Μετασχηματιστής βουϊζει. Χαλασμενοs ή οχι?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
γεια σαs παιδια του DIY. πηρα απο το ebay μετασ/στη για το πικαπ μου (για back up).
ηρΘε οπωs ηταν στη φωτο μονο με την Θωρακιση. εχει 2 πρωτευοντα τυλιγματα. ενα για 220ν και ενα για 110ν. στην εξοδο πρεπει να δωσει 30ν.
μετραω με το ωμομετρο αντισταση στα τυλιγματα για να βρω την καΘε μια που αντιστοιχει.
η 220 μου λεει 106,2Ω, η 110 95,2Ω και η εξοδοs 4,5Ω
ολα καλα μεχρι εκει? γιατι οταν του δινω 220 χωριs φορτιο βουιζει?
ποση ωρα μπορω να τον αφησω στο ρευμα για να μετρησω εξοδο?
εκοψα την ταση αμεσωs μολιs ακουσα το βουητο για να μπορεσω να τον στειλω πισω αν ειναι off
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Για βγάλε μια φωτογραφία γιατί κάτι λάθος κάνεις με τις τάσεις. Συνήθως είναι 2χ110 βολτ που αν τα συνδέσεις σε σειρά γίνονται 220.
Αλλά επειδή πότε δεν ξέρεις η φωτογραφία θα μας κατατοπίσει.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μπραβο ρε συ κατασκοπε... μολιs διαβασα το ποστ σου πηρα μπροστα...!! Ναι ειναι 2x110ν και σε σειρα γινεται 220. ετσι εχω βαλει τον μετασ/τη που φοραει το πικαπ απο το `07 που ηρΘε απο τον Καναδα.(γνησιο ανταλλακτικο απο την astra). παιρνει 220 και το αλλο ζευγοs καλωδιων απλα ενωμενα μεταξυ τουs γιατι τα αμερικανικα δεν εχουν διακοπτη επιλογηs 110-220. με μπερδεψε η διαφορά τιμηs τηs αντιστασηs στα τυλιγματα και το οτι βουιξε μολιs του εβαλα ταση ενω στον "δικο" μου δεν Θυμαμαι να ειχα ακουσει κατι τετοιο.
πανε βεβαια και 12 χρονια απο τοτε.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
του εβαλα ταση εχονταs ενωμενα τα καλωδια του δευτερου πρωτευοντοs. εδωσε 30ν στην εξοδο αλλα στον λιγο χρονο που τον κρατησα σε ταση ζεσταΘηκε πολυ.
υποπτευομαι παραλληλη και οχι σε σειρα συνδεση. τωρα μπερδευτηκα πραγματικα! δεν βουιζε αλλα ζεσταΘηκε. αν η συνδεση ειναι λαΘοs Θα εδινε σωστη ταση στην εξοδο?
χωριs ταση, ενωσα το ενα καλωδιο απο το 1ο ζευγοs στο αλλο του 2ου ζευγουs. (στα πρωτευοντα παντα). η αντισταση που εδειξε το ωμομετρο ειναι 213Ω. αυτο μου χτυπαει καμπανακι οτι ετσι ειναι η σωστη εν σειρα συνδεση.
δυστυχωs φωτο δεν μπορω να βαλω ακομα, δεν υπαρχει διαΘεσιμο pc
και κατι ακομα που με μπερδευει... ο μετασ/στηs που εβαλα το `07 στο πικαπ, λειτουργει εχονταs ενωμενα μεταξυ τουs τα καλωδια απο το ενα πρωτευον. ουτε ζεσταινεται ουτε βουιζει. τοσα χρονια με λαΘοs συνδεση δουλευει? χωριs προβλημα μαλιστα? Αν ρωτησετε αν ειναι ιδιοι, ...οχι. εμφανισιακα δεν ειναι ιδιοι. αυτοs που εχω πανω στο πικαπ ειναι εμφανωs ογκωδεστεροs. ο αλλοs που "κανιβαλιστηκε" απο "ευρωπαϊκο mk2, εχει ακριβωs το ιδιο μεγεΘοs με τον 110ν που φοραγε το πικαπ απο το εργοστασιο.
