Εξαγωγή αρχείου Ελληνικών υποτίτλων από ριπαρισμένο Ελληνικό Blu-ray δισκάκι.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Γειά σας,

Όπως θα γνωρίζουν πολύ καλά οι φίλοι εδώ στο site στην αγορά της Ελλάδας ακόμα τα UHD BD κυκλοφορούν με το σταγονόμετρο.
Αφορμή για την ερώτηση μου στάθηκε η ταινία θρίλερ "Καλόγρια (NUN)" η οποία όπως θα έχετε δει έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα μόνο σε απλό Blu-ray και DVD ενώ στο εξωτερικό έχει κυκλοφορήσει και σε UHD BD χωρίς όμως Ελληνικούς υπότιτλους.
Επειδή γενικότερα υπάρχουν πολλές ταινίες σε UHD BD από το εξωτερικό που όμως δεν έχουν Ελληνικούς υπότιτλους,ενώ στην Ελλάδα κυκλοφορούν μόνο σε απλό BD σκέφτομαι αν θα μπορούσε να γίνει η παρακάτω διαδικασία.

Υποθέτουμε ότι έχουμε full ριπαρισμένες στο σκληρό δίσκο και τις δυο ταινίες :
α. Το Ελληνικό BD που έχει Ελληνικούς υπότιτλους
β. Το Αλλοδαπό UHD BD που δεν έχει Ελληνικούς υπότιτλους.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να γίνει το εξής:

1. Να "τσιμπήσουμε" το αρχείο των Ελληνικών υποτίτλων από το Ελληνικό BD που έχει Ελληνικούς υπότιτλους

2. Στη συνέχεια να ενσωματώσουμε το αρχείο των Ελληνικών υποτίτλων που "τσιμπήσαμε" παραπάνω, στο Αλλοδαπό UHD BD διατηρώντας ανέπαφα και τα menus.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου υποδείξει πως θα μπορούσαμε να κάνουμε τα παραπάνω βήματα 1,2 ?

Υ.Γ. 1 : Επειδή μάλλον η αναπαραγωγή θα γίνεται από oppo UDP-203 το οποίο απ'όσο έχει αναφερθεί παίζει εξωτερικούς υπότιτλους σε πλήρες αρχείο φακέλων UHD BD,θα με ενδιέφερε κυρίως πως γίνεται η διαδικασία (1).Δηλαδή πως θα τσιμπήσω το αρχείο των Ελληνικών υποτίτλων από το ριπαρισμένο στο σκληρό δίσκο Ελληνικό BD που έχει Ελληνικούς υπότιτλους.

Υ.Γ. 2 : Φαντάζομαι πως πιθανότατα και τα απλά BD και τα UHD BD συνήθως θα είναι και τα δυο στα 23.976fps.Επομένως εικάζω ότι αν "τσιμπήσω" το αρχείο των Ελληνικών υποτίτλων από το Ελληνικό BD που έχει Ελληνικούς υπότιτλους αυτό θα ταιριάζει πλήρως με το αντίστοιχο UHD BD. Δηλαδή δεν θα υπάρχουν θέματα με τους χρονισμούς των υποτίτλων. Είναι όντως έτσι τα πράγματα;

Υ.Γ. 3 : Αν δεν κάνω λάθος τα αρχεία υποτίτλων στα BD είναι τύπου .sup που είναι τύπου PGS.Γνωρίζετε αν αφού τσιμπήσω το αρχείο .sup των Ελληνικών υποτίτλων από το Ελληνικό BD που έχει Ελληνικούς υπότιτλους θα πρέπει να το μετατρέψω σε μορφή .srt ώστε να το αναπαράγει το oppo UDP-203 ως εξωτερικό υπότιτλο σε αρχείο φακέλων UHD BD ? Η μπορώ να το αφήσω και στη μορφή .sup και να το αναπαράγει το oppo μια χαρά?

Ελπίζω να είναι σχετικά εύκολο το "τσίμπημα" του αρχείου των υποτίτλων!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Παιδιά κανείς κάποια βοήθεια για το πως θα "τσιμπήσω" των αρχείων των Ελληνικών υποτίτλων από το full ριπαρισμενο σε φάκελο BD?

