Ποσο ρολο παιζει η CPU, αν χρησιμοποιουμε ξεχωριστη καρτα γραφικων?

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Ειμαι στα πρωτα διαβασματα για τη δημιουργια ενος HTPC. Σκοπευω να δουλευω MPC με madvr. Αυτο που σκοπευω να χρησιμοποιησω απο ηδη υπαρχον pc μου ειναι μια gtx 950 που θα με καλυψει (ελπιζω) σε θεματα 4Κ, hdr, αλλα θα μου επιτρεψει και να πειραματιστω (στο οριο των δυνατοτητων της) με τα φιλτρα του madvr.

To ερωτημα στο οποιο δεν εχω καταφερει να βρω ακομη απαντηση ειναι: απο τη στιγμη που θα χρησιμοποιω την 950 (η oποια θα μου προσφερει hardware acceleration πανω κατω στους περισσοτερους τυπους αρχειων που κυκλοφορουν εκει εξω), η cpu ποση σημασια θα εχει στο συστημα μου?

Για παραδειγμα εχω ακουσει να αναφερεται ως ιδανικη επιλογη για htpc συστηματα (χαμηλων ομως απαιτησεων) ο athlon 5350, που εχει ελαχιστη καταναλωση και ειναι αθορυβος. Τυχαινει να εχω εναν. Αξιζει τον κοπο να τον αξιοποιησω, ή θα τραβαει με καποιο τροπο πισω το υπολοιπο συστημα? Απο τη χρηση που του εχω κανει ξερω οτι ειναι οντως πολυ καλος απο ενεργειακη αποψη και δεν ακουγεται καθολου! Ομως απο αποψη επιδοσεων ενιοτε δυσκολευεται σε πολυ απλες δουλειες. Θα τα βγαζει περα στη χρηση για την οποια τον σκεφτομαι? Θα δυσκολευεται ή θα αναλαμβανει σχεδον τα παντα η 950?
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
δεν νομιζω η 950 θα σε αφησει ικανοποιημενο σε 4Κ.......

τι στιγμη που τα εξαρτημα τα τα εχεις δοκιμασε τα ! μπορει να σε ικανοποιησουν !
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,599
Παρε μια 1030 (και πιο ψηλα εαν σε παιρνει) που αναλαμβανει τα παντα σιγουρα και δεν φορτωνει τιποτα στον επεξεργαστη
υπαρχει και με παθητικη ψυξη ,αθορυβη με χαμηλη καταναλωση,χαμηλο προφιλ,και καλη τιμη...
η 950 νομιζω χωρις να βαλω το χερι μου στην φωτια οτι θα γονατισει...η θα γονατισει τον επεξεργαστη..
εγω με αυτην επαιζα με pentium επεξεργαστη με madvr χωρις να γονατισει,αλλαξα τον επεξεργαστη γιατι ηθελα να κανω και αλλες δουλειες και παρα ηταν παλιος,με εναν i7 τριτης γενιας μεταχειρισμενο..
διαβασε και δω
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ποσο ρολο παιζει η CPU, αν χρησιμοποιουμε ξεχωριστη καρτα γραφικων?

Παρε μια 1030 (και πιο ψηλα εαν σε παιρνει) που αναλαμβανει τα παντα σιγουρα και δεν φορτωνει τιποτα στον επεξεργαστη
υπαρχει και με παθητικη ψυξη ,αθορυβη με χαμηλη καταναλωση,χαμηλο προφιλ,και καλη τιμη...
η 950 νομιζω χωρις να βαλω το χερι μου στην φωτια οτι θα γονατισει...η θα γονατισει τον επεξεργαστη..
εγω με αυτην επαιζα με pentium επεξεργαστη με madvr χωρις να γονατισει,αλλαξα τον επεξεργαστη γιατι ηθελα να κανω και αλλες δουλειες και παρα ηταν παλιος,με εναν i7 τριτης γενιας μεταχειρισμενο..
διαβασε και δω

