Αγορά κεφαλής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos851

New member
22 December 2018
65
Καλησπερα θα ήθελα τα φώτα σας και πάλι σχετικά με την αγορά κεφαλής. Αύριο θα αποκτήσω ένα akai ap 206 πικαπ πολλά χρόνια παρατημένο. Απ τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη θέλει κεφαλη βελόνα. Τι θα μου προτείνατε για να κάνω το ξεκίνημα και εγώ στο βινύλιο, μιας και σήμερα παράγγειλα και 3 δίσκους. Θα ήθελα κάτι οικονομικό μέχρι τα 40-60 είδα ότι υπάρχουν πολλές κεφαλές βελόνες σε αυτές της τιμές, αλλά δεν ξέρω ποια είναι τα κριτήρια το μόνο που ξέρω είναι ότι ο ενισχυτης μου (denon pma-720ae) διαθέτει phono mm, και την διαφορά μεταξύ ελλειπτικής και σφαιρικής κεφαλής και συμπέρανα ότι θέλω ελλειπτική.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
η nagaoka mp 150 κοστιζει 323 ευρα στην athens pro audio Θεοφιλε και η audio technica AT440mla 489USD στο amazon.
αυτεs αναφερει το κειμενο του λινκ.
να κανω και ενα σχολιο για αυτο γιατι δεν κρατιεμαι... οι 2 κεφαλεs που αναφερει ο ανΘρωποs στο λινκ ειναι καπωs "μεγαλεs" για το συγκεκριμενο πικαπ. δεν προκειται να ακουσει ουτε το 50% των δυνατοτητων τουs. μου Θυμιζει εμενα οταν (απο αγνοια) το `87 ή `88 εδωσα κοντα ενα μηνιατικο στον Αξαρλη για audio technica AT F5occ για να βαλω σε CEC st520... και νομιζα οτι ακουγα την κεφαλη...:flipout::flipout::flipout:
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
οκ αλλά το κείμενο προτείνει και αυτές :
Look for :
Akai RS-100
Piezo YM-308
Eagle P750E,750X,750SX
Hitachi DS ST103
Acutex M 306, 307,312,320
Kenwood/Trio N45
συν τη nagaoka jnp 110 που όπως αναφέρθηκε μάλλον ταιριάζει σαν βελόνα (όλες κοντά στα 60 ευρο ή λιγότερα).Παραδέχομαι ωστόσο πως έχω μικρή εμπειρία από κεφαλές μια που γρήγορα το γύρισα στα ψηφιακά.:eek:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πω πω Θεοφιλε το Look for..κλπ, ηταν πολυυυυ κατω και δεν εφτασα εκει. εφτασα και διαβασα το κειμενο μεχρι εκει αφου με αφυπνησεs με το ποστ σου.
ναι σωστα του προτεινουν να κατεβασει τον πηχη, αν και σαν ολοκληρωμενεs κεφαλεs, αυτεs δεν πρεπει να υπαρχουν πια.
η nagaoka mp110 εχει 135 ευρω εδω και (αν Θυμαμαι καλα) καπου 98 απο Ιαπωνια στο ebay. δλδ τη φαπα απο το τελωνειο δεν την γλιτωνει.
ΥΓ.. γιατι το γυρισεs στα ψηφιακα και αφησεs τα πικαπια?
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
λόγο τεμπελιάς .....όταν δε μου άρεσε κάποιο κομμάτι έπρεπε να σηκώνομαι για την αλλαγή:furious3:αν βέβαια υπήρχε τότε κάποιο πικάπ με τηλ/σμό ίσως να το είχα ακόμη το μεράκι :Banane0:
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Απάντηση: Re: Αγορά κεφαλής

120$ και 140$ εκαστη..
κατι αλλο μεχρι τα 60ευρω που διαΘετει ο φιλοs panos851 για το akai του?

Φίλε vlad66 σήμερα περιμένω την audio technica μια χαρά είναι για να ξεκινήσω. Μιας και διάβασα καλές κριτικές.
 

panos851

New member
22 December 2018
65
Η κεφαλή ήρθε, εστεισα το πικαπ με εξαιρετικά αποτελέσματα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.