Αγορά Router

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
εν αναμονη της ελευσης fiber στην περιοχη μου θα ηθελα να αγορασω modem/router που να υποστηριζει ολα τα καλουδια πχ voip,gigabit ethernet,5ghz wifi,και φυσικα πολυ καλη εμβελια!εχει κανεις προταση να αρχισω να ψαχνω?ευχαριστω
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εξαρτάται τι εννοούμε. Αν αναφέρεσαι σε FTTH (δηλαδή οπτική ίνα μέχρι το σπίτι σου) η εγκατάσταση γίνεται από αδειοδοτημένο συνεργείο του παρόχου με συγκεκριμένες διαδικασίες όπου η δυνατότητα παρέμβασης σε εξοπλισμό δεν συνιστάται. (σε οικιακό περιβάλλον)

Εαν αναφέρεσαι σε FTTC (κοινώς θα λαμβάνεις υπηρεσία από υπαίθρια καμπίνα - ΚΑΦΑΟΥ) τότε ανάλογα με τον πάροχο και το είδος της τηλεφωνίας. (TDM ή VoIP)
Υπόψιν οτι Wind & Vodafone δεν δίνουν τους κωδικούς VoIP (επίσημα) οπότε αν λάβεις VDSL υπηρεσία από αυτούς με VoIP τηλεφωνία τότε αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό που σου δίνουν.

Σε ποιά περιοχή είσαι ;
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Καστέλα Πειραιά. το καλοκαίρι έσκαψαν. τώρα δεν ξέρω ποιο σύστημα από αυτά που λες θα έχουμε! οπότε επειδή έχω wind καλύτερα να περιμένω να δω...;
Εξαρτάται τι εννοούμε. Αν αναφέρεσαι σε FTTH (δηλαδή οπτική ίνα μέχρι το σπίτι σου) η εγκατάσταση γίνεται από αδειοδοτημένο συνεργείο του παρόχου με συγκεκριμένες διαδικασίες όπου η δυνατότητα παρέμβασης σε εξοπλισμό δεν συνιστάται. (σε οικιακό περιβάλλον)

Εαν αναφέρεσαι σε FTTC (κοινώς θα λαμβάνεις υπηρεσία από υπαίθρια καμπίνα - ΚΑΦΑΟΥ) τότε ανάλογα με τον πάροχο και το είδος της τηλεφωνίας. (TDM ή VoIP)
Υπόψιν οτι Wind & Vodafone δεν δίνουν τους κωδικούς VoIP (επίσημα) οπότε αν λάβεις VDSL υπηρεσία από αυτούς με VoIP τηλεφωνία τότε αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό που σου δίνουν.

Σε ποιά περιοχή είσαι ;

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Η Vodafone έχει αναλάβει το έργο για τις οπτικές ίνες (FTTH) στον Πειραιά / Καστέλλα. Αν ενδιαφέρεσαι για FTTH μπορείς να μιλήσεις μαζί τους και θα σε καθοδηγήσουν αναλόγως γιατί η εγκατάσταση FTTH έχει μια διαδικασία (ειδικά αν μένεις σε πολυκατοικία). Πάντως όταν τα έργα ολοκληρωθούν θα μπορείς πιθανόν να πάρεις υπηρεσία από οποιονδήποτε πάροχο (αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις να πάς στην Vodafone)

Εναλλακτικά ρώτησέ τον παροχό σου (Wind) αν δίνει στην περιοχή σου FTTC (δηλαδή Fiber από καμπίνα).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
εν αναμονη της ελευσης fiber στην περιοχη μου θα ηθελα να αγορασω modem/router που να υποστηριζει ολα τα καλουδια πχ voip,gigabit ethernet,5ghz wifi,και φυσικα πολυ καλη εμβελια!εχει κανεις προταση να αρχισω να ψαχνω?ευχαριστω
Βοήθησε με λίγο σχετικά με το τι εννοείς. Τι ταχύτητες θα έχεις ώστε να καταλάβουμε αν μιλάς για VDSL ή FTTH.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
δεν έχω ιδέα! τώρα έχουμε adsl. κλειδώνει στα 10 με 12 συνήθως.
το καλοκαίρι έσκαψαν (όντως η βοντα) αλλά τώρα αυτό τι θα πει δεν ξέρω. πως λέγεται; FTTC, FTTH, VDSL έχω μπερδευτεί! διαθεσιμότητα τουλάχιστον από την wind που έχω δεν υπάρχει προς το παρόν


Βοήθησε με λίγο σχετικά με το τι εννοείς. Τι ταχύτητες θα έχεις ώστε να καταλάβουμε αν μιλάς για VDSL ή FTTH.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις θα αναμενω καταρχην μην βιαστω και παρω κατι που δεν θα λειτουργει σωστα
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
θα πρότεινα να πάρεις σκέτο router και να το βάλεις μετά το modem που θα σου δώσει ο πάροχος ιντερνετ που θα επιλέξεις.
κανοντας DMZ την ip του router για να τα ελέγχεις όλα απο το δικό σου router.