Η 1030 προσφερει h.a. σε ελαχιστα περισσοτερα αρχεια απο την 950

https://developer.nvidia.com/video-encode-decode-gpu-support-matrix

..ενω ταυτοχρονα ειναι και σημαντικα πιο αδυναμη

https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=GeForce+GTX+950&id=3295
https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=GeForce+GT+1030&id=3757
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,599
Προφανως η 950 ειναι ισχυροτερη ως πολυ πιο ακριβη,αλλα εσυ δεν θες να παιξεις παιχνιδια,η 950 εχει hdmi 2.0
hevc 4k hdr νομιζω παιζεις με hdmi 2.0a και πανω η 1030 εχει 2.0b
γενικα εχω διαβαζει οτι παιζουν απροβληματιστα χωρις να φορτωνουν τον επεξεργαστη ολες της σειρας 1000 με αρχιτεκτονικη pascal,η πιο φθηνη με αυτην την αρχιτεκτονικη ειναι η 1030
μπορει να κανω και λαθος ας με διορθωσει καποιος..προφανως θα δοκιμασεις την υπαρχουσα πριν αγορασεις..
η 1030 εαν δεις τα specs φθανει και πιο ψηλα σε αναλυση μπορει απο την dp να παιξει 8κ...
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Καλησπέρα,

Το madvr χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών όχι τόσο την cpu. Αν θες 4Κ HDR θες κάρτα γραφικών με 4 Gb μνήμης. Η 1030 έχει 2 και μπορεί να παίξει με τις minimum ρυθμίσεις, αλλά και πάλι οριακά.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,599
εγω παντως με την 1030 με μετριες ρυθμισεις στο madvr ειμαι οκ..
Κοιτα τους πινακες (κατω απο τους partners)που εχει την αρχιτεκτονικη gpu,η δικη σου εχει maxwell αρχιτεκτονικη διπλα γραφει και τι αποκωδικοποιει,η 1030 εχει pascal αρχιτεκτονικη εχει πρασινισμενα ολα τα διαθεσιμα codec,εαν εχεις την 1 η 2 γενια maxwell δεν αποκωδικοποιει το hevc που ειναι σημαντικο,εαν εχεις την τελευταια γενια maxwell εισαι οκ μονο που στο hevc εισαι στα 8bit και οχι στα 10 που ειναι οι καρτες με αρχιτεκτονικη pascal,αυτο δεν ξερω ποσο σημαντικο ειναι ας μας πει καποιος λιγοτερο αδαης απο μενα..
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,599
το HDR10 δεν παιζει σωστα στα 8bit αλλα στα 10bit και νομιζω χρειαζεται hdmi 2.0a που δεν εχει η καρτα σου..κοιτα και το μονιτορ σου τι προδιαγραφες εχει..
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ποσο ρολο παιζει η CPU, αν χρησιμοποιουμε ξεχωριστη καρτα γραφικων?

εγω παντως με την 1030 με μετριες ρυθμισεις στο madvr ειμαι οκ..
Κοιτα τους πινακες (κατω απο τους partners)που εχει την αρχιτεκτονικη gpu,η δικη σου εχει maxwell αρχιτεκτονικη διπλα γραφει και τι αποκωδικοποιει,η 1030 εχει pascal αρχιτεκτονικη εχει πρασινισμενα ολα τα διαθεσιμα codec,εαν εχεις την 1 η 2 γενια maxwell δεν αποκωδικοποιει το hevc που ειναι σημαντικο,εαν εχεις την τελευταια γενια maxwell εισαι οκ μονο που στο hevc εισαι στα 8bit και οχι στα 10 που ειναι οι καρτες με αρχιτεκτονικη pascal,αυτο δεν ξερω ποσο σημαντικο ειναι ας μας πει καποιος λιγοτερο αδαης απο μενα..

Συμφωνα με τον πινακα στα 10 bit ειναι οι τελευταιες maxwell στο hevc

το HDR10 δεν παιζει σωστα στα 8bit αλλα στα 10bit και νομιζω χρειαζεται hdmi 2.0a που δεν εχει η καρτα σου..κοιτα και το μονιτορ σου τι προδιαγραφες εχει..

Aπ'οσα εχω διαβασει 2.0 με 2.0a ενιοτε δεν εχουν διαφορες.
Παντως αποκλειεται να παω σε πιο αδυναμη καρτα απο αυτη που εχω. Αν την αλλαζα θα επαιρνα καποια πιο δυνατη, πραγμα που δε θελω ακομη να κανω για διαφορους λογους.

Ομως ξεφευγουμε απο το θεμα μου που ειναι αυτη τη στιγμη η cpu και το ποσο δυνατη θα χρειαστει να ειναι...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Χμ, αυτο θελει μπολικο διαβασμα...
Ευχαριστω για το λινκ.

