Tanix

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Καλημέρα σας. Όποιος έχει TV BOX από την συγκεκριμένη εταιρεία ας πει την γνώμη του .για οποιοδήποτε μοντέλο .
 

paiktaras

Senior Member
μετά από πολυήμερη αναζήτηση για φίλο πήρα το Tanix TX5 Max από την fast-23 του gearbest.

Κύρια σημεία για την επιλογή του εκτός από την γρήγορη παράδοση ( ελπίζω ) ο s905x2 σε συνδυασμό με 1000 lan , η οπτική, η υποστήριξη που από ότι διαβάζω έχει και η μη ATV ρομ.

Θα επανέλθω σύντομα όταν παραλάβω ( ελπίζω ξανά😀 ) με ένα mini review
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Εδώ και κανένα μήνα έχω το tx3 max .αγοράστηκε από ευρωπαϊκή αποθηκη και παρελήφθη σχεδόν σε 10 μέρες .του πέρασα αυτό το firmware http://www.tanix-box.com/download-view/tanix-tx3-max-firmware-full-image-zip-update/.με το το kodi στα βαριά builds έγινε πιο ομαλή η λειτουργία του .το HDMI CEC λειτούργησε με το τηλεκοντρόλ της lg smart tv που έχω .με το μόνο πρόβλημα όταν πατάω το ΟΚ επιλέγει το ακριβώς από επάνω είτε app .είτε κάποιο κανάλι σε λίστα .το switch root δούλεψε μια χαρά .αυτά για αρχή θα υπάρξει και συνεχεια .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Έχω εδώ και πολλούς μήνες ένα TX3 max και ένα mini, πήρα πρόσφατα άλλα 2 για φίλους και συγγενείς. Απροβλημάτιστα με gkobu παρότι λίγο αργά σε android. Στο δικό μου max έχω περάσει το dual boot λειτουργικό και σε librelec δουλεύει πιο άνετα. Μόνο μειονέκτημα ότι δεν σβήνει πατώντας το power button αλλά αποκλειστικά μέσω μενού, οπότε αν ξεχαστείς ξαναανάβεις tv...
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Tanix

Έχω εδώ και πολλούς μήνες ένα TX3 max και ένα mini, πήρα πρόσφατα άλλα 2 για φίλους και συγγενείς. Απροβλημάτιστα με gkobu παρότι λίγο αργά σε android. Στο δικό μου max έχω περάσει το dual boot λειτουργικό και σε librelec δουλεύει πιο άνετα. Μόνο μειονέκτημα ότι δεν σβήνει πατώντας το power button αλλά αποκλειστικά μέσω μενού, οπότε αν ξεχαστείς ξαναανάβεις tv...
με το dual boot χάνεις την επιλογή του Switch Root;εγώ πέρασα το firmware του site . στο dual boot είναι πιο παλιά η εκδοση;
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Όχι δεν το χάνεις, εννοώ ότι όταν θες να σβήσει πρέπει να το κάνουμε μέσω μενού, πατώντας παρατεταμένα το power δεν συμβαίνει τίποτα,.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Tanix

Όχι δεν το χάνεις, εννοώ ότι όταν θες να σβήσει πρέπει να το κάνουμε μέσω μενού, πατώντας παρατεταμένα το power δεν συμβαίνει τίποτα,.
Φαίνεται σαν root και να είναι κλειστό από το supersu .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα, εσύ λες για root λειτουργικού/συσκευής - εγώ μιλάω για το σβήσιμο της συσκευής με παρατεταμένο πάτημα του "power" στο τηλεχειριστήριο...
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Tanix

Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα, εσύ λες για root λειτουργικού/συσκευής - εγώ μιλάω για το σβήσιμο της συσκευής με παρατεταμένο πάτημα του "power" στο τηλεχειριστήριο...
Λάθος μου που δεν το εξήγησα σωστά .πέρασα το dual boot είχα κλειστό το root από το supersu αλλά φαίνεται ρουταρισμενο.ενω μόνο με το android δουλεύει σωστά .


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Δουλεύει σωστά το hdr ; Όσες φορές το ενεργοποίησα είχα προβλήματα .έχω βάλει το τελευταίο firmware από το site σου .μήπως πρέπει να κάνω και κάποια ρύθμιση στην lg smart tv ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
To Tanix TX3 Mini που έχω δώσει στους γονείς δούλεψε χωρίς προβληματα (σε 1080p remux αρχεία) μόνο με το Coreelec ...
σε Android αλλα και Libre (dual boot rom) είχα σπασίματα..

για το hdr δεν μπορώ να σχολιάσω :)
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Tanix

To Tanix TX3 Mini που έχω δώσει στους γονείς δούλεψε χωρίς προβληματα (σε 1080p remux αρχεία) μόνο με το Coreelec ...
σε Android αλλα και Libre (dual boot rom) είχα σπασίματα..

για το hdr δεν μπορώ να σχολιάσω :)
και σε άλλο box δεν μου δούλεψε σωστά .μάλλον φταίει η tv μου . coreelec μέσω sd έπαιζε ; πέρασε και κάποιο build ;
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Απάντηση: Tanix

και σε άλλο box δεν μου δούλεψε σωστά .μάλλον φταίει η tv μου . coreelec μέσω sd έπαιζε ; πέρασε και κάποιο build ;

Μπες στο site του coreelec, κατεβάζεις την τελευταία σταθερή για tx3 mini και τη βάζεις σε μία micro sd κάρτα.

οδηγίες εδώ ..

Code:
https://discourse.coreelec.org/t/how-to-install-coreelec/677

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες ειδικά
  1. Browse to the Device Trees folder, now present on the SD card or USB flash drive, and copy the correct .dtb
    1.9k
    image file for your device to the root folder of the SD card / USB flash drive, and rename it to dtb.img.
Επίσης με λίγο ψάξιμο θα βρεις και το σωστό αρχείο για να σου δουλεύει σωστά και το VFD display (ρολόι)

Αν έχεις θέμα εδώ είμαι
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Ενδιαφέρον, το τηλεκοντρόλ είναι πλήρως λειτουργικό?

Αν εννοείς αν δουλεύει με το Coreelec .. ναι δουλεύει..

κατά τα άλλα είναι ΓΤΠ... (δεν έχει play/pause/stop) :)
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
άπο ότι είδα στην ομάδα TANIX του Facebook προτείνουν https://drive.google.com/file/d/1Y9...oIUuxKRDWui9L1RXX0FJAbxnvCsIlr_8Hu46IArWxaa6c για νέο firmware . το οποίο δεν υπάρχει στo site τους http://www.tanix-box.com/downloads/ .έχετε καμία ιδέα ;Δυστηχώς όποια προσπάθεια και να έκανα για έρωτηση είτε απο το site τους είτε απο fb τους δεν πήρα ποτέ απάντηση.
 

georgehtc

New member
29 March 2008
26
Ποιον player να χρησιμοποιήσω γιατί ο VLC κρασάρει ακόμα και με συνηθισμένα αρχεία (1080 HDTV).
Δεν έχω kodi και το δουλεύω με εξωτερικό σκληρό.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: Tanix

Ποιον player να χρησιμοποιήσω γιατί ο VLC κρασάρει ακόμα και με συνηθισμένα αρχεία (1080 HDTV).
Δεν έχω kodi και το δουλεύω με εξωτερικό σκληρό.
Mx player δοκίμασες ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk