Samsung UE43NU7022 τηλεχειριστήριο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jim26

New member
21 August 2013
5
Γεια σας, έχω μια tv Samsung UE43NU7022 (πρόσφατη αγορά) και ένα monitor/tv Samsung T24D390EW. Το πρόβλημα είναι πως το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης λειτουργεί και για την monitor/tv και το αντίθετο. Και τα δύο προϊόντα βρίσκονται στον ίδιο χώρο και δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς σε άλλο δωμάτιο. Επικοινώνησα με την τεχνική εξυπηρέτηση της Samsung και μου είπαν πως δεν υπάρχει κάποια λύση ώστε να μπορέσουν να κάνουν κάτι. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ευπρόσδεκτο! Προσανατολίζομαι στο να αγοράσω κάποιο universal remote control (το οποίο πρέπει να προγραμματίσω) μήπως και λύσω το θέμα. Είναι μια πρόταση που βρήκα online αλλά δεν είναι σίγουρο πάλι ότι δεν θα υπάρχει παρεμβολή του σήματος και στις δύο συσκευές.
 

jim26

New member
21 August 2013
5
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα διαβάσει ψάχνοντας γενικά. Δεν λένε τίποτα το ιδιαίτερο παρά συμφωνούν ότι δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική λύση. Προσωπικά τοποθέτησα χθες μια μαύρη μονωτική ταινία με μια μικρή τρύπα ίσα-ίσα να φαίνεται το ματάκι στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης. Αν το χεις στραμμένο ακριβώς πάνω της δεν παρεμβάλλεται στην οθόνη του pc. Βέβαια είναι λίγο ενοχλητικό καθώς κάθε φορά που θέλω να αλλάξω κανάλι κτλ δεν πιάνει και πολύ εύκολα. Είναι κάτι τουλάχιστον. Τέλος πάντων, γενικό συμπέρασμα για μένα είναι όσον αφορά συσκευές που λαμβάνουν σήμα από κάποιο τηλεχειριστήριο, να μην αγοράζουμε την ίδια μάρκα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Περίεργο πάντως που ένα τέτοιο θέμα που μοιάζει εξ αρχής απλό, δεν έχουν καταφέρει να το λύσουν εταιρείες αυτού του μεγέθους!