Αποψη για 60UK6200

chris222

New member
21 February 2009
21
Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη τηλεόραση και θα ήθελα την άποψη απο κάποιον κάτοχο!
Τα 120Hz αν ΔΕΝ βλέπω καθόλου αθλητικά τα χρειάζομαι? Παίζω πολύ PS4 Pro, Netflix & MKV.
Το HDR της και η φωτεινότητά είναι οκ?

Απόσταση, γωνία θέασης κλπ είναι ολα υπολογισμένα με βάση τα διάφορα posts εδω.

Η αρχική μου σκέψη ήταν για OLED (στις 65 ιντσες) αλλα διαβάζοντας για διάφορα θέματα (vertical banding κλπ), συν βέβαια τα 2000+, ειπα να παω στη SONY XF9005, η τιμη της όμως στις 65 ειναι υψηλή επίσης. Οπότε είπα να βολευτώ με την LG για κανα 2 χρόνια (μέχρι να ωριμάσει κι αλλο το ολο OLED θεμα και να κανω την αναβάθμιση τότε) χωρίς να εχω δώσει μια περιουσία.

Έψαξα πολυ να βρω κάποιο review αλλα δεν βρήκα, οποτε αν κάποιος ειναι κάτοχος ή εχει κάποια εμπειρία θα εκτιμούσα πολυ οποιαδήποτε πληροφορία/άποψη!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δεν υπάρχουν review αλλά υπάρχουν γνώμες κατόχων σε διάφορες ιστοσελίδες. Όλοι έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι με τη ποιότητα της εικόνας με μόνη ένσταση τα ποδαράκια που στηρίζεται η τηλεόραση και η ποιότητα των πλαστικών. Στο avclub υπάρχει ένα κάτοχος ο Giannis_k ο οποίος όπως αναφέρει "Χθές αγόρασα την 6200 (60'') Να πω εδώ ότι ως κάτοχος της 49UH770 έχω ενα μέτρο σύγκρισης και έχω μείνει αρκετα ικανοποιημένος απο την επιλογή μου. Πολύ ζωντανά χρώματα καθόλου bleed, Φοβερή στο HDR gaming και απίστευτη στην αναπαραγωγή 4Κ υλικού από Netflix. Ακόμα παίζω με τις ρυθμίσεις αλλά όσο την σκαλίζω τόσο πιο θετική εντύπωση μου προκαλεί. Όντως το true RGB και το VA κάνουν την διαφορά..."

https://avclub.gr/forum/showthread....6200-για-θέαση-Netflix-gaming?#post1058252184

Για περισσότερες γνώμες κατόχων μπορείς να δεις τα παρακάτω link

https://www.skroutz.gr/s/16145382/LG-60UK6200.html
https://www.amazon.de/LG-60UK6200-Fernseher-Triple-Schwarz/dp/B07G7X5RXT
https://www.amazon.it/LG-60UK6200-Smart-Active-HDR10/dp/B07G7X5RXT
https://market.yandex.ru/product--televizor-lg-60uk6200/177612341/reviews?track=rev_mc
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Απάντηση: Re: Αποψη για 60UK6200

Καλορίζικη και να την ευχαριστηθείς. Ρύθμισε αν γίνεται τη θέση θέασης να είναι στην ευθεία για να πάρεις το καλύτερο από τη τηλεόραση. Γενικά οι VA τηλεοράσεις της LG στις 50", 60" και 70" είναι πολύ καλές και σε ανταγωνιστικές τιμές. LG 50UK6470: 393 , LG 70UK6500: Είχε πέσει και στα 919 .

Papasouzakia παίζει panel λοταρία στα VA που χρησιμοποιεί η LG? Εμένα μου την αντικατέστησαν πρόσφατα λόγω προβλήματος και όταν την άναψα οι γωνίες θέασης ήταν αρκετά καλύτερες του στυλ - ωχ λέω ips έχει αυτή?!!! :chinscratch:. Η εικόνα αλλοιώνονταν πολύ πιο δύσκολα με την γωνία θέασης.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στις 50 ", 60" και 70" δεν παίζει λοταρία. Η 50" της LG προέρχεται από την Innolux. Οι 60" και 70" από τη Sharp.
 

marsele

New member
28 January 2019
23
Είμαι ανάμεσα στην Hisense H55U7A (599,00 ) και την LG 60UK6200 απλά με δελέασε η τιμή στο public γιατί με την προσφορά της επιστροφής eurobank 20% βγαίνει έμμεσα 500 ευρώ (628χ20%=125,60 επιστροφή). Ανάμεσα σε αυτές τις δύο ποια μου προτείνετε;;
 

marsele

New member
28 January 2019
23
Είμαι ανάμεσα στην Hisense H55U7A (599,00 ) και την LG 60UK6200 απλά με δελέασε η τιμή στο public γιατί με την προσφορά της επιστροφής eurobank 20% βγαίνει έμμεσα 500 ευρώ (628χ20%=125,60 επιστροφή). Ανάμεσα σε αυτές τις δύο ποια μου προτείνετε;;

?????????
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Στις 50 ", 60" και 70" δεν παίζει λοταρία. Η 50" της LG προέρχεται από την Innolux.

