Αγορά τηλεόρασης για Xbox One ,Pc και ταινιων , ποια ?

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Καλησπερα παιδια ενδιαφέρομαι να παρω μια τηλεόραση για ολα αυτά, Xbox One, Pc και ταινιών φυσικά .. περισσότερο για τα 2 πρώτα , σίγουρα να υποστιριζει 4K 60ΗΖ με HDR10 νομίζω ? και φυσικά δεν πρέπει να χει και μικρο Response Time ? στα μετρα απόστασης ειμαι σε κατάσταση γραφείου με άνετης καρέκλας 1,1.5 μετρο περιπου , για χρήματα δεν εχω κάποιο μπάτζετ αλλά σίγουρα να μην ξεπερνάει τα 700 ευρώ ! να σημειώσω οτι δεν θέλω κάτι σε μόνιτορ , τωρα αν πρεπει να ειναι IPS Η VA πάνελ δεν το γνωρίζω θα μου πείτε εσείς ..
Νομίζω σε τόσα λίγα μέτρα απόστασης και 40ρα δεν θα κάνει ;
ευχαριστώ .
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One, PC και ταινίες

Το response time (χρόνος απόκρισης) δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αλλά το lag. Πάντως, σε (οικονομικά) μοντέλα κάτω από 55" μην περιμένεις HDR και 100 Hz. Μάλλον για 49"-50" με VA panel θα πρέπει να κοιτάζεις.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Γεια σου Μιχάλη θυμάμαι με είχες συμβουλέψει και ποιο πρόσφατα σε αγορά μιας SOny 55ρας VA panel για τους γονείς μ που έψαχνα ,ναι έχεις δίκιο , το input Lang εννοούσα μάλλον. ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Το response time (χρόνος απόκρισης) δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αλλά το lag. Πάντως, σε (οικονομικά) μοντέλα κάτω από 55" μην περιμένεις HDR και 100 Hz. Μάλλον για 49"-50" με VA panel θα πρέπει να κοιτάζεις.

Εννοείς δλδ αν θέλω 120hz και HDR δεν θα βρω κάτω από 55 σε οικονομικό μοντέλο ; η δεν υπάρχουν σε ποιο μικρές διαστάσεις ; Και αν υπάρχει πόσο κάνουν δλδ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One, PC και ταινίες

900+ ευρώ περίπου για κάποιαν όπως η 49" Sony XF9005. Αν δεν παρακολουθείς αθλητικά όμως, βολεύεσαι και με μια 50 Hz, όπως οι 50" LG UK6xxx. Το lag στα μοντέλα αυτής της σειράς, που διαθέτουν IPS (43", 49", 55", 65") panels είναι αρκετά χαμηλό, ίσως να έχουν παρόμοιους χρόνους και τα μοντέλα με VA (50", 60", 70").
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Τα έχει όλα δλδ η σονυ μόνο σε τιμή μου ξεφεύγει ; Και αν θέλω να παω στα χρήματα που είπα ποιο πάνω στο πρωτο ποστ τη θυσιάζω τότε ; Και σε τι ίντσες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One, PC και ταινίες

Όπως αναφέρω και προηγουμένως, οι LG UK6xxx στις 50" είναι καλές λύσεις, με VA panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης. Άμα τοποθετηθεί σχεδόν στα δύο μέτρα απόσταση η τηλεόραση είναι μια χαρά το μέγεθος, ειδικά για προβολή υλικού σε 4Κ ανάλυση. Τα 100 Hz είναι χρήσιμα κυρίως για θέαση αθλητικών. Επιπλέον, το (ουσιαστικό) HDR δεν πρέπει να καθορίζει σημαντικά την επιλογή αγοράς.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Μάλιστα κατάλαβα και ευχαριστώ , αυτήν εδώ η Samsung σε 40αρα , το λέω αυτό επειδή δεν θα είμαι στα 2 μέτρα και το υλικό δεν θα είμαι πάντα και 4K απλά μου την πρότεινε Φιλος
https://www.skroutz.gr/s/11524248/Samsung-UE40MU6100.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One, PC και ταινίες

Τίμια, αν και μικρή για 4Κ υλικό. Αν τη βρεις έως 400 ευρώ καινούργια, πιθανώς και να αξίζει, όχι παραπάνω.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Παλιό μοντέλο μάλλον δεν υπάρχει καινούργιο ; Δεν την βλέπω στα καταστήματα ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One, PC και ταινίες

Όπως αναφέρω και προηγουμένως, οι LG UK6xxx στις 50" είναι καλές λύσεις, με VA panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης. Άμα τοποθετηθεί σχεδόν στα δύο μέτρα απόσταση η τηλεόραση είναι μια χαρά το μέγεθος, ειδικά για προβολή υλικού σε 4Κ ανάλυση. Τα 100 Hz είναι χρήσιμα κυρίως για θέαση αθλητικών. Επιπλέον, το (ουσιαστικό) HDR δεν πρέπει να καθορίζει σημαντικά την επιλογή αγοράς.

Νομίζω όλοι η σειρά UK6300 δεν έχει VA PANEL αλλά ips η κάνω λάθος ! https://www.displayspecifications.com/en/model/26e016e6



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One ,Pc και ταινιων , ποια ?

Εδώ μπορείς να δεις τη λίστα των τηλεοράσεων με το χαμηλότερο input lag https://www.rtings.com/tv/tests/inputs/input-lag

Ευχαριστώ τώρα το είδα , όποτε και με αυτά που σωστά είπε ποιο πάνω ο Μιχάλης τα κοιτάω όλα και καταλήγω .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One, PC και ταινίες

Νομίζω όλοι η σειρά UK6300 δεν έχει VA PANEL αλλά ips η κάνω λάθος ! https://www.displayspecifications.com/en/model/26e016e6

...οι 50" LG UK6xxx. Το lag στα μοντέλα αυτής της σειράς, που διαθέτουν IPS (43", 49", 55", 65") panels είναι αρκετά χαμηλό, ίσως να έχουν παρόμοιους χρόνους και τα μοντέλα με VA (50", 60", 70").

...
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για Xbox One, PC και ταινίες

Όπως αναφέρω και προηγουμένως, οι LG UK6xxx στις 50" είναι καλές λύσεις, με VA panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης...
Αυτό είδα το ποιο κάτω ποστ που λες LG UK6xxx στις 50" είναι καλές λύσεις, με VA panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Εγώ έχω φίλε μου την LG UK6200 43" με IPS Panel και συνδεδεμένη μόνιμα με ένα XBOX ONE επάνω. Εϊναι παρα πολύ καλή για Gaming, απ' τα πιο χαμηλά input lag, υψηλή φωτεινότητα με καλές γωνίες θέασεις και σε εξαιρετική τιμούλα.
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
..πως την βολεψες την τηλεοραση LG UK6200 που τα ποδαρακια της ειναι ανοιχτα σαν την Π@τ@ν@ ?
εχεις καμια ιδεα για βαση με σταντ σε τραπεζι?