SMSL M9 - new beast on the block

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
μετά πολυήμερη αναμονή και ταχυδρομικά τερτίπια ήρθε το dac της SMSL.
Αλλη μια μορφή των πραγμάτων που θα έρθουν και θα έρχονται από την Κίνα.
Οι άνθρωποι προχωράνε και εμείς κοιτάμε...

Ενα πολύ ενδιαφέρον ντακάκι / ενισχυτής ακουστικών με πολλές δυνατότητες και ιδιορυθμίες, πλην όμως μέχρι στιγμής με πολύ καλό ήχο και "ενδιαφέρουσα" παρουσίαση.
Για την ώρα παίζει και το απολαμβάνω, αν και έχει αναστατώσει την καθιερωμένη αλυσίδα στο γραφείο μου.
 

Attachments

  • 20190211_192505.jpg
    20190211_192505.jpg
    83.4 KB · Views: 333

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Όντως πολύ ενδιαφερον. Κρίμα μόνο που το balanced το δίνει μόνο στα ακουστικά. Για τα λεφτά του massdrop φαντάζει τζάμπα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
δεν είναι χάντρα είναι εικονίδιο ενός rca. Το display είναι πολύ καλό.
Κ1000 δεν πρόλαβα να ασχοληθώ.
Τα Κ240 sextett των 600Ω πάντως δεν μπορώ να ακούσω στο τέρμα.
Με το balanced είναι πολύ παράξενη υλοποίηση. Μόνο στο μικρό βύσμα...
Ούτε φίλτρα δοκίμασα ούτε χρώματα...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
για όσους ενδιαφέρονται, εκτός του audiophonics η smsl εισάγεται κανονικά στην Ελλάδα από εδώ.

https://www.soundimports.eu/en/bran...ba-tzKVgTTXid4bvsecf9AzYxgmT4ldEaAlomEALw_wcB

ίσως για κάποιους είναι ενδιαφέροντα αυτά με balanced έξοδο (εκτός από 4490 έχει και βουβάλια) αλλά φυσικά ξεφεύγουν στα λεφτά, αλλά τουλάχιστον το παίρνεις από εδώ.
Και αυτό 405 ευρώ το δίνει.
Αλλά το massdrop αυτή τη φορά τρελλάθηκε...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
παραδόξως δίνει πολύ μεγάλη έξοδο...
οι στάθμες του πάνε από 0-40.

Με τα Κ240 ακούω πάρα πολύ δυνατά στο 30
Με τα Κ240DF που είναι ακόμα πιό αναίσθητα μπορώ να πάω μέχρι 37-38. Μετά όχι.
Αύριο θα βάλω τα Κ1000 σε unbal αλλά η έξοδος ακουστικών δεν ήταν το ζητούμενο οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
update

τα Κ1000 παίζουν πάρα πολύ καλά παραδόξως.
Ακούω στην unablanced στο 32 έως 35 με μέγιστο το 40.
Ο ήχος είναι πάντα ανάλογα με την πηγή.
Υποθέτω ότι αν κάνω σύνδεση balanced (που μάλλον δεν θα κάνω) θα παίζουν πολύ καλύτερα.

Και λεω δεν θα κάνω, διότι το μηχανάκι δεν αγοράστηκε για ενισχυτής ακουστικών, αφού είμαι καλυμμένος στον τομέα αυτό με το παραπάνω.
Αγοράστηκε για να παίζει hires το squeezebox και να κάνει upsampling την focusrite 6i6.
Και θα μείνει μόνο εάν μπορέσει να ενταχθεί στην αλυσίδα monitoring που έχω χωρίς να δημιουργήσει εργονομικά και λειτουργικά θέματα. Τι εννοώ: δεν μπορώ να χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου μηχανήματα που έχουν control που κάνουν πολλές δουλειές.
Πχ στο συγκεκριμένο όπως και πολλά άλλα της ίδιας κατηγορίας (πχ project pre boxS2) έχεις ένα κουμπί που ελέγχει τα πάντα με συνδυασμούς πατημάτων κλπ.
Μέχρι στιγμής το έκανα αυτό με την focusrite όπου τα πάντα δρομολογούνται σ αυτήν. Εκτός από hires squeezbox υλικό...(σιγά τα ωά).
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Και γω να σου πω την αληθεια το εχω εκτος ρευματος!!
Μονο οταν το δουλευω το συνδεω.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Εγω έχω και το duet που είναι λίγο διαφορετικό, δηλ έχει την οθόνη σε remote. Σήμερα το ανοίγω πιό σπάνια γιατί είναι στο "μεγάλο" σύστημα.
Μετά πήρα το touch που είναι στο καθημερινό σύστημα, αλλά παίζει μόνο όταν χρειάζεται. Βέβαια αυτό έχει ένα γαιδούρι τροφοδοτικό και αλλαγμένα ρολόγια μετα από σχετική επέμβαση στην αγγλία. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν σκέφτομαι μια αναποδιά. Ευχαρίστως θα έπαιρνα και τρίτο. Τέτοια πράγματα δεν ματαξαναβγαίνουν...