Έτερος Εγώ

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    6

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά
Eteros-Ego-2018.jpg



Πρωταγωνιστούν: Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Δημήτρης Καταλειφός, Μάνος Βακούσης,
Ιωάννα Κολλιοπούλου, Γιώργος Χρυσοστόμου, Kόρα Καρβούνη και ο Francois Cluzet.

Σκηνοθεσία: Σωτήρης Τσαφούλιας

Διάρκεια ταινίας: 101' λεπτά

Imdb




57ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Βραβείο Κοινού Fischer Καλύτερης Ελληνικής Ταινίας Μιχάλης Κακογιάννης

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας της Επιτροπής Νεότητας








Υπόθεση:
Αθήνα 2015. Πέντε δολοφονίες. Κοινό χαρακτηριστικό, αρχαία ρητά του Πυθαγόρα στους τόπους των εγκλημάτων.
Ο Δημήτρης Λαΐνης, καθηγητής εγκληματολογίας, αναλαμβάνει να λύσει το μυστήριο που κρύβεται πίσω από τους
πέντε φόνους, οι οποίοι συνδέονται μεταξύ τους. Αναπάντεχοι σύμμαχοι του Λαΐνη στο να ξεμπλέξει το πολύπλοκο
και επικίνδυνο αυτό κουβάρι, οι φίλιοι αριθμοί του Πυθαγόρα, κι ένας καθηγητής μαθηματικών. Θα καταφέρει να
λύσει το μυστήριο και να αποκαλύψει την αλήθεια;








 
Re: Έτερος Εγώ (2016)

Καλή απο εμένα.Φροντισμένη σκηνοθετικά και σεναριακά,η ροή είναι αμείωτη και το τέλος ικανοποιητικότατο.Εννοείται πως οι Ελληνικές στομφώδεις ερμηνείες είναι εκεί....
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Έτερος Εγώ (2016)

Πολύ άδικα κατέβηκε από τις κινηματογραφικές αίθουσες.
Το Έτερος Εγώ θα περάσει στην Cosmote ως μίνι σειρά οκτώ επεισοδίων.
Τα νέα επεισόδια θα έχουν διαφορετική ιστορία και τα γυρίσματα της σειράς βρίσκονται ήδη σε εξέλιξη.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: Έτερος Εγώ (2016)

Κινειται στα γνωστα στανταρς των ελληνικων ταινιων.
Υπαρχουν καποια τεχνικα εφε, αλλα οι ερμηνειες και γενικα
το στησιμο των ηθοποιων απο τον σκηνοθετη ειναι μετρια.
(Δεν καταφερα να την δω μεχρι τελους)
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Έτερος Εγώ (2016)

Πάρα πολύ ωραία ταινία κατ' εμέ. Αν ήταν ισπανική ή μεξικάνικη πιστεύω θα λέγαμε διθύραμβους τώρα. Για μένα αντάξια πολλών ισπάνικων θρίλερ που χουν βγει τα τελευταία χρόνια βλέπε contratiempo κτλ...

Οι ηθοποιοί πραγματικά πολύ καλοί όπως και σκηνοθεσία, μοντάζ και γενικά άρτια δουλειά τηρουμένων αναλογιών, μπάτζετ και λοιπών ελληνικών παραγόντων. Συμφωνώ επίσης στο γεγονός ότι κατέβηκε εξαιρετικά άδικα από τους κινηματογράφους τότε.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: Έτερος Εγώ (2016)

το στησιμο των ηθοποιων απο τον σκηνοθετη ειναι μετρια.

Βεβαια, για την ευθυνη του σκηνοθετη διατηρω καποιες αμφιβολιες, δεδομενου οτι η ολιγολεπτη συμμετοχη
του Fransois Cluzet ηταν παρασαγγας ανωτερη ερμηνευτικα απο τους υπολοιπους ηθοποιους της ταινιας.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
Re: Έτερος Εγώ (2016)

Εξαιρετική ταινία με καλές ερμηνείες.
Πολύ πάνω από ότι μας έχει συνηθίσει ο σύγχρονος Ελληνικός κινηματογράφος
Και μην ακούσω για Αγγελόπουλους γιατί θα σας στήσω απέναντι από την τηλεόραση με οδοντογλυφίδες στα μάτια και ενέσιμη καφεΐνη να δείτε την ανθολογία του.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Έτερος Εγώ (2016)

Μια χαρά ήταν, στο κλίμα και την σεναριακή μανιέρα των αντιστοίχων παραγωγών του εξωτερικού... και μένα, το μόνον που με χάλασε ήταν κάποιες ερμηνείες, (όπου φαίνεται ο καταστροφικός ρόλος της ελληνικής τηλεόρασης, αφού οι ερμηνείες ήταν σαφώς τηλεοπτικής αισθητικής) ...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,845
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Ποιά ταινία μόλις είδατε?

Εδώ.

https://www.youtube.com/watch?v=y3zho2aV2bs

Απολύτως νόμιμα, την έχει ανεβάσει ο ίδιος ο σκηνοθέτης.

Την είδα Μιχάλη,εξαιρετική ταινία για ελληνικό κινηματογράφο.

Δομή,σενάριο,διάλογοι,πλοκή.

Μια ταινία πρότυπο αναφοράς για ελληνική παραγωγή.Αν δεν ήταν η γλώσσα θα είχε κάνει καριέρα εκτός,άνετα.

Και ως συνήθως η ταινία που ξεφεύγει απ τος νόρμες το "ποιοτικού" και "σύγχρονου",θάφτηκε από "ειδήμονες" κριτικούς και κόπηκε άρον άρον απ τις αίθουσες.

Η ταινία θα είχε βρεί τον δρόμο της σε πολλά φεστιβάλ,αν της είχαν δώσει την πρέπουσα αναγνώριση ,υποστήριξη και προώθηση.Αλλά στην ελληνική νοοτροπία,κάθε τι που είναι ξεχωριστό αγγίζοντας το εμπορικό,χωρίς άσχετους διαλόγους,αφηρημένους πρωταγωνιστές και βουβά πλάνα,πάει άκλαυτο.

Ούτε καν εμπορική διανομή δεν απέκτησε (dvd & Blu-ray) για να την καταξιώσει ο μέσος θεατής.

Μπράβο στον σκηνοθέτη που το ανέβασε στο YouTube για την μάθει περισσότερος κόσμος και να επιβραβευτεί το πόνημά του.

Σίγουρα απ τις ταινίες που ξαναβλέπω άνετα..
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
Re: Ποιά ταινία μόλις είδατε?

Δημήτρη, η ταινία κόπηκε για άλλους λόγους.
Συνδέθηκε με έναν δολοφόνο και για αυτό την κατέβασε ο σκηνοθέτης.
Σήμερα το βράδυ ξεκινάει στο Star η σειρά.
Εγώ σίγουρα θα την δω.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Ποιά ταινία μόλις είδατε?

Δημήτρη, η ταινία κόπηκε για άλλους λόγους.
Συνδέθηκε με έναν δολοφόνο και για αυτό την κατέβασε ο σκηνοθέτης.
Σήμερα το βράδυ ξεκινάει στο Star η σειρά.
Εγώ σίγουρα θα την δω.

Πολύ σωστά, ήταν τότε με την δολοφονία ενός ταξιτζή. Πολύ κρίμα για την ταινία...

Ανυπομονώ και γω για το σίριαλ, αν και οι ώρες είναι απαγορευτικές, ευελπιστώ το star να το ανεβάσει και στο online κανάλι του και να το δώ εκεί με την ησυχία μου.