Κι όμως, στις 50" έχω εντοπίσει και 2ο τύπο VA, άγνωστης προέλευσης, το οποίο βέβαια αν και με 4-segment single sub-pixels, εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται να έχει κάποια διαφορά στην απόδοση με το κλασικό Innolux (12-segment dual sub-pixels)...



50UK6300.jpg
Innolux VA panel



50UK6470.jpg
Αγνώστων λοιπών στοιχείων VA πάνελ
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Λες για αυτό να αναφέρει ο Vengeance 28khz πιο πάνω ότι στην αλλαγή πάνελ που έκανε στην LG 50UK6950 είδε καλύτερες γωνίες θέασης;

Papasouzakia παίζει panel λοταρία στα VA που χρησιμοποιεί η LG? Εμένα μου την αντικατέστησαν πρόσφατα λόγω προβλήματος και όταν την άναψα οι γωνίες θέασης ήταν αρκετά καλύτερες του στυλ - ωχ λέω ips έχει αυτή?!!! :chinscratch:. Η εικόνα αλλοιώνονταν πολύ πιο δύσκολα με την γωνία θέασης.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Λες για αυτό να αναφέρει ο Vengeance 28khz πιο πάνω ότι στην αλλαγή πάνελ που έκανε στην LG 50UK6950 είδε καλύτερες γωνίες θέασης;

Λες; Η αλήθεια είναι ότι το αγνώστων στοιχείων VA έχει οριακά λίγο καλύτερη γωνία θέασης όταν τις βλέπεις δίπλα-δίπλα (αν και θεωρητικά θα έπρεπε να είναι χειρότερη λόγω λιγότερων segments, αλλά ίσως είναι πιο μοντέρνα μήτρα από της Innolux, με καλύτερο orientation των κρυστάλλων και έτσι πολωτικά φίλτρα χαμηλότερης ισχύος), η διαφορά όμως είναι μικρή, όχι κάτι που να βγάζει μάτια...
 

rosspy

New member
20 April 2011
75
Re: Απάντηση: Αποψη για 60UK6200

Είμαι ανάμεσα στην Hisense H55U7A (599,00 ) και την LG 60UK6200 απλά με δελέασε η τιμή στο public γιατί με την προσφορά της επιστροφής eurobank 20% βγαίνει έμμεσα 500 ευρώ (628χ20%=125,60 επιστροφή). Ανάμεσα σε αυτές τις δύο ποια μου προτείνετε;;

τις κοιταω κ γω αυτες τις 2 φιλε-κατεληξες σε καποιια??
 

marsele

New member
28 January 2019
23
Δεν έχω καταλήξει σε καμία από τις δύο ακόμα γιατί κοίταζα μηπως πάρω την lg 55sk8100 με μια υπέρβαση στο budget αλλά είμαι υπό σκέψη ακόμα! Πάντως και η lg 60uk6200 για τα λεφτά της και το μέγεθος είναι μια πολύ καλή επιλογή. Η Hisense H55U7A στα 599,00 που την έχει τα media markt θεωρείται ένα πολύ καλό va panel και υπερέχει απο οτι εχω καταλάβει κυρίως στην προβολή αθλητικών και γρήγορων σκηνων καθως έχει 120hz.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Λοιπόν, αγόρασα την 60uk6200 απο Public και εγω (ακύρωσα την προηγούμενη παραγγελία γιατι όντως βγαίνει... 500).
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ΑΚΡΩΣ θετικές, δεν εχω ασχοληθεί ακόμα αρκετά, θα επανέλθω μετα το ΣΚ. Φοβερά χρώματα και μαύρο, στην τιμή της είναι πραγματικά one way. Θέλω να δω και σωστές ρυθμίσεις για το PS4 Pro για να καταλήξω (έχει κάνεις κανα λινκ καλό?).

Υ.Γ. Μετα τις 47 ίντσες ίσως έπρεπε να είχα πάει στις 55 γιατί τώρα νιώθω οτι είμαι σινεμά, αλλά φαντάζομαι θα το συνηθίσω. Είχε κάνεις ανάλογη εμπειρια, πόσο χρόνο θέλει? :laugh:

