαζω τριποδα που κ που αλλα οχι συνεχεια..
Θελω δηλαδη πρακτικα πραματα..
Πχ να παταω ενα κουμπι κ η καμερα να συντονηζεται σε κατασταση ηλιοφανειας,μεσημερι καλοκαιρι 37 βαθμοι πανω σε βουνο φαντασου με νταλα ηλιο..
Το ιδιο να μπορω να κανω οταν εχει συνεφια ας πουμε κ αλλο ενα κουμπι για βραδυνες ληψεις..
3 βασικα σετακια δηλαδη για 3 διαφορετικες καταστασεις..
Κ επειδη θα τη χρεισημοποιω κυριως μερα θα χρειαστω κ nd φιλτρο;;
Καμια οικονομικη προταση γιαυτο;;
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Re: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

Επισης θελω να ειναι flat τα βιντεακια για να μπορω να τα επεξεργαστω αργοτερα..

Αυτα
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: panasonic gx80 vs olympus omd 10 mark iii

https://cs.olympus-imaging.jp/en/support/imsg/digicamera/download/manual/omd/man_em10m3_e.pdf

Aυτό είναι το manual, υπαρχει και το ελληνικό αν μπεις στην ελληνική ιστοσελίδα. Για τα σεταρίσματα που θες στο μοντελο αυτο δεν υπάρχουν μνημες , τις καταλληλες ρυθμισεις τις κάνεις εσύ κάθε φορά ξεκινώντας απο ένα ημιαυτόματο προγραμμα έκθεσης π.χ. το S και αφήνεις την μηχανή να κάνει τα υπόλοιπα αυτόματα ή απο το χειροκίνητο Μ, βεβαια έχεις ασχοληθεί μια φορά με τα μενού και την έχεις ρυθμίσει κατάλληλα.

Το πιο flat χρωματικό profile της μηχανής ειναι το Muted, μπορεις να το κάνεις πιο φλατ αφαιρωντας και αλλο κοντραστ και παίζοντας μια φορά με τις καμπύλες φωτεινών σκοτεινών, σωνεις την καμπυλη και μετα τραβας με αυτή (σελ 84 Changing the brightness of highlights and shadows Highlight&Shadow Controls) .

Για τον φακο δεν επαναλαμβανομαι στα εγραψα αναλυτικά, πιθανόν δεν κατάλαβες τι ειναι το powerzoom και ποσο βοηθάει αν ζουμάρεις συχνά, ο R δεν το εχει μόνο ο ΕΖ, αν επερνες την μηχανή για φωτογραφια θα σου ελεγα παρε τον απλό R κατευθείαν. Για βραδυνά, τρίποδο και φωτεινός φακός.

Φιλτρο ND δύσκολα να μην έχει το μαγαζι που θα παρεις την μηχανή, μαρκες Hoya, B+W είναι πολύ καλες, το θεμα είναι αλλο ND σταθερό θελεις με νταλα ηλιο και αλλο απογευματακι, η λύση ειναι τα μεταβλητά ND αλλά συνήθως πεφτει σημαντικά η ποιοτητα και δίνουν και χρωματικό cast.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Ευχαριστώ βασικά για τις απαντήσεις σου
Μεταχειρισμένη θα την έχω αύριο,
Δε τη παίρνω από μαγαζί..
Αλλα υπάρχει εγγύηση από πλαίσιο,αγορασμένη τον Νοέμβρη που μας πέρασε...
Στα 450 ευρώ με 3 μπαταρίες καλά δεν είναι;;τόσο κλείσαμε..
Ένα σετ 3 nd φίλτρων θέλω καλύτερα σωστά;;
 
Last edited by a moderator:

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Η διαμετρος των φιλτρων που θα κοιταξω θα πρεπει ναναι 37mm σωστα;;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic gx80 vs Olympus omd 10 mark iii

Η διαμετρος των φιλτρων που θα κοιταξω θα πρεπει ναναι 37mm σωστα;;

Σωστά αλλά θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς για τα ND γιατί μπορεί να αγοράσεις και άλλο φακό, ειδικά ένα φωτεινό prime για βραδυνα και τοπία, συνήθως οι περισσότεροι consumer m43 φακοί έχουν φιλτρα 46mm οπότε είναι καλύτερα να πάρεις τα φιλτρα (πιθανόν και ένα πολωτικό) στην μεγαλύτερη διάσταση σπειρωματος και να κανεις χρήση stepup δαχτυλιδιού (10 Κόστος) από 37mm στην μεγαλύτερη διάσταση.

