Αναβαθμιση home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Καλημέρα στην παρέα σας!
Σαν παιδί κ γω άρχισα να ψάχνομαι για home cinema, πριν κανα χρονο. Τα μπατζετ στενο τοτε, κ ο αρχικος ενθουσιασμος με οδηγησαν να χτισω γρηγορα γρηγορα ενα συστημα με τον Denon 540bt, το γνωστο πριονιδι της magnat 102 202 252 γυρω γυρω, και το yamaha yst-sw012 για subwoofer.
Η οικονομικη κατάσταση βελτιωθηκε απο τοτε, στα αυτια αρχισαν να ξινιζουν τα magnat κ πλεον ψαχνομαι να το αναβαθμισω, σταδιακα ομως γιατι μια ανακαινιση μας στεγνωσε!
Ιδανικα θελω το συστημα να αντικατασταθει με signature 20e 15e 35e, svs 1000 κ καποιον denon 2500 η 3500.

Το ερωτημα ειναι, με ποια σειρα να γινουν οι αντικαταστασεις; Σκεφτομουν ας πουμε μηπως πεταξω κεντρικο φροντ, μη σου πω και σαμπ, κ παρω αρχικα μονο τα 20ε, μετα κεντρικο μετα σαμπ. Εχω την εντυπωση οτι παλι αναβαθμιση θα ειναι σε σχεση με το υπαρχουν κ ας λειπουν 2 ηχεια.
Είμαι ανοιχτος σε προτάσεις ηχειων σε παρομοιο μπατζετ

Ανεβαζω το σχεδιο του σαλονιου
ΥΓ εχω αφησει αναμονες 2 καλοδια στην οροφη να περιμενουν 2 in ceiling οταν βολεψει!a.png
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,769
Αγιοι Αναργυροι
καλωs ηρΘεs στην παρεα !
γιατι να πεταξειs? αν παρειs front πχ, τα τωρα front βαλτα surround. αν μετα παρειs καλυτερο av , τον 540bt κρεβατοκαμαρα μαζι με τα παροπλισμενα surround για stereo "εν λευκω" ακροασειs πριν το νανι. και παει λεγονταs....
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Μωρέ ναι εντάξει, θα βρούμε κάποια χρήση κ γι'αυτά.. δε νομίζω στην κρεβατοκάμαρα βέβαια, ούτε εγώ δε θέλω να τα βλέπω εκεί μέσα xD
Το πριονίδι κάπου πρέπει να το διάβασα σε κάποιο θρεντ κ λύθηκαν στα γέλια όταν το συνειδητοποίησα!

To the point! Πως θα δούμε καλύτερη βελτιωση στον ήχο; Άλλο σενάριο είναι να αλλάξω πρώτα ενισχυτή κ μαζί να βάλω ατμος στην οροφη
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Ε, τι να κάνεις; Άμα είναι σφιχτό το μπάτζετ, για 5.1.2 θα πας μέχρι κανένα Denon 1500/2500. Με προτίμηση στον πρώτο για όσο το δυνατό περισσότερη οικονομία. Αν θέλεις αυτό σε καλύτερη ποιότητα κοιτάζεις Marantz SR5013.

Αλλιώς αν είναι να ανέβεις επίπεδο, κατά τη γνώμη μου μην κοιτάς 5.1.2 αλλά 5.1.4. Και για να κάνεις σωστή δουλειά θες και καλό σύστημα ισοστάθμισης οπότε ανεβαίνεις αρκετά σε ενισχυτή AV. Δηλαδή πιο οικονομικός από τον Marantz SR6013 που να πληροί τις δυο αυτές προϋποθέσεις δεν υπάρχει.

Θα μπορούσες βέβαια να δεις οικονομικότερους Pioneer 5.1.4, αλλά η ισοστάθμιση που έχουν αυτοί είναι ανέκδοτο. Χωρίς δυνατότητα παραμετρικής ισοστάθμισης ή επέμβασης. Και γενικότερα μια και μιλάμε την ίδια γλώσσα (πριονίδια) η παροιμία λέει ότι το φτηνό το κρέας... κλπ κλπ.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Συμφωνούμε απόλυτα, το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι, γι'αυτο η αναβάθμιση ας γίνει με τα σωστα μηχανήματα.
Ο 540 θα ζοριστεί να οδηγήσει τα καινούρια ηχεία; Επίσης αν πάρω τα φροντ αρχικά, να κανουμε στην ακρη και κεντρικό κ σαμπ; το κεντρικό το θεωρώ αυτονόητο οτι πρεπει να παροπλιστει οταν αλλαξουν τα φροντ, το σαμπ δεν ξερω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Όχι δεν θα ζοριστεί ο Denon που έχεις. Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση που θες atmos. Ξέρω γω αν είναι να αναβαθμιστείς γιατί να μην έχεις και αυτή την option; Εκεί θα θελήσεις σίγουρα άλλο ενισχυτή.

