Ηχεία δαπέδου για atoll in100se

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Καλησπέρα παιδιά,

Ήμουν προς αγορά ενεργών ( είχα ανοίξει σχετικό νήμα ) αλλά μετά απο την συμβουλή σας πήγα άκουσα ηχεία και με κέρδισαν τα παθητικά.

Σε ενισχυτή κατέληξα στον atoll καθώς τον άκουσα αλλά και σύγκρινα με άλλους ενισχυτές και μου άρεσε αρκετά.

Πηγή thorens πικάπ και θα προσθέσω κάποιο οικονομικό dac με BT αργότερα ( βλέπουμε )

Έχετε να προτείνετε ηχεία για αυτόν τον ενισχυτή? Ο χώρος που θα ακούω είναι περίπου 35-40 τμ αλλά για σοβαρές ακροάσεις θα ακούω στα 2,5 με 3μ

Δεν έχω πρόβλημα για μεταχειρισμένα και το budget ξεκινάμε απο 500+ ευρώ και βλέπουμε.

Μέχρι στιγμής απο αυτά που άκουσα μου άρεσαν τα HECO victa 501.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ποιον atoll ? τον ολοκληρωμενο με τα 2x100w ? αν τον ακουσεs στην ηχοεκφραση σου εβαλαν να ακουσειs καποιο απο τα monitor audio ?
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Απάντηση: Re: Ηχεία δαπέδου για atoll in100se

ποιον atoll ? τον ολοκληρωμενο με τα 2x100w ? αν τον ακουσεs στην ηχοεκφραση σου εβαλαν να ακουσειs καποιο απο τα monitor audio ?

Ναι αυτόν άκουσα, μου έβαλαν 2 ηχεία το ένα δεν θυμάμαι τι ήταν αλλά απο τα 2 το καλύτερο με διαφορά ήταν το Heco victa 501.

Πάντως και απο άλλου άκουσα για τα Monitor audio οτι ταιριάζουν με τον συγκριμένο ενισχυτή.

Απλά επειδή μπορώ να περιμένω μέχρι να εμφανιστεί κάτι καλο σε αγγελία θέλω να μου πείτε μερικές γνώμες ώστε να ξέρω τι να ψάχνω.

Σε Monitor audio πια μοντέλα να δω? Τα chario δεν τα είχα υπόψιν αλλά λίγο που το έψαξα αναφέρουν πως θέλουν μεγάλους χώρους και μεγάλη απόσταση μεταξύ τους.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Κοιτάω και σε καινούργιο απλά πιστεύω πως σε μεταχειρισμένο θα πάρω καλύτερα ηχεία και τα ίδια λεφτά.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
τα αναφερω γιατι ακουσα στην ηχοεκφραση τον συνδιασμο αυτον atoll με chario 530 ο οποιος κατεμε ηταν και ο καλυτερος.
ομως τα chario ειναι και ποιο δυσκολα ηχεια απο τα monitor audio που ειναι επισης αγαπημενα και αυτα.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Ιδιοκτήτης ενός atoll 100 μου αναφέρει πως έχει ακούσει πόλους συνδιασμους και πως τα monior audio του πάνε γάντι.

Τα μόνα που βλέπω που υπάρχουν σε αγγελία είναι:

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1260589-monitor-audio-silver-100/

Και

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1283689-monitor-audio-silver-rx-2/


Είναι όμως ραφιου και εγω είχα την εντύπωση πως για 30-35 τμ χρειάζομαι δαπέδου, τι λέτε θα με καλύψει κάποιο από αυτά? Και πιο είναι καλύτερο?
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Βέβαια δεν θέλω σε όλο τον χώρο να ακούγονται τέλεια, εκεί που θα κάθομαι είναι 2,5-3 μέτρα
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Κάνε οικονομία και πάρε ένα δαπέδου της εταιρείας.
Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο.
Και στο μέλλον βάζεις και κανένα sub.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Κάνε λίγη Οικονομία και άκουσε αυτά...
Και εγώ δεν το πίστευα αλλά τα άκουσα με συνοδά ακριβά και έπαιζαν.

