ΕΡΤ Sports

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Το ΕΡΤ Sports ξεκινάει να εκπέμπει σε λίγες ώρες. Θα αποτελεί το αθλητικό κανάλι της ΕΡΤ, ενώ ήδη εδώ και λίγες ημέρες λειτουργεί το site του που περιλαμβάνει αθλητικά νέα από ολόκληρο τον κόσμο.

Καλοθέατο!
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Καλή αρχή, έχει καλή ποιότητα εικόνας στο Χοφενχάιμ - Μπαγιερν τώρα το πρωί.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Αφού πλέον δίνεται η δυνατότητα σε όλη την επικράτεια να λαμβάνει το ERT Sports με τον ίδιο τρόπο που λαμβάνουν και τα άλλα κανάλια, για ποιο λόγο υπάρχει διπλός προγραμματισμός των ελληνικών αγώνων στο αθλητικό κανάλι και της ΕΡΤ-1;
(παρόμοιο ερώτημα θέτω και για τις συνεδριάσεις της Βουλής. Δεν λαμβάνεται το κανάλι της Βουλής από όλους; )
 

midas

AVClub Enthusiast
11 September 2013
1,199
Ο διπλός προγραμματισμός των αγωνων σε ΕΡΤ1 και ΕΡΤΣΠΟΡΤΣHD εχει να κάνει βασικα με τον παράγοντα SD, δηλαδη κάποιοι τηλεθεατές που δεν εχουν φροντισει ακόμα να αλλάξουν το δέκτη τους σε HD, δεν θα βλέπουν τα σημαντικά αθλητικά εστω που εδειχνε η ΕΡΤ1 οπως η Αθλητικη Κυριακή αλλά και οι αγώνες της SuperLeague. Γιατί το ERTSPORTS βγαινει μόνο σε έκδοση HD.
Από την άλλη πλευρά η ύπαρξη μόνο HD καναλιού θα δημιουργησει και κινητρο για να αλλάξει κάποοιος το δέκτη του για να έχει και το 4ο -δημοφιλες μάλιστα- κανάλι της ΕΡΤ. Επίσης να πουμε ότι πολλες διοργανωσεις αθλητικές θα μεταδιδονται και από τα άλλα SD κανάλια της ΕΡΤ.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
καλη αρχη, σε γενικες γραμμες ενταξει ειναι η εικονα (οι παραγογες απο εξωτερικο), το epg δουλευει, καλοι ποδοσφαιρικοι αγωνες, και πιστευω να μεινει αυτη τη φορα σε σχεση με το παρελθον ... παμε σε λιγο για το M. city - Arsenal
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ακούω στα αθλητικά ραδιόφωνα για το τι έγινε στα παιχνίδια του Σαββατοκύριακου στην Ευρώπη, ή τα παιχνίδια των ευρωπαϊκών κυπέλλων, και δεν έχω πια εικόνα για το τι λένε. Αν δεν έχεις πρόσβαση σε συνδρομητική τηλεόραση ή δορυφορικό εξοπλισμό (δηλαδή να μπορείς να πληρώνεις πάγιο ή να μπορείς να αγοράσεις δορυφορικό εξοπλισμό), δεν έχεις πια καμιά εικόνα τι γίνεται στην Ευρώπη. Φέτος πχ είναι η πρώτη φορά από τότε που γεννήθηκα που δεν μπορώ να δω καθόλου αγώνα Champions League (ή Κυπέλλου Πρωταθλητριών όταν ήταν όταν γεννήθηκα), ενώ εδώ και τρία χρόνια έχω αποχαιρετήσει ήδη το Europa League, ή Κυπέλλο UEFA όπως λεγόταν όταν μπορούσα να το δω. Έπαιζε η ομάδα μου στην Ευρώπη και δεν μπορούσα να την δω.
