Σωστή τοποθέτηση tv σε καινούριο σπίτι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gsir

New member
24 September 2013
66
Καλησπέρα στο φόρουμ. Το καινούριο μας διαμέρισμα είναι κοντά στο να ολοκληρωθεί και αποκαλύπτονται σιγά σιγά "λάθη" που δεν μπορούσαμε να προνοήσουμε από την αρχή γιατί δεν είχαμε καταλήξει σε μια μορφή στο μυαλό μας. Σας παραθέτω μία φωτο για να καταλάβετε τον χώρο. Το μήκος του τοίχου είναι 3.10. Το μήκος του τζακιού με την γειψοσανίδα είναι ένα μέτρο. Οπότε μένουν 2 μέτρα χοντρικά. Η απόσταση από τον καναπέ είναι 3.5+ μέτρα. Θα ήθελα 65αρα αλλα δυστυχώς μια 65αρα έχει περίπου 1.5 μετρο πλάτος και θα μου πιάσει όλο τον τοίχο. Νομίζω ότι αισθητικά τουλάχιστον το αποτέλεσμα δεν θα είναι σωστό. Θα κινηθώ το πιθανότερο σε 55αρα.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να υπολογίσω ακριβώς έτσι ώστε οι πρίζες να βγουν πίσω ακριβώς από την τηλεόραση(δεν θέλω να κάνω γυψοσανίδες). Έχω μια πρίζα για το ρεύμα, μία για την κεραία και μία ethernet. Η τηλεόραση θα τοποθετηθεί με βάση στον τοίχο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν οι διαστάσεις των βάσεων είναι στάνταρ, μη πάω και βάλω τις πρίζες στο σημείο που θα κουμπώσει η βάση. Υποθέτω πως οι πρίζες πρέπει να μπουν γύρω στους πέντε με δέκα πόντους πάνω από το κάτω άκρο της τηλεόρασης;
 

Attachments

  • IMG_20190209_000045.jpg
    IMG_20190209_000045.jpg
    146.6 KB · Views: 261

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καλορίζικο το νέο σπίτι. Φαίνεται πολύ όμορφο.
Τι ακριβώς εννοείς να είναι οι πρίζες πίσω απο την οθόνη;
Η τηλεόραση εφάπτεται στον τοίχο και δεν θα έχεις χώρο μετά για να μπορέσεις να κουμπώσεις τις πρίζες ρεύματος/ethernet/ κεραίας. Αν εννοείς να κάνεις βαθούλωμα εκεί που θα μπει η τηλεόραση ή οι πρίζες το θεωρώ κακή ιδέα γιατί αν κάποια στιγμή την βγάλεις θα σου έχει μείνει ένα βαθούλωμα στον τοίχο με πρίζες...
Η πιο καλη λύση είναι ένα καναλάκι και η τηλεόραση να εφάπτεται στον τοίχο. Το βάφεις και στο χρώμα του τοίχου και χάνεται από το μάτι.
 

gsir

New member
24 September 2013
66
Βάζοντας δηλαδή την τηλεόραση σε μια βάση τοίχου δεν βγαίνει ελάχιστα πιο έξω από τις πρίζες; Γίνεται ένα σώμα με τον τοίχο η τηλεόραση; Εγώ ήλπιζα να κρύψω τις πρίζες πίσω απ' την tv

sent from OnePlus 5t
 

γιάννης Δ

New member
5 May 2017
58
Καλησπέρα...ωραίο το σχέδιο της καινούργιας οικίας σου..σωστά το τζάκι στην άκρη και η τηλεόραση η 55 ή καλύτερα 65 στο 1,43cm, δίπλα...προσοχή το κέντρο της οθόνης να είναι στο ύψος των ματιών, όταν είσαι καθιστός στον καναπέ για καλύτερη και ξεκούραστη θέαση.Το θέμα,ανάρτησης της τηλεόρασης στον τοίχο, το μελετώ εδώ και τρείς μήνες αφού το δικό μου τζάκι είναι ακριβώς στο κέντρο και αναγκαστικά τοποθέτησα την τηλεόραση (sony KD55XF9005)πάνω από το κλασικό τζάκι με οτι αυτό συνεπάγεται...κάποια ζέστη -καπνός-ψηλή θέση θέασης.Φίλε μελέτησα ατελείωτες ώρες αρκετά μοντέλα βάσεων τοίχου οι οποίες χωρίζονται σε τρείς κατηγορίες ,σταθερές,με κάθετη κλίση με οριζόντια και κάθετη κλίση Στην δική σου περίπτωση θέλεις μία σταθερή βάση και όσο το δυνατό την πιο λεπτή, ώστε η τηλεόραση να είναι κοντά στο τοίχο και να δείχνει ποιο όμορφη Κατέληξα ότι οι καλύτερες στιβαρές και αξιόπιστες βάσεις είναι της Vogels,σουηδική εταιρεία ,μπαίνεις στο σχετικό σάιτ και βλέπεις και εάν η δική σου τηλεόραση κάνει με την βάση που θα διαλέξεις.Θα σου πρότεινα συγκεκριμένα τo μοντέλο THIN 405 Extra Thin που έχει πάχος 1,5 cm,για τηλεοράση 26-55 ίντσες.Το θέμα των πριζών και εγώ δεν το έχω λύσει, αλλά εφόσον φτιάχνεις κανούργιο σπίτι καλό θα είναι να είναι πίσω από την τηλεόραση αλλά η θα πρέπει ο ηλεκτρολόγος να κάνει εξοχή πρός τα μέσα ή να βάλεις πιο χοντρή βάση αλλά θα χάσεις σε ομορφιά..ή να βάλεις ακριβώς πίσω, ένα μεγάλο ορθογώνιο ηλεκρολογικό κουτί μέσα στο οποίο θα βρίσκονται όλα τα βύσματα-καλώδια .
 

