65" LG OLED B8 vs Samsung Q9FN vs Sony XF9005

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Έψαχνα για 55" TV από Black Friday αλλά μετά από επισκέψεις σε καταστήματα συνειδητοποίησα ότι οι 55" δεν είναι αρκετές να με ικανοποιήσουν, ειδικά για να αντικαταστήσουν την 50άρα Plasma που έχω. Οπότε είπα να ανέβω λίγο budget και να πάω στις 65" σε αυτά τα μοντέλα. Από 2,5μ πλάι έως και 3μ. μάξιμουμ απόσταση σε δωμάτιο σχετικά σκοτεινό και χωρίς ιδιαίτερα απευθείας φως από ήλιο. Δεν θα παίξει σχεδόν ποτέ τηλεοπτικό πρόγραμμα και ελάχιστα αθλητικά. Οπότε μιλάμε για ταινίες και σειρές με Kodi σαν player συνδεδεμένο με ένα Synology NAS.

Το μαύρο είναι εξαιρετικά σημαντικός παράγοντας, δεν βλέπω ποτέ σε Dynamic, Vivid καταστάσεις παρά μόνο σε σινεφίλ εικόνα, κάτοχος ροβολέα για χρόνια και Plasma TV. Και αν αυτά φωτογραφίζουν OLED να πώ ότι έχω δύο διαβολάκια σπίτι 5 και 10 ετών τα οποία βλέπουν καρτούν, animation, Nickelodeon και φυσικά You Tube. Οπότε έχω ένα μικρό άγχος σχετικά με την προσοχή που θα έχει όταν λείπω απ' το σπίτι και ιδιαίτερα για Burn In. Διότι θεωρώ απίθανο να μην ξεχαστεί καμιά μέρα το Kodi με τα μενού του ανοικτό για ώρες ή μια παγωμένη εικόνα.

Οπότε με αυτά σαν δεδομένα μέχρι τώρα, πρώτη μου επιλογή ήταν η LG B8 με δεύτερη αν βρώ την Sony (χλωμό κοντά στα 1600 με την 5ετή παρέα). Τώρα βλέπω να πέφτει αρκετά κοντά στα επίπεδα της B8 και η Q9FN που θεωρητικά λέγεται ότι έχει πολύ καλό μαύρο λόγω Local Dimming + τα μπόλικα nits για HDR και βέβαια την απουσία άγχους για Burn In κλπ. Οπότε αν κάποιος έχει εμπειρία και απ' τις δύο και λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω ας μου δώσει και μια συμβουλή γιατί έτσι όπως είναι στημένες οι TV στα μεγαλομάγαζα δεν πολυβγάζω άκρη. Και βέβαια ίσως και την καλιμπράρω επίσημα μετά την αγορά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: 65" LG OLED B8 vs SAMSUNG Q9FN vs SONY XF9005

Δαγκωτό Β8. Όσο marketing και να κάνει η Samsung για τις QLED δεν μπορεί να φτάσει τις OLED σαν τεχνολογίας.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: 65" LG OLED B8 vs SAMSUNG Q9FN vs SONY XF9005

HDR έχουν καλύτερο οι OLED παρά τη μειωμένη φωτεινότητα, όπως μπορείς να δεις στο ετήσιο HDTV Shootout της Valuelectronics

value_elect_judgin_sheet_large.jpg


Επίσης λόγω του επιθετικού Local Dimming της Samsung που δεν απενεργοποιείται παρατηρούνται διακυμάνσεις της φωτεινότητας στην εναλλαγή σκοτεινών και φωτισμένων σκηνών όπως πχ στην εμφάνιση των υποτίτλων μιας ταινίας.

Στο μόνο που υπερτερεί η Samsung και γενικά όλες οι τηλεοράσεις Lcd είναι στη μεγαλύτερη πιθανότητα για Burn in των OLED αν δεν υπάρχει προσοχή.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: 65" LG OLED B8 vs SAMSUNG Q9FN vs SONY XF9005

https://www.youtube.com/watch?v=c9w6A66QJzw

Στο 4:25 μπορείς να δεις το πρόβλημα με το local dimming που μοιραία υπάρχει όταν παίζεις με τα φώτα... Η σκηνή σε μερικά σημεία φωτίζεται και ξεφωτίζεται. Προσωπικά σε τέτοιες ταινίες προτιμώ να γκριζάρει λίγο το μαύρο απο το να εχει local dimming.
Στο 10:36 θα δεις την διαφορά στην φωτεινότητα αν και αυτό σε νοιάζει περισσότερο αν βλέπεις τηλεόραση σε πραγματικά φωτεινό χώρο
Όσο για το burn in... σε πραγματικές συνθήκες πρόβλημα δεν έχεις ,είναι περισσότερο ψυχολογικό... https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test
ακόμα και σε αυτό το τεστ μόνο στο cnn με έντονα logo να παίζει συνέχεια έχει πρόβλημα.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: 65" LG OLED B8 vs SAMSUNG Q9FN vs SONY XF9005

