LG 65 (8100) - Aνάβει μόνη της

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ndur

New member
12 October 2017
16
Αθήνα
Είχε γίνει προ ημερών κ φορτώθηκα τη γυναίκα μου, πως την άναψε κατά λάθος.
Χτες βράδυ κ ενώ ήμουν μόνος στο σπίτι, ακούω μουσική. Πάω στο δωμάτιο κ βλέπω την τηλεόραση αναμμένη κ να παίζει ένα ακαταλαβίστικο βίντεο. Κάποιος τρυπάει ένα σπυρί κ πετάγεται πύον ... :bang:

Έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλον, να ανάψει η τηλεόραση από μόνη της ??

Υ.Γ. Δεν μπόρεσα ν' ανεβάσω βίντεο, γι' αυτό έβαλα την παρακάτω φωτογραφία.
 

Attachments

  • 0-02-04-30ed43688713703f4e12c356527f8e870303e7437b7f1a04b3f5fdf7e1c88b2c_e1641eb1_resize.jpg
    0-02-04-30ed43688713703f4e12c356527f8e870303e7437b7f1a04b3f5fdf7e1c88b2c_e1641eb1_resize.jpg
    81.7 KB · Views: 126

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Κοίταξε πρώτα αν στο τηλεχειριστήριο είναι κολλημένο κανένα πλήκτρο και ανάβει μόνο του τη τηλεόραση. Μετά κάνε factory reset όπως περιγράφεται εδώ https://www.lg.com/us/support/video-tutorials/CT10000018-1441914092672-menu-settings

Μετά το factory reset βγάλε τη τηλεόραση από τη πρίζα για κάποιες ώρες. Μετά παρατήρησε αν κάνει το ίδιο.
 

ndur

New member
12 October 2017
16
Αθήνα
Να συμπληρώσω (αν βοηθάει σε κάτι), την τηλεόραση την έχω συνδεδεμένη στο δίκτυο, μέσω ethernet.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Αυτο εννοώ. Αν εχεις δωσει το password σου σε αλλους (γειτονες/παιδια κλπ) μπορει καποιος ανετα να προβαλει περιεχομενο απο το κινητο του στην τηλεόραση σου.
Δοκιμασε να αλλαξεις password που θα το ξερουν μονο οι εμπιστοι σου και δες...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ο vadergr εννοεί αν έχεις δώσει το password του ρούτερ σε άλλους και αυτοί συνδέονται με το κινητό τους στη τηλεόρασή σου. Προσπάθησε να το αλλάξεις με κάτι δικό σου όχι αυτό που γράφει από κάτω το ρούτερ.
 

ndur

New member
12 October 2017
16
Αθήνα
Απάντηση: Re: LG 65 (8100) - Aνάβει μόνη της

Κατα κύριο λόγο του WiFi εννοούσα.
Ας αλλάξει και του ρούτερ...

Φίλοι ... σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν παίζει αυτό ...
Τα παιδιά μου, μένουν στα δικά τους σπίτια κ το ρούτερ (oxygen) το άλλαξα προ μηνός κ έβαλα νέους - δικούς μου - κωδικούς ΚΑΙ στο ρούτερ ΚΑΙ στο wifi.

Επίσης, στο Υοutube έχω μπει μία φορά δοκιμαστικά, πριν δυο μήνες που αγόρασα την τηλεόραση.
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Φίλε μου, ορθώς σε συμβουλεύουν τα παιδιά από πάνω. Δεν υπάρχει τηλεόραση που να ανάβει μόνη της και να ανοίγει youtube app ΚΑΙ να επιλέγει και το πιο αηδιαστικό βίντεο....ακόμα δηλαδή.

Είναι πολύ διαφορετικό από το ανοίξει και να παίξει στο τελευταίο κανάλι που έβλεπες.

Είναι προφανές ότι σου έχουν "ανοίξει το router" και κάποιος είναι στο δίκτυο wifi σου.
 

ndur

New member
12 October 2017
16
Αθήνα
Φίλε μου, ορθώς σε συμβουλεύουν τα παιδιά από πάνω. Δεν υπάρχει τηλεόραση που να ανάβει μόνη της και να ανοίγει youtube app ΚΑΙ να επιλέγει και το πιο αηδιαστικό βίντεο....ακόμα δηλαδή.

Είναι πολύ διαφορετικό από το ανοίξει και να παίξει στο τελευταίο κανάλι που έβλεπες.

Είναι προφανές ότι σου έχουν "ανοίξει το router" και κάποιος είναι στο δίκτυο wifi σου.