https://www.skroutz.gr/s/15809747/Q-Acoustics-3050i.html

Κάτι ξέρουν ..όλα τα Ευρωπαικά έντυπα που το έβγαλαν ηχείο της χρονιάς.
Καλός ήχος,ολοκληρωμένος ,σύγχρονος,με ανάλυση αλλά μουσικότατο και 'δίνει' κάτι παραπάνω απ αυτά που ζητάει...
Το απλό μοντέλο δεν ξέρω ποιες διαφορές έχει με το βελτιωμένο,επειδή έχει λιγότερα.
Για μένα πρέπει να τ ακούσεις...
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Αυτό με μια καλή έκπτωση από το κατάστημα, παίρνω και το Demo δεν έχω πρόβλημα μπορώ να το φτάσω.

Λέτε θα ταιριάξει καλά με τον atoll? Σίγουρα θα πάω να το ακούσω αλλά δύσκολα να κουβαλησω τον atoll μαζί.

Εγώ κοιτούσα https://www.skroutz.gr/s/6855599/Monitor-Audio-Bronze-5.html

Η αν μπορέσω και βρω το πιο πάνω μοντέλα πχ silver μεταχειρισμένο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σαν μέγεθος είναι ικανά και αφού έχεις ''κολλήσει'' με τα monitor audio
δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην τα ακούσεις - αγοράσεις.
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Δεν είναι ότι κόλλησα απλά μου είπαν ότι με τον atoll πηγαίνουν γάντι, αλλιώς και για focal έχω ακουσει πολύ καλά λόγια και κοιτούσα το 726 chorus.
Είμαι ανοικτός σε προτάσεις :)
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Ηχεία δαπέδου για atoll in100se

Δεν είναι ότι κόλλησα απλά μου είπαν ότι με τον atoll πηγαίνουν γάντι, αλλιώς και για focal έχω ακουσει πολύ καλά λόγια και κοιτούσα το 726 chorus.
Είμαι ανοικτός σε προτάσεις :)


Από το τι σου είπαν ,μέχρι το τι θα 'κάτσει' στα αυτιά(γούστα) σου//υπάρχει απόσταση/
Σε οπιοδήποτε άλλο κρίκο της στερεοφονικής αλυσίδας ,μπορεί να υπάρξουν 'συμβιβασμοί',στο θέμα ηχείου,είναι τόσο υποκειμενικές οι 'απόψεις',που επιβάλλεται η ακρόαση!!!!
Πρέπει να 'ακούσεις' ο ιδιος την κάθε πρόταση,με τον ενισχυτή που θα τα οδηγήσει στον χώρο σου,αλλά επειδή δεν γίνεται,τουλάχιστον στις 2-3 περιπτώσεις που θα 'κατασταλάξεις' να τον πάρεις μαζί..
Στα λέμε για να μην μπεις σε περιπέτειες..το ηχείο είναι 'ιδιαίτερη' περίπτωση με εντονότερη την υπογραφή του δημιουργού του,απ όσο οι υπόλοιπες συσκευές.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ετσι ακριβωs!!
γι`αυτο και δεν μπορω ποτε με σιγουρια .."παρε αυτο"!!
ουτε καν για την Αρτεμιs που εχω.
"ακου αυτο",μπορω να πω.. αλλα ακου και κρινε μονοs σου αν Θα σου παει στο αφτι και στον χωρο σου...
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Ok θα πάω να ακούσω τα q acoustics 3050i, τα monitor audio bronze + silver( αυτό ανάλογα τις τιμές γιατί ξεφεύγει ) και το focal chorus 726

Τα chario δυστυχώς τα αποκλείω καθαρά λόγο χώρου και βασικά για τον ίδιο λόγο στην θεωρία πάντα τα q acoustics είναι πιο εύκολα στην τοποθέτηση στον χώρο μου και ίσως είναι η καλύτερη λύση. ( ελπίζω να μου αρέσουν )

Θα προσπαθήσω να πάρω μαζί και τον atoll.

Ευχαριστώ πολύ όλους, θα επανέλθω όταν θα τα έχω ακούσει.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
για να γλυτωσεις κοπο παρε ενα τηλ στην ηχοεκφραση αν τον εχουν στημενο για να μην κουβαλας τον δικο σου.