gsir

New member
24 September 2013
66
Χμμ.. ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε μου. Θα βρεθώ με τον ηλεκτρολόγο μες τη βδομαδα να δω τη άκρη θα βγάλουμε

sent from OnePlus 5t
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
καλημέρα
Εγω σε ανακατασκευή που ξήλωσα παλιό ανοιχτό τζάκι και έβαλα κασετα και κατασκευή με γυψοσανίδα έκανα το άλλο . Πέρασα μέσα στον τοίχο κανάλια και έριξα κανα δύο hdmi , μια οπτική , ένα Usb ρευμα κλπ . Αυτά καταλήγουν χαμηλά πίσω απο ενισχυτές κλπ και δεν φαίνονται . Αν δεν έχεις φτιάξει τοιχοποιια νομιζω είναι η καλύτερη λύση . Για ανάρτηση στον τοίχο εχω πάρει μια ιστορία που είναι ένα οριζόντιο ίσιο που το καρφώνεις στον τοίχο και κάτι αντίστοιχο που βάζει στην tv και την κρεμάς ουσιαστικά σαν κρεμάστρα . Βεβαία μένει όπως ακουμπήσει στον τοίχο . Δεν έχει δεξιά αριστερά . Ειναι όμως και η διάταξη που σε κολλάει στον τοίχο και δεν εξέχει σχεδόν καθόλου.

photobucket.jpg
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Βάζοντας δηλαδή την τηλεόραση σε μια βάση τοίχου δεν βγαίνει ελάχιστα πιο έξω από τις πρίζες; Γίνεται ένα σώμα με τον τοίχο η τηλεόραση; Εγώ ήλπιζα να κρύψω τις πρίζες πίσω απ' την tv

sent from OnePlus 5t

Εξαρτάται τί βάση τοίχου θα πάρεις. Υπαρχουν σταθερές slim fit που αφήνουν ελάχιστο περιθώριο μεταξύ τηλεόρασης και τοίχου, οπότε σε μια τέτοια περίπτωση ξεχνάς τις πρίζες από πίσω και πας αποκλειστικά σε κανάλι:

h051LL11B1-o_dice.jpeg


Υπάρχουν μετά αυτές που παρέχουν ανάκλιση:

after_side.jpg


και οι πτυσσόμενες:

how-to-make-a-tv-wall-mount-attractive-install-universal-tv-stand-inside-9.jpg


Και οι δύο αυτές, σου αφήνουν τον χώρο για να υλοποιήσεις αυτό που σκέφτεσαι, απλά για το αν η τρύπα θα γίνει πάνω ή κάτω από το σημείο στήριξης της βάσης, θα πρέπει να δεις σε ποιά θέση δέχεται η τηλεόραση σου τους αποστάτες. Αν είναι στο κέντρο, είτε πάνω, είτε κάτω, θα κρύβεται η τρύπα από την τηλεόραση. Αν οι αποστάτες τοποθετούνται στο κατώτερο μέρος της συσκευής, καλύτερα η τρύπα να γίνει πάνω και αν τοποθετούνται στο ανώτερο, κάτω.

Επίσης, προσοχή να μην περνάει το κανάλι στον τοίχο με τα καλώδια από τα σημεία που θα πρέπει να τρυπήσεις για να μπει η βάση...
 