Νομίζω τέτοιες δουλειές με το tsmuxer έχω δει σε σχετικούς οδηγούς να τις κάνουν αλλά δεν γνωρίζω καλά.

Κάποια βοήθεια -καθοδήγηση κανείς?
Δεν ασχολείται κανείς με αυτά πλέον ? Νομίζα πως κάτι τέτοιο θα ενδιαφέρει και πολλούς άλλους εδώ στο φόρουμ μας.

Ευχαριστώ.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Παιδιά απ'ότι βλέπω στο φόρουμ μας μάλλον κανείς πια δεν ασχολείται με παρόμοιες δουλειές...Ήθελα να προσθέσω στην ερώτηση μου και μια απορία σημαντική που μάλλον είχα παραβλέψει και θέλω να την επισημάνω τώρα:

Ας υποθέσουμε ότι "τσιμπάμε" το αρχείο των Ελληνικών υποτίτλων από το Ελληνικό BD, που έχει Ελληνικούς υπότιτλους.Το αρχείο αυτό θα είναι της μορφής .sup

Στη συνέχεια ας υποθέσουμε ότι ενσωματώνουμε το αρχείο των Ελληνικών υποτίτλων που "τσιμπήσαμε" παραπάνω, στο Αλλοδαπό UHD BD διατηρώντας ανέπαφα και τα menus.

Επειδή το αρχείο των Ελληνικών υπότιτλων .sup προήλθε από απλό BD δισκάκι φαντάζομαι πως η ανάλυση των υποτίτλων θα είναι 1080p .Μήπως στη συνέχεια που θα κάνουμε ενσωμάτωση του αρχείου .sup των υποτίτλων στο UHD BD δισκάκι,θα υπάρξει θέμα ασυμβατότητας των αναλύσεων των υποτίτλων?
Κι αυτό γιατί σκέφτομαι ότι οι υπόλοιπες γλώσσες υποτίτλων του UHD BD δίσκου δεν θα είναι σε ανάλυση 2160p και όχι 1080p ?
Επειδή είναι τύπου pgs οι .sup υπότιτλοι σκέφτομαι μήπως οι υπότιτλοι 1080p μέσα στην 2160p ταινία φαντάζουν "ξένοι" όπως οι "μεγάλου μεγέθους" υπότιτλοι των DVD.

Δεν υπάρχουν άτομα που ασχολούνται πια στο φόρουμ μας παιδιά?

Και πάλι ευχαριστώ!
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Φίλε μου δεν ξνωρίζω τη διαδικασία για να σε βοηθήσω. Μάλλον επειδή το 99,9999% όσων βλέπουν ριπαρισμένα bluray, το κάνουν μέσω υπολογιστή όπου μπορείς απλά να βρεις τους υπότιτλους και να τους ρίξεις στο software player.
Έχεις ψάξει στο ιντερνετ, στα sites υποτίτλων και δεν βρήκες έτοιμο το αρχείο υποτίτλων; ίσως το έτοιμο αρχείο σου λύσει τα χέρια.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Καταρχάς φίλε μου σε ευχαριστώ και μόνο για τη διάθεση να βοηθήσεις!

Σίγουρα όμως οι υπότιτλοι που θα πάρω από το Ελληνικό απλό BD θα έχουν εγγυημένη ποιότητα.Το πιθανό πρόβλημα όμως είναι το εξής:
Τα διάφορα media player όπως και το oppo 203 μπορούν να αναπαράγουν εξωτερικούς υπότιτλους τύπου .sup που είναι οι γνήσιοι που έχουν τα BD (και είναι τύπου PGS) ??
Επίσης αν πάμε σε μετατροπή από .sup σε .srt υπάρχει κάποιο εύκολο πρόγραμμα που να κάνει τη δουλειά?