οκ είναι η τιμη, παρε αντίγραφο της απόδειξης μαζί.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Συγνωμη λιγο επειδη ειμαι πρωταρης..
Ο φακος που εχει τωρα το πακετο που περνω,
για τι χρηση ειναι;; πορτραιτα;;
Δεν ειναι για τοπια;;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Ειναι ενας κιτ φακος με ζούμ απο 28-85 περίπου σε 35χιλιοστά, κάνει για τοπία και προτραίτα αλλά δεν είναι πορτρετοφακός όπως θα ήταν ενας 80 ή 150 χιλιοστών (75mm f/1.8) με ανοικτό διάφραγμα 1,7 και πιο ανοικτό που ξεφοντάρει έυκολα το θέμα και κάνει και σε χαμηλό φωτισμό.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επίσης ένας καλός μονοεστιακος φακός συνήθως δίνει και πολύ καλυτερο αρχείο από τον κιτ φακό και ειδικά στα άκρα . Αλίμονο αν περιμένεις να εξαντλήσεις την ποιότητα που σου δίνει η μηχανή με ένα φακό που στοιχίζει 100-150 .

Για τοπίο συνήθως χρησιμοποιούμε και αρκετα πιο ευρυγωνιους από τα 28mm σε αναλογία 35 χιλιοστά (14mm στον δικό σου 14-42mm), γιαυτο σου ανέφερα εναλλακτικά κιτ φακούς όπως ο Lumix 12-32,12-60, OLYMPUS 12-50 που ξεκινούν έστω από τα 24mm , το κακό είναι οτι αυτούς δεν τους βρίσκεις πακέτο με την μηχανή στο βασικό κιτ.

Ξεκινα με την αγορά της μηχανής και του κιτ που την βρίσκεις σε καλή τιμή και στη συνέχεια ανάλογα της ανάγκες σου βλέπεις τι θα πάρεις και αν αλλάξεις τον κιτ φακό.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
ok ..την πηρα..
τον Panasonic Lumix 12-60 mm f/3.5-5.6 ASPH POWER OIS λες?? ειναι καλυτερος απο αυτον που εχω ετσι??
στο βιντεο mode ,με την καμερα τραβηξα 3 4 βιντεακια,
το focus πως το ρυθμιζω?
θελω να πω ,αν την εχω στημενη σε τριποδα κ θελω να με περνει ενω περναω με τη μηχανη, το focus που κ πως το βαζω???
επισης οταν δε την εχω σε τριποδα κ την κραταω κ κανω βιντεακι με τα χερια,το focus εδω πως το αλλαζω ετσι ωστε να κανει focus οπου εγω παταω με το δαχτυλο στην οθονη ανα πασα στιγμη??
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic gx80 vs Olympus omd 10 mark iii

Καταρχην καλορίζικη,

Το δάχτυλο είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να αλλάξεις σημείο εστίασης σε βίντεο, δεν είχα τη συγκεκριμένη μηχανή ούτε τραβώ βίντεο αλλά λογικά δουλεύει (αν εχεις ανοιχτή τη λειτουργία , έχει ένα γράφημα με κλείστρο στην οθόνη, δεν πρέπει να έχει Χ επάνω).
Όταν είναι σε τρίποδο την ελέγχεις και από κινητό με το προγραμμα της OLYMPUS Share με WiFi. Για να σε τσιμπήσει αυτόματα καθώς περνάς μάλλον πρέπει να την έχει βαλει σε All points, CAF δηλ. να είναι ενεργά ολα τα σημεία εστίασης συνεχώς όχι μόνο το κεντρικό, σε αυτό εχεις συνήθως πρόσβαση με το αριστερό βελάκι (από τον σταυρό) και ακολουθείς οδηγίες. Δεν έχω δουλεψει το συγκεκριμένο μοντέλο καθόλου οπότε μπορεί να σου λέω και κάποια λάθος. Βρες κάποιο tutorial και διάβασε και το εγχειρίδιο.

Ναι τον Lumix 12-60/3.5-5.6 εννοούσα, ο άλλος είναι πολύ πιο πιο ακριβός 12-60/2.8-4 με λογότυπο της LEICA
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
ok..
επειδη τον 12 60 ηθελα εξαρχης θα τον παρω ενσυντομια..
απλα να ρωτησω..
ο 12 60 εχει stabilization δικο του, θα ειναι μονιμα ενεργο ?
θα μπορω να το εχω on/off μεσω της καμερας?
δε μπερδευει το πραμα δηλαδη καθολου που το σωμα ειναι olympus κ ο φακος panasonic ετσι?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic gx80 vs Olympus omd 10 mark iii

οχι δεν μπερδευει, η δικη σου μηχανη απομονωνει τη σταθεροποιηση του φακου και δουλευει παντα της μηχανης, το προηγουμενο μοντέλο εδινε επιλογη ή το ένα ή το αλλο.
Οταν βαζεις τη μηχανη στο τριποδο θυμασαι και κλεινεις και της μηχανης (συνίσταται εκτος και αν φυσαει πολύ ή κουναει η επιφανεια που το εχεις βαλει)
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Re: Απάντηση: Re: Panasonic gx80 vs Olympus omd 10 mark iii

αρα ο σταθεροποιητης του 12 60 παει περιπατο ? δε θα μου προσφερει κατι εφοσον μονο απτο σωμα θα εποφελουμε σταθεροποιητη?