gsir

New member
24 September 2013
66
ρε παιδιά επειδή έχω μείνει πίσω. οι καινούριες τηλεοράσεις έχουν τη μονάδα τους με όλα τα βύσματα σε ξεχωριστό κουτί για να πετυχαίνουν μικρότερο πάχος; αν ισχύει κάτι τέτοιο, μπορώ να μετακινήσω τις πρίζες(ρεύμα, ethernet, κεραία) πίσω από την δεξιά πλευρά του κουτιού που είναι η γλάστρα πάνω του στη πρώτη φώτο και να τραβήξω ένα κανάλι μέσα στον τοίχο προς την tv. ο ηλεκτρολόγος μου είπε πως θα ασθενήσει το σήμα του καλωδίου της κεραίας αν το επεκτείνει με κλέμα στο σημείο που σκέφτομαι. μιλάμε για τόσο τραγική εξασθένηση;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
ρε παιδιά επειδή έχω μείνει πίσω. οι καινούριες τηλεοράσεις έχουν τη μονάδα τους με όλα τα βύσματα σε ξεχωριστό κουτί για να πετυχαίνουν μικρότερο πάχος; αν ισχύει κάτι τέτοιο, μπορώ να μετακινήσω τις πρίζες(ρεύμα, ethernet, κεραία) πίσω από την δεξιά πλευρά του κουτιού που είναι η γλάστρα πάνω του στη πρώτη φώτο και να τραβήξω ένα κανάλι μέσα στον τοίχο προς την tv. ο ηλεκτρολόγος μου είπε πως θα ασθενήσει το σήμα του καλωδίου της κεραίας αν το επεκτείνει με κλέμα στο σημείο που σκέφτομαι. μιλάμε για τόσο τραγική εξασθένηση;

Σε εξωτερικό κουτί έχουν τις συνδέσεις μόνο πολύ λίγα μοντέλα, όπως κάποιες QLED της Samsung και η Wallpaper OLED της LG...
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Φίλε gsir ο χώρος με πρώτη ματιά είναι όμορφος και καλαίσθητος και εύχομαι να χαρείτε τον νέο σας σπίτι.
Αλλά από πρακτικής άποψης με τέτοια διαμόρφωση χώρου, δηλαδή τζάκι και δίπλα του πάγκος (κτιστός απ' ότι καταλαβαίνω στο σχέδιο) με χώρο για την tv 2 μέτρα, θα έχεις περιορισμούς τόσο στο μέγεθος τηλεόρασης (όπως το είπες ήδη και εσύ) αλλά και μελλοντικά (?) αν θελήσεις να φτιάξεις και ένα home cinema. Και αυτό από την άποψη ότι δεν υπάρχουν τα περιθώρια και οι χώροι ώστε να μπουν σωστά τα ηχεία, τόσο τα εμπρός όσο και τα surround. Μπορείς βέβαια να συμβιβαστείς με μια καλή ηχόμπαρα αντί για σύστημα 5.1. Ακόμα δε χειρότερες είναι οι προοπτικές για προβολέα και τοποθέτηση οθόνης...
Στο λέω από πικρή προσωπική πείρα καθότι και ο δικός μου χώρος (ευτυχώς σε μη ιδιόκτητο σπίτι) έχει περίπου την ίδια διαμόρφωση (τζάκι και δίπλα του κτιστός πάγκος) και έχω κάνει αναγκαστικά πολλούς συμβιβασμούς στην τοποθέτηση των ηχείων...
 

gsir

New member
24 September 2013
66
Σ' ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου φίλε μου. Έχεις δίκιο σ αυτο, η σύνθεση μπορεί να πάρει μέχρι 65αρα. Ο λόγος που κατέβασα το τζάκι κάτω στο έδαφος είναι ότι είναι μικρό και δε θέλω να είναι ψιλά πάνω σε ένα σύνθετο και να γίνεται άμεση σύγκριση με την μεγάλη τηλεόραση.
Ισχύει αυτό για το ηχοσύστημα. Δε μπορώ να σου πω πως δεν μου αρέσει ένα καλό ηχοσύστημα αλλά παρότι οροφοδιαμερισμα, σε οικοδομή βρίσκομαι και πιστεύω πως θα καλυφθω με μια καλή ηχομπαρα, απ' τη στιγμή που ως τώρα αρκουμαι στα ηχεία της τηλεόρασης μου. Για πανί ούτε λόγος..
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ελπίζω να πάνε όλα κατ ευχήν και να σας δείξω τον χώρο τελικό όπως τον έχω φανταστεί.

sent from OnePlus 5t
 

gsir

New member
24 September 2013
66
Έκανα κάποιες μετρήσεις πάνω στο τοιχο, έβαλα χαρτοταινια για να προσομοίωσω τηλεόραση (55αρα και 65αρα) και έκανα ένα απλο σχεδιακι. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια tv θα επιλέξω μάλλον κάποια sony. Το εσωτερικό κανάλι θα το ξεκινήσω από την τέρμα δεξιά πλευρά του "κουτιού" κάτω αριστερά και θα το ανεβάσω κάθετα προς την tv. Έχετε κάποια πρόταση για το ύψος στην tv που πρέπει να το φέρω για να μην έχω πρόβλημα με τα καλώδια; Δε με βλέπω πάντως να καταφέρω να τοποθετήσω Σλιμ βάση τοίχου που είναι κι ο στόχος μου. Πολύ δύσκολο να συμπέσουν όλα αυτά
0807a4cfb8eebe1bce701ab67f090317.jpg
7d0f458d79c1a9c8b3514311cf32215c.jpg


sent from OnePlus 5t