βλεπω να μη γλιτωνω το τρελαδικο.....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τον εβαλα σε ταση με τη συνδεσμολογια ..."καμπανακι"...(αs ειναι η ωρα που βγαινουν οι βρυκολακεs).
31,6ν στην εξοδο.
Μαλιστα... ουτε ζεσταινεται,ουτε βουίζει,... για αρκετη ωρα στο δικτυο...
και τωρα? Ο αλλοs που 12 χρονια δουλευει σε συνδεσμολογια που ετουτοs ψηνεται?
να αλλαξω συνδεσμολογια, ή να τον αφησω στην ησυχια του?
γιατι εγω τωρα, σιγουρα ησυχια ΔΕΝ εχω !!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Δεν εχει Βαγγελη. (για τον μεταχειρισμενο που πηρα απο το ebay λεω).ο SpyNet εχει δικιο. ειναι 2 τυλιγματα των 110ν, που σε σειρα μαs κανουν ενα των 220 που Θελουμε.
ο αλλοs που ειναι πανω στο πικαπ 12 χρονια (απροβληματιστα) και που εχω την εντυπωση οτι τα τυλιγματα ειναι παραλληλα με παραξενευει.
Θα το δω τωρα γιατι με τρωει η περιεργεια.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Υπάρχει σημειωμένη η πολικότητα στα πρωτεύοντα ; Αν δεν υπάρχει, τουλάχιστον αναφέρονται τα ζευγάρια (αν είναι διαφορετικού χρώματος) ;
Εννοώ φυσικά αν έχει όντως συνδεθεί όντως σε σειρά, στην εικόνα είναι τα σημεία Wht και Brn που πρέπει να ενωθούν
 

Attachments

  • toroid1.gif
    toroid1.gif
    3.5 KB · Views: 164

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τα 2 πρωτευοντα ειναι ασπρο-μπλε και μαυρο καφε. δουλεψε σωστα ενωνονταs το ασπρο με το μαυρο.
περαιτερω δοκιμη δεν εκανα. σιγουρα Θα δουλεψει σωστα και ενωση στο ασπρο-καφε.
ενα ζευγοs καλωδιων στο δευτερευον τυλιγμα υπαρχει και ειναι κιτρινου χρωματοs.
ολοι οι αγωγοι ειναι παχουs 1mm με την μονωση στο δευτερευον να ειναι λεπτοτερη. 2mm εναντι 3ων στα πρωτευοντα.
σημειωμενη πολικοτητα δεν υπαρχει.
επειδη με μετασ/στεs εχω να ασχοληΘω απο τα χρονια του λυκειου, πρεπει να βρω πολικοτητα? ac ρευμα διαχειριζονται.. πωs μπορουμε να βρουμε κατι τετοιο?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τωρα που τον επεζεργαζομαι εχονταs βγαλει απο πανω του μεροs τηs Θωρακισηs, εχει μια μπλε κουκιδα απο μαρκαδορο μαλλον στη μια μερια.
δηλωνει εισοδο τασηs? δεν μου φαινεται λογικο κατι τετοιο
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Δεν εχει Βαγγελη. (για τον μεταχειρισμενο που πηρα απο το ebay λεω).ο SpyNet εχει δικιο. ειναι 2 τυλιγματα των 110ν, που σε σειρα μαs κανουν ενα των 220 που Θελουμε.
ο αλλοs που ειναι πανω στο πικαπ 12 χρονια (απροβληματιστα) και που εχω την εντυπωση οτι τα τυλιγματα ειναι παραλληλα με παραξενευει.
Θα το δω τωρα γιατι με τρωει η περιεργεια.
φυσικα και δεν ηταν τα τυλιγματα παραλληλα, αλλα σε σειρα. ειναι ομωs εντελωs διαφορετικοs με 128,7Ω στο ενωμενο πρωτευον ενταντι 213 του μεταχ/νου.