Οκ ... να το δεχτώ πως κάποιος μπήκε στο δικό μου δίκτυο κ μου κλέβει wifi.
Γιατί να ανάψει η τηλεόραση ?
Και γιατί να βλέπει επί ένα τέταρτο το ίδιο επαναλαμβανόμενο βιντεάκι ?
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Γιατί πολύ απλά μπορεί να έβαλε την εφαρμογή στο κινητό του LG TV plus πως λέγεται και κάνει ότι γουστάρει. Λέω εγώ τώρα.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη τηλεόραση, αλλά σε παλιότερες τηλεοράσεις δεν χρειαζόταν καν να είσαι ενωμένος στο ίδιο WiFi δίκτυο. Κάποιες είχαν το WiFi direct και ενωνόσουν κατευθείαν με την χρησιμοποιήση ή όχι κωδικού (ανάλογα την ρύθμιση που είχες)


Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

γιάννης Δ

New member
5 May 2017
58
Re: Απάντηση: LG 65 (8100) - Aνάβει μόνη της

Καλησπέρα έπαθα το ίδιο....αν σε παρηγορεί....με την sony 55XF9005....φεύγω για ταξίδι και γυρίζω μετά από 5 ημέρες ( 12-12-2018) και ΒΡΙΣΚΩ ΑΝΟΙΚΤΗ την καινούργια ΕΞΥΠΝΗ τηλεόραση,το ανέφερα στα παιδια στο σχετικό νήμα με τις εντυπώσεις κατόχων,κοίταξα τους χρονοδιακόπτες.... δεν βρήκα άκρη...άνοιξε άλλες 5 φορές ξαφνικά σε άσχετο video στο you tube και τη τελευταία φορά ερχόμενος με την σύζυγο από καφέ την βρήκαμε να παίζει στην διαπασών....στο 65...πως μεγάλωσε ο ήχος;; έκανα επανεκκίνηση και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάνω που νόμισα οτι λύθηκε το θέμα σήμερα το πρωί ξαφνικά ΑΝΟΙΞΕ στην ΕΤ2 ....τι μπορεί να συμβαίνει...να το θέσω στην sony;;;
 

Anastasiam

New member
23 August 2021
1
Είχε γίνει προ ημερών κ φορτώθηκα τη γυναίκα μου, πως την άναψε κατά λάθος.
Χτες βράδυ κ ενώ ήμουν μόνος στο σπίτι, ακούω μουσική. Πάω στο δωμάτιο κ βλέπω την τηλεόραση αναμμένη κ να παίζει ένα ακαταλαβίστικο βίντεο. Κάποιος τρυπάει ένα σπυρί κ πετάγεται πύον ... :bang:

Έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλον, να ανάψει η τηλεόραση από μόνη της ??

Υ.Γ. Δεν μπόρεσα ν' ανεβάσω βίντεο, γι' αυτό έβαλα την παρακάτω φωτογραφία.
Και εμάς ακριβώς το ίδιο συμβαίνει! Στην αρχή λέω κάτι γίνεται, είχα αρχίσει να σκέφτομαι τη μετακόμιση 🤣 αλλά το κάνει ανά πάσα ώρα και στιγμή οποτε της έρθει! Τελικά βρήκες λύση? Γιατί εμένα έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα...
 

nantonop

New member
4 December 2021
1
Re: Απάντηση: LG 65 (8100) - Aνάβει μόνη της

Καλησπέρα έπαθα το ίδιο....αν σε παρηγορεί....με την sony 55XF9005....φεύγω για ταξίδι και γυρίζω μετά από 5 ημέρες ( 12-12-2018) και ΒΡΙΣΚΩ ΑΝΟΙΚΤΗ την καινούργια ΕΞΥΠΝΗ τηλεόραση,το ανέφερα στα παιδια στο σχετικό νήμα με τις εντυπώσεις κατόχων,κοίταξα τους χρονοδιακόπτες.... δεν βρήκα άκρη...άνοιξε άλλες 5 φορές ξαφνικά σε άσχετο video στο you tube και τη τελευταία φορά ερχόμενος με την σύζυγο από καφέ την βρήκαμε να παίζει στην διαπασών....στο 65...πως μεγάλωσε ο ήχος;; έκανα επανεκκίνηση και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάνω που νόμισα οτι λύθηκε το θέμα σήμερα το πρωί ξαφνικά ΑΝΟΙΞΕ στην ΕΤ2 ....τι μπορεί να συμβαίνει...να το θέσω στην sony;;;
μια LG 48 OLED μου κάνει το ίδιο. Ανοιγει μονη της παντα το πρωι γυρω στις 10.00
Προσπάθησα με τουσ χρονοδιακόπτες, εκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων,αλλα τα ίδια.
Η πλακα είναι οτι δεν ανοιγει κάθε μέρα.
το πιθανοτερο είναι να δέχεται εντολή απο κάπου
αν κάποιος εχει τη λύση παρακαλώ να βοηθήσει