Τη μεγάλη αλλαγή θα την δεις με το καλύτερο sub. Πάντως και τα Signature δεν έχουν καμία σχέση με τα πριονίδια ηχεία που έχεις. Πολύ πιο καθαρός ήχος και γεμάτος.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Ε εισαι εμπαθης τωρα στο συμπιεσμενο καταλειμμα ξυλου εε στα magnat ηθελα να πω

Λεω (σε αυτο το σπιτι τουλαχιστον) να φτασω μέχρι 5,1,2 οποτε οταν τελειωσω με την αντικασταση ηχειων , θα προχωρησω σε αναζητηση ενισχυτη.

Στο θεμα sub, το svs αξιζει τα 300 παραπανω ευρω απο το οικονομικο της Polk, η μηπως στο χωρο μου θα ειναι overkill το svs?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,379
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει ένα θέμα εδώ. Το κατά πόσο ένα σοβαρό καλό sub μπορεί να ενσωματωθεί στη λειτουργία του σπιτιού και της οικοδομής όταν πρόκειται για home cinema σε σαλόνι διαμερίσματος.
Και σε συνάρτηση με το έξτρα κόστος που μπορεί να πάει σε ενισχυτή εν προκειμένω. Το σίγουρο είναι ότι αν από το yamaha πας σε svs τη διαφορά "θα την ακούσεις" :p

Γενικά το sub είναι μια επένδυση. Μπορεί σε 6-7 χρόνια να αρχίσεις να ψάχνεις πάλι αλλαγές. Ο πρώτος που θα φύγει θα είναι ο ενισχυτής. Μετά η μπροστά τριάδα ηχείων κλπ κλπ. Το καλό sub θα μείνει εκεί. Για πολλά χρόνια. Αρκεί να μπορείς να το ακούς που και που χωρίς να έχεις χοντρά θέματα με τους γείτονες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Ε εισαι εμπαθης τωρα στο συμπιεσμενο καταλειμμα ξυλου εε στα magnat ηθελα να πω

Λεω (σε αυτο το σπιτι τουλαχιστον) να φτασω μέχρι 5,1,2 οποτε οταν τελειωσω με την αντικασταση ηχειων , θα προχωρησω σε αναζητηση ενισχυτη.

Στο θεμα sub, το svs αξιζει τα 300 παραπανω ευρω απο το οικονομικο της Polk, η μηπως στο χωρο μου θα ειναι overkill το svs?

Καθόλου δεν είναι overkill το SVS. Αν τ' αξίζει; Δεν έχει καμία σχέση με το Polk. Το Polk είναι άλλη κατηγορία, το οποίο και αυτό είναι καλύτερο από αυτό που έχεις.

Κοίταξε, γενικότερα επειδή πας για αναβάθμιση καλό είναι να κάνει διαφορά αρκετή αυτή. Όχι να πας από το 5 ξέρω γω στο 6, αλλά να πας από το 5 στο 8 αν μπορείς. Λέω γω τώρα... .

Και όπως λέει και ο panoramix, τα ηχεία τείνουν στο να τα παντρεύεσαι γενικότερα. Αυτό δείχνει η πλείστη όση εμπειρία έχω στο Home Cinema. Γι' αυτό και είναι σημαντικό να επιλέξεις σωστά από την αρχή.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Ότι και να κάνεις, να αφήσεις οπωσδήποτε σε λειτουργία και το παλιό σαμπ σε συνεργασία με το νέο... Δύο σαμπ είναι πολύ καλύτερα από ένα, ακόμη και αν δεν είναι ίδια μεταξύ τους (που θα ήταν το ιδεατό)...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Παλικάρια βοηθησατε πολυ
Ε τωρα οι γειτονες θα πρεπει να με ανεχτουν στις λογικες ωρες που θα δω μια ταινια... βασικα ο γειτονας, ειμαι σε οροφοδιαμερισμα με την ταρατσα δικη μου, με απο κατω μια αποθηκη, ο διπλανος με τις μεχρι τωρα εντασεις δεν εχει κανει καποιο παραπονο, θα δειξει στο μελλον!
Θα παω για το svs λοιπον πρωτο κ τα υπολοιπα θα ερθουν στην ωρα τους
Τωρα το να βαλω κ το yamaha να παιζει, εμενα λιγο κουλο μου φαινεται, τη στιγμη που εχουν τοση μεγαλη διαφορα ποιοτικα. Θα προσφερει κατι ή θα χαλαει αυτο που θα φτιαχνει το αλλο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Έχεις οροφοδιαμέρισμα και το σκέφτεσαι; :smash:

Και αυτό επίσης:
The SVS SoundPath Subwoofer Isolation System works with nearly every subwoofer brand and model to improve bass performance while reducing floor and wall vibrations, noise artifacts and complaints from neighbors or roommates. De-coupling a subwoofer from the floor results in inherently tighter and cleaner sounding bass. It’s also the next best thing to sound-proofing and ideal for carpeted rooms, hardwood floors or any space where room rattles, buzzes or vibrations are present.

https://www.svsound.com/products/soundpath-subwoofer-isolation-system
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Συγνώμη για την παρέμβαση, όμως διαβασα αυτά για τα 2 subwoofer, και θα ήθελα να κάνω μια σφήνα.
Προσφατα αγορασα το Polk PSW-110

https://www.skroutz.gr/s/347059/Polk-Audio-PSW110.html?keyphrase=polk+audio+psw-110

Και έχω στην κατοχή μου και αυτό το (αξιοπρεπέστατο στις ταινίες) subwooferάκι , που βολεύει αφανταστα σε τοποθέτηση σε οποιοδήποτε set up χωρίς να ενοχλεί.

https://www.skroutz.gr/s/335632/Yamaha-YST-FSW150.html

Θα προσέδιδε/προσέθετε τίποτε σε παράλληλη σύνδεση με το Polk Audio με αυτόν τον AV Receiver?

https://www.skroutz.gr/s/12211531/Denon-AVR-X2400H.html?keyphrase=denon+2400

Στη μουσικη θα το κρατάω κλειστο φυσικά.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Καταρχήν, αν τα έχεις και τα δύο, κάνε μια δοκιμή για να πειστεις και μόνος σου...

Στην περίπτωση μου, και το έχω ξαναγράψει, έβαλα δύο τελείως ανόμοια γουφερ στον χώρο μου, ακολουθώντας όμως τις αρχές τοποθέτησης που θα βρεις σε δεκάδες σχετικά σάιτ επί του θέματος, προσέχοντας να τα ρυθμίσω όσο δυνατόν καλύτερα, και πήρα άριστο αποτέλεσμα... Ισχυρό αλλά κυρίως ομαλό και ομοιόμορφο χαμηλό σε όλο τον χώρο... Αυτό είναι και το βασικό πλεονέκτημα: η ομαλότητα, χωρίς σημεία με picks ή deeps....

Τώρα ψάχνομαι σε αγγελίες να πάρω ακόμη δύο σαμπ σε οικονομικές τιμές και να έχω συνολικά τέσσερα, που θα βάλω στις τέσσερις γωνίες... Από τα διαβάσματα μου έχω πειστεί ότι θα αξίζει τον κόπο ....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Δεν είναι εύκολο.
Το Yamaha είναι τοποθετημένο και σε χρήση τώρα, ενω το Polk και ο Denon είναι αγορασμενα στο κουτί τους για το νεο σπίτι και το νέο set up.
Όλα θα τοποθετηθουν σε έπιπλο/σύνθεση που θα κατασκευαστεί αποκλειστικά για αυτά και σύμφωνα με τις διαστάσεις αυτών, οπότε θα πρέπει να "παρω απόφαση" χωρίς πρώτερη δοκιμή.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Χμμμ, όλα σε ένα έπιπλο ;

Και τα σαμπ ;

Οι δοκιμές μου έδειξαν ότι η βέλτιστη τοποθέτηση των δύο σαμπ, τουλάχιστον στον 5 x 7,5 χώρο μου, ήταν στις αντιδιαμετρικές γωνίες (πχ. Μπρος δεξιά, Πίσω αριστερά) και μάλιστα όχι ακριβώς στις γωνίες, αλλά σε απόσταση 1/4 της πλευράς από αυτές ... Δηλαδή μπρος δεξιά γωνία σε απόσταση 5 επί 1/4 = 1,25 μέτρα από τον δεξιό τοίχο και πίσω αριστερά σε απόσταση 1,25 από τον αριστερό τοίχο... Υπάρχουν και άλλα συνιστώμενα configurations, αλλά όλα σε ένα έπιπλο δεν ξέρω αν λειτουργήσουν... Ακόμη και μόνο ένα σαμπ να βάλεις, πρέπει να πειραματιστεις για την βέλτιστη θέση του, με βάση τις γνωστές οδηγίες...






Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
To επιπλο/κατασκευη θα εχει συνολικο πλατος περιπου 4.6 μετρα, λογικα υπαρχει περιθωριο για σχετικα σωστη τοποθετηση.
Θα δουλευει σε γενικες γραμμεςς επικουρικα το μικρο yamaha στο μεγαλυτερο polk, ή θα μπερδευει την κατασταση? Αναφερομαι σε ταινιες και οχι σε μουσικη.