για την ιστορια να πω οτι αυτοs που αγορασα το `07 απο την astra σαν γνησιο ανταλλακτικο εχει part no. SLT66DTE13E και μεταξυ αλλων λεει panasonic avc networks singapore
(και ειναι made in singapore)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μιαs και το Θεμα λυΘηκε Θελω να ρωτησω κατι ακομα.
η Θωρακιση με φυλλο μολυβδου (αντι λαμαριναs),εχει νοημα ή οχι?
ρωταω γιατι εχω Θωρακισει με φυλλο μολυβδου παχουs 1,1mm αυτον που πηρα απο την astra, γιατι ηταν αΘωρακιστοs.
(ετσι νομιζω δλδ)
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Αν έχεις παλμογράφο μπορείς εύκολα να βρεις την πολικότητα του μετασχηματιστή, βλέποντας την φορά της καμπύλης της κυματογραμμής, η λάθος θα έχει αντίστροφη φορά. Βρίσκοντας αυτό, μετά ενώνεις τα καλώδια όπως στο σχήμα που παράθεσα και όχι κατά βούληση.
Στο Diyaudio ο Mark Johnson έχει δώσει και κύκλωμα αν δεν διαθέτεις παλμογράφο ή γεννήτρια
https://www.diyaudio.com/forums/power-supplies/275477-little-tester-determine-transformer-phasedots-scope-signal-generator.html
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δεν εχω παλμογραφο, ουτε γεννητρια. Θα το ψαξω αν μπορεσω να αγορασω το κυκλωμα του M.Johnson.
αλλα μου γεννιουνται ερωτηματικα... αν για παραδειγμα εστελνα το 110ν πικαπ μου στο επισημο τοτε σερβιs για να το κανουν 220, Θα ασχολιοντουσαν με τη σωστη φορα του ac?
το λεω γιατι η συγκεκριμενη εταιρια αλλαξε βραχιονα (πριν χρονια) σε mk2 φιλου και το τι καναν δεν περιγραφεται!
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Δεν το κατάλαβα αυτό, ο μετασχηματιστής είναι 220-240AC, έτσι ; Οπότε για ποιο λόγο να δώσεις το πικάπ σου στην αντιπροσωπεία ή σε οποιονδήποτε.
Φυσικά η ασφάλεια και το φίλτρο (αν υπάρχει) θα είναι της ανάλογης τάσης.
Όταν δεν υπάρχει κάποια ένδειξη της πολικότητας στα τυλίγματα, συνήθως (αν και κανείς δεν είναι σίγουρος) αναφέρονται τα ζευγάρια π.χ. άσπρο - πράσινο, κόκκινο - μαύρο, με το πρώτο να είναι η φάση (άσπρο και κοκκινο) οπότε ενώνεις το πράσινο με το κόκκινο. Όλοι οι επώνυμοι που έχω πάρει έτσι τα αναγράφουν. Είναι επώνυμος ο μετασχηματιστής ; Αν έχει χρώματα το πρωτεύον διευκολύνει πολύ γιατί ακόμα και ο κατασκευαστής να μην βοηθήσει υπάρχουν και οι χρήστες.

Οι μετασχηματιστές κοστίζουν πολύ μικρό ποσό, αν και δεν ξέρω τι χρειάζεται για να στερεωθεί πάνω στο πικάπ, είμαι σίγουρος πως και ένας τοροειδής μπορεί να μπει (οπότε και έχεις πολλές επιλογές), εξάλλου και ο τετράγωνος κοστίζει ελάχιστα (εδώ Θεσσαλονίκη από τον Αντωνιάδη

Και το κύκλωμα του Mark έχει το κόπο του αλλά δεν γνωρίζω άλλο τρόπο.
Μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη και ψάξε πληροφορίες, το θέμα είναι σχετικά απλό.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μαλλον δεν εγινα κατανοητοs στα προηγουμενα ποστ και σε μπερδεψα.