οχι modem router που ειναι ακριβότερα και θα χρειαζετε να βάζεις τις ρυθμίσεις που απαιτεί ο κάθε πάροχος, κάθε φορά που θα χρειαστεί να το κάνεις reset.

Αν αλλάξεις τεχνολογία πχ απο vdsl πας σε οπτική, το adsl modem/router το πετάς.
ενω το απλό router μπορεις να το βάζεις μετά απο οποιοδήποτε modem, αρκει ο πάροχος που έχουμε επιλεξει να μην έχει κλειδωμένο το DMZ.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
θα πρότεινα να πάρεις σκέτο router και να το βάλεις μετά το modem που θα σου δώσει ο πάροχος ιντερνετ που θα επιλέξεις.
κανοντας DMZ την ip του router για να τα ελέγχεις όλα απο το δικό σου router.

οχι modem router που ειναι ακριβότερα και θα χρειαζετε να βάζεις τις ρυθμίσεις που απαιτεί ο κάθε πάροχος, κάθε φορά που θα χρειαστεί να το κάνεις reset.

Αν αλλάξεις τεχνολογία πχ απο vdsl πας σε οπτική, το adsl modem/router το πετάς.
ενω το απλό router μπορεις να το βάζεις μετά απο οποιοδήποτε modem, αρκει ο πάροχος που έχουμε επιλεξει να μην έχει κλειδωμένο το DMZ.
βασικα να σου πω κατι?ποτε δεν καταλαβα διαφορα modem με
router οποτε αστο! δεν το εχω!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
βασικα να σου πω κατι?ποτε δεν καταλαβα διαφορα modem με
router οποτε αστο! δεν το εχω!

οταν με το καλο συνδεθεις, θα μας πεις με ποια εταιρεια εκανες συμβολαιο, τι γραμμη πηρες, ποιες αναγκες εχεις και θα σε βοηθησουμε να διαλεξεις ο,τι καλυτερο για την περιπτωση σου και μετα να το σεταρεις κιολας.
Προς το παρων, μην σπας το κεφαλι σου αδικα :)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ναι θα παιδευτείς λίγο και θέλει να ασχοληθείς μερικά απογεύματα μέχρι να τα καταφέρεις.

αλλα αν δεν θέλεις να ασχοληθείς/μπλεξεις μην αγοράσεις τίποτα και βάλε ότι σου δώσει ο πάροχος.
απλά άλλαξε τα default password του modem και του wifi.

ψαξε στο youtube και κανα βίντεο
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
νταξει αυτά τα κατεω! θα επανέλθω όταν έρθει το "γρήγορο" ίντερνετ και στην γειτονιά μου!
ναι θα παιδευτείς λίγο και θέλει να ασχοληθείς μερικά απογεύματα μέχρι να τα καταφέρεις.

αλλα αν δεν θέλεις να ασχοληθείς/μπλεξεις μην αγοράσεις τίποτα και βάλε ότι σου δώσει ο πάροχος.
απλά άλλαξε τα default password του modem και του wifi.

ψαξε στο youtube και κανα βίντεο

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
οσο ειμαι σε αναμονη για να ερθει το vdsl υπαρχει καποιο ρουτερ adsl οχι ακριβο που να εχει και 5ghz ?θα δω καμια διαφορα ειδικα στα δωματια (το τωρινο DGN 3500 NETGEAR αλλα οποιο αλλο εχω δοκιμασει χανουν πολυ σε σημειο να μην μπορεις να σερφαρεις στο κινητο πχ )που δεν ειναι μακρια αλλα πεφτει πολυ το σημα?γιατι διαβαζω οτι στα 5 βλεπεις διαφορα σε καλο σημα(να streamareis καλυτερα χωρις κολληματα κλπ) αλλα σε αδυναμο σημα δεν βλεπεις διαφορα με τα 2.4.αληθευει?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Στα 5 θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα στα δωμάτια. Αν στα 2.4 δεν έχεις καλό σήμα στα 5 ίσως να μην έχεις καθόλου
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
τωρα εχω στο πιο μακρια δωματιο ενα extender παλι της netgear που ειναι σωτηριο.μον με αυτο σερφαρουν κανονικα στα δωματια.
να φανταστω οτι εαν παρω 5ghz ρουτερ θα πρεπει να παρω και αλλο extender που να υποστηριζει και αυτο 5,ετσι?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ναι, τα 5 έχουν πολύ καλές ταχύτητες αλλά όσο απομακρυνόμαστε χάνει πολύ σε ένταση, ειδικά αν υπάρχουν εμπόδια, όπως τοίχοι
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
άρα για το σαλόνι τουλάχιστον που εκεί στριμαρω ταινίες HD ασύρματα από το πισι στο shield media player (ίδιος χώρος) θα δω διαφορά. στα δωμάτια θα πρέπει μάλλον να αγοράσω ΚΑΙ συμβατό με 5ghz extender.
Ναι, τα 5 έχουν πολύ καλές ταχύτητες αλλά όσο απομακρυνόμαστε χάνει πολύ σε ένταση, ειδικά αν υπάρχουν εμπόδια, όπως τοίχοι

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk