High gain MM Phono

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλημέρα σύντροφοι .
Εχω το σύστημα της υπογραφής που κάποτε παρουσίασα εδω : https://avclub.gr/forum/showthread.php/140965-Ας-βάλω-και-το-δικό-μου . Αρχικά χρησιμοποιούσα το phono του Harman Kardon . Πρότερη εμπειρία με Hifi ενισχυτές κλπ μηδενική όπως και σήμερα πέρα του δικό μου δεν ασχολούμαι με το σπορ και ενημερώνομαι κυρίως από εδώ . Εξ αρχής με ενοχλούσε η χαμηλή απολαβή του phono με αποτέλεσμα να ακούγεται το βινύλιο αισθητά χαμηλότερα σε σχέση με τις άλλες πηγές . Ενδεικτικά ακούω ράδιο στο -55 db , cd -50 db και βινύλιο -30 ίσως και -25 τα πολύ λιωμένα . Οπότε καταλαβαίνετε όταν ξεχνάω τον ενισχυτή στο -25 και πάνε οι κόρες 4 & 7 να βάλουν athens DJ ένα ψιλοεγκεφαλικό έρχεται
Στην συνέχεια περισσότερο από περιέργεια απόκτησα ένα Azur 651P που δεν έκανε ομολογουμένως και σπουδαία διαφορά απο άποψη ενίσχυσης . Ηχητικά πάλι δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω , μάλλον ακούγεται πιο καθαρά αλλά δεν έκανα και πολλές δοκιμές . Το άφησα να παίζει . Αργότερα αναβάθμίσα την κεφαλή του πικ απ από OMB 10 που είχε από το εργοστάσιο σε super OM20 που θεώρησα υπερκαλύπτει το δυναμικό του συνόλου . Με ίδια έξοδο στα 4 mv και πάλι δεν σώθηκα όχι ότι περίμενα βέβαια κάτι τέτοιο .
Έχω κάτι μέρες που ξανακοιτάζω τι παίζει και βλέπω μηχανάκια που ανεβάζουν το gain σαν αυτό http://www.schiit.com/products/mani παντα στην Budget κατηγορία . Αυτό πχ δίνει 42 dB για 2,3 mv είσοδο και 300 mv έξοδο . Ολα αυτά στα χαρτιά βεβαία εκεί που ο Azur δίνει αντίστοιχα 39 dB . Περίπου 1,5 φορά μεγαλύτερη έξοδο . Ακουστικά δεν θα είναι τόσο αλλά θα είναι κάτι . Εχει και ακόμα μια επιλογή για 1,3 mv κεφαλή Low MM αλλά εκεί ενδέχεται να την τσουρουφλίσω .
Γενικά υπάρχει budget μηχανάκι <150 με απολαβή μεγαλύτερη της συνήθης 39 db για standard ΜΜ κεφαλή που βέβαια να μην καίει την είσοδο Video που χρησιμοποιώ και της οποίας ομολογουμένως απο το manual δεν κατάλαβα την μεγίστη δυνατή είσοδο ; Ένα φεγγάρι κοίταζα και για υψηλού εξόδου κεφαλές αλλά τις απέρριψα για διάφορους λόγους και αγόρασα την Super 20 που αν δεν εξαυλωθεί πρώτα δεν αλλάζει .

Ευχαριστώ .