Υπάρχουν κόλπα για να τα δεις αυτά και μέσω ίντερνετ, αλλά δεν το έχω ψάξει. Κυρίως φοβάμαι μην μπω πουθενά περίεργα και κολλήσω όλους τους ιούς που υπάρχουν, ή μου πουν ότι διαπράττω κανένα αδίκημα, πχ πειρατεία.
Οπότε το ΕΡΤ SPORTS για περιπτώσεις σαν και μένα είναι μία όαση. Για παράδειγμα τώρα βλέπω το Μπαρτσελόνα-Βαλένθια. Ξέρω ότι είναι μαγνητοσκόπηση, και μάλιστα ούτε καν σημερινή, αλλά χαζεύω την ατμόσφαιρα, και τον Μέσι. Που είχα να τον δω να παίζει από το καλοκαίρι στο Μουντιάλ, που δεν είναι και το φόρτε του, και σε καλό για αυτόν αγώνα από πέρυσι που μπορούσα να δω έστω έναν αγώνα Champions League την βδομάδα. Νόμιζα ότι θα τον ξαναδώ να παίζει στο επόμενο Μουντιάλ. Και δεν είναι ο μόνος. Στο κλασικό ερώτημα που απασχολεί τα αθλητικά ραδιόφωνα για το ποιος είναι ο καλύτερος παίχτης NBA, ο Μάικλ Τζόρνταν ή ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, η δική μου απάντηση είναι ότι στα νιάτα μου έχω προλάβει και έχω δει τον Τζόρνταν να παίζει, αλλά δεν έχω δει ποτέ το Τζέιμς να παίζει, γιατί από τότε που ξεκίνησε αυτός να παίζει το NBA ήταν μόνο σε συνδρομητικά κανάλια.
Οπότε, καλώς ήρθες ΕΡΤ SPORTS. Για να βλέπουμε και εμείς (που ίσως είμαστε οι περισσότεροι) τι γίνεται και έξω από εδώ.
Επίσης, μου αρέσει που τα παιχνίδια που δείχνει live η ΕΡΤ υπάρχουν και στα SD κανάλια. Μέχρι χθες μόνο στο ελληνικό πρωτάθλημα είχα πρόσβαση, και το παρακολουθούσα. Κάποια παιχνίδια που δεν προλάβαινα να δω τα έγραφα για να τα δω όποτε μπορούσα. Αν υπήρχαν μόνο στο HD κανάλι θα έπρεπε να αλλάξω όλα τα USB στικς που χρησιμοποιούσα στους 4 δέκτες μου με μεγαλύτερα. Έτσι γλιτώνω το έξοδο, και για όποιον θέλει ποιότητα εικόνας υπάρχουν και στο HD κανάλι.
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Πάντως για την ωρα εχω ανάμεικτα συναισθήματα για το νέο κανάλι. Οφείλω να ομολογήσω οτι με εξέπληξε η HD μετάδοση των ξένων αγωνων από τα κανάλια των ομάδων, αλλα ταυτόχρονα με απογοητεύει αυτό που βλέπω τωρα στην αθλητική Κυριακή.