Ενα ερωτημα που μου προκυπτει λοιπον ειναι: αν τελικα με τη χρηση ξεχωριστης καρτας γραφικων οι αναγκες για cpu ειναι τοσο χαμηλες που να τις καλυπτει ο φουκαριαρης ο 5350, τοτε μηπως οι τυποι που προτεινουν htpc builds στο δικτυο δεν κανουν και πολυ καλα τη δουλεια τους? Γιατι βλεπω για ψηλοτερες κατηγοριες επιδοσεων να προτεινουν κατι επεξεργαστες επιπεδου i7 (μαζι με ισχυροτατες gpu, τυπου gtx 2070, 2080). Ειναι γνωστο ομως οτι σε αρχεια που η gpu δεν θα καταφερει να κανει hardware acceleration ο επεξεργαστης δε θα εχει και μεγαλη τυχη.

Οποτε ποιος ο λογος να χρησιμοποιησει κανεις ισχυροτερη cpu? Υπαρχει καποιος?
 
19 June 2006
35,671
Δεν είναι αλήθεια ότι η GPU αναλαμβάνει όλο το decoding και την επεξεργασία. Παλιότερα που το είχα τσεκάρει, ήταν περίπου στο 50-50.

Δες το screenshot που ανεβάζω και θα καταλάβεις. Συνθήκες είναι mad και τα συναφή + interpolation.



cpu.jpg
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Δεν είναι αλήθεια ότι η GPU αναλαμβάνει όλο το decoding και την επεξεργασία. Παλιότερα που το είχα τσεκάρει, ήταν περίπου στο 50-50.

Δες το screenshot που ανεβάζω και θα καταλάβεις. Συνθήκες είναι mad και τα συναφή + interpolation.



View attachment 158920

Με τι σεταπ συνεβαινε αυτο?
Μηπως η gpu σου δε μπορουσε να κανει hardware accelerate το συγκεκριμενο αρχειο?
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Στον madVR χρησιμοποιείται αποκλειστικά η GPU. Το λέει κ ο ίδιος ο madshi.
Στο δικό μου setup η GPU είναι γύρω στο 50% και η CPU κάτω από 10%.
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Re: Απάντηση: Ποσο ρολο παιζει η CPU, αν χρησιμοποιουμε ξεχωριστη καρτα γραφικων?

Χμ, αυτο θελει μπολικο διαβασμα...
Ευχαριστω για το λινκ.

Ενα ερωτημα που μου προκυπτει λοιπον ειναι: αν τελικα με τη χρηση ξεχωριστης καρτας γραφικων οι αναγκες για cpu ειναι τοσο χαμηλες που να τις καλυπτει ο φουκαριαρης ο 5350, τοτε μηπως οι τυποι που προτεινουν htpc builds στο δικτυο δεν κανουν και πολυ καλα τη δουλεια τους? Γιατι βλεπω για ψηλοτερες κατηγοριες επιδοσεων να προτεινουν κατι επεξεργαστες επιπεδου i7 (μαζι με ισχυροτατες gpu, τυπου gtx 2070, 2080). Ειναι γνωστο ομως οτι σε αρχεια που η gpu δεν θα καταφερει να κανει hardware acceleration ο επεξεργαστης δε θα εχει και μεγαλη τυχη.

Οποτε ποιος ο λογος να χρησιμοποιησει κανεις ισχυροτερη cpu? Υπαρχει καποιος?

Ισχυρότερη CPU θα χρειαζόσουν αν θα ήθελες να δεις UHD Blu ray disc μέσω HTPC λόγω DRM. Οσο για την GPU μια 1050 ti ή μια RX570 ειναι υπεραρκετές κατά την γνώμη μου, αν εχεις 4Κ HDR TV. Οι μεγαλύτερες κάρτες που αναφέρεις χρησιμοποιούνται για την μετατροπή HDR σε SDR για προβολείς, καθώς και για την χρήση extreme φίλτρων του MADVR . Τώρα για τα αρχεία που λες, εγω με LAV decoder δεν εχω συναντήσει κάποιο που να μην γινεται hardware accelerated.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Oντως βοηθησατε ολοι πολυ!
Ευχαριστω.

Αν βρω κατι αλλο ενδιαδφερον στη μελετη που εχω αρχισει επι του θεματος, θα επανελθω. :a0210:
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,599
Re: Απάντηση: Re: Ποσο ρολο παιζει η CPU, αν χρησιμοποιουμε ξεχωριστη καρτα γραφικων?

Aπ'οσα εχω διαβασει 2.0 με 2.0a ενιοτε δεν εχουν διαφορες.
απο το λινκ του manou

HDMI 2.0a/b (4K 60 fps)προφανως εννοει οτι η 2.0 σου δινει μεχρι 30fps