https://www.youtube.com/watch?v=c9w6A66QJzw

Στο 4:25 μπορείς να δεις το πρόβλημα με το local dimming που μοιραία υπάρχει όταν παίζεις με τα φώτα... Η σκηνή σε μερικά σημεία φωτίζεται και ξεφωτίζεται. Προσωπικά σε τέτοιες ταινίες προτιμώ να γκριζάρει λίγο το μαύρο απο το να εχει local dimming.
Στο 10:36 θα δεις την διαφορά στην φωτεινότητα αν και αυτό σε νοιάζει περισσότερο αν βλέπεις τηλεόραση σε πραγματικά φωτεινό χώρο
Όσο για το burn in... σε πραγματικές συνθήκες πρόβλημα δεν έχεις ,είναι περισσότερο ψυχολογικό... https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test
ακόμα και σε αυτό το τεστ μόνο στο cnn με έντονα logo να παίζει συνέχεια έχει πρόβλημα.

Σκέψου ότι είμαι 95% για OLED και το 5% έχει να κάνει μόνο με το Burn In. Πιθανολογώ αν σεταριστούν να κλείνουν τηλεόραση και Player στο 5' στατικής εικόνας δεν θα έχω θέμα. Οπότε ναι, περισσότερο ψυχολογικό είναι.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: 65" LG OLED B8 vs SAMSUNG Q9FN vs SONY XF9005

Σκέψου ότι είμαι 95% για OLED και το 5% έχει να κάνει μόνο με το Burn In. Πιθανολογώ αν σεταριστούν να κλείνουν τηλεόραση και Player στο 5' στατικής εικόνας δεν θα έχω θέμα. Οπότε ναι, περισσότερο ψυχολογικό είναι.

Με την KURO είχες κάποιο θέμα με το burn-in;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Με την KURO είχες κάποιο θέμα με το burn-in;

Η Kuro παίζει σαν μόνιτορ PC 5 σερι χρόνια τώρα. Fifa 5-6 ώρες σερί με στατικά γραφικά και δεν έχει πάθει τίποτα. Επίσης σχεδόν καθόλου image retention σε σχέση με το απίθανο που έχει η LG PK 550. Χωρίς αστεία σαν καινούργια είναι μετά από 10 χρόνια χρήσης.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: 65" LG OLED B8 vs Samsung Q9FN vs Sony XF9005

Η Kuro παίζει σαν μόνιτορ PC 5 σερι χρόνια τώρα. Fifa 5-6 ώρες σερί με στατικά γραφικά και δεν έχει πάθει τίποτα. Επίσης σχεδόν καθόλου image retention σε σχέση με το απίθανο που έχει η LG PK 550. Χωρίς αστεία σαν καινούργια είναι μετά από 10 χρόνια χρήσης.

Αν δεν είχες θέματα με την KURO, δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο θέμα και με την OLED...
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
Καλημέρα.
Ξέρει κανείς τι πολιτική έχει η Sony για DOA (πόσες ημέρες) και τι προβλέπεται σε περιπτώσεις καμμένων πίξελς κατά την 1η λειτουργία της οθόνης;
Μιλώ για τη xf9005 σειρά.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
507
Καλημέρα.
Ξέρει κανείς τι πολιτική έχει η Sony για DOA (πόσες ημέρες) και τι προβλέπεται σε περιπτώσεις καμμένων πίξελς κατά την 1η λειτουργία της οθόνης;
Μιλώ για τη xf9005 σειρά.
στις πρωτες 14 ημερες το doa ειναι του καταστηματος. ( παιδι που ειχε παρει την xf9005 δυο φορες απο καταστημα με καμμενο pixel στην 1η λειτουργια της τηλεορασης, αλλαχθηκαν και οι 2 απο το καταστημα ).
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
στις πρωτες 14 ημερες το doa ειναι του καταστηματος. ( παιδι που ειχε παρει την xf9005 δυο φορες απο καταστημα με καμμενο pixel στην 1η λειτουργια της τηλεορασης, αλλαχθηκαν και οι 2 απο το καταστημα ).
Σε ευχαριστώ.
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
στις πρωτες 14 ημερες το doa ειναι του καταστηματος. ( παιδι που ειχε παρει την xf9005 δυο φορες απο καταστημα με καμμενο pixel στην 1η λειτουργια της τηλεορασης, αλλαχθηκαν και οι 2 απο το καταστημα ).
Μέχρι 3 pixels καμμένα μου λένε πως η Sony δεν τα θεωρεί πρόβλημα... :(
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
507
Μέχρι 3 pixels καμμένα μου λένε πως η Sony δεν τα θεωρεί πρόβλημα... :(

εγω με την lg oled c8 με 3 καμμενα pixel, μου προτειναν νεα τηλεοραση, αλλα πηρα πιστωτικο. οποτε αν ισχυει αυτο με την sony, τοτε σκεψου τι θα παρεις.
 

jetsetter

New member
28 January 2008
93
Αθήνα
Re: Απάντηση: 65" LG OLED B8 vs Samsung Q9FN vs Sony XF9005

Επειδή έχω ψηθεί και εγώ για την ίδια, που την παρήγγειλες;