Για εμενα σοβαρο τεστ θα ειναι το ματς κυπέλλου μπάσκετ. Εάν δούμε παλι SD λάσπη θα σημαίνει οτι η ΕΡΤ δεν εχει καμια διάθεση να προσφέρει το κατι παραπάνω και απλα θα περιορίζεται να μεταδίδει υψηλή ευκρίνεια μονο όταν την παίρνει έτοιμη ή μονο όταν θα την αναγκάζει ο διοργανωτής. Πάντως, εάν παιζόταν στο στοίχημα, η SD μετάδοση δεν θα εδινε ουτε 1,05.
 

Dimos2

New member
29 March 2018
64
Όπως λένε και οι φίλοι στα προηγούμενα μηνύματα η εικόνα τώρα στην αθλητική Κυριακή είναι χειρότερη και από την ΕΡΤ1.Η μη φυσιολογική κίνηση της εικόνας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι οφείλεται,δείχνει πολύ κακή έτσι.

Στάλθηκε από το VFD 710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
... παντως απο γειτονικο forum που διαβαζω το mux 1 ειναι φορτωμενο με τα ραδιοφωνα, το dab+ (άλλα 7 ραδιοφωνα που εχουν υψηλο bit rate αφου ειναι ψηφιακα), συν τα αλλα καναλια δηλαδη ερτ1 κλπ ... στο καινουριο sportsHD του ανεβασαν bit rate (σχεδον τα διπλασια rates απο αναφορες χρηστων) απο οταν ηταν erthd και εχουν πεσει τα αλλα καναλια τηλεοπτικα ... το δικτυο ειναι φισκα ... με το 2ο mux θα λυθει το θεμα και επλιζω να το βαλουν συντομα παντου
 

midas

AVClub Enthusiast
11 September 2013
1,199
Είναι λογικό και τις πρώτες μέρες να γινονται δοκιμές στο bitrate του ERTSPORTSHD και γενικά στις δυνατοτητες της πολυπλεξίας ετσι όπως είναι δομημένη. Και νομίζω ότι ήδη εχει κάπως βελτιωθει η κατασταση στην ΕΡΤ1 αφαιρώντας όμως από το αρχικό bitrate του ERTSPORTS. Γι αυτό και έχουμε πει ότι κομβικό ρόλο για τα HD της ΕΡΤ θα παιξει η αναπτυξη της 2ης MUX σε όσο το δυνατόν περισσοτερα κέντρα με σκοπό οχι βέβαια να παιζει όπως τωρα μόνο τα ξένα δορυφορικά, αλλά να απελευθερώσει και κανάλια από την 1η mux προς τη 2η.

Ανακοινώσεις ή πληροφορίες για τη 2η mux δεν έχουμε ακόμα, εκτός από ότι είναι η επόμενη δουλειά που έχουν τώρα οι τεχνικοί της ΕΡΤ και ότι αυτή η δουλειά θα προηγηθεί του DAB+. Από μια πλευρά το γεγονός ότι διαπιστωθηκε το πρόβλημα στο bitrate της 1ης mux και από τους ίδιους στην ΕΡΤ, είναι θετικό γιατί γίνεται από μόνο του πιεστικό για να επιταχυνουν αυτη την ανάπτυξη. Από εκεί κι έπειτα είναι θέμα πολιτικής διαχείρισης αν θέλουν να βγάλουν τη 2η mux π.χ. σε 60-70 κέντρα (παράδειγμα λέω) ή να περιμένουν να γινει κανονική προμήθεια για όλα τα κέντρα με όλη την καθυστέρηση που εχει αυτή η διαδικασία όσον αφορά τις προμήθειες του δημοσίου. Αυτη την ώρα η 2η mux εκπεμπεται από 13 μεγάλα κεντρα.

Πιστευω όμως (εκτίμηση κάνω) ότι τελικά δεν θα γινει νέα προμηθεια πομπών με διαγωνισμό, αλλά θα έχουμε μερική εκπομπή της 2ης mux πανελλαδικά, σε μεγάλες πόλεις με πομπούς από εσωτερική μεταφορά και ανακατανομή, και από αυτή θα βγουν τα sd της πρώτης που περισσεύουν, προκειμένου στην βασική 1η mux να εκπέμψουν σε HD και άλλα κανάλια της. Φυσικά όλα αυτα θα αντιμετωπισθουν καλύτερα με το DVB-T2, απλά όσο ναναι αυτό αργεί ακόμα.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
πως το ειπαμε το νεο καναλι ERT sport SD ? :SFGSFGSF:

βαλτε να δειτε το ημιτελικο στο μπασκετ :drool:
 
Last edited by a moderator:

Aineias_UHD

New member
8 March 2016
65
Το λογότυπο της ΕΡΤ2 έχει κρυφτεί καλά πάλι πίσω από το λογότυπο του ΕΡΤ sports. Αυτή είναι η ροή HD;;;περίπατο πήγε
 

midas

AVClub Enthusiast
11 September 2013
1,199
Ήταν πραγματικά ένα από τα ατού του νέου καναλιού το epg, πέρα από τις πληροφορίες επί της οθόνης, δίνεται καλύτερα η δυνατότητα εγγραφής ενός αγώνα π.χ. άμα λείπεις από το σπίτι. Πιστευω να διορθωθεί σύντομα να μη μείνει όπως ήταν η ΕΡΤΗD που κοιτούσαμε το epg της ΕΡΤ1 για να καταλάβουμε τι θα παίξει το HD.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
μαλλον κανουν αλλαγες στις μεταδοσεις και για αυτο δεν εχουν epg ... οταν ανοιξε το ertsport ειχε epg, αρα μαλλον δεν ειναι θεμα τεχνικο, αλλα δεν θα εχουν αποφασισει ακομα τι θα βαλουν