Συνδεση με HDMI splitter

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλημερα παιδες.
Εχω το εξης θεματακι.
Πηρα μια Creative Stage 2.1 που εχει HDMI ARC και τη συνεδεσα στην ARC της TV (Samsung 6122). H TV ομως εχει μονο 3 HDMI αλλα εγω τωρα με την soundbar εχω 4 συσκευες. CosmoteTV, Nova, Beelink GT ultimate & soundbar.
Εχω παρει ενα HDMI switch (αυτο) και συνεδεσα πανω το Cosmote και το Beelink με τη λογικη οτι ποτε δε θα εχω λογο να τα εχω ανοιχτα και τα 2. Δοκιμασα και οκ αλλαζε την εικονα οταν το αλλαζα στο switch (αν και το remote απλα δε δουλευε) αλλα το προβλημα που παρατηρησα ηταν οτι ειχε σταματησει να παιζει ο ηχος απο την soundbar κι επαιζε απο την TV. Πηγα και στα Settings της TV και το γυρισα να παιζει απο την HDMI αλλα και παλι απο την TV επαιζε ο ηχος. Παραλληλα οταν εκλεισα την TV δεν εσβησε και η Soundbar οπως εκανε μεχρι πριν βαλω το Switch.
To switch btw εχει και μια εισοδο που την ονομαζει ARC αλλα ΔΕΝ εβαλα τπτ σε αυτην.
Στο beelink εχω ενεργοποιημενο το HDMI CEC αλλα δεν εχω ιδεα αν παιζει ρολο αυτο.
Να ειναι χαλασμενο το Switch οποτε να παρω αλλο? Ή για καποιο λογο ειναι μη υποστηριζομενο αυτο που θελω να κανω αρα καλα θα κανω να δεχτω οτι θα πρεπει να βαζω βγαζω hdmi αν θελω να βλεπω απο το media player?
Η αληθεια ειναι οτι δεν το χρησιμοποιω συχνα πλεον καθως η TV με καλυπτει ως επι το πλειστον στα περισσοτερα.
 

spyhap

Established Member
21 November 2014
250
Πειραιας
απ οτι βλεπουμε δεν εχει διακοπτες επιλογης ε; με αλλα λογια αν 2 ταυτοχρονα πηγες δουλεψουν τι γινεται;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Χμμμ... Τι εννοεις δεν εχει διακοπτες επιλογης? Εχει το δικο του τηλεκοντρολ και εχει και κουμπι πανω που μιας και δε λειτουργουσε το τηλεκοντρολ αλλαζα την εξοδο μεσω αυτου.
Εννοεις κατι αλλο?
Ουυυυπςςςς τωρα προσεξα οτι στη φωτο ΔΕΝ φαινεται το κουμπι που οντως εχει. Δεν το ειχα προσεξει ποτε μεχρι τωρα.
Ενιγουει εχει οντως διακοπτη επιλογης