Προσπαθω να καταλαβω τι διαφορες υποτιθεται οτι εχει με την 6400, διοτι με ψηνουν οι παραπανω ιντσες (και η προσφορα του public bebaia), αλλα δε με βλεπω να το αποφασιζω και να προλαβαινω....βασικα αν δεν ειχα δει την κριτικη σου θα το αφηνα για "επομενο γυρο" το θεμα τηλεοραση
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Καλησπερα παιδια.Επειδη δηστηχως πρεπει να αντικαταστησω την Lg 55lb731v γιατι καηκε η κεντρικη πλακετα και μου ζητανε 300 ευρω, ειμαι σε αναζητηση τηλεορασης μεχρι 700 ευρω.Μπορειτε να μου πειτε αν εχουν διαφορες η 55uk6200 με την 60uk6200?Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη μηπως;Η αποσταση θεασης ειναι 2.7-3 μετρα.
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Καλημερα,οι ρυθμίσεις απο το rtings έγιναν,χωρις να έρθει καν στα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν.Πιο κοντά στα δεδομενα μου είναι το πρότυπο "αθλητικα",εκεί παίζοντας κ λίγο με τις ρυθμίσεις την έφερα πολύ πολύ κοντά στα θέλω μου.Η tv είναι όντως αριστη κ γρήγορη,αυτό που λένε για το πλαστικό στην οθόνη ότι είναι φτηνο είναι απόλυτα σωστό,διαφωνώ όμως στο κοντρόλ είναι μια χαρά με καλη αισθηση στο πατημα.Επισης μια χαρά είναι κ τα ποδαράκια,μήπως όσοι δεν τα βλέπουν στιβαρά δεν έχουν βιδωσει κ την τρίτη βιδα(μέσα από το ποδαρακι),που ειναι κρυφη?
Για ταινίες δεν το συζητάω, όλα άριστα,ειδα (σαν demo όχι ολόκληρη ταινία),λίγο απο nova,απο YouTube,κάποιες ταινίες παλιές που έχουν κάνει restoration,εντυπωσιακά καλή εικόνα ειδικά αν λάβουμε υπ'όψιν την τιμή της.Στο τηλεοπτικο σημα,νομιζω οτι η προηγουμενη μου ηταν λίγο καλύτερη.Οι 5 ίντσες διαφορά (από 55 που ήμουν στις 60 που πηγα),όντως είναι κάτι διαφορετικό,μέχρι τουλάχιστον να το συνηθίσει το μάτι.Τώρα,αν κάτσει να την δώσω 100-150e φθηνοτερα σε 5 γνωστούς που θα το πω,θα το κάνω κ θα φτιάξω την παλιά μου,μόνο κ μονο για το τηλεοπτικό σημα(βλέπω σπάνια ταινίες,τα κανάλια κ τα αθλητικά nova k ote με ενδιαφέρουν κυρίως).Αλλιώς την κρατάω,αφού ευτυχώς με τις ρυθμίσεις ήρθε πολύ καλά στα θέλω μου :)

Επειδη ειμαι σε αναζητηση, και κοιταζω και αυτο το μοντελο αν και ειμαι οριακα με τις ιντσες, αν καταλαβα καλα αν βρεθει καποιος αγοραστης, την πουλας φιλε μου;
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Αποψη για 60UK6200

Ναι φίλε,αν βρεθεί.Οπως έγραψα παραπάνω θα το πω σε 5 φίλους,με την έννοια ότι δεν θα μπω σε διαδικασία αγγελιών,χρυσή ευκαιρία κτλ,αφού ευτυχώς την έφερα πολύ κοντά στα θέλω μου.Αν τύχει όμως, και βολευει κ η περιοχη,ναι θα τη δώσω.
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Ναι φίλε,αν βρεθεί.Οπως έγραψα παραπάνω θα το πω σε 5 φίλους,με την έννοια ότι δεν θα μπω σε διαδικασία αγγελιών,χρυσή ευκαιρία κτλ,αφού ευτυχώς την έφερα πολύ κοντά στα θέλω μου.Αν τύχει όμως, και βολευει κ η περιοχη,ναι θα τη δώσω.

Ποια περιοχη βρισκεσαι;Ισως ενδιαφερει εμενα.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Αποψη για 60UK6200

Κρήτη, κ όπως είπα κ παραπανω,θα την δώσω 150e κατω από την τιμή που την πήρα (630e).Περιττο να πω ότι ειναι με την αποδειξη κ οι ζελατίνες της είναι ακόμα πάνω.
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Κρήτη, κ όπως είπα κ παραπανω,θα την δώσω 150e κατω από την τιμή που την πήρα (630e).Περιττο να πω ότι ειναι με την αποδειξη κ οι ζελατίνες της είναι ακόμα πάνω.
Δηστηχως ειμαι αθηνα φικε μου οποτε δεν αξιζει να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια.Καλοπουλητη να ειναι!
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Αποψη για 60UK6200

Δεν τρεχει τιποτα φιλε,γι αυτό είπα κ αν βολεύει η περιοχή.Η πλάκα είναι ότι μένω κανονικά Αθήνα,Κρήτη είμαι προσωρινα για ένα 4μηνο ακόμα.Νοημα θα έχει για τον αγοραστή βέβαια να την πάρει όσο είναι κατακαινουρια,που πραγματι κερδιζει σημαντικο ποσο.Αν λοιπον μου κάτσει να φύγει τυχερός είμαι,αν δεν φύγει πάλι τυχερός είμαι.Καλη αναζήτηση κ σε εσένα,αν μπορείς να πάρεις 60''κάντο με κλειστά μάτια,πολύ πιο ωραία από τις 55''(κ εγώ τώρα το διαπιστωσα).