Convoy L2 2x26650 version

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Μήπως κανείς από τους power users έχει δοκιμάσει ή έχει στην κατοχή του τον Convoy L2 7,2V version να μου πεί
ο smooth reflector που διαθέτει σε τι μοίρες είναι περίπου , γιατί έχω σκοπό να εισάγω μερικά κομμάτια host cells 2x26650 ?
Δείχνει πολλά υποσχόμενο case για XHP35 Hi ή XHP50.2 K2 dedome για τα εμπορικά MOD μου , και το υπολογίζω με την πείρα μου
στις 3 μοίρες και το μεγάλο του case αλουμινίου , όπως του L6 , υπόσχεται διαχείριση 50-60 Watt πολωμένου Power Led emitter !

Ευχαριστώ
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Τελικά το γκουγκλάρισα λίγο , είδα μερικά screen shots , οπότε είναι στις μοίρες που το φαντάστηκα
άρα θα παραγγελθεί το host cell να φτιάξω κάτι αξιόλογο αφού και ο relfector και το case είναι πολλά υποσχόμενα ...

Είδα και τους δικούς σας που διαβάζετε , απ' όπου ξεσήκωσα τη φωτό του driver να μάθετε και 'σείς και αυτοί
τι ακριβώς "μπάζο" είναι ! (είναι μεγάλη γιά επισυναπτόμενη) https://i.imgur.com/sXKesOQ.jpg
Η γνωστή φιλοσοφία του direct mosfet χωρίς τα εξαρτήματα του ευπρεπούς buck driver πηνίο και fly-back δίοδο
με απλή αντίσταση αισθητήρα ρεύματος που ρίχνει PWM παλμορεύματα 7,5 βολτ σε led 3βολτο που άν μπεί ευαίσθητο
Led χαμηλότερης ισχύος θα το καταστρέψουν , με την χείριστη απόδοση <70% , η φθήνια τρώει τον παρά όπως πάντα.
Με προσθήκη πηνίου , Scottky διόδου και αλλαγή LF-Pak mosfet με κανένα σοβαρό θα μπορούσε να οδηγήσει την πιό
πρόσφατη σειρά XPL Hi V3 να διπλασιάζει τα candelas και να στείλει αδιάβαστο τον mini BLF GT.
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Ωραιος σαν host , περασε ενας περυσι απο τα χερια μου για τροποποιηση και μου αρεσε αρκετα σαν συνδυασμο μεγεθους και αποδοσης (μετα τις αλλαγες βεβαια χαχαχ) .

Εχει αρκετα μεγαλυτερο κατοπτρο απο τον mini GT , στα 55mm αν θυμαμαι καλα (edit : 58mm ειναι) , αλλα σαν μεγεθος φακού ειναι και πιο ογκωδης . Οπως το ειπες και εσυ εχει ιδανική μαζα για παιχνιδι με μπολικα Watt ...