Απομόνωση ηχείων ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Η μητερα μου μενει ακριβως απο κατω και μου διαμαρτυρεται συχνα γιατι "βαζω το στερεο δυνατα και τριζει το σπιτι", (ειδικα στις ταινιες). Ξερετε καμια "πατεντα" για καλυτερη απομονωση των ηχειων με σκοπο τη μειωση των κραδασμων (που προκαλουνται απο τις χαμηλες συχνοτητες) και μεταφερονται στο δαπεδο (πλακακι)?
Τωρα οι ακιδες των ηχειων πατουν πανω σε κομματια σκληρου πλαστικου (σαν αυτα που εχουν οι συσκευες hi-fi στην απο κατω πλευρα τους) και αυτα σε διπλο κομματι χοντρης μοκετας. Πριν βαλω τα πλαστικα το προβλημα ηταν πολυ πιο εντονο (ετριζαν και τα ντουλαπια της κουζινας μου), και με τα πλαστικα το ελυσα κατα το ημισυ. Μηπως με μαλακα πλαστικα εχω καλυτερη απομονωση?:hmmmm2:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Πάρε από το σούπερ μάρκετ πλακίδια (σαν μικρά τουβλάκια, συνήθως χρώματος θαλασσί) από αυτά που τα κορίτσια ξύνουν τις φτέρνες και τους αγκώνες τους .... δεν θυμάμαι πως τα λένε αυτή την στιγμή... κάνουν 1-2 ευρώ το κομμάτι...

Και με ευχαριστείς αργότερα ...
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Γραψε πως τα λένε όταν θυμηθείς γιατί με ενδιαφέρουν και εμενα ... και όσο και να ψαχνω δεν βρισκω κάτι περα από την γνωστη ελαφροπετρα !
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Μα και αυτά είναι μια μορφή συνθετικής ελαφρόπετρας, πλην σε κανονικότατο παραλληλεπίπεδο ... είναι όντως πανάλαφρα και έχουν μια υφή σαν απαλό γυαλόχαρτο για να κάνουν τις απολεπίσεις τα θηλυκά ...

Έχει στην γκάμα της και η γνωστή scholl αλλά είναι ακριβούτσικα ... 5-6 ευρώ το κομμάτι ... σε ΟΕΜ πάνε στο δίφραγκο ...