ο μετασ/στηs που ειχε Θεμα,(δεν εχει πια), ειναι μεταχειρισμενοs, βγαλμενοs απο mk2, ( πικαπ technics), αγορασμενοs απο το ebay για back up. δλδ για παν ενδεχομενο.
δεν τον εβαλα και πιΘανον να μην τον βαλω ποτέ στο πικαπ μου. ηρΘε μονο με τη Θωρακιση και τα καλωδια του να κρεμονται. το ποστ του spynet με βοηΘησε να καταλαβω οτι εχει 2 πρωτευοντα τυλιγματα των 110ν που επρεπε να συνδεΘουν σε σειρα για να γινει 1 των 220. οταν με τη 2η προσπαΘεια τα συνδεσα σωστα, ο μετασ/στηs λειτουργησε αψογα χωριs Θορυβο και χωριs να ζεσταινεται.
οι συνδεσειs, δοκιμεs και μετρησειs, εγιναν οχι πανω στο πικαπ αλλα στον παγκο μου.
Το πικαπ μου ηρΘε απο Καναδα το `07 (technics και αυτο, παρομοιο με αυτο που διαλυΘηκε για ανταλλακτικα απο το οποιο πηρα τον μετασ/στη για back up) και σαν αμερικανικο δουλευε μονο με 110ν. τοτε λοιπον (το `07), αγορασα καινουργιο μετασ/στη 220ν απο το επισημο service για technics στην χωρα μαs (την astra δλδ), σαν ανταλλακτικο για mk2 και ολα τα αδερφα μοντελα.
Τον τοποΘετησα μονοs μου στο πικαπ και εκτοτε λειτουργει χωριs προβλημα.
η 2η απορια γεννηΘηκε οταν σε σχεση με τη σωστη συνδεσμολογια του μετασ/στη απο το ebay, νομισα οτι ειχα συνδεσει διαφορετικα αυτον που εβαλα το `07 στο πικαπ μου. το ανοιξα, ξεσυνδεσα, μετρησα, ξανασυνδεσα, ολα οκ !
(συγνωμη αν σε κουρασα Σαββα και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον) :a0210:
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
OK, τώρα κατάλαβα. Υποθέτω από το ebay ήταν κάποιος μεταχειρισμένος original ή ανάλογος (εννοώ απόδοση VA) γιατί οι τετράτωνοι ζεσταίνονται αρκετά ιδιαίτερα όταν είναι στα όρια της απόδοσής τους, έχουν δε αρκετές απώλειες. Αυτό το λέω για το καλοκαίρι καθώς αναφέρεις πως δεν υπάρχει πρόβλημα πλέον και όλα καλά. Για τα Technics τουλάχιστον θα υπάρχουν ανταλλακτικά μέχρι τον επόμενο αιώνα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
origilal βγαλμενοs απο απλο sl 1200 MK2. ο πωλητηs ειναι εδω στον ασπροπυργο. μιλησα μαζι του 2-3 φορεs, εκανε ανταλλακτικα το συγκεκριμενο πικαπ και τα πουλησε. τιποτα σχεδον δεν του`χει μεινει.. ο ιδιοs εχει ενα 1210 για τουs δισκουs του.
 
28 June 2006
2,941
Χωρίς φορτίο δεν πρέπει να ζεσταίνεται ο μετ/τής. Αυτό το κάνουν κάτι φτηνιάρικοι που ο κατ/τής έκανε οικονομία στο μέταλλο ή/και στις σπείρες του πρωτεύοντος. Ανεξαρτήτως σχήματος πυρήνα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μιαs και το Θεμα λυΘηκε Θελω να ρωτησω κατι ακομα.
η Θωρακιση με φυλλο μολυβδου (αντι λαμαριναs),εχει νοημα ή οχι?
ρωταω γιατι εχω Θωρακισει με φυλλο μολυβδου παχουs 1,1mm αυτον που πηρα απο την astra, γιατι ηταν αΘωρακιστοs.
(ετσι νομιζω δλδ)
Πεστε μου ρε παιδια, εσειs Θα ξερετε.. -δε μπορει-.. για το φυλλο μολυβδου αντι λαμαριναs...