Σε μια σειρά από ταινίες και σειρές δεν μπορώ να βρω καλούς Ελληνικούς υπότιτλους.Για παράδειγμα ψάχνω καλούς υπότιτλους να συγχρονίζουν με τα BD για τους 11 κύκλους των X Files και δεν καταφέρνω να βρω.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Για ταινίες θα κάνεις πολύ πιο εύκολα την δουλειά σου κατεβάζοντας έναν έτοιμο υπότιτλο .srt απο τα γνωστά site. Θέμα συγχρονισμού δεν θα υπάρχει καθώς δεν είναι οπως οι σειρές όπου το rip μπορεί να προέρχεται απο διαφορετικές πηγές με διαφορετικά framerates κλπ

Το να μπλέκεις με εξαγωγές σε sup,μετατροπές σε srt κλπ κλπ είναι χρονοβόρο και δεν αξίζει για την θέαση κάποιας ταινίας. Το είχα κάνει μερικές φορές στο παρελθόν και έχω καταλήξει ότι δεν αξίζει. Γνώμη μου κατέβασε έτοιμο τον υπότιτλο ο οποίος αν είναι και για παλιά ταινία δεν θα έχει τα πολλά λάθη που βρίσκεις σε υπότιτλους που μόλις έχουν κυκλοφορήσει και αν για οποιοδήποτε λόγο έχεις κάποιο προβληματάκι με συγχρονισμό, κατέβασε το easy subtitles syncronizer και φέρτον πολύ γρήγορα στα μέτρα σου.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Φίλε kostis22 σε ευχαριστώ!

Επειδή με τους τελευταίους περιορισμούς έχω δυσκολευτεί με τα "γνωστά" sites των υποτίτλων αν σου είναι εύκολο και έχεις μια λίστα με τις διυεθύνσεις του στείλε μου ένα pm.
Τώρα γενικά έχεις δίκιο είναι όπως τα λες η πολύ φασαρία ίσως δεν αξίζει. Ειδικά πάντως στα X Files το έχω παράπονο να μην μπορώ να βρω ικανοποιητικούς υπότιτλους για τα BD.

Αν πάντος τυχαίνει να αγνωρίζεις πως γίνεται η εξαγωγή του .sup αρχείου από ένα BD αν μπορείς πες μου γιατί σε κάποιες περιπτώσεις ιδιαίτερων ταινιών θα ήθελα να το δοκιμάσω!
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Φίλε kostis22 σε ευχαριστώ!



Αν πάντος τυχαίνει να αγνωρίζεις πως γίνεται η εξαγωγή του .sup αρχείου από ένα BD αν μπορείς πες μου γιατί σε κάποιες περιπτώσεις ιδιαίτερων ταινιών θα ήθελα να το δοκιμάσω!

Googlαρε το EaseFab Lossless Copy, νομίζω θα κάνει τη δουλειά που θες. Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ πως δουλεύει.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Φίλε kostis22 σε ευχαριστώ πολύ! μόλις κοιτούσα το προγραμματάκι που μου πόσταρες!Δείχνει εύχρηστο σύμφωνα με τον οδηγό που έχει από κάτω!
Μήπως γνωρίζεις αν σου δίνει και τη δυνατότητα να κάνεις extract τους υποτίτλους που θέλεις και χωρίς να τους μετατρέψει κατ 'ανάγκη σε .srt? Δηλαδή να τους αφήσει στην μορφή .sup που είναι ώστε στη συνέχεια να δοκιμάσω ενσωμάτωση στο UHD BD.

Βέβαια και με τη μορφή .srt που τους μετατρέπει θα μπορώ στη συνέχεια να τους ενσωματώσω στο UHD BD αλλά το θέμα που τίθεται είναι το εξής:

Μήπως από πλευράς ποιότητας και ανάλυσης των υποτίτλων είναι ποιοτικότερο να ενσωματώσω τους .sup υπότιτλους και όχι τους .srt ?

Σε ευχαριστώ πολύ πάντος! Το πρόγραμμα το συγκεκριμένο είναι free όπως είδα στα γρήγορα?
 

slalom

AVClub Enthusiast
18 August 2010
1,100
Απάντηση: Re: Εξαγωγή αρχείου Ελληνικών υποτίτλων από ριπαρισμένο Ελληνικό Blu-ray δι

Αν πάντος τυχαίνει να αγνωρίζεις πως γίνεται η εξαγωγή του .sup αρχείου από ένα BD αν μπορείς πες μου γιατί σε κάποιες περιπτώσεις ιδιαίτερων ταινιών θα ήθελα να το δοκιμάσω!
Εγω χρησιμοποιω το HD-DVD Blu-Ray Stream Extractor
Προφανως θα διαβασεις το μεγαλο .m2ts